Jump to content

Koji vam je omiljeni filozof, tj. filosof?


Recommended Posts

Nije mi bas jasno sta ovim zelis reci?Da su se necivilizovani ljudi bavili filozofijom,mozda?

 

Ne, već da smo mi neo-varvari.

 

Od navedenih, pogledaću Slavoja Žižeka. Dobar je govornik, nadam se da neću otkriti da je običan senzacionalista. Simpatičan je: "I don’t want to exist. I just want to think." :)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 8 months later...

vec duze vrijeme ostajem pod utiskom Lava Šestova, zagonetnu pojavu ruske filosofije.Aktuelizovala mi ga je drugarica koja studira na filosofskom u Bg-u...Sve što je prevedno kod nas hvatajte u ruke, nećete biti razočarani.

 

pokrenuo sam u međuvremenu i fb stranu na srpskom sa njegovim imenom, gdje kačim neke odlomke...povremeno dok ga čitam, pa svratite:

 

http://www.facebook.com/LavSestov

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Sestov je jako zanimljiv pisac,citao sam negdje ranije njegovu knjigu 'Atina i Jerusalim' gdje raspravlja o gnoseoloskim problemima,pise o tom odnosu Gracke filozofije i Hriscanske teologije,znanja i vjere,naginjuci ovom drugom,i referirajuci se sve vrijeme na knjigu Postanka daje kritiku srednjovjekovne hriscanske filozofije i klasicnog njemackog idealizma,racionalizma itd.,i citao sam jos jednu negovu knjigu cijeg se naslova trenutno ne nogu sjetiti,nazalost u to vrijeme nisam imao mnogo interesovanja za pisce kao sto je Sestov,pa bi ih zaobilazio,ostavljao nedocitanje,ili citao na preskoke...Zanimljivo je da je jako uticao na Siorana,kojeg mnogo volim,a koji za Sestova na jednom mjestu kaze da je Dostojevski u savremenoj verziji,Dostojevski filozof.Sto se tice ruskih spiritualista,iliti religioznih pisaca,zanima me da li si citao Rozanova?Njega mi jedan drugar dosta nahvalio,ali nikako da nadjem nesto od njega...sto god nadjes od Sestova,okaci ovdje.

Pozdrav.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

О Шестову се заиста може и треба говорити, он је невјероватан, ријетко ко са таквом смјелошћу и трезвеношћу истреса читаву историју философије и што је најчудније супроставља јој хришћанско откровење.Отуда по Шестову та два непомирљива центра Атина и Јерусалим.Ја сам од њега читао "Кјеркегор и егзистенцијална философија", "На теразијама Јова" и нешто мало у пдф-у "Душа и егзистенција", сви наслови су сјајни, посебно "На теразијама Јова", њом сам почео и заволио Шестова.Ево приказ те књиге на : http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=86-85063-25-6

Од њега имам "Душа и егзистенција" , и "Кјеркегор и егзистенцијална философија" у пдф.Мислим да можеш то лако наћи гуглањем, али окачи ћу их ја у сваком случају на Мегу.

Розанова нисам читао, од те руске елите на мојој тренутној листи су о.Флоровски, Лоски , Евдокимов, о.Шмеман. о.Василије (Кривошеин) то је углавном православна теолошка мисао.

 

едит:

један млади теолог готиви Шестова, у овој емисији је између осталог било ријечи о њему:

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 5 years later...
  • 10 months later...
  • 7 months later...

Uzeo sam skoro da čitam serijal "History of Philosophy without Any Gaps" autora Petera Adamsona i oduševljen sam sa koliko pitkosti i humora je uspeo da predstavi (pre-)Sokratovce, a da pritom ne skrene u parodiju već ostane ozbiljan istoričar filozofije. Tek sam na drugoj knjizi (od šest), ali apsolutna preporuka svakome ko hoće da osveži gradivo iz srednje i/ili jasnije poveže celine u razvoju filozofije od nastanka do danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...