Jump to content

Mastodon


Kent

Recommended Posts

  • 4 months later...
2 hours ago, VoivodBG said:

Koliko ljudi bi mogao da primis? Pokrili bi ti corbu.

To je u ovom momentu jednačina sa više nepoznatih. Za sada idemo jedan ortak i ja, čekam još neke ljude da se jave. Ako budem vozio sigurno ćemo prenoćiti jer volim da popijem. Javljam se, ima još vremena do tad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

20 dina od izlaska Remission-a. Mozemo trositi reci, ali ova traka je meni licno ostavila traga u kojem ce se smeru kasnije razvijati i podici lestvicu. A seti te se samo bili su ulicni pacovi u vreme izlaska albuma, a vidite ih sada, imaju svoje zasluzeno mesto u metal panteonu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

gledao sam ih 2003 na new england metal and hardcore festivalu na najmanjoj bini festivala. ali je bila prepuna soba jer je vec svima bilo jasno o kakvom nivou je rec. a tek posle svirke, samo se o njima pricalo do kraja festivala. 10/10 album sto se mene tice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put sam ih cuo u  Need For Speed: Most Wanted 😁 cini mi se da su se sa Levijatanom solidno probili i da su posle samo dodali fanove brzinom od oko 20-30% novih fanova po albumu, mada mozda gresim. Predgrupa Ghostu? Svasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka generacija muzike ima neke nove cake, neki su odlicni i vrsni muzicari, drugi su dobar cirkus u pop formi koja se skriva iza metal ikonografije. Nisam ni ja neki fan Ghost, ali mi ne smetaju. Ako ce to Mastodonima da prizove nove fanove, a sigurno hoce, jer ce ih otkriti i neki vanila ljudi, time jos bolje da udju u teske metal vode.

Sto se Mastodona tice i oni su se izdekirali, rasveta i ekran sa istom je bogumi jeben, ide se sa vremenima, nece biti za bracale zime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bacim samo kratki izveštaj posle sinoćnog live trijumfića. Neću previše pisati o listi, ali ako neko ne želi spoilere pred Zagreb (ili dr) nek stane sa čitanjem :haha:


Prvo, jako prijatno iznenađenje da imaju live klavijaturistu. Možda je bio i pre na turnejama, nisam ih toliko pratio, ali svakako meni prvi Mastodon live sa istim (1/3), i fenomenalan doprinos, pogotovo na novim pesmama i plus na, meni bar, vrhuncu večeri u vidu "The Czar". Lista i celo veče tight as all fuck, mislim da su na ovoj skupini pesama već pola godine ili jače i sve pod konac, što ima i svoje mane, dođem do toga na kraju. Vokalno je isto najbolji nastup koji sam čuo od njih. Brent minimalno za mikrofonom, tako da je i to sigurno doprinelo utisku :haha: ali iskreno i on kad je pevao zvučalo uredno, pogotovo onaj sevdah momenat na Czar. Brann na početku malo zvučao posrano dok se nije zagrejao. Troy najkul, meni je generalno vazda on bio glavni glas Mastodona. Nove pesme super live, svirali manje-više ono što bih i ja izdvojio kao kvalitetniju "polovinu". Chew i Gigantium obe isto među vrhuncima.
Jedinu zamerku imam što su zakucani za svoju setlistu sa double headline turneje, tako da umesto 1h45 najavljenih, dobili smo ravno 1h25. Jedan bis sa još dve-tri stvari bi legao kao budali šamar. Nekako bih, između ostalog, od benda tog renomea i istorije i očekivao da imaju >90min solo nastup. Ali, okolnosti i tako to.

Inače, isti prostor je skoro Meshuggah rasprodala, a sinoć nije bilo rasprodato (a i def bilo više lufta pozadi), to mi kanda zanimljivo, očekivao bih barem da su barabar sa popularnošću.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 12/15/2021 at 9:15 PM, Angelystor said:

Nedeljni reminder da je novi Mastodon i dalje albumčina.

Težak sevdah 4:36 do kraja

Jebem ti kakva je ovo rifčina, sve ima - groove, udar u vugla, malo progresije, u rangu njihovih najboljih + briljantna vokalna melodija preko kad uleti.

Napalio sam se pred koncert kao da treba prvi put da gledam neki veliki bend, jedva čekam.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Meni je bilo fenomenalno, mnogo bolje nego pre par godina u Tvornici ili na Brutalu (moj prvi live susret sa njima 2006e je ipak nešto specijalno). Sve pod konac, možda Brann malo vokalno štucao na početku ali brzo je ušao u fazon. Zvuk kao kuća, oduvali su. Rekao bih da su se uželeli koncerata nakon covida, dosta entuzijazma i nije bilo tek neko određivanje posla. Lepo je kad najbolji rokenrol bend 21.veka i uživo izdominira.

  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, jako loša organizacija da se ne najavi da će redosled biti Baroness, Kvelertak i onda tek Mastodon, jer kako su najave išle sve je sugerisalo da će Kvelertak da otvore i da možda ne bi bilo loše preskočiti ih, jer se nisam zagrejao za bend. Ipak desilo se da je koncert krenuo pre otvaranja u 19 i Baroness su prvi svirali, a dok smo našli Halu Park Zagreb došli smo na poslednju pesmu. Ipak Baroness ostaju da budu uhvaćeni negde niz put, po rečima prisutnih jako kratka setlista jedva 50-tak minuta.

Sam prostor gde se odigrao koncert je ogroman i dobar, prostran je i bilo je potaman da se u njega napakuje preko 2k ljudi, barem toliko kažu da je bilo i mogao bih delimično da se usaglasim. Bina je ogromna, možda niža nego na šta smo navikli, ali ugođaj prave ii razne platforme sa strane gde se može sesti i na miru sa štandova sa pićem i merchom da se isprati na miru sve. Što naravno nismo uradili već otišli u prve redove ko pravi metal ratnici.

Osvrnuo bih se na merch štand, mislim da je u današnje vreme zaista bezobrazno skupo naplatiti majice skoro 40 eura, a o duksevima i da ne pričamo koji su išli još više. A i nije bio toliko interesantan dizajn istih. Bilo je uglavnom Baroness vinila poslednjeg albuma i nekih singlica.

Ali da se vratimo na bendova i zbog čega smo ovde došli, jako brzo posle Baroness na binu izlazi Kvelertak. Pokušao sam da izvrtim zadnjih par albuma, i ono meni oni esencijalno zvuče kao dad rock bend, što i nije daleko od istine, mešavina speed-thrash metala sa 70s hard rock estetikom i vokalima koji bi legli kakvom punk-crusty bendu više. Međutim ova opaka 6-torka je bila crni as! Bukvalno od prve pesme nisu stali i samo su rokali kao da je to najbitnija stvar na svetu. Jako su svi simpatični uživo dok se klibere međusobno i pentraju po pojačalima, pogotovo ćelavi gitarista koji me podsetio na najdobroćudnijeg medu. Uzgred pevač je najsmešnija karikatura tipa koji živi i dalje sa roditeljima i imitira Axl Rose-a i Joey Ramone-a sa onim kožnjakom, dok se razbacuje stalkom ili poliva pivom i dok u najgorem ćaletovskom maniru loži masu na tapšanje i da viču oi, ali mu to uspeva. I maltene izgleda kao da živi sa roditeljima i da ga puštaju da izađe na turneje od po mesec dana i onda nazad u podrum na skidanje od lepka. Njihov set je maltene proleteo i izneadio sam se kako su uspeli da dignu masu, čak i ljudi koji sigurno nisu slušali bend do tog momenta, su mogli da nađu nit i da samo hedbenguju i đuskaju uz gitaroške eskapade. Verovatno najefektivniji momenti koncerta su gde pevač vadi zastavu bena i odlazi na prošireni deo bine tik uz ogradu dok maše ispred same publike, i za kraj najvrednija slika koju je Simadin spomenuo na njihovoj temi je što je natopljen pivom i znojem, jer nije stao i bio kao navijena igračka, samo uzeo na kraju i iscedio svo to pivo i znoj sebi u facu i usta sa takvim osmehom da bi mu roditelji kupii Sunđer Boba Kockalona da to lakše podnese. Iako ovo nije tehnički moja šolja čaja od benda, odlično zezanje i binski performans, ako ikada naletite negde na njih pogledajte ih nećete se pokajati.

Ali svi znamo zašto smo ovde ipak inicijalno došli, na bend koji je na sve probleme koje je naišao od uličnih pacovskih dana, pa sve do maltene komercijalnog probijanja i dokazivanja da metal itekako može biti i pristupačan i žestok i pre svega progresivan, ali i dalje potentan. Naravno pričam o najpoznatijim sinovima grada Atlante, koji su održali reputaciju najmuzičkog grada Amerike, i ponosno ga i dalje predstavljaju.

Izlazak na binu je najavio titane metala koji su ovog puta potpomognuti petim članom, klavijaturistom, koji nosi najsmešniji šeširić ikada posle Slash iz GNR. Zadnjih par albuma ima dosta kljavi i logično je bilo da se sve to i odsvira, a ne da se ide na matrice. Hushed i Grim je dominirao setlistom, i Brann se odmah razmahao na introu Pain With an Anchor, i bilo je prelepo videti da ljudi znaju tekstove i da od samog starta kreće unisono pevanje publike i benda. I to nije sve odmah pa iz nedra u bedra uleće Crystal Skull gde se oseća sva silina benda kao jedne kompaktne jedinice gde bez pardona isporučuju bezgrešno svaki rif, i možda najveća bojazan je iskorenjena, žirafini vokali, nisu postojali ove večeri, svako od njih je doprineo na svoj način da sve pesme zvuče priblnižnije studijskim verzijama i što je po meni najveći uspeh da se tesktovi lako razazaznaju jer uglavnom se kod metala nešto izgubi u lošem ozvučenju ili kada tonci pojačajaju namerno sve instrumente da bi sam bend zvučao megalomanski glasnije. Ovde to nije bio slučaj, dobili smo prime time Mastodon, zategnut i potkovaniji nego na bilo kojem snimku koji sam pre gledao (meni je ovo prvi njihov koncert, i nadam se da neće biti jedini) i sve je teklo odličnim tempom, prelazak u Megalodon je napravio jednu od najnasilnijih šutki u kojoj sam učestvovao iako sam odavno prestao da ulazim u iste. Ima nešto primordijalno u metalu i rifovima i atmosferi koja nas zavede i probudi naš primatski mozak da se resetujemo na inicijalno stanje svesti, što bi zapevao Max Cavalera back to the primitive. Nekako je i zahvalno što su posle nje odmah prešli na The Crux gde vidiš kako se Brent i Bill sjajno nadopunjuju dok Brann i Troy kidaju te vokale, i dalje mi je fascinantno kako može poletnije da zvuči nego na albumu, čist banger u već jakom katalogu benda.

Dobro je da su tu uleteli i sa Teardrinkerom jer da su nastavili tempom da udaraju bez pardona, svima je legao predah, a i ponavljam, bilo je prelepo gledati kako svi uglas pevamo refren i da Mastodon pogađa u dušu kao i najjača kafanska pesma. I da nisu završili još sa Blood Mountain albumom uleće Bladecatcher, koja je najpakleniji haos ponovo napravila u masi koja se izvozala u još jačoj šutki, i to je ponovo jedan od svetlih primera gde možemo da čujemo i vidimo svakog od članova benda kako rade kao švajcarski sat. Onda smo se vratili na The Hunter sa Black Tongue, u suštini dobra je pesma, ali bih nekako voleo više da je tu uleteo Stargasm, zapostavljena pesma, publika naravno nije jenjavala sa mosh pitom koji je postajao sve pakleniji.

I kao u poručenom momentu došlo je do malog odmora sa Skeleton of Splendor, dopada mi se što je evidentno da su dobro iskalkulisali kada treba dati predaha publici jer da su u konstantnom borbenom modu, ne bi ni oni, a bogami mi dole ostali čitavi. Ali zna se koja traka se očekivala, postojala je manja bojazan da će je preskočiti jer su na festivalima uglavnom kratili setlistu, ali prvi uvodni taktvoi The Czar su najavili putovanje kroz univerzum, ako bih morao da pitam iz čitave Mastodon diskografije, onda definitivno Crack The Skye ima najskuplje pesme i ovde se vidi i čuje čitava nadmoć benda, kristalniji i savršeniji zvuk nije mogao biti i to se ceni. I hvala im na tome.

Posle ove epske pesme se ponovo šaltamo na Hushed & Grim pesmama Pushing the tide - More than I could Chew koji ponovo daju mali predah, jer onda je usledilo totalno uništenje sa najmrsnijim rifovima iz ranijih opusa, pogađate Mother Puncher je u kući i izazvao je takvu eksploziju "nasilja" da je letelo svo piće u vazduhu, a neki su i skoro bili pregaženi u stampedo šutke koja se širila sve više od samog centra ka ostatku prostora. 

Vidno pogođeni takvim prijemom ulazimo u zadnju fazu koncerta gde završavaju sa Gobblers of Dregs i Gigantium, koja mi je postala lični favorit sa poslednje i zaista je epska i kolosalna pesma da se zatvori koncert. Inicijalno je delovalo kao da je to sve što imaju u svojem arsenalu i stvarno su ostali zatečeni tolikom količinom entuzijazma od strane publike, da su ipak morali najskuplju da ostave za kraj, pogađate Blood and Thunder koja je nezaobilazna u njihovom repertoaru je najtvrđa tačka koju možeš staviti na bilo koju setlistu.

Na kraju nje se ben povlači sa bine i sam Brann ostaje sa gomilom palica dok se od srca zavhaljuju Zagrebu i kako ih je iznenadilo što su posle 5 godina ponovo tu i što je ovo bitan dan jer je bio poslednji dan turneje sa Baroness i Kvelertakom i da mu je drago da su uspeli da ponove uspeh prvog koncerta i onda je pobacao palice po publici i obećao da će se vratiti mnogo ranije i da pauza do sledećeg koncerta neće biti dugačka.

Nekako mi je puno srce, kada vidim da bend iz moje mladosti zvuči ovako potentno i bezgrešno u živom nastupu. Kao jedinica ratnika su, sve se zna šta i kako da se odradi bez da se pogledaju, a ostavljaju svoj znoj, dušu i osmehe na terenu jer vole to što rade iskreno, a i ujedno su dokazali da konstantne kritike na određene aspekte, recimo te vokale koji su svi spominjali, a i oni dokumentovali na živim albumima benda bez blama, govori da se radi o opuštenoj bratiji, koja je pošteno i vredno radila u sada već poznim godinama, i  da mogu bez ikakve sramote da ponosno stave čitavu diskografiju koja i dalje isporučuje kvalitenu muziku i pre svega pesme, jer džaba sav taj metal i mast, ako nemaš tako zarazne rifove i refrene koji su eto noćas dokazali da su i dalje najbolji i na visini zadatka.

Mastodon je sve, Mastodon je čojstvo, Mastodon je ljubav. Videćemo se u budućnosti negde. I jedva čekam da vidim šta njihova budućnost donosi. U to ime, živeli!

 
Edit:

John Baizley bratina bio većinu vremena u publici u prvim redovima na Mastodnu pa je palo slikanje, baš kul i opušten bratan. Malo mi je samo žao što nisu svirali pesme sa Emperor of Sand i Once More Around The Sun, ali to će da se izmeni u budućnosti.

Svakako koncert godine za mene. 

Edited by VoivodBG
  • Upvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast za temeljan izveštaj. Sviđa mi se akcenat na novom album, mada bih voleo da ima više pesama sa prethodna dva. Naravno, shvatam da mi to ne bi bilo toliko važno da sam bio na licu mesta i osetio da je set lista iskidala takva kakva je. :da:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odličan report, s tim da je organizator uredno najavio running order dan prije koncerta (prvi Baroness u 19.30, pa ostali), sve je ispoštovano.

Do sada meni najbolji koncert Mastodona na kojem sam bio. Baroness not my cup of tea, Kvelertak još luđi s novim frontmenom.

 

 

Edited by Barad_dur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, nismo videli tu najavu o redosledu na dogadjaju, moguce jer smo imali onaj prvi koji nije LAA otvorio. Ali svakako propust da pocne i ranije koncert, mada ispalo je dobro jer bi ispusili za povratak da se nije ranije zavrsilo.

E bas mi drago da vam se svideo opis, nisam dugo ovo radio, a Mastodon su mi zaista drag bend i da mogu da vam prenesem delic te atmosfere. Stvarno je dozivljaj gledati ih kako riljaju po bini. 

Novi album je zasluzeno dobio svoj tajming, jer na kraju kog vraga bi radili turneju ako ne da promovisu novi materijal, verujem da ce uvek fanovi da se bune kada neki iskusni bend izmeni zvuk ili nije vise tvrd kao u mladosti, ali sa ovom gospodom nema zime ni u buducnosti, verujem da ce nas zabavljati barem jos 30 godina, a posle moze zasluzena penzija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ubiše u Zg, eto nešto što vidiš live a možda je u zapećku malo kad slušaš albume, je koliko je Bill noseći stub i generalno neko komandujuće prisustvo na bini iako jedino on ne peva lead vokale. Sve nekako nose Brann i on. 

Brann, ne znam šta je ono i kako čovek radi to što radi. 

Zvučali su kao da imaju 35 godina svi a ne skoro 50, od prvog do poslednjeg takta neka jeziva energija i kompaktnost, bez praznog hoda i neke preterane priče. 

Publika iznenađujuće živahna, okupan sam bio pivom i spolja i iznutra, dosta jedan emotivan koncert imajući u vidu da se bend prati skoro od samog početka. 

Grlili se i pevali u glas sa ljudima iz Ljubljane, Splita, svi srećni nasmejani. 

Hvala za Mother Puncher.

Edited by Лука
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...