Jump to content

Opeth


Baal

Recommended Posts

Ajd da raspalim po koju dok jos imam zivaca da napisem nesto o novom albumu. Ako nadjete slovne greske nisam ja Somersby je :haha:

 

Anyway, krenuh da slusam album potpuno otvorenog uma, u smislu, znam da su krenuli da koketiraju sa prog rockom 70ih, prethodna dva albuma su to lepo izdefinisala. Heritage koji je pokazivao zelju da se snadju u nebranom grožđu, dok je Pale Communion daleko zreliji album, za koji jos uvek mogu da kazem da je to prepznatljiv autorski rad.

Neko je ranije pomenuo da ovo nije to taj Opeth. Ne volim takve definicije, jer kad biste preslusali albume prog bendova 70ih tipa King Crimson ili Rush-a, koji mi prvi padaju na pamet vidite da postoje razlike u zvuku poslusajte npr King Crimson 21 century shizoid man, potom pesmu

iz 80ih, savremenici tadasnji bi rekli ovo nije KC koji mi znamo. Samim tim, počnimo od toga da bend evoluira, da menja zvuk i da je već na trećem albumu u tom fazonu do sada. Pa pokusajmo da perciparamo stvari u tom svetlu.

Album nudi neverovatnu svirku, muzičko umeće, priču sa produkcijom koja oponasa 70-te ali je ispeglana. I tu krece moja muka sa ovim albumom svo vreme imam osećaj da je ovo tribute to 70s bend, nema ličnog pečata, nema neke prepoznatljive varijacije, teme, rifa da kažem "Vau ovaj zvuk je zasita evoluirao" svo vreme sam u fazonu "dobra je svirka, i dobro vozi, ali ovo je reciklaza zvuka" to je u mojim ocima/usima veliki minus za ovaj bend. Nema inovativnosti... mogu da cujem tacno bendove koje su reciklirali. Velika razlika u odnosu na prethodne albume je sto sa prethodnih mogu da imenujem pesme i da kazem sta mi se gde dopada u Etrenal Rains will come... Faith in Others itd no ovde nemam za sta da se uhvatim :sad: to mi je najtuznije... jer su se izgubili u sopstvenom hype-u i muzickoj idejnoj salati.

Suma sumarum album jeste dobra i kvalitetna svirka koja radi, ali ne drzi paznju jer nema prepoznatljivih momenata.

Mislim da je ovo prvi Opeth album koji nece uci u moj godisnji mixtape najalbuma na godisnjem nivou.

 

 

P.S: Ako hocete kvalitetan prog rock, sa novim idejama to je Seven Impale!!! album godine za mene

P.P.S. sledeći album godine je de facto novi Alcest. Mislite svojom glavom slusajte novi Alcest :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je ranije pomenuo da ovo nije to taj Opeth. Ne volim takve definicije, jer kad biste preslusali albume prog bendova 70ih tipa King Crimson ili Rush-a, koji mi prvi padaju na pamet vidite da postoje razlike u zvuku poslusajte npr King Crimson 21 century shizoid man, potom pesmu

iz 80ih, savremenici tadasnji bi rekli ovo nije KC koji mi znamo. Samim tim, počnimo od toga da bend evoluira, da menja zvuk i da je već na trećem albumu u tom fazonu do sada. Pa pokusajmo da perciparamo stvari u tom svetlu.

Plus za ovo.

 

Ja sam trenutno malčice indiferentan prema novom albumu. To je taj 2010+ Opeth, prepoznaju se elementi prve faze kroz skale koje se koriste, to su ti rifovi i fraze bez obzira na to što distorzija i produkcija ne biju sve u šesnaest. Međutim, voleo bih da je sve nekako... zanimljivije, melodijski bogatije i manje predvidljivo. Chrysalis mi je izuzetna stvar, The Wilde flowers takođe. Ostatak solidan, ali ništa ekstravagantno.

 

Sa ove distance mi je žao što Pale communion nije upao u moj top 10 albuma te godine, jer čak i ako se ispostavi da je Sorceress grower, trenutno ne verujem da će dospeti dalje od honorable mention.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Islušah i ja Sorceress uzduž i popreko pa da se uključim u priču sad kad je ekipa 'poslušao sam jednom na jutjubu dok na poslu otvaram pasijans, sranje make Opeth growl again' odletela sa teme... ali nažalost nemam ni ja baš preterano pozitivne utiske i u principu se slažem sa Melindom i Tomejtolendom.

Heritage meni i dalje najbolji iz ove nove faze jer je opipljivo koliko se nalaze u novim vodama, kako se trude da se snađu i isprobavaju sve i svašta, izuzetno šarolik i nepredvidiv album. Prethodnik se već ubacio u kolosek ali je imao izuzetne pesme, te je priča držala vodu.

Sorceress je nažalost isušio veliki deo zanimljivosti iz zvuka, meni je naslovnica daleko najbolji momenat jer je drugačija i naterala me da tripujem da će album biti Alice in Chains sludgy worship što je sjajno ispalo u pomenutoj traci. Ostatak je standardni neo Opeth zvuk iz koje je Mikael tim svojim insistiranjem na ušančenom zvuku isisao zanimljivost jer je sve nekako ravno, kao da se naterao da piše ove pesme. Nije da nema bumpova u emociji kao pomenuta Era ili Will O The Wisp ali ipak od jednog Opeth albuma očekujem više pikova. E da, i one minijature koje nemaju veze sa vezom sa glavnom pesmom kao u npr The Wilde Flowers me izuzetno nerviraju.

Kao jedan od pluseva se valja izdvojiti i fenomenalna produkcija, posebno valja proturiti album kroz sluške da se čuje sva ta toplina a zvezda albuma je za mene Axe koji je odvalio bubanj.

Sve u svemu, očekivah više :/

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fenomenalna produkcija? Zajebas? Mislim, slazem se sa ostatkom komentara, da se razumemo, ali fenomenalna produkcija nidje veze, mogu bar 5 bendova da nabrojim koji sviraju isti fazon i imaju produkcije da se useres za 10 puta manji budzet, ovi su samo snimali u fazonu 70ih i dobili nit smrdi nit mirise, lozili se da snimaju u studiju gde i Queen, sviranje kurcu u prevodu. Bubanj posebno zvuci kao kanta ...

Edited by ShinigаmY
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa ove distance mi je žao što Pale communion nije upao u moj top 10 albuma te godine, jer čak i ako se ispostavi da je Sorceress grower, trenutno ne verujem da će dospeti dalje od honorable mention.

Update: album je grower, smeši mu se top 10.

 

I dalje stoji da nije ni u kom smislu spektakularan ili poseban, ali redovno mu se vraćam i navodi me na slušanje. Dobar znak. :da:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odgledah sinoc Opeth na novoj turneji, sa pre-brutalnom setlistom koja bolja nije mogla da sam je zamisljao.

http://www.setlist.fm/setlist/opeth/2016/theaterfabrik-munich-germany-3fa1143.html

 

Prvo sto moram da prokomentarisem je da je Mika growlovao skroz fino tokom celog certa, i da mu je sve oprosteno zbog toga. I Sorceress. Kad smo kod Sorceress, 2 pesme su svirali i obe pesme zvuce brutalno dobro uzivo, fazon 3-4 puta bolje nego na ovom sugavom albumskom snimku iz 70ih. Tek kada se cuju te pesme uzivo, oseca se ta energija i gruv i sve sto je Mikael zeleo da pokaze albumom, ali jednostavno to na snimku nije dobijeno uopste. Pesme zvuce ogromno. Bas sam bio iznenadjen i ogroman mi je to plus. Cusp of Eternity je isto pesma na koju su moje kolege sa posla sa kojima sam bio na cert bili u fazonu, ovo nisam ocekivao, uopste niko od nas ne gotivi ta poslednja dva albuma, ali je uzivo to bila totalno druga prica.

 

U jednom trenutku, krenuli su da sviraju Black Rose Immortal, i svirali su tipa minut, minut i po, a onda nas je Mikael istrolovao i kao, niste stvarno pomislili da cemo da vam sviramo 20 minuta pesmu :haha: Pa jebi se, pisnuo sam od srece kada je krenulo :(

 

Enivej, koncert u Theaterfabrik, ton odlican odlican, prostor nakrcan, mislim da je bilo oko 1200-1500 ljudi slobodna procena, sto se mene tice, cuo sam najbolje sto se moze cuti od Opeth. Jedino da su uglavili Hex Omega ili Baying of the Hounds i to bi bilo to sto se mene tice, al dobro, mozda neki drugi put. Makar su opet krenuli da sviraju starije stvari.

 

I evo Ghost of Perdition sto sam usnimio sinoc za svoju dragu koja nije bila tu:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel mi se cini ili oni sviraju za duplo vise ljudi po americi?

 

Izgleda tako, svirali su cak i Radio City NY na ovoj turneji.

 

Gledao sam ih u Becu proslog cetvrtka i mogu samo da potvrdim Shinigamyeve utiske. Set lista je bila identicna.

Zvuk i svirka nevervatni. Mikin humor kao i uvek prisutan, a i growl je bio daleko brutalniji i bolji nego prethodnih godina.

 

Tesko mi je da izdvojim bilo koju pesmu sa tako dobre set liste i kvaliteta svirke koju su pruzili, ali mogu da kazem da je publika poludela posle Face of Melinda. Slazem se sa Shinigamyem da je noviji materijal je dosta ubedljiviji live.

The Wilde Flowers je bila fenomenalna.

 

 

Neverovatno dobar koncert u svakom slucaju :rockdevil:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...