Jump to content

Ima li zivota posle smrti?


Vampyr Poet

Recommended Posts

"...Jedne noci sam sanjao da sam leptir. Bilo je tako stvarno. Kada sam se probudio, zapitao sam se da li sam ja covek koji je sanjao da je leptir, ili sam ja leptir koji sanja da je covek?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao AzzA The Blasphemer:

Ja takodje verujem u reinkarnaciju... jedini bedak je taj sto te nikada nece biti naucno dokazano...

One nebuloze sa odlaskom u raj odnosno pakao su totalno besmislene!

 

A po cemu ti je reinkarnacija smislena. Ni raj-pakao ni reinkarnacija ne mogu se dokazati, a jedno ti je smisleno, a drugo besmisleno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne verujem bas u reinkarnacije tipa: sad sam ovo sto jesam au sledecem zivotu cu mozda da budem glista ili nesto slicno... icon_smile.gif

smatram da postoji nesto posle smrti ali ne raj ili pakao...to mi je bezvezno jer mislim da je cela ta prica nebulozno smisljena...

ako je neko citao 'bozanstvenu komediju'

znace zasto to mislim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damage Inc. >>> A po cemu ti je reinkarnacija smislena. Ni raj-pakao ni reinkarnacija ne mogu se dokazati, a jedno ti je smisleno, a drugo besmisleno.

 

Ja idem po onoj Heraklitovoj teoriji : "Sve na svetu izgori i ponovo se radja"

 

Raj & Pakao je smislila crkva kako bi zastrasivala vernike da sto vise posecuju istu i samim tim je doniraju!

Znate onu:

"Damn Nation... No Donation... No Salvation" icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekako mi je suvise nelogicno da posle svega dodje nistavilo-Life is hard and then u die...i posle - nista. A opet,kako rece Varda da postanem neka zivuljka ili sl. icon_smile.gificon_smile.gif i to je malo cudno.

Meni sve ovo lici na jedan dugi san a kad "umres" probudis se tamo ko zna gde...ili mozda suvise zivim u snovima icon_sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Donekle se slazem sa paranoid_baby ali ja mislim da postoji reinkarnacija... Dusa zivi,dakle nastavlja da zivi samo u drugom telu...postoje bezbroj prica koje to dokazuju... mada ko zna?

Stvarno bi bilo debilno umres i tu je kraj...sta ti spavas?Sanjas?v Nema te vise... ne verujem u to... dusa nastalja da zivi...sta li sam bila u proslom zivotu? icon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao boysha:

A da li je neko od vas imao biologiju u shkoli?

Ono shto se naziva svest nepovratno umire vrlo lako, i.. Kraj sveta..

Jedino nam ostaje da se nadamo, shto neko reche, da je sve ovo jedan veliki san..

 

 

Ne secam se da su nas to ucili u biologiji! Uostalom, davno sam isao u skolu, tako da je se mozda sad program promenio, he, he!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ko mozhe sa sigurnoshcju da kazhe da neshto postoji odnosno ne postoji kad se ovaj zhivot ugasi? Mozhemo samo da pretpostavljamo, da se nadamo, da zhelimo da postoji neshto dobro. Ali ko zna...Bolje je ne baviti se previshe tim razmishljanjima ( i sama pomisao na smrt i posle nje budi jezu ), vecj se baviti sadasnjim zhivotom u smislu da ga uchinimo sebi lepshim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damage Inc. >>> AzzA, ni sam Heraklit nije mogao dokazati tu svoju tvrdnju. Mozda je i on po pitanju te svoje tvrdnje imao nekih svojih motiva, kao sto i crkva ima motiva da poplasi narod.

 

-----------------------------------------

 

Mozda, mozda... ali ipak cu verovati i siriti put velikog mudraca nego pohlepnih svestenika... icon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smorock ""...Jedne noci sam sanjao da sam leptir. Bilo je tako stvarno. Kada sam se probudio, zapitao sam se da li sam ja covek koji je sanjao da je leptir, ili sam ja leptir koji sanja da je covek?""

 

Veoma interesantan citat. Odakle je uzet? |ako je citat|

"Jusuf Masudi...Zapiso je da u slucajevima kada se dve osobe uzajamno sanjaju , pa san jedne gradi javu druge, uvek malo sna pretekne i s jedne i s druge strane. To su "deca sna". San, doduse, traje krace nego java sanjanog, ali je zato san uvek neuporedivo dublji od bilo kakve jave i stoga vazda preostaje malo suta, "visak gradje" koji ne moze da stane u javu sanjanog, nego se preliva i lepi za javu nekog treceg lica, koje zbog toga trpi znatne tegobe i promene. Taj treci je po pravilu u slozenijem polozaju od prve dvojice, njegova sloboda volje je dva puta vise ogranicena podsvescu nego sto je kod one dvojice slucaj, jer se viskovi energije i gradje, koji preticu u snovima jednog i drugog, naizmenicno prelivaju u duhovni zivot treceg i on tako postaje neka vrsta dvopolca, koji se priklanja cas jednom, cas drugom sanjacu" Milorad Pavic "Hazarski recnik" |muski primerak|

Sta zakljucujete iz ovog citata? Mozda nasa reinkarnacija zivi dok mi zivimo |njena java je nas san i obratno|? A mozda samim tim mi zagorcavamo zivot nekom trecem? Interesantno.

 

Varda "smatram da postoji nesto posle smrti ali ne raj ili pakao...to mi je bezvezno jer mislim da je cela ta prica nebulozno smisljena..."

 

Ta prica je savrseno smisljena. Pri kraju posta cu obrazloziti zasto |ne bih da ponavljam istu pricu dva puta|

 

Varda "ako je neko citao 'bozanstvenu komediju'"

 

Ja sam citao i to ne jednom. Ti zaboravljas jednu stvar: Dante je stvorio "Bozanstvenu komediju", a pojam Raja i Pakla potice iz Starog zaveta |zagrobnog zivota podeljen u dva segmenta |jedan za gresne i jedan za "ciste"| potice jos od ranije, ali mi govorimo o Raju i Paklu|

 

AzzA the Blasphemer "Raj & Pakao je smislila crkva kako bi zastrasivala vernike da sto vise posecuju istu i samim tim je doniraju!"

&

Paranoid Baby "Nekako mi je suvise nelogicno da posle svega dodje nistavilo-Life is hard and then u die...i posle - nista"

&

Maja "Stvarno bi bilo debilno; umres i tu je kraj"

 

Raj nije smislila Crkva vec vlastela. Nije smisljen da bi se narod zaplasio, vec bas suprotno, da bi se strah naroda smirio. Da argumentujem | icon_smile.gif |: Vlastela je maksimalno eksploatisala narod. Vlastela je manjina, a narod vecina i dobro znamo sta biva kada se narod |vecina| pobuni |protiv manjine|. Jedan od potencijalnih razloga pobune je i sama cinjenica da je patnja na ovom svetu uzaludna i da nista od te iste patnje nemas |sem same patnje|. E zato je vlastela |da bi "smirila duhove"| stvorila pojam Raja i Pakla na taj nacin ulivajuci narodu nadu u "bolje sutra". Cak je time dat i veci podsticaj narodu da radi vise i bolje, da tezi vrlinama... sve zarad zadobijanja sto boljeg polozaja u "boljem svetu". Cak je u nekim narodima uzeto za pravilo da sto vise danas patis to ces sutra u Raju biti vise nagradjen. Zato su se ti isti narodi satirali od mukotrpnog rada, ponizavajuci sebe daleko vise nego sto treba... Vlastela je jednim jednostavnim potezom dobila i vise nego sto je ocekivala.

Isus takodje ima veze sa ovim. Shvativsi da poredak sveta nikako ne moze promeniti |jer on je ipak bio samo covek |filozof|| on je pokusao samo te krvave razlike |bogati |mocni| vs. siromasni|nemocni|| premosti na sto bezbolniji nacin i jednoj i drugoj strani. Hriscanstvo |Novi zavet| je kompromisna filozofija i nista vise. U njemu neke dogme sluze samo jednoj stvari: da siromasne i bogate ucine istim |recimo, svi su jednakim pred Bogom i svi jednako odgovaraju za svoje grehe|.

 

Maja "dusa nastalja da zivi"

 

Duh je energija "udahnuta u materiju". Ukoliko telo |materija| umre, sta se desava sa duhom? Nista ne nastaje ni iz cega, niti nestaje u nista. Najprihvatljivije je resenje da se duh |energija| rasporedi po prirodi. Eto vam reinkarnaciji. Vi posle smrti vracate prirodi iz koje ste i potekli |tj. postajete ptice, drvece, zemlja i kao takvi nikada ne umirete, samo menjate formu|. Ja mislim da vecina vas nije u stanju da prihvati ovakav tip reinkarnacije.

 

boysa "Jedino nam ostaje da se nadamo...da je sve ovo jedan veliki san"

 

Ti se nadaj, ja necu. Jer ako je ovo san, ja moram da se probudim, a sami znate, da se uvek probudite onda kada je najzanimljivije |umrete na nekoj manekenki od srcanog udara icon_smile.gif |. Dosta zaj@bancije. Na pocetku posta |citat iz "Hazarskog recnika"| sam vec postavio neka pitanja u vezi s relacijom zivot=san.

 

lilith "i sama pomisao na smrt i posle nje budi jezu"

 

Deco, tu sam vas cekao. Evo jedan citat iz jednog mog pisnija o ateizmu:

 

"Ogromna je zabluda misliti /neko ko ozbiljno misli ovako nesto sebi sigurno nece dopustiti/ da je Bog stvorio coveka. Bas suproto, covek je stvorio Boga. Stvorio ga je, kao i sve ostalo sto je stvarao, iz straha. Hriscanin je stvorio /nametnuo/ jedan strah da bi prevazisao drugi! Takodje, postoji jos jedna zabluda ljudska. To je da se ljudi boje smrti. Strah od gubitka zivota postoji, ali je on suvise nistavan da bi se za njegovo prevazilazenje stvorio Bog. Covek se, u stvari, boji "onoga" posle smrti. Da li posle smrti sledi nistavilo ili, ipak, postoji "nesto"? Covekov duh pretstavlja ogromnu kolicinu energije. Ako je energija neunistiva, gde nasa duhovna energija odlazi? Da li se rasporedjuje u prirodi ili koncentrisana nastavlja da deluje u nekoj drugoj, ljudskim culima nedostupnoj, dimenziji? Nepoznatog se ne mozes bojati zato sto strah zahteva predmet dostupan svesti i podsvesti, a ukoliko je nesto nepozanto, ono ne moze biti spoznato ni svesno ni podsvesno. Ako je ovo istina, onda cete pomisliti da bas time pobijam sopstvene reci. Kada malo bolje razmslite videcete da se covek ne boji nepoznatog vec gubitka poznatog. Zamislite smrt kao liniju. Kada je predjemo, automatski ostavljamo telo za sobom i suocavamo se sa necim nepoznatim; tj. ostajemo bez poznatog i suocavamo se sa nepoznatim.

Da bi se taj strah od gubitka poznatog bar unekoliko prevazisao, covek je stvorio Boga. Ukoliko Bog postoji, a ne manifestuje se u nasim dimezijama, onda mora postojati u nekim drugim /primitivni narodi su za to uzeli nebo, jer im se cinilo nemogucnim doseci ga ili prevazici/. Ukoliko je Bog stvorio Univerzum, onda je on ona pokretacka iskra, pocelo. Ukoliko je on pocelo, a znamo da nista ne nestaje niti nastaje ni iz cega, on je Univerzum obuhvacen svim postojecim dimenzijama. Kada sve to saberemo, dobijemo da ne postoji "nesto" sto nije proisteklo iz Boga i Bog je sustina svega. Dakle nema nepoznatog. Posle zivota, koji smo predali Bogu, mi se opet vracamo Bogu. Sumirano, Bog je sve i ukoliko postoji ne postoji nepoznato i bas ta konstatacija smiruje coveka i strahu od "onoga" posle smrti smanjuje snagu." by Anton

 

Molio bih Kinga ili Cuvara da prebace ovu temu na "Religija i magija"

 

Anton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam stigao da procitam sve post-ve ali cu odgovoriti na pitae mojim stavom.

 

Prvo pitanje koje se postavlja je:

-da li postoji dusa i sta je to dusa???

 

Ako je odgovor pozitivan i ako zaista postoji nesto zvano "dusa" onda je svakako moguce da se ista prenosi s stvari na stvari (ne znam koji je to filosof bese rekao)

 

-Reirkanacija mi je zaista losa zamisao jer jednostavno ne mogu da shvatim da se moze ziveti 2 ili vise puta.

 

Ja sam inace bio u komi i znam na neki nacin kako je to....Lose je....sanjas a u stvari i ne sanjas...neopisivo

 

Jednostavno kada umres krv se hladi mozak ne funkcionise i tu je kraj...sve zaboravljas i sve nestaje iz tvoje glave....

 

Verujem u krioletsku hibernaciju....

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao Anton:

Varda "smatram da postoji nesto posle smrti ali ne raj ili pakao...to mi je bezvezno jer mislim da je cela ta prica nebulozno smisljena..."

 

Ta prica je savrseno smisljena. Pri kraju posta cu obrazloziti zasto |ne bih da ponavljam istu pricu dva puta|

 

Varda "ako je neko citao 'bozanstvenu komediju'"

 

Ja sam citao i to ne jednom. Ti zaboravljas jednu stvar: Dante je stvorio "Bozanstvenu komediju", a pojam Raja i Pakla potice iz Starog zaveta |zagrobnog zivota podeljen u dva segmenta |jedan za gresne i jedan za "ciste"| potice jos od ranije, ali mi govorimo o Raju i Paklu|

 

 

Anton

 

razmisli zasto je stvorio bozanstvenu komediju...i koja je njena simbolika...

prica o raju i paklu(pa i o cistilistu)

ocigledno nije bila tako savrsena kad je covek toliko toga imao da doda na nju...

ja nigde nisam napisala da je dante stvorio pricu o raju i paklu ako si me tako shvatio.

ali ono sto je on zamerao celoj toj prici je otprilike i ono sto joj ja zameram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica o Raju i Paklu je smesna...Tuzno je sto su ljudi koji u to veruju toliko spiritualno ograniceni,da ne mogu sebi da predstave nista sto je van okvira zemaljskog - Raj i Pakao su osmisljeni po sablonu naseg sveta;imaju hijerarhijsku lestvicu,levu i desnu stranu,ljudske oblike,muske i zenske polove...

 

Siromastvo duha ljudi koji veruju u to.

 

Ja svoj stav o zivotu posle smrti necu izneti.

 

Anton,nauci da razlikujes sustinu od nebitnog kada pises postove.Niko nece imati volje da cita tvoj odgovor (ne zato sto ljude mrzi da citaju dugacke postove,vec sto se po zavrsetku citanja vidi da se poenta svega nalazi u 4 recenice).Ne mogu da verujem da si skrenuo Vardi paznju kako Dante nije prvi izmislio Raj i Pakao - ugusila sam se od smeha...Imaj u vidu da ne razgovaras sa retardiranim ljudima na forumu.

 

Atomant,zainteresovala me je tvoja prica o komi (nemoj pogresno da shvatis).Sem ako ne zelis da pises o tome iz bilo kog razloga,mozes li nesto vise da kazes?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...