Jump to content

Sokratova smrt


Recommended Posts

Sokrat je definitivno kriv za svoju smrt.U Atini su osudjivani svi oni koji su odskakali od mase jer pojedinac koji toliko odskace moze citav sistem da pretvori u autokratiju(vladavinu jednog).On je imao fer sudjenje,cak su bili voljni da ga oslobode.Medjutim,u njihovom sudstvu svako ko za sebe zatrazi nerealnu kaznu (bilo da je suvise mala ili velika) bio je osudjen na smrt.On je sam kriv za svoju smrt,a ne narod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sokrat je definitivno kriv za svoju smrt.U Atini su osudjivani svi oni koji su odskakali od mase jer pojedinac koji toliko odskace moze citav sistem da pretvori u autokratiju(vladavinu jednog).On je imao fer sudjenje,cak su bili voljni da ga oslobode.Medjutim,u njihovom sudstvu svako ko za sebe zatrazi nerealnu kaznu (bilo da je suvise mala ili velika) bio je osudjen na smrt.On je sam kriv za svoju smrt,a ne narod.

GGRAAAAAAAAAAA!!!!!!!! wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gifwallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sokrat stoji pred nama (ziveo je medju svojim sugradjanima) kao jedna od onih divnih plasticnih figura (individua) izgradjenih skorzanskroz iz jednog komada, kakve obicno nalazimo u ono doba, kao jedno savrseno klasicno umetnicko delo koje se samo od sebe podiglo na tu visinu. One nisu stvorene, vec su od sebe samostalno izobrazile ono sto su bile; one su postale ono sto su zelele da budu i tome su bile verne. Izvanrednost jednog pravog umetnickog dela sastoji se u tome sto je u njemu proizvedena i prikazana neka ideja, neki karakter, tako da svaka njegova crta zavisi od te ideje; i posto je to tako, to je umetnicko delo, s jedne strane, zivo, s druge pak strane ono je lepo, najuzvisenija lepota, najsavrsenija izgradjenost svih strana individualnostiodgovara jednom unutrasnjem principu. Veliki ljudi onoga doba predstavljaju takodje takve umetnicke tvorevine. Kao drzavnik, Perikle predstavlja najuzviseniji plasticni individuum i, poput zvezda, oko njega se nalaze Sofokle, Tukidid, Sokrat i td. Svoju individualnost oni su izgradili i dali joj egzistenciju, i to jednu narocitu egzistenciju koja predstavlja jedan karakter koji je vladar njihovog sustastva, jedan princip izobrazen potpuno celim njihovim zivotom. Perikle se potpuno sam izobrazio da bude drzavnik; o njemu se prica da se od onog vremena kada se posvetio drzavnim poslovima nikada vise nije nasmejao, da nije isao ni na kakve gozbe, vec da se sav posvetio toj svrsi. Tako je i Sokrat, blagodareci svojoj vestini i snazi samosvesne volje, izgradio od sebe taj odredjeni karakter i u svome zivotnom pozivu postao je umesan i spretan. Svojim principom on je dostigao ovu velicinu, ovaj dugotrajni uticaj koji je jos i sada korenit u odnosu na religiju, nauku i pravo, posto od njegovog doba genije unutrasnjeg uverenja predstavlja onu osnovu koja za coveka mora da bude ono sto je prvo. Teneman sazaljeva "sto mi zaista znamo sta je Sokrat bio, ali ne znamo kako je on to postao"."

 

G. V. F. Hegel

 

 

 

"Sokrat je predstavljao ideal moralnih vrlina: mudrosti, skromnosti, trezvenosti, umerenosti, pravicnosti, hrabrosti, nesavitljivosti, zastupao je cvrstu zakonitost nasuprot tiranima; daleko je bio od gramzivosti i vlastoljublja. Kao covek, Sokrat je bio olicenje tih vrlina - jedan mirni, smireni uzor vrline. Njegova ravnodusnost prema novcu potekla je iz nejgove vlastite odluke; jer prema obicaju koji je vladao u njegovo doba i on je mogao poucavati omladince da bi zaradjivao, kao sto su cinili ostali ucitelji...

U njegovoj umerenosti u zivotu izrazavala se takodje snaga svesti, ali ne kao vestacki, izmisljeni princip, vec se ispoljava kako kad prema datim prilikama; u drustvu sa drugima bio je bezbrizni veseljak."

 

G. V. F. Hegel

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

“Ja nisam rekao da je Sokrat lud nego da je bio naporan. Zapravo bio je nepotreban. U to vreme je bio nepotreban a kasnije se pokazao kao stetan.”

 

U svim dosadasnjim postovima je bilo dosta rasprava o tome sta je rekao “pravi” Sokrat, a sta mu je imputirano od strane Platona, Aristofana i ostalih. Ako se prati ta linija rasprave, zapadamo u puku istoriografiju (za koju ne kazem da je nebitna, ali je svakako manje bitna). Kao sto je , u krajnju ruku, nebitno da li je neko od filozofa bio nizak ili visok, plavook ili ne znam sta vec. Istorija filozofije je, pre svega, istorija filozofskih ideja. Ostalo su spoljasnje stvari. Ergo, rasprava o Sokratu bi se trebala temeljiti na ideji koju je on uneo u filozofiju ( na onoj ideji i ucenju koje je generalno prihvaceno od vecine potonjih filozofa, inace cemo zapasti u jalovi skepticizam), a ne na tome kakva mu je bila zena ili da li je on bio vesele ili mrgodne prirode.

O tome da li je nesto korisno ili stetno se moze nasiroko i nadugacko raspravljati, i tu se opet mozemo uhvatiti u zamku relativizma. Da li bi bilo bolje da smo i dalje u plemenskom drustvu, da nije doslo do ovolikog tehnicko-tehnoloskog razvoja, da li je razvoj ujedno i napredak...? Mozemo zastupati i jedno i drugo stanoviste, ali sama cinjenica sto raspravljamo putem interneta dovoljno govori.

Sokrat je prvi uneo stanoviste subjektivnosti u anticki polis. Do tada se u polisu citav drustveni zivot odvijao na obicajnosnoj ravni, sve se temeljilo na “obicajima otaca”, na onome “tako treba jer je takav obicaj”, bez nekog unutrasnjeg odnosa prema tome. Helenska civilizacija je u to vreme bila supstancijalna, a ne subjektivna. Sokrat rusi obicajnost starog sveta time sto unosi element subjektivnosti. Kada njegovi tuzitelji kazu :”kriv je Sokrat sto kvari omladinu”, misli se upravo na podrivanje autoriteta obicaja, na to sto je poducavao mlade da misle svojom glavom i sami donose izbor o vlastitom zivotu (npr. ako mu je tata kozar, ne mora automatski i sin da preuzme tu tradiciju, kao sto je do tada to bio slucaj). Nevolja je bila u tome sto su se medju njegovim slusaocima nalazili i nadobudni omladinci koji su pogresno shvatili njegovu metodu i izvrgli je u puku eristiku, te su takvom njenom primenom (eristickom) iritirali okolinu.

Da se malo osvrnem i na njegovu metodu: njena poenta i jeste u tome da se razbije ono spoljasnje, da se razlozi, i da potom covek iz vlastite subjektivnosti, unutrasnjosti, samopostavi stav.

Druga tacka optuznice otprilike glasi: “kriv je Sokrat sto ne veruje u bogove u koje veruje drzava”, a to se uglavnom odnosi na njegovo “komuniciranje sa demonom”. Demon iliti daimonion je Sokratov naziv za unutrasnji glas koji mu govori sta treba ili ne treba da cini. Danasnjom terminologijom receno to bi bila savest ,kao unutrasnja moralna sankcija (moral se uvek odnosi na nutrinu, na ono pounutreno, subjektivno) . U supstancijalnom svetu ne postoji savest, samo krivica. Stari nisu bili moralni ljudi u danasnjem smislu te reci. Ako prekrsite neko obicajnosno pravilo vi trpite sankciju drustva, ali tesko da zbog toga osecate grizu savesti ( slicno kao danas sa pravnim zakonima).

Za Sokratovu sudbinu mozemo reci da je tragicna stoga sto su bili u pravu i njegovi tuzioci (jer su oni branili supstancijalno stanoviste tadasnjeg drustva koje je Sokrat razbijao), i Sokrat ( jer unosi jedan novi, visi princip).

 

“ma,nisam odgovarala direktno tebi.a to za demona,to je,valjda predstavljalo savest,nemoj me drzati za rec”

 

Upravo tako!

 

“Ako ubacite Sokrata u savremene kategorije,onda su svi antisokratovci konzervativci.

Heavy metal nije konzervativna muzika.

Pa vi vidite.”

 

I sa ovom konstatacijom se nacelno slazem. Naime – princip subjektivnosti je osnova slobodne volje. Posle Sokrata, cela hriscanska koncepcija se gradi na principu subjektivnosti (kada pricamo o odnosu subjektivno-supstancijalno, to se proteze i na odnos misljenje-bitak, subjekt objekt, nomos-physis...), a kasnije i cela novovekovna filozofija. Tek ce Hegel uspeti da pomiri taj dualizam “poumljujuci supstanciju” i “postvarujuci subjekt” time ih dovodeci u dijalekticki odnos i razresavajuci nepomirljivu napetost medju njima. No, to je vec neka druga prica i izlazi van okvira ovog topica.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sokrat je definitivno kriv za svoju smrt.U Atini su osudjivani svi oni koji su odskakali od mase jer pojedinac koji toliko odskace moze citav sistem da pretvori u autokratiju(vladavinu jednog).On je imao fer sudjenje,cak su bili voljni da ga oslobode.Medjutim,u njihovom sudstvu svako ko za sebe zatrazi nerealnu kaznu (bilo da je suvise mala ili velika) bio je osudjen na smrt.On je sam kriv za svoju smrt,a ne narod.

Potpuno nerealna izjava!

I sta,...padne tebi cigla na glavu,i ti si kriv/a sto si tu stajao/la,a ne onaj koji ju je bacio,jel?

Mislim strasno. no.gif

Edited by AleeciA

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

kakva god bila njegova filozofija,dokazao je svojom smrcu da stoji iza nje,dokazao je ko je...

 

Demon je samo ime koje je dao svojoj savesti,koja ga je 'primoravala' na dobro,i govorila mu sta da ne radi-i kao sto ne razumem one debile od pre 2000 godina koji su ga (izmedju ostalog) zbog Demona osudili,dozivljavajuci to kao novo bozanstvo nepoznato zvanicnom panteonu,ne razumem ni danasnje 'mracne individue' koje se pale jer je Demon u pitanju (rec je mogla biti i Cvet,zar bi onda reagovali hipici?)

sto se tice 'kvarenja omladine'-pa svako bira po svojoj zelji sta ce ga 'pokvariti'...ah,ti zabrinuti roditelji koji krive spoljasnje uticaje jer im je dete takvo kakvo je...omladina koju je 'pokvario' sama ga je izabrala...

 

a sto se same njegove filozofije tice(tema je njegova SMRT,a ne njegova filozofija),ne osvaja me bas preterano-ne volim toliko filozofe koji insistiraju na dobru i moralu...a i od antickih filozofa,Heraklit mi je ubedljivo najbolji...mada,ne smatram sebe strucnjakom za filozofiju (sto i nisam,nije 'lazna skromnost' u pitanju) tako da govorim samo na osnovu onoga sto znam...o obojici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to da kvari omladinu je tek glupost, neiživljeni tinejdžeri ga videli kako verbalno razvaljuje ljude po agorama pa misle da je poenta samo u tome i mislili da mogu i oni tako .... nije za to on kriv ...

nije lepo verbalno "razvaljivati" ljude pa makar i ne bili u pravu

 

on je predugo ishau uz dlaku i zato je i morao da umre.... pa na samom sudjenju je prvo zamalo oslobodjen pa je onda opet srao, te je osudjen velikom vecinom!

 

on je bio veliki i chak genijalan mislilac... ali neke od njegovih karakternih osobina mi nisu bash jasne

zashto se uopshte toliko trudio... mislim, kaze on, i to sve kroz platonova usta... ali mi svejedno deluje previshe zajedljivo....

 

 

a omladinu jeste kvario... jer se o bogovima ne raspravlja.. icon_smile.gif nego se slushaju stariji i kushuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako ko propagira univerzalni/apsolutni moral zasluzuje da gnusno umre.

Sokrat se dakle lako izvukao.

propagiranje univerzalnog/apsolutnog morala za sobom povlaci gnusnu patnju za vreme zivota, ne gnusnu smrt.

za takvog mucenika, gnusna smrt bi ionako bila sitnica.

Edited by forever*autumn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi znamo da je imao mogucnosti da pobegne, ali on je iz principa ostao u tamnici...ne znam za vas ali ja mu se divim...covek koji je umro zbog svojih uverenja...mrzim ljude koji brzo menjaju misljenja i nestalne su licnosti...Sokrat je zeleo da dokaze da se razlikuje od drugih i dokazao je...sta bi bilo da je pobegao? Samim tim bi ponistio sve za sta se dotada zalagao. Postovao je zakone, iako zakoni nisu postovali njega...kao sto i uvek biva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Svi znamo da je imao mogucnosti da pobegne, ali on je iz principa ostao u tamnici...ne znam za vas ali ja mu se divim...covek koji je umro zbog svojih uverenja...mrzim ljude koji brzo menjaju misljenja i nestalne su licnosti...Sokrat je zeleo da dokaze da se razlikuje od drugih i dokazao je...sta bi bilo da je pobegao? Samim tim bi ponistio sve za sta se dotada zalagao. Postovao je zakone, iako zakoni nisu postovali njega...kao sto i uvek biva...

samo jedna ispravka: on nije hteo nikome nista da pokazuje. on je bio takav kakav je bio zbog sebe a ne da bi to dtugima pokazao! onaj ko je mudar, nece da trci okolo i da vice kako je mudar. zato i ono: mudro cuti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nije hteo da odredi sebi kaznu, jer bi time priznao krivicu. Bio je veliki filozof i covek. Tesko je pricati i diskutovati o ovoj temi. Morao je da strada (kao i mnogi genijalni umovi posle njega) da bi otvorio put drugima.

 

G.V.F. Hegel - Sokrat i sudbina

Veoma zanimljiv pogled na Sokratovu smrt, zivot i delo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi znamo da je imao mogucnosti da pobegne, ali on je iz principa ostao u tamnici...ne znam za vas ali ja mu se divim...covek koji je umro zbog svojih uverenja...mrzim ljude koji brzo menjaju misljenja i nestalne su licnosti...Sokrat je zeleo da dokaze da se razlikuje od drugih i dokazao je...sta bi bilo da je pobegao? Samim tim bi ponistio sve za sta se dotada zalagao. Postovao je zakone, iako zakoni nisu postovali njega...kao sto i uvek biva...

nisu loshi ni oni shto prezive

 

ja sam svom pradedi najcheshce zahvalan shto je preziveo solunki i ostale frontove

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Opravdavam Sokratovu smrt. Da sam tada bio tamo, zeleo bih njegovi smrt. Njegovo trabunjanje je svakako jedna od najgorih stvari koje se cene u ljudskoj misli.

 

Posebno njegov drzak pristup....

hmmmm.. umro je svojom voljom, odnosno izabrao je otrov..

lijepo je kontrolirati svoju smrt..eto, ja ne bih htjela umrijeti u snu.. grozna spoznaja je ta da nisi svijestan vlastitog htijenja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Vecina zapadnog sveta postuje Sokrata kao jednog od osnivaca filozofije, ali u njegovoj rodnoj Grckoj on je sveprisutni mudrac, cesto oslikan na zidovima pravoslavnih crkava uz hriscanske svece. icon_da.gif

Mnogi Grci su svojoj deci dali ime po njemu.

Rodjen 469. godine pre nase ere, od oca kamenoresca i majke babice, covek koji je uveo ideju da je znanje moc, nije nikada nista napisao. icon_biggrin.gif Vecinu njegovog ucenja zapisali su Platon i Ksenofon.

Sokrat je sluzio kao vojnik u atinskoj vojsci i hrabro se borio u tri bitke. Izgleda da je najveci deo vremena provodio poducavajuci na Agori, pracen svojim vernim ucenicima.

Medju njima su bili najbolji i najgori iz klasicnog doba Atine - od Platona i oca geometrije Euklida do poznatog politicara Alkibijada i nekih od omrznutih 30 tirana koji su na kratko ukinuli demokratiju u Atini 404. godine.

Upravo je njegova veza sa nekim od tirana dala njegovim neprijateljima osnov da ga izvedu na sudjenje i optuze za kvarenje omladine i uvodjenje novih bogova.

U svojoj Apologiji, govoru na odbrani, kako navodi Platon, Sokrat je osporio tvrdnje svojih tuzitelja na nacin koji je kasnije nazvan sokratovska ironija, obarajuci jedan po jedan njihov argument vesto usmerenim pitanjima da bi se dobio zeljeni odgovor. Na kraju je predlozio da ga grad nagradi besplatnim obrocima zbog njegovog doprinosa, sto je bila cast koja se dodeljivala pobednicima na Olimpijskim igrama i velikim dobrociniteljima. icon_rockdevil.gif

Njegove sudije su ga, medjutim, osudile na smrt trovanjem, a on je spremno ispio pehar sa otrovnom kukutom, okruzen svojim rasplakanim ucenicima.

Pojam platonske ljubavi stigao nam je iz Platonove Gozbe u kojoj Alkibijad opisuje cistocu svog odnosa sa Sokratom. Izgleda da su, u stvari, Sokrata vise cenili njegovi ucenici nego porodica. ph34r.gif

Prcastog nosa i ozloglaseno ruzan, Sokrat je bio ozenjen Ksantipom icon_evil.gif , koja je u predanju ostala poznata po svojoj losoj naravi, mozda i zato sto filozof nije doprinosio kucnom budzetu jer je odbijao da naplacuje svoje ucenje. icon_cool.gif

Grci Sokrata smatraju zivim elementom svoje tradicije. Istoricari umetnosti kazu da ga crkveni poglavari smatraju zacetnikom ideje o jednom istinitom bogu, umesto mnogih bogova na Olimpu. musik19.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

meni se posebno svidja kako je sokrat u svom govoru uspeo psiholoski da pronikne likove onih koji ga vole/ne vole... rekao je da oni koji ga prate to cine jer vole da gledaju kako je kad ispitujes nekog i dovedes ga do toga da ni sam ne zna sta govori icon_smile.gif sa druge strane, oni njegovi "ucenici" koji su popili to malo mudrosti od njega krenuli su da se kurce pred ostalim gradjanima svojim znanjem, a oni su onda, onda, jelte, morali da ospu paljbu po sokratu umesto po njima, jer je uvek lakse okriviti jednog coveka ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...