Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Halloween ima svoje poreklo koje je veoma staro, i vezuje se za prirodni ciklus i zavrsetak leta, generalno. Potice iz Irske. Mislim da i danas na zapadu postoji hriscanski praznik koji se odrzava na isti dan - svi sveti ili duhovi, tako nesto.. Danas je to postao trend, ali za razliku od mekdonaldsa, koji jedino sluzi da truje decu koliko sam uspeo da vidim, ovaj praznik ima dublje znacenje bez obzira na sav trend danas i pozeraj. Ljudi su se degenerisali, a sa njima i sve sto je bilo sveto i duhovno nekada.

 

Sto se tice vike, dakle to je jedan trend koji po meni nema nista duhovno od znacaja. Ali kao sto rekoh, ima mnogo ljudi koji sebe nazivaju vikancima a zapravo su nesto drugo, samo ne znaju niti su svesni toga. Upoznao sam ljude, tako da mogu da govorim na osnovu licnog iskustva, pisao sam o tome u prethodnom postu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da i ja sam mislio na trend i fenomen koji on danas ima.Mada i kao takav on ima i dublje okultne i sa pravoslvne duhovnosti gledano po ličnost pogubne projave.Ono što je zanimljivo jeste da se u takvim učenjima i savremenim trendovima,ipak zadovoljstvo (naturalno - uglavnom ono seksualno) uzima kao jedan bitan aspket projavljivanja čovjeka kao dio prirode (slobodnog bića) i njega kao same ličnosti (a nje ipak nema van zajednice Boga i čovjeka),gdje se na kraju sve svede oko njega,maletene se stvara kult seksa.Tamo nema asketizma,kao rcimo u hrišćanstvu i budizmu.To je široka tema,ali mislim da su savremeni oci pisali dosta o tome.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije se sve vrtelo oko plodnosti i falusnih simbola, to su moderna tumacenja paganskih simbola koja u svemu vide falus. :haha: Sta je pogubno po coveka kod posmatranja prirode i ciklusa godisnjih doba, te prepoznavanja perioda plodnosti - zitarica, perioda kada je sunce najaktivnije, kada pocinje period u kojem sunce gubi svoju prevlast itd.?

 

Slicno se desavalo na Tibetu kada su hriscanski misionari hramove okarakterisali samo kao falusne simbole, a oni zapravo predstavljaju ljudsko telo koje je za njih najsvetiji hram, sa sedam sedam spratova koji odgovaraju cakrama u ljudskom telu. Dublji i okultni aspekti ne znace sami po sebi da su zli, ako su strani povrsnom umu, deluju mracno i nepoznato - te prirodno proizvode odbojnost, ali to je, na kraju krajeva, samo proizvod neznanja. :) A ako cemo pravo, nista lose kod seksualnosti nije, mada ponavljam nije to poenta price, ako sluzi prirodnim svrhama. Jedin se u srednjem veku covek nezdravo i neprirodno udaljio od te teme u strahu od crkve koja ju je smatrala satanskom. Mracno doba, jel. Sve je stvar balansa i harmonije.

 

Asketizam je postojao i pre hriscantva.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,samo da skrenem pažnju da ne pričam o paganizmu (izvornom) i onom paganskom koji svaki čovjek neminovno nosi u sebi,nego o savremenoj neopaganističkoj propagandi koja kao svoj arsenal ima i ndui samo zadovoljavanje svojih potreba u krajnju ruku sebičnost.Jer sve je dobro dok ugađa mojim strastima.Nema želje za pravazilaženjem prirode u smislu preobraženja i trasnformacije svoje ličnosti,nego lično ostvarenje kroz prirodu u kojoj obitava nekakava spirtualna snaga.Tako da u toj situaciji seksulanost koja se nudi i te kako je loša.Dolazi do pogrešnog usmjeravanja seksualne energije,jer se čisti seks pretvara u patološki seks bez ikakvog smisla.

 

U drugu ruku i sam istinski paganizam ne nudi niakakv asketizam.Zato je oživljavanje danas takvih fenomena plod gubljenja novozavjetnog u čovjeku i vraćanje onim grubim paganskim temeljima,jer svaki čovjek ima potrebu za religioznošću i mistikom (kao homo religiosus) i danas je traži u kompromisima sa starim religijama ali kompromis takav da ih ne ograničava u sopstvenim nagonima.Pošto je danas ljudski rod moralno i duhovno srozan,onda kao da mu se čini lakše da će kroz takve pokrete svoje strasti zadovoljiti na čestitiji način,što je iz pogleda istinske duhovnosti potpuni besmisao.

 

Čak i kroz istoriju je došlo do takvih promašaja,da su paganske (izvorne) gnusobe maltene dovele ljudski rod na granici izumiranja.I u tom za istoriju čovječanstva presudan trenutak pojavio se Hristos - Bogočovjek.Međutim nije to samo istorijski trenutak nego nešto što je od opšteg značaja za čitav rod ljudski i projava i prelazak iz paganskog i starozavjetnog u novozavjetnog čovjeka,koji ne teži više da bude moralan i dobar ili u paganizmu asocijalan i sebičan nego teži da bude svet,i to je novina.Uostalom čitaj Poslanice Ap.Pavla gdje on aludirajući na paganske gnusobe pominje onaj grijeh muškarca koji se pretvara u ženu,a ženu u muškarca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zadovoljstvo mi je da vas obavestimo da je objavljen drugi broj magazina Veles.

 

Oba broja magazina Veles možete skinuti na sledećoj internet adresi: http://www.starisloveni.com/CasopisVeles.html

 

U novom broju možete pročitati o stambenim objektima i ognjištu kod Slovena, političkom sistemu Slovena, ljubavnom životu naših predaka, Božićnim mitovima, Igoru Stravinskom, Šafariku, Samu Halupki, Venetima, Babi Jagi.

 

Na pomenutoj internet adresi se takođe nalaze i uputstva kako da se priključite redakciji ukoliko to želite.

 

Takođe vas pozivamo da se učlanite na naš forum i doprinesete diskusijama vezanim za Slovene. Adresa foruma je http://forum.starisloveni.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

iz casopisa:

 

"Мотив покретања овакве, за

сад интернет публикације, је

пропагирање вредности које

су временом избледеле, али

које су биле основа делања

свих словенских народа.

Такође, ту је и неизбежна

митологија, која нам говори ко

смо и шта смо."

 

e ako nam slovenska mitologija kaze ko smo.. :haha:

 

jeste culi za industrijsku revoluciju, urbanizaciju i tako to?

 

 

"Затим,

историја нам говори о нашем

пореклу и поступцима наших

предака кроз векове, што нам

задаје одговорност да не

погазимо оно што су они

створили, да поштујемо оно

што су нам они омогућили,

као и да се поносимо њиховим

херојским борбама за правду и

животни простор."

 

a mogli bi smo da ih pitamo u vezi ponecega zasto su bili tako nesposobni.

 

borbe za pravdu?

 

za zivotni prostor? krv i tlo? sta li?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora se pronaci kolektivni identitet. Sad, sto smo pre mesavina Slovena, Kelta, Tracana, Ilira i Rimljana nego sami Sloveni, to je neka druga tema. Pretpostavljam da je bitno kulturno nasledje, to jest predanje sa kolena na koleno, narodni obicaji, tradicija badnjaka i Ilije, ovaj, Peruna gromovnika n' stuff. To se moze naci u svakom selu danas. Ako se uzima u obzir genetsko nasledje, tu stvari postaju prilicno komplikovane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora se pronaci kolektivni identitet. Sad, sto smo pre mesavina Slovena, Kelta, Tracana, Ilira i Rimljana nego sami Sloveni, to je neka druga tema. Pretpostavljam da je bitno kulturno nasledje, to jest predanje sa kolena na koleno, narodni obicaji, tradicija badnjaka i Ilije, ovaj, Peruna gromovnika n' stuff. To se moze naci u svakom selu danas. Ako se uzima u obzir genetsko nasledje, tu stvari postaju prilicno komplikovane.

 

Tačno je. Kolektivni identitet tj njegov nedostatak, je jedini razlog zašto slovenski paganizam nije ojačao do sada.

Dosta čudna stvar, s obzirom na to da imamo kao što reče jako mnogo zajedničkog sa Keltima, a mnogo identičnog sa Ukrajincima koji su se najduže opirali hrišćanstvu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora se pronaci kolektivni identitet.

:haha:

izvini ali ova izjava sa recju mora mi je zapravo i zastrasujuca

 

opet da pitam

urbanizacija? industrijalizacija? naucna revolucija?

nista?

 

A hriscanstvu su se u Evropi od bitnijih naroda najduze opirali Litvanci.

cek, o ovome se da raspravljati.. ipak turanski stanovnici stepa severno od kavkaza.. hm

ukrajinci tada nisu postojali, tj nije postojao naziv ukrajinci u vreme primanja hriscanstva

 

sad vec zakeram

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:haha:

izvini ali ova izjava sa recju mora mi je zapravo i zastrasujuca

Upravo tako. Zastrasujuce je svako moranje koje dolazi iz kolektivnog nesvesnog. Postoji potreba da se pripada choporu. Otud i klanjanje (pokazivanje vrata) ovom ili onom bogu, vodji chopora, tiranija mishljenja vecine, anatema tj. izbacivanje iz zajednickog chopora u pustosi van udobnosti prvobitnog ognjista koje je choveka razdvojilo od zhivotinje, ta vatra. Ognjishte.

 

Da ne duzim, kad god stari bogovi izgube na snazi, dolaze novi da im zamene mesto, i tako u krug. Uvek je potreban kolektivni identitet, i apoteoza vodje chopora. Zato se sada dizu i vaskrsavaju stari bogovi, jer su dosadasnji izgubili na snazi. Postali su impotentni, ne?

 

Harmonija sa prirodom i razumevanje iste su druga stvar, ali sve se plasim da su stari indoevropljani razmisljali o tome. Prva misao je bila kako preziveti, uloviti, imati sto bolji prinos i sto plodnije zenke da se koleno produzi, jel da. kao i svakom seljaku danas, koji je u sustini paganin, samo pod drugim plashtom. Mozda kasnije u Indiji, ali to je druga tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako. Zastrasujuce je svako moranje koje dolazi iz kolektivnog nesvesnog. Postoji potreba da se pripada choporu. Otud i klanjanje (pokazivanje vrata) ovom ili onom bogu, vodji chopora, tiranija mishljenja vecine, anatema tj. izbacivanje iz zajednickog chopora u pustosi van udobnosti prvobitnog ognjista koje je choveka razdvojilo od zhivotinje, ta vatra. Ognjishte.

postoji potreba da se pripada coporu, nije problem.. gle navijaca kao ekstremniji primer.. ali kolektivno nesvesno?

ne znam bas. to ti je jedna od onih stvari koje ne mozes da dokazes nego u njih moras da verujes. ja npr ne verujem.

a to sto je zastrasujuce meni, je poricanje individualizma i trpanje u neke plemenske ili fasisticke modove misljenja. nije slucajno hitler srao sa paganizmom

 

Da ne duzim, kad god stari bogovi izgube na snazi, dolaze novi da im zamene mesto, i tako u krug. Uvek je potreban kolektivni identitet, i apoteoza vodje chopora. Zato se sada dizu i vaskrsavaju stari bogovi, jer su dosadasnji izgubili na snazi. Postali su impotentni, ne?

stoji sve to, naravno, ali u nekom drugom vremenu

 

danas imas ateiste, agnostike i ostale slicne baje, a ono sto su nekad bili paganski bogovi mozes naci kao mnogo materijalnije u vidu estrade. jos smena bozanstava ide mnogo brze :haha:

 

Mislim da su u svakom slučaju bili mnogo više okrenuti spiritualnom nego mi danas.

Lepo o tome kaže Redfild u Celestinskom proročanstvu, u trci za obezbeđenjem materijalnog blagostanja malo smo zaboravili na boga.

a koliko su cesto molili Boga za obezbedjenje materijalnog blagostanja? :haha:;)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Definitivno su bili vise okrenuti spiritualnom. Molitve koje su imali za obezbedjenje materijalnog blagostanja sigurno nisu bile kao danas kad se neko moli da postane milioner, ima skupa kola i sl. Materijalno je tada imalo drugaciji smisao. Bilo je vise okrenuto zajednici - da bude dobra zetva, berba i sl. dakle najvise se odnosilo na plodnost, kada vec pricamo o materijalnom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Litvanci su zakon (kad smo kod toga, i Nodilo je zakon :pivopije: ). Baltički narodi nisu bre samo poslednji primili hrišćanstvo već su se i prvi vratili paganizmu. Još i pre Asatrua, rodnoveja i sličnih neopaganskih pokreta nastala je Romuva, baltički neopaganizam. Ukoliko nekog zanima baltička mitologija, osnovne informacije na srpskom jeziku se mogu naći na sledećoj stranici:

 

http://erulian.in.rs/RecnikBaltickeMitologije.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Konačno, zaista, mada je skoro nešto slično izdato kod nas, ako se ne varam. Ne dopada mi se što je ovoliko ljudi radilo na ilustracijama, jer smatram da bi bilo bolje da se vidi jedan dosledan stil kroz celu knjigu, a i rekao bih da kvalitet nekih radova može da se dovede u pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...