Jump to content

Sokratova smrt


Recommended Posts

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sokrat je bio genijalac,jes da nije nista napisao ali,kakvog su ga ljudi znali,pomocu obicnih pitanja je stizao do istine tako da se tesko ko snjim upustao u razgovor,a nije htio da bjezi jer kako je on to rekao nije htio da pruzi bilo kakvo zadovoljstvo sudijama...:da:

 

Jest,bas je bio genije :rolleyes: .Do kakve bre istine je on stigao?Svaka njemu cast sto je do kraja stajao iza svojih uveranje,ali to je i sve od mene.

"znam da nista ne znam" je li to mozda istina do koje je stigao? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...

Sokrat je optuzen da "kvari omladinu i izmislja nove Bogove" ........ mnogo toga moze da se nauci iz zivota Sokrata i da se primeni u zivotu, sreca pa je Platon sve lepo belezio da bi danasnja pokolenja imala uvid u zivot velikog filozofa. Preporucujem knjigu "Odbrana Sokratova", definitivno nesto sto se mora procitati

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Well, sobzirom da je dotičan izvor gomile gluposti zbog kojih sad mi nihilisti moramo da izigravamo zloće, sokratova smrt se trebala desiti ranije. Pijanica jebena. Pitagore, sa druge strane, mi jeste žao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

mogu i ja da ti pojasnim, VAPH je velika gluperda koja je pročitala tri Ničeove knjige i sada papagajiše naučeno i misli da je baš on nadčovjek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Ne11

Nije umro zato sto je on tako hteo, nego su hteli da ga prognaju, a on je (sa razlogom) mislio da ce se smoriti van Atine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

S obzirom da se slazem sa Sokratovom "Znam da nista ne znam", morala sam da se ubacim u razgovor. Kao sto je i sam rekao, ljudi grese iz neznanja, a njegova je greska je verovatno i bila sto je verovao u lepotu, osećanje istinskog zajedništva, pravdu... (a sa druge strane mozda i vrlina?). Nije na meni da odobravam ili ne njegovu odluku o smrti, ali da sam bila na njegovom mestu mozda bih i ja popila otrov (umesto da pobegnem). Jebiga, ipak je on za Atinjane bio samo obicna konjska muva...

Edited by witch

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom da se slazem sa Sokratovom "Znam da nista ne znam", morala sam da se ubacim u razgovor. Kao sto je i sam rekao, ljudi grese iz neznanja, a njegova je greska je verovatno i bila sto je verovao u lepotu, osećanje istinskog zajedništva, pravdu... (a sa druge strane mozda i vrlina?).

u isto su verovali i njegovi savremenici, a to valjda nije razlog da se covek osudi?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...

Pročitah svih devet stranica i umorih se od nebuloza.Načitani ljudi smaraju više od onih nepismenih koji ne znaju pravilno pisati ijekavicu.Bilo kako bilo,niti Sokrat niti bilo koji pojedinac ne mogu da snose krivicu za sve ratove.(izjava da je Sokrat kriv za sve ratove me posebno naljutila)To što je neki Napoleon ili neki Aleksandar bio "impresioniran"Sokratom je njegova stvar.Mogu i ja da pobijem svoje komšije tvrdeći da djelujem pod uticajem Mela Gibsona(??!)iako on nema veze sa mnom niti zna ko sam ja.***Ako hoćeš"normalan"život,ne bavi se politikom,reiligijom i sličnim.(sredstva manipulacije nad bezumnom masom)Blago rečeno-budi rob.

***Ima još jedna nebuloza koju sam pročitala.Ratovalo se zato što je bilo previše stanovništva ili slično?Ne mogu da se sjetim tačno šta je pisalo. :confused:

Uglavnom,pravi razlog rata nikad nećete pronaći čitajući knjige.Pogotovo ne u ovakvoj situaciji.Pa to je antička Grčka!!!Šta mislite,za sljedećih milion godina,šta će pisati u udžbenicima;zašto je Amerika napala Irak???Sigurno neće biti napisana istina.

A,pošto je tema Sokrat i njegova smrt,moram nešto i o njemu da kažem.Bez obzira na činjenicu da činjenica puno i nemamo,iz određenih djela se može dosta zaključiti.

A,njegova smrt?Njegova smrt je tipična.Ona je trebala da se desi.I danas se takve stvari dešavaju.Onaj ko ne igra po (nepisanim) pravilima-nastrada.Koja su to nepisana pravila?Ne znate,gospodine?U kojoj ste stranci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Nije umro zato sto je on tako hteo, nego su hteli da ga prognaju, a on je (sa razlogom) mislio da ce se smoriti van Atine.

 

 

tako nekako. polis je tada bio olicenje uresjenosti i savrsenstva, a covek kao socijalno bice ne bi mogao da podnese usamljenost duha na duye staye. skorat je imao sansu da da iymuva nesto i bude slaye kaznjen, kako su to cinili eminentniji ljudi tog vremena. u svojoj filozofiji ,sokrat, nikada nije dovodio u pitanje nomos( zakon). da bi filozofija bila u skladu sa istinom potrebno je da je filozof zivi, a sokrat kao otac etike svakako je to cinio. sam je ispio otrov govoreci da bi sve bilo daleko savrsenije da samo on kvari omladinu, a da je svi ostali popravljaju.233.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...

Sokrat je tvrdio da ga vodi bozhji glas, ili glas daemon-a.

Daemon/demon u pochetku je rech koja oznachava grchke bogove, a kasnije kada su hriscani pokushavali da se izbore sa grchkom filozofijom, i ljudima koji su zheleli da nastave da misle slobodno, tu rech su pretvorili u neshto pogrdno, tj izmenili su joj znachenje u ovo koje i sada ima.

 

Inache, Sokratovo razmishljanje o zhivotu posle smrti :

 

" Ili je smrt san bez snova - shto je ochito dobro - ili se dusha seli u drugi svet. A shta chovek ne bi dao da mozhe da razgovara sa Orfejem, Muzejem, Heksiodom i Homerom? Na drugom svetu ne ubijaju choveka zato shto postavlja pitanja, zasigurno ne... "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan Sokrat je morao biti ubiven..

 

Inace, dobro pisanje u vezi daemon-a, malo poznata cinjenica danas. Slazem se, ja bih voleo da razgovaram najvise sa Orfejem i Hesiodom, jer su, kazu, bili adepti u tajnama okultizma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orfichke sekte su bile najizrazheniji vid religije u staroj grchkoj, mnogo zastupljeniji od obozhavanja olimpijskih bogova. Samo shto Homer o tome ne pishe nishta pa mi danas imamo drugachiji utisak. O njima se uglavnom saznaje kroz filozofiju. Duhovno pijanstvo, koje se ispoljava kroz umetnost ili teologiju, kao neki vid oslobodjenja od materijalnog je ono chemu orfichari tezhe. Prochishcavajuci se od greha u ovom zhivotu, kroz rituale i uzdrzhavanja pokushavaju da izbegnu ciklus ponovnog radjanja i vrate se prvobitnom stanishtu ljudskog duha koji je medju zvezdama.

Pitagora je npr. bio orfichar.

 

A za tog drugog vidim da je bio neki pesnik, ali nishta o njemu zapravo ne znam.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O njima se uglavnom saznaje kroz filozofiju.

zapravo, postoje do danas sachuvane orfichke himne.

 

http://www.theoi.com/Text/OrphicHymns1.html

 

Duhovno pijanstvo, koje se ispoljava kroz umetnost ili teologiju, kao neki vid oslobodjenja od materijalnog je ono chemu orfichari tezhe

uchestvovanje u duhovnoj muzici nije bilo primarno, prvenstveni vid "nadilazhenja materijalnog" je u asketizmu, a taj "ekstatichki" elemnt (koji se ustvari bio vrlo trezven, nema veze sa "ekstazom" shamana, ili u grchkoj- sledbenika dionisija) je sekundaran.

 

Prochishcavajuci se od greha u ovom zhivotu, kroz rituale i uzdrzhavanja pokushavaju da izbegnu ciklus ponovnog radjanja i vrate se prvobitnom stanishtu ljudskog duha koji je medju zvezdama.

ovo ("izbavljenje" od reinkarnacije) se nigde nepominje ni kod orfichara ni kod pitagorejaca, vecj prvi put kod kasnih platonista (tzv neoplatonista), pa onda postoji pretpostavka da su to uchili i pitagorejci i orfichari. ja sebe religijski smatram (donekle) orficharem/ pitagorejcem, i neverujem u tako neshto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...