Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

Imam ja nesto da piatm:

U KX-u (jednog dana cu ga se otarasiti nezvao se ja...) moze da se menja letancy (2, 5, 10, 20...ms). Sta se desi ako stavim premalo? Nikad nisam imao problema sa tim - cemu uopste biranje kad lepo mogu da stavim najmanje i to je to? icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja nesto da piatm:

U KX-u (jednog dana cu ga se otarasiti nezvao se ja...) moze da se menja letancy (2, 5, 10, 20...ms). Sta se desi ako stavim premalo? Nikad nisam imao problema sa tim - cemu uopste biranje kad lepo mogu da stavim najmanje i to je to? icon_confused.gif

Na lošim zvučnim karticama i slabim računarima mali latenci može da izazove pucketanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je to sve onda bole me uvo za puckanje  ima ga sto kila i uspesno ga ignorisem

 

thx

Nisam siguran da li si dobro razumeo:

Nećeš imati puckanje samo u slušanju, već će i svaki fajl koji snimiš biti isprekidan puckanjima, tj, neupotrebljiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Onda povecam letancy dok snimam, a smanjim dok radim ostalo. Moza tako? Jel treba onda da radim neki offset?
Bit je da onda isključiš monitoring u samom sekvenceru, tj. Cubaseu ako u njemu radiš, odštihliraš "direct monitoring" a slušaš gitaru iz same kartice, ono što ti ona daje na izlaz. Snimljeni fajlovi će biti pomereni za veličinu latencije, naravno, i moraćeš ručno da ih vratiš nazad za toliko. Nemoj to da radiš u aranžmanu jer ćeš posle imati cirkus, ako kopiraš delove i sl., već u audio editoru, tako da part-ovi i dalje počinju tačno na keca u taktu.

 

da samo nezgodno je onda da znash shta svirash mislim ja se pogubim
Kao što sam i njemu rekao, isključi direct monitoring.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muzički software: Logic Audio kao sekvencer (više volim od Cubase-a), Amplitube za gitare, NI Battery za bubnjeve, neki bas sa Akai diska čijeg se imena baš sada ne mogu setiti, par logičnih efekata da se malo to ofarba i ... vozi miško icon_mrgreen.gif :

http://www.yumetal.net/forum/index.php?showtopic=18711

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta ti znači "emulacije", ako se ne varam, tu se nalaze različiti wav-ovi?

Ne, bukvalno emulacije. Znaci imas uredjaj na slici, i sve opcije da menjas i da operises. Znaci Pod Line 6 vise verzija, neki Rolandovi procesori za glas kao i hard disk rekorderi. Odprilike keao Virtuelni instrument, ali ne mogu da ukacim kako se povezuje. Nema Wav-ova. Spominje se neki pojam ''widget''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od onoga što odgovara opisu, mislim da se radi samo o površinama koje ti služe za kontrolu eksternih uređaja. Zaboravio sam kako su oni nazvali taj standard, Sonar nikada nisam koristio, otvorio sam ga dva puta u životu. Uostalom, otvori manual pa pogledaj.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel si probao NI Guitar Rig?

 

I imam jos jedno pitanje. Sta je send, a sta insert? Mislim, koristim ja send(stavim neki efekat ili amplitube). U stvari, sta su send i insert u analogiji sa hardware-skim mixerom?

 

I ono sto si rekao da je bolje prvo kroz neko pred pojacanje pa u karticu: gde onda - u line-in ili mic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel si probao NI Guitar Rig?

Jesam

- Pozitivno je što je moguće dobiti mnogo egzotičnih zvukova, zbog velikog izbora efekata u Guitar Rig-u. Moguće je dobiti OK clean i atmosferične zvuke. Dobra simulacija različitih kutija i položaja mikrofona.

- negativno je što su modeli pojačala iako donekle imaju sličan karakter originalima, (ali ih je samo 4), slabije upotrebljiviji, naročito kad su u pitanju Hi Gain farbe. Definitivno ne bih snimao heavy gitare sa Guitar Rigom, osim možda neke punk grunge varijante. Mada ko zna, plugin je tek izašao, dorađivaće ga i dodavati module za njega.

 

I imam jos jedno pitanje. Sta je send, a sta insert? Mislim, koristim ja send(stavim neki efekat ili amplitube). U stvari, sta su send i insert u analogiji sa hardware-skim mixerom?
Ono što je na insertu je ono što je vezano samo za taj kanal na koji ga stavljaš, npr ekvilajzer, kompresor ili neki modulacioni efekat kao chorus. Ono što je na sendu je kao da imaš odvojen kanal na koji šalješ određenu količinu signala sa ostalih kanala po želji. Najčešće se to radi sa reverbima. Znači recimo na send-u (kod Cubase-a FX kanal) se stavi reverb koji je podešen wet 100%, znači samo efektiran signal, a sa svakog od kanala se šalje u njega onoliko koliko želimo signala. Što naravno više signala pošaljemo sa nekog od kanala, to ćemo imati utisak da je više reverba na tom instrumentu.

U analogiji sa harverskim mixerom, sendovi su slanja iz miksete i nazad. Svaki kanal na mikseti ima potenciometar (tj onoliko koliko je sendova) kojim se reguliše koliko se signala sa njega šalje u send-ove. Na svaki send je vezana neka hardverska sprava ili više njih serijski eventualno. Insert slanje je slanje samog kanala koje se vraća u sam kanal na mikseti, i važi samo za taj kanal, recimo da bi se prikačio kompresor na taj kanal.

 

I ono sto si rekao da je bolje prvo kroz neko pred pojacanje pa u karticu: gde onda - u line-in ili mic?
Predpojačanje služi tome da jačina signala postane linijska, znači logično u Line in, nakon što je signal pojačan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odličan. Stvar šta kome leži. Sve što možeš u Cubase-u možeš i u Sonaru i obrnuto. Stvar ukusa. Možda je kod Cubase-a stvar što je za nijansu kod nas rašireniji, pa pošto često radim neke stvari za druge, uglavnom se držim Cubase-a i Nuenda, a za moje potrebe obično koristim Logic Audio. Sonar je ranije bio za nijansu neozbiljniji od Steinbergovih sekvencera, ali verzija 4 je izgleda dojajna, za koji dan mi stiže pa me baš interesuje da malo pročačkam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja sam se malo igrao:

 

A-01.mp3

 

Nije bas za novu temu, pogotovu sto nije metal.

 

Komentar? Savet?

Sviđa mi se što pokušavaš da napraviš nešto drugačije. Meni ne zvuči inače kao da nije metal, tačni jevuči kao uvod i kao da če svakog trena da uleti John Petrucci sa neki rifom.

Imam utisak da slušaš na kutijama koje skoro uopšte nemaju baseva, jer su ti bas gitara i bas bubanj preterano glasni. Bubanj guraj napred, pad treba da uđe unutra i da se utopi iza. Probaj da više eksperimentišeš sa bojama, sam izbor boja je malo mator, pad je nalik prvom albumu depeche mode.

Probaj da jedan isti pad layer-uješ sa još nekim drugačijim padom koji bi zajedno sa ovim gradio kompleksniju strukturu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak da slušaš na kutijama koje skoro uopšte nemaju baseva, jer su ti bas gitara i bas bubanj preterano glasni.

 

Slusam na kompjuterskim zvucnicima od 3 eura. icon_smile.gif

Cuo sam i na solidnim hi-fi zvucnicima i pojacalu i u pravu si.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...