Jump to content

Opeth


Baal

Recommended Posts

Ti si lud čo'ek. Title track im je jedan od najsavršenijih momenata karijere, pa slatki Patterns in the ivy, Dirge for November... ma savršen album.

 

(kao i svaki njihov)

Svaka čast da neko izdvoji Dirge, fantastična stvar. Poslednja dva minuta su maestralna. :wub:

 

Moj lični favorit je Still life. Pa onda se za drugo mesto nekako kolju Deliverance, Damnation, Heritage i Morningrise. Što bi značilo da mislim da im je svaka epoha kvalitetna na svoj način.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja rad delim u tri faze iako se verovatno mnogi nece sloziti

 

1. Prvobitnu, "cisti opeth" melodicno-metalnu fazu (do bwp) - tu je najbolji morningrise

2. "Zrelu", proggy fazu (do watershed) - najbolji je damnation (kao uspesan mellow kantautorski excercise, jos uvek ne u full-nerdtard fazonu), a ostali su mi uglavnom izjednaceni jer imaju i velike vrline i mane - bwp ima jednolicnu atmosferu i zamoran je za slusanje u komadu, ostala dva su nekonzistentni

3. Aktuelnu, infantilnu retro fazu - watershed je najbolji

 

Vecina ljudi bi verovatno stavila gr i watershed skupa kao stilski slicne ali meni je bas tu razmedja necega sto je uglavnom opeth i necega sto je uglavnom izdrkavanje (ne obavezno lose naravno)

 

Od trojih polufinalista posto je naravno najbolja faza prva pobedjuje morningrise kao najbolji opeth album. Nepobitna cinjenica sto puta vec konstatovana na forumu dzaba vam diskusija. Jedini oponent kojeg priznajem je mayh i eventualno se necu uvrediti ako neko smatra da su bwp i damnation top i eventualno mozda still life.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je Morningrise album života - vanzemaljski dobar, ingeniozan, not-of-this-world. Odmah ispred Metallica And justice for all i Spiral architect A sceptic's universe izdanja.

 

A svaki Opeth-ov album i period je maestralan na svoj način. Koja je uopšte svrha kategorizacije njihove diskografije, nisam baš skontao. :)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oldschool: od Orchid do MAYH

Classic: od Still life do Damnation

Transitional: Ghost reveries i Watershed

New: Heritage pa nadalje

 

Tako ih otprilike ja delim. Ironija je što retro prog albume obeležavam kao new. :haha:

Classic - najbolja 4 albuma. Zatim transitional iako se vidi da mu se ne svira metal na ovim albumima. Oldschool - nisam neki fan ovih albuma iskreno, mada ima podosta dobrih pesama. Heritage golo govno, PC sasvim OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Still Life

Morningrise

MAYH

Blackwater Park

 

 

 

Damnation

 

 

 

 

Orchid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deliverance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sve ostalo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oldschool: od Orchid do MAYH

Classic: od Still life do Damnation

Transitional: Ghost reveries i Watershed

New: Heritage pa nadalje

 

Tako ih otprilike ja delim. Ironija je što retro prog albume obeležavam kao new. :haha:

Dadoh ti plus a nikako da stignem da prokomentarisem... slazem se sa tobom kada je kategorizacija u pitanju... Meni punohvaljeni Watershed nikako nije legao, ono pre cu da obrnem Heritage nego ovaj album... jer mi je potonji barem zabavan dok je watershed best of ranijih ideja iskombinovanih da se zadovolji metal publika (bas mi je nekako povrsan kako muzicki tako i tekstualno).

I ovaj poslednji PC album mi je tako fino legao...

A klasicna era mi je zaista omiljena nesto sto mogu da obrnem ne vezano za raspolozenje/godisnje doba i tome sl.

Inace nama dvoma se izgleda pored Beatles-a i Opeth poklapa :pivopije:

 

Edit: Veceras mi je na tapetu Orchid secam se da me je ovaj album tako "uradio" da sam imala kreativnu navalu ideja i napisala nekih 20ak pesma... sweet 16 :haha:

Anyway instant najez celoga tela na 1:59

http://youtube.com/watch?v=122EduOkJFo

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orchid ima zacetke nekih jako dobrih ideja, ali to se razvilo u albumcinu tek sa Morningrise-om. Mnogo je kul sto postoji onaj lajv gde mogu da se cuju Twilight i Night and the Silent Water, ali bilo bi jos vise kul kada bi prva dva albuma ponovo snimili, ali kapiram slaba vajda od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste. Sem sto bas ponekad zvuci kao ciga u kontejneru da ga svira, a i bubnjevi nisu mnogo bolji. Cinjenica je da ove dve pesme koje sam naveo, i sa drugom postavkom i sve, zvuce neuporedivo bolje na onom live-u nego na morningrise-u. Jedino sto zvuci kako treba na njemu je To Bid You Farewell, i, uopste, taj stil snimka/produkcije je lezao jedinu akustici. Naravno da je i dalje albumcina par ekselans, ali cinjenica je da te pesme zasluzuju bolju produkciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oke oke de gustibus...

 

jedino sto bi mogao da prihvatis je da produkcija nije losa da bi trebalo da bude bolja nego je drugacija (moglo bi se reci neobicna). i suvi zvuk gitare i fretless i pšššt dobos sve su to legitimni zvukovi instrumenata jedino sto se slazu u celinu koja ti se nesto ne dopada a sama produkcija je sasvim pristojno cista, miks je kvalitetno odradjen itd. to sto ti zelis je morningrise sa zvukom kasnijeg opetha, odnosno drugaciju produkciju, ne bolju.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, najiskrenije, ja smatram da Opeth, on the whole, ima krs produkciju. Makar ako je poredimo sa jednim Tool-om, Flojdima, ili eto, i njegovim ortakom Stevom Vilsonom. To se ne cuje kada se lozis na nekom pristojnom ozvucenju opanjeno sve u 16, ali kada cujes na vrhunskom ozvucenju, a onda cujes pritom kako zvuce uzivo, izvalis da, kao i mnogi danasnji metalci, sve je to nagruvano previse i gitare i slicno krenu da ti zvuce suplje kada se odvrne pristojno. Ali sada ulazimo u fine detalje, i to su realno nebitne stvari, ja njih, kao bend, obozavam, sve i da imaju St. Anger produkciju, nebitno. Ali da, ok, slazem se, drugacija je produkcija, stoji, ali sta znam, mislim da bi generalno bilo bolje kada bi imali Vilsona da im kompletno odradi snimanje npr. ali dobro, kao sto kazes.. ukusi, jel.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedino sto bi mogao da prihvatis je da produkcija nije losa da bi trebalo da bude bolja nego je drugacija (moglo bi se reci neobicna). i suvi zvuk gitare i fretless i pšššt dobos sve su to legitimni zvukovi instrumenata jedino sto se slazu u celinu koja ti se nesto ne dopada a sama produkcija je sasvim pristojno cista, miks je kvalitetno odradjen itd. to sto ti zelis je morningrise sa zvukom kasnijeg opetha, odnosno drugaciju produkciju, ne bolju.

 

Svaka čast, samu srž si pogodio. :)

 

Kao što već napomenuh gore, Morningrise mi je omiljeni album svih vremena a tome je sigurno doprinela i maestralna "mršava" produkcija koja čini da sama muzikalnost benda, ogoljena do srži, nekako još više dođe u prvi plan a u isto vreme čini da album kao celina zvuči izrazito elegantno. Oduvek sam imao takav neki utisak.

 

Inače, jedan od životnih ciljeva mi je da jednog dana posetim Paladian bridge iliti Opeth-ov most

 

333ijav.jpg

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...