Jump to content

Dream Theater


bu

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

da ispoštujem totemlenda, da ostavim koju nakon utisaka u dizelu...

 

tl;dr =

 

source.gif

 

apsolutno su pokidali, sa tehničke strane, savršen zvuk, ubedljivo najepskiji zvuk gitare, smrtinici mogu da ga sisaju...

 

prvi blok za zagrevanje ok, u suštini mi je samo the bigger picture bila dosadna, pošto sam ceo taj album izignorisao maksimalno, astonishing pesme super zvuče uživo, bio mini enter sandman switcheroo sa as i am, sve u svemu, lepo su raspalili publiku pred spektakl.

 

drugi blok, iaw, počinje montažom sa isečcima hitova koji su na radiju izašli te 92ge sa sve najavom novog dt singla "pull me under" :D

šta drugo da kažem, totalno mi je bilo nerealno da slušam ceo taj album uživo, emocije su bile prisutne, povremeni plaky... enormna euforija.

 

treći blok, ispraćaj uz a change of seasons. fitting enough.

 

petrući, bog jbg, spava sa gitarom, sanja nepare, 99,99% odsvirao bez greške. ono što mi je bilo drago je što je iaw u potpunosti ispoštovan, nije se izdrkavao nad pesmama i generalno nije toliko smarao sa shredovanjem.

 

rudess, možda me i najviše oduševio, mnogo sam se plašio da će da izlepršavi murov iaw, međutim, bio je sveden i emotivan.

 

myung, poised af

 

mangini, potpuno drugi utisak u odnosu na albumsko izdanje, čovek leši bubnjeve, ne štedi.

 

najslađe za kraj, labrie :D naravno, svi smo znali da čovek ne može više uživo da isprati svoj rad, pogotovo stariji, pa su se i očekivanja vodila prema tome. što kaže ortak, brate čovek duboko zagazio u pedesete, a oni i dalje očekuju od njega da peva ovo iz E. ono što moram da mu priznam je da se maksimalno trudio, i bio odličan frontmen. imao je kontakt sa publikom, pričao par anegdota iz iaw vremena, i tako...

 

publika je bila ultra šarena, od geekova srednjoškolaca do baba, deda i pijanih britanaca lal. bilo je živahno, tapšalo se i pevalo, nije se primećivala dosada. u metrou nam se javio neki dečak srbin koji radi kao medicinski brat u obližnjem gradu, kaže dobio kartu za astonishing turneju, a nije ni čuo album i oduševio se na koncertu, a kada je naišla iaw turneja nije mogao da propusti, bio srećan :D posle nam rekao da mu ćale kupio kartu za swanse, ide drugi put da ih sluša, kaže, ne sme da se ide bez štitnika za uši, ubedljivo najglasniji koncert...

 

u suštini, jako teško može da se izvali sa yt clipova da je sve ovo daleko od moneygraba. ako ste ikako u prilici, vredi poslušati, po mom mišljenju.

 

za kraj, nekoliko highlighta sa koncerta, snimao ortak ajfonom, ispao jako kvalitetan snimak, take the time epic extended outro is epic, dt geekovi će izvaliti iz koje pesme je petrući ubacio temu... :)

 

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

u metrou nam se javio neki dečak srbin koji radi kao medicinski brat u obližnjem gradu, kaže dobio kartu za astonishing turneju, a nije ni čuo album i oduševio se na koncertu, a kada je naišla iaw turneja nije mogao da propusti, bio srećan :D posle nam rekao da mu ćale kupio kartu za swanse, ide drugi put da ih sluša, kaže, ne sme da se ide bez štitnika za uši, ubedljivo najglasniji koncert...

 

Mislim da znam ko bi mogao biti taj naš zemljak, sad ću mu proslijediti link za ovo, da se prepozna :)

 

Inače, respect za ovaj izvještaj thumbs-up-smiley%5B1%5D.gif

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

publika je bila ultra šarena, od geekova srednjoškolaca do baba, deda i pijanih britanaca lal. bilo je živahno, tapšalo se i pevalo, nije se primećivala dosada. u metrou nam se javio neki dečak srbin koji radi kao medicinski brat u obližnjem gradu, kaže dobio kartu za astonishing turneju, a nije ni čuo album i oduševio se na koncertu, a kada je naišla iaw turneja nije mogao da propusti, bio srećan :D posle nam rekao da mu ćale kupio kartu za swanse, ide drugi put da ih sluša, kaže, ne sme da se ide bez štitnika za uši, ubedljivo najglasniji koncert...

 

U pitanju je moj dobar prijatelj, isti onaj koji je na koncertu Fates Warning-a pevaču dao origami :da:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Sinoć sam skontao da je "A Change of Seasons" jedna od naj-prog metal stvari ikada. Gde sam skontao? A pa na koncertu u Budimpešti, hvala na pitanju.

 

Realno sam se operisao od DTa već dobrih 10 godina, ono pustim novi album uvek u nekoj nadi, ali mi brzo posle spadne ono malo entuzijazma i nade što je bilo Ali, i to veliko ali, ako je ikada trebalo da gledam DT live, mislim da je ovo bila nepropustiva prilika zbog same liste. Da, ništa sa Awake, Scenes, maltene ništa sa FII...ali fuck it, ceo Images i cela ACoS mi to poprilično nadoknađuju. Mađari su isto upotpunili ugođaj, ispevali maltene celi album sa Labrijem, atmosfera k'o na nekoj dobroj power svirci u trenucima. Gruba procena da bilo oko 4k ljudi, moguće i više, polupuna neka sportska hala uz popunjene tribine. Ta hala mi je bila najgori deo celog aspekta, jer sam imao osećaj kao da sam došao na Riblju Čorbu u Kruševac. Zvuk je malo ispaštao zbog prostora. Na prve dve pesme bilo kršasto, pa se ubrzo popravilo, ali ni u jednom trenutku zadovoljeni visoki prog standardi. Također jeftinoći svega nije pomogao onaj beli drop sa prelepljenim crnim trakama.... I Petrući bilder sa onom roze drečavom gitarom na ceo I&W, but I digress :haha: Daklem, strava publika, čak su i neke nove pesme imale die hard reakcije (ima ljudi koji se lože do bola na "Bigger Picture", whaddayaknow?), i navelo me na ono staro pitanje, a koliko bi kod nas DT doveo ljudi? Jer mislim da bi bar pola od ovog sinoćnjeg broja mogli da imamo bez problema.

 

O prednostima certa nemam šta mnogo da pričam, album mi je zvučao sjajno u live kontekstu, a uspelo mi da ga i nadjebe izvođenje ACoSa posle toga, strašne stvari, strašne....tako da, da se okrenem na kuriozitete, pre svega u vezi sa članovima. Mangini, fuck it, šta god da sam znao sa albuma, odsvirao je u tančinu isto, tako da i ako ima razlike u odnosu na Portnoja, fooled me. Plus, jako zabavan, i na sreću kratak, drum solo. Myung tihi heroj večeri, od svih instrumenata, bas mi jedini nije ni u jednom trenutku probijao uši i uvek kad treba da sija, sija koliko treba, plus jedini od svih ljudi da se iole ponaša, well, kao prog muzičar. OK Mangini ima klasične drummer poteze i loženja, nema tu mnogo da se analizira, ali su mi Petrući i Rudes sa svojim nalož-potezima jako često bili suvišni :haha: Posebno Petrući kao pojava def što urnebesan i uživo kao i na slikama, a nije pomagala ni kič-roze gitara na ceo I&W :D

Labrie...jao muke moje. Jedini realni minus koncerta. Što je najgore, kada treba da se peva nešto mirnije, dakle npr. Wait For Sleep, Another Day, zvuči baš baš lepo. Ali kad god treba da se nadjačava sa full bendom, ili kad je iole neko napinjanje na pomolu. stvarno me je izbacivao iz magije koje su kolege iza njega vezle. Najbolniji momenat onaj Another World segment na ACoS kada treba da se izdvaja...znači hteo sam da ljubim Mađara do mene koji ga je preklapa na trenucima glasom, samo da manje čujem Labrijevo njakanje.

 

I da, prvi deo seta mi je prošao manje-više bezbolno :haha: Bilo mi interesantno da analiziram što su mi te pesme toliko dosadne, i na taj voz misli (ho) sam se vraćao u par trenutaka tokom Images pesama, kada je bilo bolno očigledno koliko su interesantnije sklopljene te stare pesme i koliko jednostavno organskiji osećaj svaka kompozicija ima. Jedina svetla tačka prvog dela mi je "Breaking All Illusions", koja ima nazire te organike. I ok, "As I Am" što je kul za headbangovanje, ali onda ima sa druge strane gluposti tipa "Dark Eternal Night" i one sa novog.

 

Elem, da ovde nije Labrie nego neki pevač koji, ako ništa drugo, zna da radi sa svojim trenutnim ograničenjima i tako da ne narušava što drugi oko njega grade, možda bih se čak i na još neko ovakvo veče cimao. Ali ovako, sad kad znam šta sam mogao da propustim, def mi bi bilo žao da nisam otišao :]

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

zna labrie itekako da radi sa svojim ograničenjima, ali i tu postoji granica koliko može da ide daleko... :D

 

pored jel'te godina, čovek je imao i nesreću da su mu popucale glasne žice krajem devedesetih, a u međuvremenu se niko od ostatka benda nije setio da bi mogli da spuste štim bar za pola tona. daleko od toga da zvuči sjajno (osim na momente), ali se vidi da se trudi lik da izvuče svoj maksimum, i zbog toga ne mogu da mu zamerim. ako ništa, bar je dobar frontmen i ima dobru komunikaciju sa publikom.

 

osim toga, baš dosta sličnih utisaka sam imao od zimus iz dizela...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvažavam sve to kao validne izgovore, ali opet mislim da nema(ju) konkretan plan kako da što bolje to maskiraju. Ona napinjanja su stvarno pod jedan bespotrebna, a pod dva, što sam već kukao, useravaju iskustvo. Ne kažem da se ne trudi, ali bi možda baš trebalo da smanji trud, ne znam :D

I sam sastav liste mu ne ide u prilog, onaj prvi deo ne znam ni šta ima teže za pevanje, ali kontam da mu opet bespotrebno naprezanje, i onda posle toga ide sad težeg posla, pa onda posle 2h i nešto treba još ACoS da ispoštuje, pa onda i ne čudi što pola pesme failuje...al opet, failuje pre svega zato što se trudi da bude nešto što davno nije.

 

Komunikacija sa publikom i frontmanship, dap, dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sam te čekao, dobar izveštaj. :da: Meni se baš gledao koncert, spucale me emocije u sredu ali dobro, i ja jednom da preskočim Peštu. Za A Change of seasons mi je očigledno prošao voz, ali videćemo kakvih će bisera biti u set listi narednih godina. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvažavam sve to kao validne izgovore, ali opet mislim da nema(ju) konkretan plan kako da što bolje to maskiraju. Ona napinjanja su stvarno pod jedan bespotrebna, a pod dva, što sam već kukao, useravaju iskustvo. Ne kažem da se ne trudi, ali bi možda baš trebalo da smanji trud, ne znam :D

I sam sastav liste mu ne ide u prilog, onaj prvi deo ne znam ni šta ima teže za pevanje, ali kontam da mu opet bespotrebno naprezanje, i onda posle toga ide sad težeg posla, pa onda posle 2h i nešto treba još ACoS da ispoštuje, pa onda i ne čudi što pola pesme failuje...al opet, failuje pre svega zato što se trudi da bude nešto što davno nije.

 

Komunikacija sa publikom i frontmanship, dap, dobar.

valid point.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LaBrie može da zvuči ok ako mu neko kaže kako da otpeva, kao npr Arjen (Ayreon). U DT verovatno ima slobodu da radi kako hoće pa onda može da se plazi do mile volje i da se gega kao medved. Ne mogu da ga slušam live, džaba im sva svirka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...