Jump to content

George R. R. Martin "Pesma leda i vatre"


pennywise

Recommended Posts

  • 1 month later...

Књига је једноставно невиђена.Подела поглавља појачава овај утисак.Оно што је можда и најјаче је сигурно непредвидивост.Једна од феноменалних сцена је обезглављење Едарда Старка Ледом.Толико је моћна сцена,да сам просто пожелео да сам на Арјином месту,да улетим међ њих,отмем им Лед и све редом их побијем(осим Сансе,наравно).

У неким моментима ме је радња око неког лика толико заокупила да сам прескакао главе до наредне везане за тог лика.

Завршна сцена је да се најежиш.

 

pored toga odvija epska pricha, koja se na kraju knjige toliko zabukta, da sam poludeo kada sam je prochitao! Da sam imao nastavak pri ruci iz istog momenta bih ga uzeo!

 

У потпуности се слажем.

 

Ортак и ја смо последњих месец дана провели распредајући о књизи,о томе ко је већи баја и наравно о томе шта ће радити Менс Рајдер и екипа с оне стране зида,ко ће кога убити,поразити,..., јер као што је речено у Игри Престола постоје само Победници и Покојници.

 

Момци из Лагуне су најавили ,,Судар Краљева" за крај јануара.Ако се то не деси,биће свашта.

 

,,ЗИМА ДОЛАЗИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sansa zna dobro da iznervira sa njenim love tripovima i glupim odlukama i razmisljanjima... ali je zato Arja 8O

 

Sto se Lagune tice... hmmm kod njih nikad nista nije sigurno. Prvo su reklu da ce Sudar Kraljeva biti gotov do kraja decembra 2003 god. i onda nista od toga... (a za Dzordanove nastavke da ne pricam)... videcemo sta ce biti do kraja januara.. samo nek se paze da oni ne postanu pokojnici :twisted:tongue.gifsmile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Да ли то што нико још ништа није оставио о ,,Судару Краљева" значи да нико још није прочито или да је књига толики смор?

 

Судар је толико добар да ме је оставио без текста доста и навео на одлуку да се бацим на трећу књигу на енглеском ,јер би чекање да се појави на српском било,у најмању руку,погубно.

 

Да би вам мало више заголицао машту износим крај пролога првог дела треће књиге:

,,Uuuuuuuuuuuuhoooooooo.

The sound went on and on,until it seemed it would never die.The ravens"were flapping and screaming,flying about their cages and banging off the bars,and all about the camp the brothers of the Night`s Watch were rising,donning their armor,buckling on swordbelts,reaching for battleaxes and bows.Samwell Tarly stood shaking,his face the same color as the snow that swirled down all around them.,,Three," he squeeked to Chett, ,,that was three,I heard three.They never blow three.Not for hundreds and thousands of years.Three means - "

,,Othears."Chett made a sound that was half laugh and half sob,and suddenly his smallclothes were wet,and he could feel the piss running down his leg,see steam rising off the front of his breeches"

 

После оваквог увода прочит`о сам прво дешавања иза и око Зида и све што ћу рећи је НЕВИЂЕНО.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да ли то што нико још ништа није оставио о ,,Судару Краљева" значи да нико још није прочито или да је књига толики смор?

 

.

Ja sam svojevremeno otvorila temu o Sudaru kraljeva, jer me je mnogo vise odusevio od prvog dela serijala, ali tada se desila ona havarija sa forumom i tema je bila izgubljena..procitala sam knjigu tri minuta opsto mi je usla u sake..a i treci deo, naravno (sa kompa mi dragog)..

 

Fenomenalno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

И ја сам хтео да читам са компа,али једноставно отпадају очи колико књига држи ост`о бих без очију.Тек сам сад преко неке иди ми дођи ми везе добавио оба дела треће књига у папирном облику и бацио се на читање,колико год ми то факс дозвољава.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cetvrta knjiga u serijalu po imenu "A Feast for Crows" izlazi 4. avgusta. Jedva cekam:)

 

Serijal je neprevazidjen. Do sada sam citao mozda dve ili tri fantasy knjige koje su bolje od ovoga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje?

Ono sto mi je bolje od martina je recimo Riftwar saga od Reymonda Feista, zatim Fey serija od Kristine Kathryn Rusch, naravno Gospodar Prstenova, i par knjiga od Melanie Rawn (sunrunner trilogija).

David Gemmel pise mnogo dobre knjige, ali jos uvek nisam procitao dovoljno da procenim da li je bolji od Martina.

 

Ono sto takodje mogu da proporucim kao jako dobar fantasy/sf je bilo sta od Anne McCafrey (mada po kvalitetu nije dobra kao gore navedeni pisci)

A uskoro pocinjem da citam puno toga od Terry Goodkind-a, za kojeg sam cuo da je jako jako dobar, ali o njemu cu pisati kad procitam nesto icon_smile.gif

Edited by Nurg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААА

 

Овај човек је психопата!

 

Ко није читао трећу књигу,а не жели да начује нешто о њој нека у широком луку заобиђе текст испод!

 

 

 

 

 

Када сам дошо до сцене у којој се Лорд Берик и Псето боре,помислио сам да је Мартин суви геније јер једноставно нисам мо`о да се одлучим за кога да "навијам",јер с једне стране је ту Лорд Берик као скроз позитиван лик(брани сиротињу),а с друге стране ту је Псето чију готово тужну судбину полако сазнајемо кроз књигу(одакле му ожиљк,чега се једино плаши,његово бекство из битке у Краљевој Луци)и полако,барем мени,постаје симпатичан.

А онда дође ,,Црвена Свадба".Унапред сам знао да ће Роб бити убијен на свадби тако да сам био припремљен за његову смрт.Али онакав начин и онакав опис и све то приказано кроз Кејтлин,то је било сувише за мене.Сам расплет када само прави музичари почињу да свирају,а остали се прихватају самострела и када она распознаје да свирају ,,The Rains of Castamere" и када се она у себи присећа речи:

,,And who are you,

the proud lord said,

that I must bow so low?"

је да се човек најежи.Не треба изгубити из вида тренутак када се Роб препун стрелица придиже.Крај свадбе је толико болесно добро описан,да сам пре имао утисак да сам је одгледао у биоскопу него да сам то прочитао.

Након овога сам се запитао да ли уопште да читам даље или да се концентришем искључиво на зид и тамошња дешавања.!

Edited by CrniBombarder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Узми је обавезно.

 

Што се поређења тиче рецимо да има јаку акцију(заправо више њих истовремено)која држи попут Господара,али је њена предност над осталима то што не постоје 100% позитивни и 100% негативни ликови,што је најчешћи случај у епској фантастици,што додатно појачава књигу.Такође нема неко страшно пророчанство које треба да се испуни нити има главног лика,да не спомињем што на крају серијала неће доћи до смака света(барем за сада није било назнака што не значи да га на крају неће бити јер као што већ рекох човек је психопата),захваљујући свему овоме серијал је непредвидив,у смислу у ком су остали(нпр. у Господару се јасно види да ће Прстен бити уништен и да ће зло бити уништено.)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Ma Martin je genijalan!

Da li je neko mozda procitao tumacenja prorocanstava na netu?

Svaki tripozni san ima neko znacenje i funkciju...

Recimo ljudi su dosli do zakljucka da je Jon sin Nedove sestre i Rhaegara,

a da je Ned preuzeo greh na sebe da bi sacuvao cast svoje pokojne sestre.

Sesta knjiga ce cela biti poznata unapred icon_smile.gif

Nego oni koji su toliki fanatici da ne mogu da se strpe mogu od mene da

dobiju nekoliko poglavlja iz cetvrte knjige...

BTW citao li je neko Hedge Knighta? Simpaticna prica. Steta sto je strip

onaj nikad ruzniji americki. Inace prica se da ce se i dalje izdavati stripovi

o pustolovinama Dunka i Egga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bre prochitao sam prva dva dela za nekih 8-9 dana, znachi od prve do poslednje stranice knjiga me nije pushtala moshniec kolko je mocna!!!! Najbolja knjiga(e) josh od Silmariliona!!!!

 

ako je prvi deo bio zvezda, onda je drugi Supernova!

 

Omiljeni lik mi je Tirion Lanister icon_twisted.gif

 

El zna neko neshto kada ce kod nas biti izdat treci deo?

 

Hail Martin!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Knjige su fantasticne, neopisivo fenomenalne i obozavam Deni (zastooo o zasto nisam zmajica...smrrrc smrrrrc *she lamented her sad fate*)

Citala sam sva prorocanstva, ali ne bih se mogla sloziti da oko Jonovog

porekla....i volim Tiriona, iako je iz pogane kuce i poganog srodstva!

On je tako fantastican lik, tako savrsen u svojoj ruznoci....a ostali me uglavnom

manje vise nerviraju jer su tako G-L-U-P-I i imaju neke nebulozne odluke

narocito smrdljiva mala Sansa, may she rot in seven hells wallbash.gif !!

Jedva cekam ostale, da vidim kako zmajevi prze otherse mmmmmm....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...