Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

Imam par cudnih problema sa cubase sx-om.

Radim nesto u njemu - znaci iskomponujem bas i bubnjeve pa malo premestam, zezam se - sve je uredu i posle nekog vremena midi pocne da secka i to secne samo na nekih 4-5 sekundi od pocetka pesme tek toliko da sve upropasti ako se snima (i onda sve ispocetka jer sta god da radim to ostaje). Secne slicno kao sto secka izgreban disk ili ko ima softverski modem, kao kad slusas muziku i pokusavas da se konektujes na net - samo krace.

I drugi problem - kad iskomponujem midi (i ako imam srece da se ne pojavi prethodni problem - posto nece to svaki put) krenem da snimam i posle nekog vremena sve pocne da krci. Tu mi pomaze da izadjem iz cubase-a i ponovo udjem.

I jos jedno pitanje: Da li postoji nacin da neki vst (konkretno hyper canvas) automatski ucita podesavanja pri otvaranju 'projecta' ili moram svaki put rucno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Globalno izgleda postoji zbunka oko toga sta je u stvari MIDI

MIDI je standard komunikacije izmedju uredjaja.

Kad sekvencer generise podatke na osnovu MIDI trake (u ovom slucaju Cubase) on ih prosledjuje dalje, a gde je to zavisi od toga sta je izabrano u samom midi track-u.

To moze biti VST instrument, VST efekat koji prima midi informacije, ili midi izlaz iz kartice koji je midi kablom vezan za neki eksterni generator zvuka, modul ili synth.

Znaci, kad pitate nesto i pomenete MIDI koji vam svira niste u stvari jos uvek rekli nista.

U tvom slucaju, Atheis, sta svira taj midi, Hyper Canvas koji pominjes?

 

Koja kartica, koji drajver si izabrao u Cubase-u, da li ti secka stalno ili samo dok snimas nesto, koliko ti pokazuje perfomance meter u Cubase-u, itd. Dajte vise informacija kad nesto pitate ljudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto nisam dao dovoljno informacija samo govori da mi stvarno treba pomoc. biggrin.gif

Da, midi svira Hyper Canvars - to je neki Edirol-ov instrument.

Kartica je SB live 5.1 instaliran drajver je KX, a u cubase-u je izabran

ASIO DirectX Full duplex. Kad jednom pocne secka, secka stalno. A sta treba da pokazuje performance meter - mislim cemu on sluzi. Video sam ja da to postoji ali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li neko zna gde se mogu skinuti ASIO drajveri za sb live dok se ne smogne "snage" za neku dobru kartu i koliko oni realno smanjuju njeno kasnjenje?

gargamele hvala na ifu sto se tice micova razmisljam i ispitujem trenutno neke po netu sta se koristi u nekim boljim studijima ali kes....dobar mic je od250 jevreja pa navise sto se tice surki imamo nekoliko moji ortaci kojima sam tonac(bend Hysteria malo prpoagande)ali nisu to micovi za bubanj ili vocale ali za pocetak je to ok.sto se tice kompresora nisam bas mnogo aktivan po tom pitanju ali u pitanju je gothic metal tako da cemo pricati jos,....

hvala i pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta mislite da je bolje Cakewalk ili Cubase?

 

 

bolje je ono sto znas da koristis i sto najbrze mozes da naucis... meni je najlakse da se snalazim u SX-u. znam coveka koji radi u cool edit pro i to vrlo dobru produkciju. smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto nisam dao dovoljno informacija samo govori da mi stvarno treba pomoc.  

Da, midi svira Hyper Canvars - to je neki Edirol-ov instrument.  

Kartica je SB live 5.1 instaliran drajver je KX, a u cubase-u je izabran  

ASIO DirectX Full duplex. Kad jednom pocne secka, secka stalno. A sta treba da pokazuje performance meter - mislim cemu on sluzi. Video sam ja da to postoji ali...

Perfomance meter pokazuje koliko je opterecen procesor, u najvecem broju slucajeva Cubase pocinje da "stuca" sa vec oko 70-80 posto opterecenja procesora.

Ako je to u pitanju, smanji polifoniju na Hyper Canvas-u ili jednostavno mixdown-uj svaki instrument odvojeno u audio track.

Ako procesor nije opterecen, onda mozda treba da povecas latenciju drajvera, takodje mozes da probas da eksperimentises sa velicinom buffer-a itd.

da li neko zna gde se mogu skinuti ASIO drajveri za sb live dok se ne smogne \"snage\" za neku dobru kartu i koliko oni realno smanjuju njeno kasnjenje?

Atheist ocigledno zna, ako vidi ovo, nadam se da ce ostaviti adresu sajta, mrzi me sad da ja trazim :mrgreen: Mozes i sam da pretrazis Google - ono sto trazis su KX drivers za Soundblaster live.

znam coveka koji radi u cool edit pro i to vrlo dobru produkciju.

Cool edit je prvenstveno visekanalni audio editor, tj. , ne podrzava midi.

Sta mislite da je bolje Cakewalk ili Cubase?

Ako tek pocinjes, drzi se Cubase-a, ima vise razloga, da ih ne navodim sada. Cakewalkom, naravno mozes stvari koje mozes i sa Cubaseom, ali bolje ovako.

 

Dushan S da li ti znash kako da prebacim ono iz Cakewalk-a u wav?

Jednostavno na audio traci izaberi da snimas ono sto se cuje na izlazu kartice, tj. soundblasterov driver izlaza. Imas ga u meniju u kom na traci biras odakle snimas audio. Onda soliraj midi koji snimas da se cuje samo on, ukljuci snimanje na audio kanalu i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebo te,ovaj Dushan S zna sve!Lafe svaka cast!

Pa hvala, molim lepo, sta da ti kazem...

Mada je to mozda Sign Of The Times u svom najruznijem obliku...

Gitarista koji vise vremena provodi sa kompjuterom nego sa gitarom i koji zaradjuje snimajuci a ne svirajuci...

No sta je, tu je, 21. vek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristim sta moram... Bukvalno. Posto dobar deo stvari ili ne radim kod sebe nego u studiju gde su instalirani neki xxx programi ili mi neko da nesto da uradim vec zapoceto u nekom programu, pa ja moram da nastavim u istom...

 

Sto se tice nekog mog izbora:

Za obradu zvuka direktno:Wave Lab

Sound Forge je sve do nedavno bio mnogo neozbiljniji program... U poslednje vreme su rame uz rame, ali mi se i dalje preterano ne svidja.

Kao glavni sekvencer:

Najomiljeniji mi je bio Logic Audio, za koji dosta ljudi ovde ni ne zna. (veoma rasiren u Americi) Otkad je Apple kupio firmu koja ga je radila (eMagic), prestali su sa daljim razvojem verzije za PC, tako da sam bio prinudjen da polako dizem ruke od njega, mada mi se i dalje logika rada u njemu daleko vise svidja, nego recimo kako su postavljene stvari u Steinbergovim sekvencerima.

Silom prilika najvise vremena sam proveo radeci u starom Nuendu kecu, od Cubase-a 5 sam bezao kao djavo od krsta, uzas od programa.

Od verzije 2 Cubase SX i Nuendo imaju manje vise isti izgled, nacin rada, i isti audio engine, tako da se polako shaltam na Nuendo 2.

Silom prilika ponekad radim i u necemu drugom. Radio sam pre nedelju dana neki projekat u kome sam morao da uradim i nesto video montaze, pa sam koristio Sony (bivsi Sonic Foundry) Vegas Video, i bio jako prijatno iznenadjen.

Acid pripalim samo da bih stretch-ovao loop-ove, Fruity Loops je interesantan da se u njemu napravi poneka sekvenca pa uveze u glavni projekat. Ne bih ga bas koristio da radim sve u njenu, iako je od verzije 4 i to moguce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e Dusane legendo mozes li mi reci kako da u cubase napravim drum pattern ja sam nesto pokusavao ali nikako da mi uspe pa sam na kraju iz reasona prebacivao u cubase?i niko mi ne odgovori koliko u stvarnosti deluju oni asoi upravljacki programi.nervirame kad mi signal kasni skoro celu sekundu,pokusavao sam nesto sa nekim drajverima koje sam dobio(asio)ali rezultat je bio ocajan cak mi je cubase riknuo pa sam morao pono da ga intaliram.E gde kod nas moze da se nadje orginal i kolika mu je cena?

posto si pomenuo u cemu si sve radio reci mi koji je najbolji za pravljenje drum i bass patterna i njihovo koriscenje u base-u?

IZVINI AKO SMARAM biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e Dusane legendo mozes li mi reci kako da u cubase napravim drum pattern ja sam nesto pokusavao ali nikako da mi uspe pa sam na kraju iz reasona prebacivao u cubase?

Nisi objasnio sta ti je izvor samih zvukova? Da li koristis neki VST instrument koji svira samplove bubnja?

Ovako mi nije bas jasno sta ti je problem. Otvoris neki VSTi kao sto je Battery, ucitas u njega komplet bubnjeva, dodelis mu midi kanal u Cubase-u, otvoris obican midi ili drum editor, iscrtas bubnjeve i to svira.

 

i niko mi ne odgovori koliko u stvarnosti deluju oni asoi upravljacki programi.nervirame kad mi signal kasni skoro celu sekundu,pokusavao sam nesto sa nekim drajverima koje sam dobio(asio)ali rezultat je bio ocajan cak mi je cubase riknuo pa sam morao pono da ga intaliram.
Mozda nisi najbolje shvatio tematiku. Na kraju sve zavisi od kartice, ne mozes naterati keca da juri 200, pa je i nemoguce dobiti rezultat da je kasnjenje neprimetno na integrisanoj muzickoj kartici ili soundblasteru, mozes samo donekle da ga smanjis. A asio nije upravljacki program to je DRIVER kao i svi ostali driveri za hardware u windows-u, samo sto je ASIO driver tako pravljen da zaobilazi donekle Windows i direktno pristupa kartici i na taj nacin se smanjuje kasnjenje. ASIO driver-e obicno napravi sam proizvodjac za svoju karticu, i kartica sama po sebi mora da to dopusta. U slucaju Soundblaster-a Creative nije predvideo mogucnost ASIO driver-a (osim u slucaju novijih Audigy soundblaster-a) tako da su doticni KX driver-i samo pokusaj trece strane da poboljsa funkcionisanje sirotog Soundblaster-a, a ne potpuno funkcionalni ASIO driveri, kakvi postoje za kartice od 200 evra nagore.

 

E gde kod nas moze da se nadje orginal i kolika mu je cena?

Prevelika za tebe :wink:

posto si pomenuo u cemu si sve radio reci mi koji je najbolji za pravljenje drum i bass patterna i njihovo koriscenje u base-u?  

Sve patterne zivog bubnja ili basa direktno crtam u Cubase-u ili nekom drugom glavnom sekvenceru u kome radim. Jedini izuzetak je kada mi treba neki konkretan loop koji stretch-ujem u ACID-u da bi bio u tempu pa ga uvezem u Cubase.

Kad mi bas treba neki pattern, jer se recimo radi o nekoj elektronici, onda je Fruity Loops dobra stvar.

Sve zavisi sta pravis, ako radis neki pop/rock, onda ne treba uopste da razmisljas o patternima.

Iscrtas takt dva u Cubase-u, iskopiras koliko ti treba, izmenis ga na mestima gde hoces prelaze ili neke druge sitnice, napravis deo za refren, recimo, opet ga iskopiras koliko ti treba, izmenis gde je potrebno, itd.

Paterni su najkorisniji kada se radi o muzici sa puno repeticije kao sto je vecina oblika techno muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel znas mozda gde se mogu kupiti banke za MIDI klavijature ?!?! Jel si nekad radio u SONAR-U ??? Mnogo dobar program... po meni je mnogo jaci od ACID-a .... Ako mozes nabavi ga pa vidi i sam ... na 3 cd-a je !! E da i jel mozda neko ima crack za Virtual Sampler 3.0 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Velicina instalacije Sonar-a 3 je oko 100-150 Mb, zajedno sa virtualnim instrumentima i FX-ima koji idu uz njega.

Sonar ima svoju komercijalnu logiku, jer je uvek bio znatno jeftiniji od ostalih sekvencera. Nisam bas siguran da bi se toliko ljudi napolju opredeljivalo za njega da Cubase SX nije skoro duplo skuplji.

Nema nekih specificnih prednosti u odnosu na ostale programe tog tipa, a i nisam siguran da treba da ga uporedjujes sa ACID-om, koji kaska poprilicno za konkurencijom vec duze vreme.

Inace pretpostavljam da si hteo da kazes "midi banke za klavijature", jer svaka bolja klavijatura ima ugradjen midi interfejs, a kao sto sam vec pomenuo, midi je samo standard komunikacije.

Okreni Halo oglase, mada se tu u igri vecinom banke za narodnjacke svirace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Za one koji imaju trash karticu i spremni su na eksperimente da bi poboljsali stvari:

http://michael.tippach.bei.t-online.de/asio4all/

Radi se o pokusaju da se napisu univerzalni ASIO driveri, koji bi teoretski mogli da rade i na vecini ugradjenih kartica.

Pa ako imate dobre volje pogledajte, probajte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

DA LI NEKO ZNA ZA NEKI SAJT SA DOBRIM SEMPLOVIMA.TREBA MI KISA ,KORACI,MORE I TI MALO PRIRODNIJI ZVUCI?

wav-ovi su sami po sebi veliki, i ne znam koliko si raspolozen za megabajte i megabajte download-a

Ima nekih sajtova tog tipa, ali su od koristi vecjinom onima sa brzom vezom

jos jedno pitanje:instalirao sam virtual gitarist ali ne mogu da gapokrenem ni iz cubesa a ni posebno da li neko zna nesto sto bi mi pomoglo?
Stvarno, kad neko ovako postavi pitanje bez bilo kakvog objasnjenja gde je instalirao, sta je i kako radio, i sta to znaci "ne moze da se pokrene" kako mu odgovoriti?

Posaljete na sajt za automobile post "auto mi ne radi, pomozite mi" i svi cje automatski da pogode koji je kvar u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...