Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Da li neko zna gde se na netu mogu nabavi dobri semplovi bubnjeva for free, ili za pare ali u Srbiji?

Javi mi se na PP, za detaljan odgovor na ovo pitanje :wink:

Na netu mozes naci neke free soundfont-ove za download, ali to traje i traje.

Da li je neko ozbiljo radio sa Helionom (vst za cubase) i kolika mu je zahtevnost - mislim da se odrade normalni bubnjevi posto imam Creative SB live 5.1

Njegova zahtevnost je u odnosu na memoriju i procesor, kao i svih ostalih VST instrumenata. Kartica ima uticaj na neke druge stvari, kao sto su kvalitet snimanja i reprodukcije zvuka, i kasnjenje "latency" kada se snima audio file.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIDI interfejs unosi kasnjenje jer nije idealno brz, a uz to mi se cini da je u pitanju serijski, a ne paralalni interfejs (nisam siguran, moram da proverim). Kad se snima zvuk je na ulazu analogan, on mora da se sempluje i kvantizuje i snimi u neki izlazni format na kraju, a za to treba dobar procesor, dobar procesor na kartici.

 

ja imam pitanje: posto nemam MIDI klavijature, zanima me ima li ko neki od onih finih modula koji skrecu midi ulaz sa tastature kao sto je bio virtual Piano, a da moze da radi pod XP-om, posto VP ne moze. gomila programa mi je totalno neupotrebljiva, a taman sam naucio da sviram u dve ruke na tastaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako da se izbegne(ili smanji)kasnjenje pri snimanju u cubase sx-u?
Tako sto se kupi bolja kartica a SB baci u djubre. Nije stvar u programima nego u kartici i njenim driver-ima.

Alternativno polu-resenje je da se umesto originalnih instaliraju KX driver-i za Soundblaster koji su nezavisno razvijeni i omogucavaju da se latencija (kasnjenje) smanji na relativno podnosljiv nivo. Ne mogu se tacno setiti adrese, eto vam google, "KX drivers soundblaster live" kao pojam u pretragu pa navalite.

Da. Dobro pitanje. Od cega kasnenje tacno zavisi?quote]

Kasnjenje zavisi od arhitekture kartice i od driver-a.

Kod soundblaster-a, program kao sto je Cubase mora da pristupa kartici preko windows-a, sto znatno usporava stvari. Da bi se takve stvari izbegle, razvijen je ASIO standard. To su specijalizovani audio driver-i, kojima program moze da pristupi zaobilazeci windows, i na taj nacin omogucavajuci jako male vrednosti latencije od samo nekoliko ms.

Deo problema Soundblaster-a je i njegova arhitektura u kojoj se signal rout-uje kroz centralni DSP chip, bez obzira da li ima potrebe za obradom zvuka u kartici ili ne. Kod ozbiljnijih kartica je signal nakon sto je usao u karticu i nakon sto je konvertovan u digitalni oblik odmah dostupan driver-ima i samim tim, programu u kom radite.

MIDI interfejs unosi kasnjenje jer nije idealno brz, a uz to mi se cini da je u pitanju serijski, a ne paralalni interfejs (nisam siguran, moram da proverim).

Ne unosi nikakvo dovoljno osetno kasnjenje. Da unosi, onda bi i svaka hardware-ska klavijatura svirana sa master klavijature a povezana MIDI kablom kasnila jer i ona u sebi ima midi interface (sto naravno nije slucaj)

Kad se snima zvuk je na ulazu analogan, on mora da se sempluje i kvantizuje i snimi u neki izlazni format na kraju, a za to treba dobar procesor, dobar procesor na kartici.

Sampling je proces uzimanja komada zvucnog zapisa, njegovog snimanja u sampler. Kvantizovanje je proces u kome se midi note koje nisu na mestu automatski pomeraju da budu u ritmu, tj vizuekno u programu "na liniji"

Pravi izraz je "konvertovanje" to jest analogni signal se konvertuje u digitalni, a to rade konvertori koji se nalaze na ulazu kartice i direktno su odgovorni za kvalitet snimljenog i reprodukovanog zvuka. Recimo oni na SB live su malo bolji od katastrofalnog. Procesor na kartici u vecini slucajeva nije odgovoran za kvalitet zvuka osim u slucaju SB live-a gde ga degradira u nekoj maloj meri.

 

Ozbiljnije kartice krecu od nekih 150 eura... Terratec EWX 24/96 ili M-Audio Audiophile recimo.

Od Audigy kartica treba bezati u sirokom luku, osim ako vam glavni interes nisu igrice.

 

Na jednom ozbiljnom forumu sa computer music tematikom, odomacena je izreka: "Friends don't let friends buy Creative". :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ozbiljnije kartice krecu od nekih 150 eura... Terratec EWX 24/96 ili M-Audio Audiophile recimo.

Od Audigy kartica treba bezati u sirokom luku, osim ako vam glavni interes nisu igrice.

Ma znam ja to i nasao sam strava karticu za sebe - CreamWare Luna 2 - al je strava i cena, pa sad pokusavam da izvucem navise iz Creative live-a. Upravo trazim google-om one drajvere. biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sampling je proces uzimanja komada zvucnog zapisa, njegovog snimanja u sampler

 

E vidis, tu gresis ;PPP

 

Semplovanje je bilo kakvo uzimanje sempla (primerka) tongue.gifP a u ovom kontekstu koji je onaj 'indijanac' ;P naveo se misli na semplovanje sinusoide (kao sto znamo audio signal je sinusoida) kako bi se analogni signal pretvorio u digitalni. Dakle na x kordinati je vreme, a na y vrednost sinusne funkcije i onda se na odredjeni period ocita vrednost funkcije (koriscenjem analog to digital convertora - ADC) i tada je signal prebacen u digitalni oblik...

 

taj uzeti 'primerak' naziva se sample, a ucestalost(frekfencija) kojim se oni uzimaju je sample rate... verovatno ti ovo drugo zvuci poznatije wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam ja to i nasao sam strava karticu za sebe - CreamWare Luna 2 - al je strava i cena, pa sad pokusavam da izvucem navise iz Creative live-a. Upravo trazim google-om one drajvere.

Ne treba ti kartica koja kosta duplo vise od iste takve samo zato sto na sebi ima DSP chip-ove. Prednost Lune je sto automatski dobijas mogucnost da koristis njene efekte i sintove u VST okruzenju, ali to postaje irelevantno u zadnje vreme sa obzirom na sve brze i jeftinije procesore u racunarima.

Za mnogo manje para mozes da nadjes karticu sa istim ulazima i izlazima i sa jednako dobrim konvertorima.

Da li iko od vas ima LINK ili FAJL odnosno CRACK, PATCH sta god za Guitar Pro 3 ili 4?! Jako me nervira ono limitiranje a imam brdo stvari da uradim. Pomocj, hvala!
Matori, znas li ti da je posedovanje i koriscenje piratskog software-a kriminal? Ja NARAVNO NEMAM nista takvo, ali ako se javis na PP mozda znam prijatelja koji ima prijatelja :wink:

 

 

Ivane, tacno ti je objasnjenje... Ali kad bi poceli tako da objasnjavamo pojmove, onda bi malo ljudi razumelo o cemu se radi, a meni je cilj da me neko razume. :wink:

Ipak pozdravljam to da si izmislio toplu vodu i dao njenu definiciju :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije mi bas jasno sta si teo da kazes????

 

u svakom slucaju, sada sam jos jednom procitaio svoj post wink.gif pa vidim gde moze doci de eventualnog ne sporazuma...

 

dakle ti govoris o snimanju zvuka u sempler, a ja govorim o procesu koji se desava prilikom prevodjenja signala iz analognog u digitalni oblik. Dakle sempl je broj koji se dobije kada A/D konvertor u datom momentu izmeri jacinu signala, onda procesor procita taj broj i tako u nedogled ;P... to je onda semplovanje...

 

Kolko ja vidim, ovo nije isto sto i snimanje zvuka u sempler smile.gif, a jos manje vidim neku toplu vodu... doduse ovo drugo najverovatnije jer sam se smrzo ko picka smile.gif) verujem da mi je gajba u ovom momentu ladnija od polovine beogradkih podruma... biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e sada jedno ne softversko pitanje ali verovatno mnoge interesuje:koju zvucnu kupiti za Home recording?ja sam razmisljao o Terrateaku(stalno zaboravim kako se pise tako da se ne ljutite) sa externim 6 kanalnim rekom?mislenja ili preporuke! :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvantizovanje je proces u kome se midi note koje nisu na mestu automatski pomeraju da budu u ritmu' date=' tj vizuekno u programu "na liniji" Pravi izraz je "konvertovanje" to jest analogni signal se konvertuje u digitalni, a to rade konvertori koji se nalaze na ulazu kartice i direktno su odgovorni za kvalitet snimljenog i reprodukovanog zvuka. Recimo oni na SB live su malo bolji od katastrofalnog. Procesor na kartici u vecini slucajeva nije odgovoran za kvalitet zvuka osim u slucaju SB live-a gde ga degradira u nekoj maloj meri.[/quote']

 

kvantizovanje je izraz u telekomunikacijama i digitalnoj obradi signala, tj. proces kada se odbirci (semplovi) moraju iz analogne vrednosti predstaviti diskretnom vrednoscu.i sastavni je deo procesa analogno digitalne konverzije. a ceo proces od ulaza do izlaza AD konvertora je konvertovanje. Nisam mislio na podesavanje trajanja tonova prema gridu.

 

 

anyway, reci mi da li znas neki modul kao Virtual Piano (uslov da radi po XP-om) da ne moram da nabavljam klavijature?

Share this post


Link to post
Share on other sites

anyway, reci mi da li znas neki modul kao Virtual Piano (uslov da radi po XP-om) da ne moram da nabavljam klavijature?

Vecinom crtam sta mi treba, a ako bas nesto hocu da odsviram u realtime-u, onda to snimim u studiju u kom radim, tako da ti nisam od pomoci sto se toga tice.

e sada jedno ne softversko pitanje ali verovatno mnoge interesuje:koju zvucnu kupiti za Home recording?ja sam razmisljao o Terrateaku(stalno zaboravim kako se pise tako da se ne ljutite) sa externim 6 kanalnim rekom?mislenja ili preporuke! :?

Ako imas te pare (ako se ne varam mislis na Terratec DMXfire 24/96?)

on je dobro resenje za all-around varijantu sto kazu. Nesto jeftinija varijant ti je Terratec ewx 24/96, ali on je strejt 2 in 2 out kartica, dok na DMXfire-ovom outbox-u imas vise razlicitih izlaza, surround izlaze itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

model koji sam gledao je ews 88mt.sama kartica je oko 200 eurica plus rek,ali me interesuje misljenje ljudi koji su koristili neke takve tipove katrica za visekanalno snimanje i mastering?ja sam pocetnik u tim stavrima mada sam vec duze tonac.takodje me interesuje kako da kada zavrsimo snimanje u cubesu kako da radim mastering tj da li je moguce da snimam a da pri tome i miksujem kanale i akko da konacni proizvod prevedem u wav ili mp3 format? :? pokusavao sam neke opcije ali mi ne radi help u programu aposto je "legalan"net nije opcija.mozete mi salti odgovor i na mail ako je zahtevniji.takodje da li ima negde neki domaci sajt sa objasnjenjima nekih tehnickih stvari tipa sta je adat;s/ pdif i tako tih tehnikalija koje se cesto koriste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

model koji sam gledao je ews 88mt.sama kartica je oko 200 eurica plus rek,ali me interesuje misljenje ljudi koji su koristili neke takve tipove katrica za visekanalno snimanje i mastering?

 

To je prva ozbiljnija kartica koju sam uzeo, radi odlicno, samo se postavlja pitanje da li ti je potrebna? TJ, da li je potrebno da placas karticu koja ima 8 in 8out ako neces nikada snimati vise od dva mono kanala odjednom?

 

ja sam pocetnik u tim stavrima mada sam vec duze tonac.takodje me interesuje kako da kada zavrsimo snimanje u cubesu kako da radim mastering tj da li je moguce da snimam a da pri tome i miksujem kanale i akko da konacni proizvod prevedem u wav ili mp3 format? :?

Vecina instalacija ima manual sa sobom.

Malo ti je nejasno pitanje. Mastering ces zeleti da radis odvojeno, naravno, znaci zavrsis mix u Cubase-u pa onda u nekom programu kao sto je S. Forge ili WaveLab radis mastering. Onda mozes da snimis u kom formatu hoces.

takodje da li ima negde neki domaci sajt sa objasnjenjima nekih tehnickih stvari tipa sta je adat;s/ pdif i tako tih tehnikalija koje se cesto koriste?

Ne znam za takav sajt na srpskom ali engleskih imas koliko hoces.

ADAT je Tascamov digitalni 8-kanalni snimac koji je donekle industry standard, a mnoge kartice imaju na sebi ADAT prikljucke koji omogucavaju da se zvuk iz adata lako prebaci u kompjuter po kanalima.

s/pdif ima vecina audio kartica u ozbiljnijih hardware-skih sprava u zadnje vreme, uz opticki izlaz/ulaz, standard za digitalno povezivanje audio opreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

model koji sam gledao je ews 88mt.sama kartica je oko 200 eurica plus rek,ali me interesuje misljenje ljudi koji su koristili neke takve tipove katrica za visekanalno snimanje i mastering?ja sam pocetnik u tim stavrima mada sam vec duze tonac.takodje me interesuje kako da kada zavrsimo snimanje u cubesu kako da radim mastering tj da li je moguce da snimam a da pri tome i miksujem kanale i akko da konacni proizvod prevedem u wav ili mp3 format? :? pokusavao sam neke opcije ali mi ne radi help u programu aposto je "legalan"net nije opcija.mozete mi salti odgovor i na mail ako je zahtevniji.takodje da li ima negde neki domaci sajt sa objasnjenjima nekih tehnickih stvari tipa sta je adat;s/ pdif i tako tih tehnikalija koje se cesto koriste?

 

 

sto se tice masteringa, od kartice treba zahtevati samo dobru reprodukciju i nista vise. od softvera ti treba bilo kakav (precizan) filter koji znas da koristis i nesto za dinamiku: kompresor, limiter (zavisi od vrste muzike koju snimas). od ostale "opreme" treba ti dobro projektovana soba i par referentnih zvucnika. neki ljudi koriste i referentne slusalice u kombinaciji sa pomenutim zvucnicima (da bi eliminisali "sobu" iz onoga sto cuju, a zvucna slika je bolje definisana preko slusalica). u svakom slucaju sve ima svoje prednosti i mane. smile.gif

 

sto se tice "snimanja, i pri tome miksovanja kanala", bojim se da te ne razumem. filozofija rada u cubase-u je da snimis kanale koje zelis, a da ih nakon toga miksujes i dodajes efekte po potrebi. ako si mislio na slucaj kad u toku reprodukcije ti zelis da uradis, na primer, rucni fade-out nekog kanala i da cubase snimi tvoje "smanjivanje potenciometra", to je moguce (funkcije "Read" i "Write" imas u svkom kanalu, kao dugmice "R" i "W").

 

 

konacni proizvod mozes da prevedes u bilo koji format iz Cubase SX-a tako sto:

1) selektujes celu pesmu pomocu levog i desnog lokatora (gore iznad miksa gde je timeline)

2) ides na: File->Export->Audio Mixdown (tu ce ti se ukazati sve opcije koje te zanimaju (wav, mp3, mono, stereo...).

 

 

inace, posto vidim da hoces da radis home recording to znaci da ces snimati samo jedan po jedan instrument, tako da ti ne treba vise ulaza u karticu. vise ulaza jedino imaju smisla ako ces u dnevnoj sobi da instaliras set bubnjeva, pa da ga ozvucis sa 8 mikrofona i onda da miskujes bubnjeve (posebno cinele, timpane, itd). znam, i ja bih to voleo, ali komsije... wink.gifsmile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e hvala vam na objasnjenjima,stvarno ste mi pomogli.Sto se tice kartice mislim kada vec dajem pare bolje da kupim nesto sto valja a ova karta je strava a u principu ja zelim da snimam visekanalno i to ne samo bubjneve vec i neke klasicne instrumente(cela,flaute)a da pri tome mogu da ih snima simultano jer su komponovani simultano.odlucio sam da pravim neki kucni studio inace nemam problema sa komsijama jer sam u kuci pa je to olaksavajuca okolnost a imam ceo sprat(2 sobe)koje treba da prilagodim akusticno tim potrebama pa to povalci sledeca 2 pitanja:

gde se mogu kupiti sunjdjeri za akusticnu izolaciju i njihova priblizna cena kod nas?(na netu sam gledao idu od 2 dolara do200 po kocki)

i jos jedno pitanje kako da podesim parametre kompresora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

u principu ja zelim da snimam visekanalno i to ne samo bubjneve vec i neke klasicne instrumente(cela,flaute)a da pri tome mogu da ih snima simultano jer su komponovani simultano.

 

 

e, to je vec druga stvar. onda ima rezona da uzmes karticu sa vise ulaza. smile.gif da li si razmisljao o dobrim mikrofonima (dzaba dobra kartica ako do nje stize los signal)? treba se raspitati, jer dosta zavisi od mikrofona. za gitaru standardno shure... wink.gif

 

 

odlucio sam da pravim neki kucni studio inace nemam problema sa komsijama jer sam u kuci pa je to olaksavajuca okolnost a imam ceo sprat(2 sobe)koje treba da prilagodim akusticno tim potrebama pa to povalci sledeca 2 pitanja:

gde se mogu kupiti sunjdjeri za akusticnu izolaciju i njihova priblizna cena kod nas?(na netu sam gledao idu od 2 dolara do200 po kocki)

 

 

ako mislis na onaj mekani "tapacirung" ne znam gde moze da se kupi, ali sam negde video (sundjerast sa nekim ispupcenjima).. ne mogu da se setim gde, a ne zelim da te lazem bezveze. davno je bilo, pre par godina.. sorry. sad.gif

 

jedna zanimljivost: najbolji nacin da mnogo dobro zvucno izolujes sobu je da napravis sobu u sobi, znaci dupli pod, dupli zidovi i dupli plafon. plus, naravno, unutranja izoglacija. prava perverzija je izvlacenje vazduha iz medjuprostora. smile.gifsmile.gif

 

 

i jos jedno pitanje kako da podesim parametre kompresora?

 

uh..! to je kao kad bi pitao nekoga "kako da napisem pesmu". biggrin.gif to zavisi iskljucivo od toga kakvu vrstu muzike snimas i sta zelis da postignes. postoje situacije kad je kompresor skoro obavezan u svim fazama produkcije (moderna hevi metal produkcija tipa symphony x), ali i slucajevi kad je upotreba kompresora blasfemija jer remeti koncepciju (klasicna muzika).

 

ja ti preporucujem da prvo nauces sta _TACNO_ radi kompresor, jer ces onda sam shvatiti kako treba da podesis parametre u zavisnosti od situacije. znaci, nadji neko objasnjenje gde je bukvalno nacrtano kako kompresor menja signal. help koji doazi uz Waves Rennessaince Compressor (plug-in sa SForge) je dobar za pocetak. probaj na netu da nadjes i nesto detaljnije.

 

uprosceno: svhra kompresora je da smanji dinamiku signala, odnosno da smanji razliku izmedju tihog i jakog u snimku. sad je jasno zasto u kalsicnoj muzici, gde je dinamika vazan deo izvodjenja, primena kompresora ne dolazi u obzir, a u metalu koji treba da gruva iz zvucnika je potrebno obezbediti da se konstantno cuje jak zvuk (veliki RMS). sa druge strane neke instrumente ces zeleti da kompresujes vise, a neke manje. kompresor ima mnogo primena, ali sve zavisi sta snimas i sta zelis da postignes.

 

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...