Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Guest Administrator_ressurected

Konačno, zaista, mada je skoro nešto slično izdato kod nas, ako se ne varam. Ne dopada mi se što je ovoliko ljudi radilo na ilustracijama, jer smatram da bi bilo bolje da se vidi jedan dosledan stil kroz celu knjigu, a i rekao bih da kvalitet nekih radova može da se dovede u pitanje.

 

ovo ?

 

http://www.orfelin.info/prognana_bica.htm

 

Pa nije bas isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledah onaj isecak sto ima na sajtu, zasad lici na laicko autohtonisticko skribanije.

 

Mislim, genijalan je onaj deo gde se pretpostavlja da je Muhamed u Kuran uneo slovenske obicaje, i to na osnovu Velesove knjige, dokazanog falsifikata iz 19. veka.

 

Ili ono odmah pored, o kalendaru - koji su svi juzni Sloveni preuzeli od Vizantije i predstavlja racunanje vremena od hriscanskog poimanja datuma nastanka sveta. Veze nema sa slovenskom religijom.

 

Dalje, ne vidim kako DAI "navodi na zakljucak da se sa Karpata preselilo najmanje 100.000 ljudi za godinu dana". Tamo se samo kaze da su se Srbi iz Bojke doselili za vreme Iraklija. Kako je Iraklije vladao 31 godinu (610-641), a pretpostavlja se da su seobe bile posle sloma Avara 626, to daje 15 godina za seobe u njegovo vreme. Brojke se uopste ne pominju.

Kaze da pise da su Rimljani u 3 veku presli Dunav, a ustvari pise "jednom prilikom", nedatirano. Uzgred, Vizantinci su sebe uvek nazivali Rimljanima.

Ono za Hrvate i Salonu 602. se uopste ne pominje, vec je samo receno da su pobedili Avare.

Pominje slovensku grncariju u 5. veku kao dokaz protiv DAI, ali niko i ne spori da od 5. veka pocinju slovenska naseljavanja na Balkan? DAI samo kaze sta je bilo sa Srbima i Hrvatima, sto ne znaci da pre njih nije bilo 150 drugih plemena cija imena ne znamo i koja su se kasnije utopila u ova dva.

 

Ne znam zasto se uopste upusta u kritiku izvora i istoriografije, kada u uvodu kaze da knjiga ne pokusava da bude "ni naucna ni istorijska"?

 

 

Jesam hejter :mrtav: ali mi je zao sto se autor neupucen upustio u tu pricu, kad ima mnogo zanimljivijih stvari koje moze da nam predstavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je žao što takvih knjiga ima mali milion - neko skupi stvari sa neta, prevede, sredi kako njemu odgovara i onda potpuno laički i bez ikakve zaleđine napiše knjigu koja bi trebala da dobrano objasni neke pojmove i činjenice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi bi izgleda da zgrnu pare na brzaka u ovoj epičnoj eri izmišljenih svetova i viteštva i aždaha.

 

Lou, gde to 'kod nas'? Jeste bila izdata 'Zaboravljena gora' onog Popovića, ali iskreno govoreći, više korektno prepričanih i protumačenih starih paganskih običaja sa naših prostora ima u 'Kosingasu' nego u toj knjizi! Sve to nekako podseća na nesistematično skupljene legende koje nisu baš proveravane iz više izvora niti je dublje zalaženo u njihovo tumačenje. Tako da na primer o mitskom biću Nav može čovek više da sazna iz ukrajinskih izvora nego iz naših knjiga. Nažalost.

 

NEgo meni ova ilustracija sa sajta liči na delo Boba Živkovića? Ako je tako--- pa samo zbog toga vredi pazariti :haha: plus ako stvarno ima nešto uzgred i da se pročita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi bi izgleda da zgrnu pare na brzaka u ovoj epičnoj eri izmišljenih svetova i viteštva i aždaha.

 

Lou, gde to 'kod nas'?

 

mislim da je covek mislio malo generalnije, posto se ovakve akcije nesistemacnog i navrat-nanos pisanja relativno cesto vidjaju u svim oblastima, a ne samo u ovoj. cinjenica jeste da ima jako malo dela nasih autora o slovenskoj mitologiji, ali to stvarno ne daje za pravo nekome da tako povrsno uradi bilo sta, a kamoli nesto sto je deo nase licne istorije.

 

Jeste bila izdata 'Zaboravljena gora' onog Popovića, ali iskreno govoreći, više korektno prepričanih i protumačenih starih paganskih običaja sa naših prostora ima u 'Kosingasu' nego u toj knjizi! Sve to nekako podseća na nesistematično skupljene legende koje nisu baš proveravane iz više izvora niti je dublje zalaženo u njihovo tumačenje. Tako da na primer o mitskom biću Nav može čovek više da sazna iz ukrajinskih izvora nego iz naših knjiga. Nažalost.

 

to je to. nazalost.

Edited by _emilly
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ce ti knjige dovoljno je da odes u bilo koje selo u centralnoj Srbiji,cinjenica je da je bibliju preveo Vuk Karadzic i za tih 200 god bre niko iz sela je nije procitao,svi po tim selima imaju istu indoevropsku etiku ponasaju se kao rodovjeri mnogo vishe nego kao hriscani

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lou, gde to 'kod nas'? Jeste bila izdata 'Zaboravljena gora' onog Popovića, ali iskreno govoreći, više korektno prepričanih i protumačenih starih paganskih običaja sa naših prostora ima u 'Kosingasu' nego u toj knjizi! Sve to nekako podseća na nesistematično skupljene legende koje nisu baš proveravane iz više izvora niti je dublje zalaženo u njihovo tumačenje.

Nisam rekao da je bilo kvalitetnih izdanja, samo da je bilo nešto slično. A očigledno ni ova knjiga neće biti ništa drugačija.

 

mislim da je covek mislio malo generalnije, posto se ovakve akcije nesistemacnog i navrat-nanos pisanja relativno cesto vidjaju u svim oblastima, a ne samo u ovoj. cinjenica jeste da ima jako malo dela nasih autora o slovenskoj mitologiji, ali to stvarno ne daje za pravo nekome da tako povrsno uradi bilo sta, a kamoli nesto sto je deo nase licne istorije.

Da, na to sam mislio. Pre koju godinu sam tražio knjigu o tetoviranju, svim aspektima. U celom Beogradu - dve. Jedna je monografija, lepa knjiga, odlična štampa, ilustracije, zaista kompletno izdanje. ALI, samo istorija, koja plemena su to radila i kako je gde stizalo, ko je bio prvi... Za drugu knjigu, čiji je autor Damir iz "Damir Tattoo-a", koji bez razloga slovi za jednog od najboljih u Beogradu, mi je sam momak u knjižari rekao da nije ništa posebno i da je malo skrpio sa neta i upakovao. Taj trend je svuda i to je žalosno, pogotovo kada je u pitanju oblast ili struka u kojoj prave informacije mogu da se dobiju samo od stručnjaka koji se aktivno bave time.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na to sam mislio. Pre koju godinu sam tražio knjigu o tetoviranju, svim aspektima. U celom Beogradu - dve. Jedna je monografija, lepa knjiga, odlična štampa, ilustracije, zaista kompletno izdanje. ALI, samo istorija, koja plemena su to radila i kako je gde stizalo, ko je bio prvi... Za drugu knjigu, čiji je autor Damir iz "Damir Tattoo-a", koji bez razloga slovi za jednog od najboljih u Beogradu, mi je sam momak u knjižari rekao da nije ništa posebno i da je malo skrpio sa neta i upakovao. Taj trend je svuda i to je žalosno, pogotovo kada je u pitanju oblast ili struka u kojoj prave informacije mogu da se dobiju samo od stručnjaka koji se aktivno bave time.

 

 

Da... Net koliko je dobrih strana doneo toliko i loših navika. Plagijarizam je postao brutalno lagan i neviđeno prihvaćen...

 

Sigurno ste pratili šta se dešava po Nemačkoj kako su razapeli Gutenberga i posle još jednu žemsku iz javnih krugova, za plegijarizam u doktorskim disertacijama i master tezama.

Ima jedan softver (verujem da ih ima više) zove se Turnitin, na mom univerzitetu i na još mnogim je obavezan. Radi po principu pregleda ogromnih e-biblioteka i pokriva jako mnogo naučnih disciplina i nauka.

 

E to bih stavila kao standard za izdavanje knjiga. Pa ko preživi to, ima prava da izda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podsetila si me na onog lika koji je sastavio algoritam, tj. program koji pretražuje internet i sastavlja knjige. Taj lik zatim to objavljuje pod svojim imenom, i tako iz goooomile oblasti ima svoje pisane "radove". Doslovno se knjige rade po narudžbini, bez obzira na oblast. Poteglo se tada pitanje originalnosti, realnog znanja i sličnog, na šta je on odgovorio da tako svi pišu knjige - izučavanjem materije iz mogućih izvora, a zatim sastavljanjem samog dela. Može tu da se dosta toga kaže, nije sve crno-belo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zato treba čitati ozbiljne knjige, a ne šarene laže koje izdaje Laguna :haha: :haha: :haha: ... Uostalom, kakve oni veze imaju sa slovenskom mitologijom? Jednostavno su videli da je to postalo popularno, Vukodav ide k'o alva, pa rekoše sebi 'ajde da im uvalimo ovako nešto :haha: ...čitajte vi lepo Čjakanoviće, Ležea,Radenkovića, Petrovića (mada se i on nešto poziva na Velesovu knjigu), Nodila, Vukove zapise itd, a ne ovo...pa onda možete da formirate sopstveno mišljenje o slovenskoj mitologiji i staroj slovenskoj religiji, i tek tad možete kritički da posmatrate celu tu materiju...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...