Jump to content

Koji vam je omiljeni filozof, tj. filosof?


Recommended Posts

Pa imao je zenu i djecu.Ako je trazio da svi zive kao psi,sto se nije razmnozavao kao pas?Prirodni krevet.Nemoj samo neko da mi kaze:Zato sto ne mogu dvoje da stanu u bure.

A stvarno je pitanje za razmisljanje. smile.gif Ne,ozbiljno,to me neodoljivo podsjeca na pojedenu edensku jabuku.

 

Isti problem sa Heraklitom.Mi danas uopste ne gledamo na njegovu vatru onako kako je on gledao.Ne znam sad koliko je ovo tacno,ali on je umro od neke bolesti,ne mogu da joj se sjetim imena,mislio je da ce ga vatra spasiti.Zakopao se u kravlji izmet da se utopli i izlijeci,sto naravno nije uspio.

A mi danas gledamo na vatru samo kao na polemos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, onda sorry, povlacim rec.... nisam s tobom pricala o tome, mora da sam nesto pomesala.... tongue.gif

 

Pa imao je zenu i djecu.Ako je trazio da svi zive kao psi,sto se nije razmnozavao kao pas?Prirodni krevet.Nemoj samo neko da mi kaze:Zato sto ne mogu dvoje da stanu u bure.

A stvarno je pitanje za razmisljanje. smile.gif Ne,ozbiljno,to me neodoljivo podsjeca na pojedenu edensku jabuku.

 

Isti problem sa Heraklitom.Mi danas uopste ne gledamo na njegovu vatru onako kako je on gledao.Ne znam sad koliko je ovo tacno,ali on je umro od neke bolesti,ne mogu da joj se sjetim imena,mislio je da ce ga vatra spasiti.Zakopao se u kravlji izmet da se utopli i izlijeci,sto naravno nije uspio.

A mi danas gledamo na vatru samo kao na polemos.

ej, nemam pojma, smile.gif nisam se udubljivala u njihove biografije, osim toga, koliko je ostalo tacnih podataka o njima posle tolikog vremena?

u stvari, evo, pitaj NATANA, to mu je struka, a i hteo je da prica o predsokratovcima.

meni je dosta sto znam da je Heraklit rekao da je vecina ljudi zla... (ili bar nezanimljiva)- covek je bio mizantrop i meni je to sasvim dovoljno da ga postujem biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vas cujem.....

Razmisljao sam i pre o tome.....NIJEDAN!!!

Chak stavise mislim da su se Platon i Sokrat bavili filozofijom jer nisu imali sta drugo da rade.

A ako cemo o Friedrich Nietzche, opste je poznato da je kraj zivota docekao pomracene svesti - samo sto ja mislim (citajuci Genealogija Morala,Volja za Moc), da ustavri on i nikada nije bio normalan biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aristotel i Imanuel Kant

Nema potrebe pojasnjavati

 

U, Aristotela ne podnosim. On je smatrao da je zena "nesavrseni" covjek. to jest da nije savrseno bice. da je manje vredna od muskarca :roll:

tako da....aristotel sucks... :twisted: iako je u nekim drugim poljima imao solidne teorije;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aristotel i Imanuel Kant

Nema potrebe pojasnjavati

 

U, Aristotela ne podnosim. On je smatrao da je zena "nesavrseni" covjek. to jest da nije savrseno bice. da je manje vredna od muskarca :roll:

tako da....aristotel sucks... :twisted: iako je u nekim drugim poljima imao solidne teorije;

 

To je suvise olako odbacivanje jednog velikog filozofa radi jedne stavke koja ti se kod njega ne svidja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hmmmm.

Friedrich Nietzsche; Immanuel Kant, (toliko sto se tice Njemaca)

zatim, Rene Dekart je bio nevjerovatno obrazovan covjek, ali se zajebo u sopstvenim teorijama, primjer - supstancije.

A sto se tice zlatnoga doba homoseskualnosti, tj. anticke grcke, pa cuvena trojka ima primat...btw, svakome od njih su donosili po cca. jedno 15-ak djecaka za orgije i tako.....to je radio cika Platon u slobodno vrijeme....

Sto se tice srednjovjekovlja, previse je, ali previse hriscanstva u filozofiji, toma akvinski, aurelije itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoh li ja svoje?Anaksimandar,Empedokle,Plotin,Hjum,Gete,Nice,Spengler,From,Gadamer.

 

Da, Anaksimandare je bio preteca Darvina, ha, to je dobro, ali svi Grci su imali jedne beznacajne sporove oko arhea, jer se nakon svrsetka antike, spaljivanja biblioteke etc. ponovo pocelo sa proucavanjem ontoloskih problema, ciji odgovori nisu imali bas nikakve veze sa ovim prethodnima.. A Hjum....hm...ja ne vjerujem empiricarima, te ljude je vise nego pretjerano zvati filozofima....toliko....i Kant je imao pametnija posla nego da proucava ovog praznoglavog engleza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, onda sorry, povlacim rec.... nisam s tobom pricala o tome, mora da sam nesto pomesala.... tongue.gif

 

Pa imao je zenu i djecu.Ako je trazio da svi zive kao psi,sto se nije razmnozavao kao pas?Prirodni krevet.Nemoj samo neko da mi kaze:Zato sto ne mogu dvoje da stanu u bure.

A stvarno je pitanje za razmisljanje. smile.gif Ne,ozbiljno,to me neodoljivo podsjeca na pojedenu edensku jabuku.

 

Isti problem sa Heraklitom.Mi danas uopste ne gledamo na njegovu vatru onako kako je on gledao.Ne znam sad koliko je ovo tacno,ali on je umro od neke bolesti,ne mogu da joj se sjetim imena,mislio je da ce ga vatra spasiti.Zakopao se u kravlji izmet da se utopli i izlijeci,sto naravno nije uspio.

A mi danas gledamo na vatru samo kao na polemos.

ej, nemam pojma, smile.gif nisam se udubljivala u njihove biografije, osim toga, koliko je ostalo tacnih podataka o njima posle tolikog vremena?

u stvari, evo, pitaj NATANA, to mu je struka, a i hteo je da prica o predsokratovcima.

meni je dosta sto znam da je Heraklit rekao da je vecina ljudi zla... (ili bar nezanimljiva)- covek je bio mizantrop i meni je to sasvim dovoljno da ga postujem biggrin.gif

 

Da, bio je zao!!! Nisam cuo da je rekao za ljude da su zli, ali njega su licno zvali mracni. Ali mnogo vise zbog onoga sta je pisao, nego onako kako se ponasao....covjek je bio ovan u horoskopu garant.....vatra!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma Niče je smarač! I netačno je da je bio mizantrop! On je bio tihi kulturan i nadasve ljubazan čovek kakvog su ga se sećali njegovi savremenici... A te zanosne nimfe, Natčoveci i budalaštine su deo njegovog bolesnog halucinirajućeg mozga... On je zapravo bio paralizovan i može se reći i da je živeo asketskim životom... Toliko kontradiktornosti njegove filozofije sa samim njim... Prava prikrivena, licemerna samoubilačka filozofija... A budući da je bio pod velikim uticajem Šopenhauera, može se reći da je skroz izbanalizovao njegove postavke i sjebao njihovu realnu osnovu... Doduše, slažem se sa dosta stvari što je rekao u "Antihristu", ali "Rođenje tragedije" i "Tako je govorio Zaratustra"... mad.gif

Edited by Agarth

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Lajbnic uveK icon_smile.gif Baja je izbrisao granice izmedju duha i materije i celoj prirodi je dao svest shto ja podrzavam ... Problem njegove filozofije je u konceptu prostora i vremena i dane sam provodila lupajuci glavu o tom problemu, u svakom sluchaju volim teorije kojke me teraju na zeshce razmishljanje a Lajbnic is the man icon_smile.gif .Vec sam spomenula da mi je i Pitagora drag ali moji pogledi na svet se stalno menjaju , svakim novim chitanjem filozofskih knjiga.Ranije sam mrzela empiriste ali sad ih cenim jer pokushavaju da spuste metafizichare na zemlju a problem metafizike je shto chovek pomocu logichkih zakona moze da dokaze i najfantastichniju teoriju.Takodje , sekla sam vene na Hegela ali sad sam ustanovila da je on formalistichko kopile koje celu Priradu smatra nishtavnom.Shopenhauer mi je i dalje drag iz prostog razloga shto je depresivan... icon_uhoh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pa,da li je moguce da niko nije obratio paznju na jednog zaista izuzetnog mislioca i odista velikog coveka.Coveka koji je svojom skromnom mudroscu opcinio najbrilijantnijeg uma anticke filosofije...onaj koji je pokusao da nauci svet kako bi trebalo da se vodi jedan zivot na najbolji moguci nacin...onaj koji je ceo svoj zivot proveo pokusavajuci da pomogne covecanstvu definisuci opste istine koje bi dale jednu cvrstu osnovu i smernicu coveku ne bi li se izgubio!

U ovom sebicnom drustvu tesko je poverovati da je neko zaista bio tako velikodusan i posvecen svom "zadatku" bez nekog veceg privatnog interesa.Pokusavao je da prosvetli sve one koji htedose da ga prate i to je manje/vise uspevao,a on je za uzvrat dobijao jedno iskustvo vise i time bio sve blizi svom cilju.

Neki i dan-danas misle kako njegov plan nije ispunjen,pa cak i da je bio kvazi mudrac i da je svoju nadmenost platio svojom smrcu.Da li je to istina,prepustam vama da izrazite sopstven stav,samo neka vam jedno bude na umu....nakon njega poducavanje je postalo privilegija,njegovi naslednici su manje/vise zalutali u "nesvesne" sfere,a covek je ponovo poceo da luta u zivotu.Niko vise nije mogao da ponovi njegovu zamisao jer nije zeleo da se opece,a kamoli zrtvuje.

Covek koji rece da nista ne zna ,a tako mnogo podari svetu...SOKRAT

 

 

Exάνετ, έχάνετ, Ελλήνων

Τόν άςίστον τόν πάνσοφον

Τάν μηδέν αλγύνουσαγ

Άηδόνα Μουνσάν,,

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...