Jump to content

Koji vam je omiljeni filozof, tj. filosof?


Recommended Posts

  • 1 month later...

Protagora od Grka, Niche onako romanticarski gledano, mada jebiga malo je previse blacker za moj ukus, zdravo-racionalno Rasel... moderno-globalni vrhunac su naravno Diskordijanci, a lokalno, najveci srpski filozof koji je ikada ziveo je Rambo Amadeus i to bez ikakve realne konkurencije. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A ko bi bio prvi?

 

Inace zanimljivo je cuti Ravendarkovu teoriju o Niceu kao pro-semiti... icon_smile.gif

za prvog se smatra Tales, ali ne u pravom smislu filosof vec covek koji je poceo prvi da se odvaja u onom klasicnom smilsu od stanovista koju tretira mitologija.Naime, on je smatrao i da je je voda mateijalni prauzrok svega. O smatra da je svet iako u svojim konkretnim oblicima mnostven, ipak u celini jedinstven. On je inace prvi Hiloilst,sobzirom da smatra da je celokupna materija ziva.........eto biggrin.gif .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Naziv moje sljedeće knjige je "Rađanje gluposti (ili, zašto mrzimo Sokrata)".

A ja vidim mene odusevljavaju knjige Arsena Radica! Ipak najveci zivi filozof je i nas omiljeni pevac (svi znamo koji) icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fridrih Nice, normalno. Ali problem je u tome sto ga mnogi pogresno shvataju.

On nije bio poklonik "Nadzemaljskih nadanja", i nastojao je da "ostane veran

zemlji", tj prirodi. Sve ovo ukazuje da je on bio ateista, sto on i jeste bio

(bog je delo ruku covecijih i nerazuma covecijeg, kao i svi ostali bogovi).

Ali je osecao moralnu pripadnost paganizmu, sto se moze zakljuciti iz njegove

filozofije o moralu gospodara (karakteristican za paganske narode) i moralu robova, koji odlikuje Jevreje.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

-

--

---OSEĆAM DA OVOM TEMOM PROVEJAVA LAGANI ALI VITALNI DUH NAUČNOG ANTI SEMI TI ZMA (Po Juliusu)

-

---RAĐANjE GLUPOSTI JE VEROVATNO CROSSOVER IZMEĐU ROĐENjA TRAGEDIJE by F.W.N. i POHVALE LUDOSTI by Erasmo

-

----JEDVA ČEKAM DA VIDIM ŠTA ĆE A ISPADNE,SAMO E MOLIM DA SE POTRUDIŠ DA KNJIGA NE POSTANE NIZ KOMENTARA I JALOVIH KRITIKA, VEĆ DA DAŠ JASNU NOVU I ČVRSTU IDEJU, KAOP NADOGRADNJU ILI OPOZIT PRIVIDU.

-

---SOKRAT JE KURT KOBEJN U FILOZOFIJI violent.gif suicide idol icon_smile.gificon_smile.gif -

-

--

---jedino nije imao sačmaru PA SE URADIO KUKUJOM!

-

--

---H A I L !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja vidim mene odusevljavaju knjige Arsena Radica! Ipak najveci zivi filozof je i nas omiljeni pevac (svi znamo koji) icon_rockdevil.gif

icon_rockdevil.gif

Lik je pravi Baja (MK) icon_smile.gif

 

Druže Miško, pitaš me čemu sve to. Pa prosto da ti kažem, profesionalna deformacija.

 

Druže Gotze, pravo da ti kažem, nisam imao na umu druga Roterdamskog kada sam smišljao naziv, koga, uzgred budi rečeno, nisam ni smišljao no mi je pao na pamet pri čitanju jednog djela. Ali mi jeste na pamet pao drug Wilhelm ili Fritz, kako su ga zvali iz milošte, sa svojim Rođenjem Tragedije, mada je Sumrakom Idola jako ljepo klasifikovao Sokrata kao grešku. Ne uzmite mi za zlo drugovi ako grešim, pišem po sjećanju, ili parafraziram, da zvučim učenije.

 

Knjiga će odisati novom idejom, naspram onoj pogrešnoj. Pa druže Gotze, za koga me smatraš. Zar bi ja pisao nešto loše. Avaj!

 

Sokrat ima sličnosti i sa Džizusom, a sa Kobejnom ponajviše. Čak su im i žene slične (po karakteru) icon_smile.gifmrred.gif

 

Odjavljujem se, posao čeka, a sam se završiti neće.

 

P.S. Druže Dušane, da nisi dobio onaj moj tekst o pseudo-Umu na mail?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi su oni (filozofi) po malo u pravu. Ali izdvajam Aristitela i Pitagoru. Najvise cijenim Hegeziju, zbog njegove karakternosti. Covjek je umro za svoju ideju. Naime, on je isao grckim selima i propovijedao kako ovaj zivot nije vrijedan i nema smisla. Bio je toliko uvjerljiv da su poslije njegovih propovijedi nalazili objesene grcke mladice koji su izvrsili samoubistvo. Kad je dosao u jedno selo neko ga je pitao zasto se onda on sam ne ubije kad tako govori o zivotu. Covjek je uzeo konopac i bez rijeci se objesio. Kakav duh, kakva principijelnost. Ne slazem se sa njegovom idejom ali me je njegov cin zadivio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

' date='15. 11. 2003, 14:20'] Ko bi bio drugi sem Niche?

icon_smile.gif Hitler je iskoristio Nicheovu filozofiju (posebno u ''Zaratustri'') za postizanje svojih ideala, tj. stvaranje nadmocne rase, podrzavajuci Nicheovo velichanje mocnih i ponizavanje slabih (mocni i slabi-relativni pojmovi). S obzirom da se ''Zaratustra'' neosnovano povezuje sa nacizmom, samo se nadam da niste mislili na to istichuci Nichea kao omiljenog filozofa. Sto se mene tice, ako se Herman Hese moze smatrati filozofom, onda je on moj izbor. Ko nije, treba prochitati njegovu knjigu ''Demian''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je jedan od razloga zasto ne spominjem Nicea na yum-u iako ga jako poshtujem. Cim i malo prozboris "Niche" onda "foriumski nacisti" dodju kako bi se havatali za njegove citate itd. ne mogu dalje o tome evo vec mi se zgadilo... icon_uhoh.gif

Ovo je 100% tacno, a pogotovo kad se uhvatis za drugi deo "volje za moc" gde je hitler u sebi video tog "nadcoveka" koji je rodjen da bude iznad svih. no.gif

 

A da nacionalizam da, ali ne neko kao Hitler koji je svesno zrtvovao svoj narod, (ruski front) tom coveku ocigledno je bila usadjena zelja za vlascu a ne neki tripovi o arijevskoj rasi.

 

Btw. kako da volim coveka koji je mrzeo slovene.

 

Nemci kojima se vi klanjate prosle godine na Kosovu su zapretili da ce dici u vazduh

dva Srpska kamiona pomoci koji su poslati iz Srbije za pomoc ugrozenim.

 

ovo cu napisati i na politici.

 

Vreme je da se odlucite za Svapski ns ili Slovenski no.gif

Edited by black_totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je 100% tacno, a pogotovo kad se uhvatis za drugi deo "volje za moc" gde je hitler u sebi video tog "nadcoveka" koji je rodjen da bude iznad svih. no.gif

Eh sad...

Ajde nam dokaži da je vidio sebe kao nadčovjeka koji je rođen da bude iznad svih drugih.

Nećemo se tako olako gađati izjavama kao da su to činjenice zapisane u kamenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...