Jump to content

Koji vam je omiljeni filozof, tj. filosof?


Recommended Posts

Guest ASIMPTOTA BAJA!

A moj omiljeni filozof je Pitagora koji je inace osnovao Pitagorejsku skolu u svoje vreme. Oni su zastupali stanoviste da je u osnovi svega EIDOS tj. praoblik koji se moze svesti na broj. Za Pitagoru je najznacajniji kao i najsavrseniji broj 10 u cemu se potpuno slazem sa kolegom. biggrin.gif

 

I molim neobrazovane da ne ulaze na ovu temu tongue.gifsmile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

EEEEEEEEEEEEE , i ja sam se neko vreme przila na Pitagoru a i dalje smatram da se pomocu tog sistema (tj brojeva) moze dosta toga objasniti ,iako je on objasnio znachenja samo prva 4 broja , objashnjenja se mogu naci i za ostale brojeve ....ovaj sistem nije samo neka vrsta numerologije vec je vrlo praktichno zamishljeno kao klasifikacija sila koje vladaju svemirom (od 4 elementa do recimo planetarnih sila )...nije vazno , u principu nemam 'omiljenog ' filozofa, od svakog mogu da uzmem par ideja koje mislim da odgovaraju mom poimanju sveta i ostalog ali ni sa kim se nisam potpuno slagala ...jedini chije teorije u potpunost podrzavam je William Blake , ali on nije filozof u uobichajenom smislu rechi .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma O.K je Heraklit , svi se mi mozemo poistovetiti sa tim nadrkanim antisocijalnim likom a i njegova filozofija gde su vatra i rat glavni je prilichno przachka smile.gif ( kao uostalom i Nicheova , to je neshto sa chim se mozemo identifikovati, Nicheov ideal je lik koji je sam protiv sveta , pa josh predstavnik vishe rase , idealno za petnaestogodishnje blackere, posebno shto je u dotichnoj filozofiji prisutan i paganski momenat smile.gif )

....stvarno , to sa monadama je prilichno zbunjujuci a josh vishe zbunjujuca je Lajbniciva varijacija na datu temu...ali to je ono shto mi se svidja i kod Pitagore i kod Lajbnica ,obe liche na neki otkacheni SF smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heraklit je bio tata za sve filozofe.

 

Rat je otac siju stvari.

 

Pitagora je bio smor sa onim monadam tetradama lijepo ga je Zenon \"ispreskakao\". biggrin.gif

 

A Zenon sa onim svojim paradoksima je tek... :roll:

 

Evo jos nesto na temu ovih matematicara/filozofa i ostalih:

 

Igraju zmurke Arhimed, Njutn i Paskal. Arhimed broji, Paskal pobegne i

sakrije se, ali Njutn se ne krije, nego stane odmah iza Arhimeda,

nacrta na zemlji, kredom, kvadrat jedan sa jedan i stane u njega.

Arhimed odbroji, okrene se i, fala Bogu, odmah ga vidi:

- Ha, Njutn!!!

A Njutn kaze:

- Ne, to je Njutn po metru kvadratnom, znaci Paskal. smile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neitzche,citajuci knjigu o njemu,jako sam se vezala za njega,ali kada sam videla film na casu filosofije o njemu,onda sam jos vise pocela da ga volim i postujem.Mislim da one profivke da je on pokrenuo antisemitizam su glupost.To je delo njegove sestre koa je bila u braku sa covekom koji je bio antisemista.Ona je neke od poslednjih njegovih zvezaka prepravila tako da se ta ideja o njegovom stavu prema jevrejima pojavila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna stvar mi nikad nece bit jasna...Zasto svi ne-hriscani, tj- svi koji se predstavljaju kao "ateisti", "satanisti"...intenzivno spominju suludu frazu Rest In `Peace`? :|

 

ps-Boxy, da ne bude zabune- ne odnosi se (samo) na tebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko bi bio drugi sem Niche?

 

A ko bi bio prvi?

 

Inace zanimljivo je cuti Ravendarkovu teoriju o Niceu kao pro-semiti... smile.gif

 

Delimično tačno. Niče je mnogo mrzeo same Nemce.

 

E, bas nije! Niti je bio anti-semita niti je ih je voleo, a ovo za mrznju prema Nemcima necu ni da komentarisem. Ne bi bilo lose kada bi procitao malo vise od prve strane Ecce homo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...