Jump to content

Wicca


Recommended Posts

znam da bas nije iz ove price, ali moram malo da intervenisem povodom pominjanja Oriona, sto se grcke mitologije tice ( u pitanju je moja licna fascinacija odredjenom varijanrom mita o Orionu, koju redovno prepricavam u alkoholisanom stanju  icon_smile.gif  i neka literarna ideja na kojoj duze vremena radim, pa mi ne zamerite sto cu se ovde ubaciti povodom mitskog dela ove price), dakle:

hm... Orion je mitski strelac, dakle imao je samo luk i strelu. bio je veoma visok i izizetno lep i mogao je da hoda po vodi. prema jednoj varijanti mita (i to bas onoj koju prepricavam kad se alkoholisem  icon_biggrin.gif ) Artemida se zaljubila u Oriona i HTELA da se uda za njega. Njen brat Apolon je zeleo da je spreci u tome i da joj ne dozvoli da prekrsi svoj zavet. posto je Artemida takodje bila i boginja lova, koja je stalno uz sebe imala srebrni luk i strele ('ocu i ja  icon_mrgreen.gif ), Apolon je videvsi jednom kako na pucini, daleko od obale, Orion hoda po vodi, predlozio Aretmidi da pokusa da sa te velike daljine ustreli tu nejasnu tachku u daljini. Artemida, ne znajuci da je to Orion, pogodi ga i ubi. kada je shvatila sta je uradila, pretvorila ga je u jedno od najlepsih sazvezdja kako bi njegova lepota vecno sijala na nebu

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  icon_cry.gif  kakva tuzna prica  icon_cry.gif  icon_cry.gif  icon_cry.gif

elem, morala sam samo da unesem te ispravke iz mitologije  icon_biggrin.gif  izvinjavam se

zavisi koje mitoloske price imamo ili citamo

 

ahil----pored svih prica najverdostojnija mi je da je uz samog ahila isao ares

ahil siledjija, surovi ubica , genocidni lik ( ares )

ares je taj koji je povlacio njegov mac

 

apolon kaze dosta-------ode ahil dovidjenja ( dva moja omiljena lika ares i apolon )

 

jedna od vezija da je razljutio bogove , mrzi me da ulazim u dugu pricu (dacu ivani da cita pa nekati ona posvedoci)

artimeda ga je ubila za kaznu

 

prica

ustrlila ga je zato sto se previse digao i hteo da se takmici sa njom u bacanju diska

 

druga

smucilo se bogovima njegovo hvalisanje kao velikog lovca , ali slucajno ga nadje skorpion i ubije tada bogovi dignu skorpiona medju zvezde

 

znaci kad citamo grcke mitove i legende, moramo znati da uvek postoje vise verzija

 

ima i ta ali kad price prelaze sa kolena na koleno uvek se menjaju ili im se dodju nove pa da kazem lepe izmisljotine

icon_da.gif

 

kad kazemo jedno od najstarih sazvezdja orion je vidljiv u novembru , decembru, i sad jun icon_da.gif

 

ima dve ogromne zvezde rigel i bedzegel ( naravno pored ostalih) jako je vidljiv tako da jedno od najstarijih sazvezdja se gleda na nacin vidljivosti ( nauka )

 

inace prvi koji su ucili astronomiji strare grke su bili egipcani icon_da.gif

 

naravno da sam orion kroz mit ima ima mozda i vise od tri price a sad je na nama koju da prihvatimo

 

 

 

icon_smile.gif

ja prihvatam pricu sa skorpionom

 

 

pazi ovo naletim na pricu da nije herkul fizicko najaci bog ili polu bog jer jednom je razljutio apolona koji ga je u tuci zamalo ubio, da se sam zevs nije umesao i zaustavio apolona

 

pazi ovo

ares se pominje da je stajao na strani trojanaca , znaci suprotno od onoga sa ahilom ( mada ares je poznat po tome sto uvek menja strane )

 

grcka mudrost i lepota je aresa ocrnila i onda dolazi rim

VELIKI MARS

drugi obozavani bog

 

itd.....

itd......

( videces da u bilo kom mitoloskom recniku ili grcki mitovi stoje vise verzija jedne price )

rano je moram da palim ali bi bilo lepo kad bi jos neko znao grcko-rimske mitove pa da otvorimo temu razmenimo znaja

pozdrav ater

( znaci u grckim mitovima kad se pominje neka prica ona obavezno ima vise verzija )

icon_da.gif

Edited by black_totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa da ti gledas ovo

helenski mit

icon_da.gif

 

 

Orion je sin Posejdona, boga mora. On je snazan i lep lovac divovskog rasta. Kazu da je bio najlepsi medju zivim ljudima. Otac ga je naucio da hoda kroz mora pa mu je glava uvek bila nad povrsinom vode cak i kad bi koracao po najvecoj dubini.

Iako je medju smrtnicima bio nenadmasan lovac Orion ostaje upamcen po svojim ljubavnim avanturama. Za mnoge zene bio je neodoljiv iako je ponekad (a mozda bas zbog toga) bio nasilan. Nosen ljubavlju proganjao je Plejade, sedam kceri Atlasa, sve dok ih Zevs nije pretvorio u golubice i zatim ih postavio na nebo. Ali i tamo Orion ih proganja iako opet bezuspesno.

O njegovom kraju postoji vise verzija. Po jednoj varijanti Artemida, boginja lova, zaljubila se u njega i bila je spremna da se za njega uda. Njen brat, Apolon, protivio se tome pa je smislio lukav iako podao plan kako to da osujeti. Jenom kad je Orion koracao kroz more Apolon je pitao Artemidu: "Vidis li onu tacku u daljini na pucini? Mozes li da je pogodis strelom?" Naravno, Artemida je mogla.

Kasnije, kada je shvatila da je ubila voljenog coveka, Artemida ga je stavila na nebo medju zvezde.

Po drugoj verziji Orion se hvalio da ce poubijati sve zivotinje na zemlji, a zatim je poceo rec da sprovodi u delo. Da bi ga u tome sprecila Geja, boginja zemlje, poslala je na njega skorpiju koja mu je i dosla glave. Kasnije su na nebo postavljeni i Orion i Skorpija, ali tako da se nikad ne vide zajedno. Orion se pojavljuje tek kada Skorpija na nebu zadje.

Zajedno sa Orionom na nebu se nalaze i njegova dva verna pratioca u lovu. To su Mali i Veliki Pas.

 

eto vidis li koliko prica ima

icon_cool.gif

Edited by black_totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srejovicev "Recnik grchke i rimske mitologije" je najbolji i najiscrpniji, daje mnogo varijanti svakog mita i izvore iz kojih su preuzeti (nisu nam ga za dzabe dali kao obaveznu literaturu za ispit iz antichke icon_biggrin.gif ) i znam i te druge verzije (i jos nekoliko) ja sam samo iznela onu koja mi je bila najzanimljivija.

a bogovi su i inace menjali strane u ratovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebalo bi da da, pojma nemam, s obzirom da je najbolji i najkompletniji, verovatno ga ima (na kraju krajeva Goce sigurno moze da ti nadje)

moracu sam

goce vise nije zaposlen u antikvarnici knjiga

( ako si na to mislila )

inace hvala

icon_da.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orion je sazvezdje. Sazvezdje je skupina zvezda. Zvezde koje mi vidimo su projekcije udaljenih zvezda na nasu atmosferu. Znaci, to sto nama izgledaju blizu ne znaci da su blizu nego samo da sa Zemlje izgledaju kao da su blizu. Daklem, kada b i racunali zapreminu Oriona, dobili bi jedno zaista ogromno prostranstvo, ispunjeno apsolutno nicim.

 

Ako moju sestru ne bude mrzelo, mozda mi cak i sracuna tacnu zapreminu tela definisanog zvezdama u sazvezdju Oriona.

 

slazem se da smo malo skrenuli sa teme zato sam i da se otvori topik atronomija i grcki mitovi

 

kad smo vec oko skretanja sa wicca-a teme

 

evo i tvojih postova procitaj jedan od njih

zao mi je sad da gasim temu koja se pretvorila u drugi lepi pravac ( bez ljutnje )

pozdrav dawn

 

Edited by black_totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa normalno da sam to rekao. Bio je to odgovor na Leonovu izjavu da je Pakao "na" Orionu, a sve vezano za startnu njegovu konstataciju da je "neovesticarstvno" bezveze. Ili koji je vec termin koristio.

 

No, vasa tema, vas forum, radite sta hocete. Samo mi je mega zanimljivo kako nesto smisleno moze da postane spam ako se moderatoriam ne svidja, a nesto besmisleno nije spam iako sasvim ocigledno to jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da pretjeruješ. Jedno je "off-topic", a sasvim drugo je spam.

Off topic je ovo što oni rade, tj. ne pričaju o temi, ali razgovor je krenuo u tom pravcu (nije bitan razlog) i sada se diskutuje o nečemu sasvim drugom (što je inače običaj na YUM-u), ali se ne postuje radi postovanja, već je priča smislena.

Spam je kada jedna osoba počne da piše gluposti iz čistog "trash-a", ili kada se par osoba nađe i kada počnu da valjaju interne fore, koje veze ni sa čim nemaju. Znaš na šta mislim.

 

Evo, ovo što ja sam ja napisao je totalno "off-topic", ali nije spam icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da upadnem i da rechem da po statistichkim podacima veshtica i veshcheva zajedno s svim ostalim paganima i neopaganima do 2016 bi trebalo da bude vishe nego muslimana, ako se zadrzi ovakav trend a do 2030 bice nas vishe nego muslimana i hrishcana zajedno, u tu spadaju sve hrishcanske i islamske sekte...

ohrabrujuce zar ne!? icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

93-

 

Slazem se.Gledajte sta je postalo od hriscanstva, islama, pa i teleme.Sve sto se organizuje na osnovu ljudi propada.

Poluitalijan sa, pa moram da pomenem staru sicilijansku poslovicu:''Ko gradi na ljudima, gradi na blatu.''

Ono sto moze odrzi organizaciju jeste zajednicki interes.

Tako je to danas.

 

-93

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam paganin ali bi voleo da paganizam zazivi kako bi se sa scene sklonila zagusujuce dogme koje veoma smetaju i nerviraju.

Paganizam je skroz opusten i nenametljiv,nema neku odredjenu institucionalnu strukturu i bash zbog toga ce i postati ponovo veoma rasprostranjen.

Stavise pagani nisu optereceni ideologijama od kojih boli glava i potpuno su opusteni pa ce i svet nadajmo se postati mnogo opustenije i otvorenije mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

WICCA

Wicca ili paganizam nije religija. Wicca je sistem zasnovan na verovanju u Boginje koji datira najmanje 25000 godina unazad. Ipak, njeno koriscenje kao termin za one koji praktikuju paganizam je relativno nov. Paganska uverenja postoje na vecini kontinenata od pocetka istorije i postoji veliki broj disciplina. Neki ljudi su privuceni egipatskom filozofijom, neki druidizmom. Neke privlaci anglo-saksonska tradicija a neki prate put Indijanaca. Neki su znani kao kuhinjske vestice, zelene vestice ili samotnjaci.

-Zelene vestice se koncentrisu na Zemlju i obnavljanje i oplodjenje neplodnog zemljista uvodeci drvece, zbunje, floru i faunu koja umire ili je ugrozena zahvaljujuci zagadjenju ili, generalno, covekovoj nemarnosti i iskoriscavanju. Mogu takodje biti ukljucene u pravljenje prirodnih biljnih lekova.

-Kuhinjske vestice, dok podrzavaju zelene, takodje proizvode sopstvene lekove od biljaka koje su same uzgajale, ali u mnogo manjoj razmeri.

-Samotnjak moze biti i zelena i kuhinjska vestica. Termin oznacava da radije rade sami nego u grupi. Mogu se, s vremena na vreme, pridruziti drugim grupama za proslave.

Kao kod svih vera, postoje izuzeci i kombinacije jer je svako razlicit i ima razlicite potrebe. Wicca ili paganizam je nesto u sta verujes i sto praktikujes na nacin na koji ti odgovara.

Wicca je nacin zivota koji je predavan vekovima od strane nasih predaka. Ovaj nacin zivota postoji da nam pokaze da sve sto uradimo ima svoju posledicu, da nas nauci da moramo da cenimo i postujemo svet u kome zivimo i ljude sa kojima delimo ovaj svet, bez obzira na njihovu rasu, boju, pleme, status ili misljenje.

 

Postoji osam specijalnih festivala tokom godine kada se pagani okupljaju ili rade sami da proslave ove posebne dane, poznate kao sabati.

U kalendaru Wicca-e postoje 4 veca i 4 manja sabata tj. festivala:

Imbolk - festival svetlosti - Veci Sabat - 2. februar

Prolecna ravnodnevica - Manji Sabat - 21. mart

Beltein - Veci Sabat - 30. april

Letnja dugodnevica - Manji Sabat - 22. jun

Lamas - Veci Sabat - 31. jul

Jesenja ravnodnevica - Manji Sabat - 21. septembar

Samhain - Veci Sabat - 31. oktobar

Jul - Manji Sabat - 22. decembar

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wicca ili paganizam nije religija.

Netacno

 

Wicca je sistem zasnovan na verovanju u Boginje koji datira najmanje 25000 godina unazad.

Sta je sad ovo? Totalno kontradiktorna recenica prethodnoj.

 

Wicca jeste religija kao sto je i paganizam.

http://dictionary.reference.com/search?q=wicca&r=67

definicija Wicce:

"1) A polytheistic Neo-Pagan nature religion inspired by various pre-Christian western European beliefs, whose central deity is a mother goddess and which includes the use of herbal magic and benign witchcraft.

2) A group or community of believers or followers of this religion."

 

Jasno mi je da je tako nepopularno biti vernik, i kako nije kul i kako zapravo razni new-age ucitelji pokusavaju da nas ubede kako je njihovo ucenje tako razlicito od tradicionalnih religija. Kako je zapravo rec o nauci, filozofiji ili cemu vec. Kako se new-age sistemi ne zasnivaju na verovanju i kako su tradicionale religije bljak.

Medjutim, rec je o verovanju i sledjenju odredjenog sistema verovanja i to nije nista lose samo po sebi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da upadnem i da rechem da po statistichkim podacima veshtica i veshcheva zajedno s svim ostalim paganima i neopaganima do 2016 bi trebalo da bude vishe nego muslimana, ako se zadrzi ovakav trend a do 2030 bice nas vishe nego muslimana i hrishcana zajedno, u tu spadaju sve hrishcanske i islamske sekte...

ohrabrujuce zar ne!? icon_da.gif

Ma uvek nas je vise i uvek ce nas biti vise. icon_da.gif

 

I da Wicca je samo "grana" ,prirodno bazirane religije Paganizma. Sa primarnim obozavanjem Boginje, koja ima tri glavna aspekta, The Maiden, Mother and the Crone.

Edited by Sylph

Share this post


Link to post
Share on other sites

Netacno

 

 

Sta je sad ovo? Totalno kontradiktorna recenica prethodnoj.

 

Wicca jeste religija kao sto je i paganizam.

http://dictionary.reference.com/search?q=wicca&r=67

definicija Wicce:

"1) A polytheistic Neo-Pagan nature religion inspired by various pre-Christian western European beliefs, whose central deity is a mother goddess and which includes the use of herbal magic and benign witchcraft.

2) A group or community of believers or followers of this religion."

Verovanje i religija su dve potpuno razlicite stvari. Verovanje JESTE podloga religije, ali nije obrnuto.

Laklo je otkomentarisati i poreci nesto ciju smo definiciju pronasli u recniku...

O nekim stvarima treba znati malo vise da bi mogle da se komentarisu.

Bez uvrede.0000000000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovanje i religija su dve potpuno razlicite stvari. Verovanje JESTE podloga religije, ali nije obrnuto.

Laklo je otkomentarisati i poreci nesto ciju smo definiciju pronasli u recniku...

O nekim stvarima treba znati malo vise da bi mogle da se komentarisu.

Bez uvrede.0000000000

Sta koristiti kao referencu, ono sto pagani sami kazu o sebi. Uzmi bilo koju knjigu sociologije religije i pogledaj definiciju religije, sa druge strane vecina strucnjaka koji se bave pitanjima religije paganizam percepira kao religiju. To je bez uvrede deo opsteg obrazovanja. icon_wink.gif

Ako paganizam i wicca nisu religije sta su onda?

Edited by Artur Dent

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...