Jump to content

Rush


Dragon Lord

Recommended Posts

Ok, poslusala Cold Fire, zaista je dobra, ali samo sam sa znanjem da nekoga podseca na Placebo mogla to da razmotrim... Jako jako malo, i to , ponovicu, samo zato sto sam tu slicnost trazila.

Nisam znala da su toliko matori, sledece godine je 30 godina benda...Vau!

Share this post


Link to post
Share on other sites

TOOO-jedva sam cekao da vidim da li ce se neko setiti mog omiljenog benda.E,pa ovako sada cu da vas smaram.Na basu-Geddy Lee(Gary Lee Weinribb,na gitari Alex Lifeson(Alexandar Zivojinovic iz Sabca) na bubnjevima i textovima Neil Peart(Neil Peart)-samo je na prvom albumu bubnjeve svirao John Rutsey koji je napustio bend zbog dijabetesa.Bend je oformio Zivojinovic 1969 u Torontu i svirali su obrade grupe Cream i Roberta Johnsona zajedno sa ostalim blues umetnicma.Alex menja prezime u Lifeson i upoznaje Geddy Lee-a iz benda Ogilvy-postaju ortaci i sviraju zajedno.U to vreme Geddy je svirao gitaru ali zbog potreba bend prebacuje se na bas i dosta vezba.Brat jednog njihovoh ortaka ih zeza da se zovu The Rush i oni u kompletnom nedostatku imena prihvataju to ime.Sami finansiraju izlazak prvog albuma RUSH(1974) sa kojeg se izdvaja pesma Working Man kOja postaje hit kod radnicke klase Ontarija.Bubnjar Joh Rutsey odlazi da bi se profesionalno bavio body-buildingom,dok Geddy i Alex traze novog bubnjara.Na uadiciju su se prijavili mnogi,ali oni biraju Neil"The Proffesor" Peart-a-nacitanog i virtuoznog bubnjara koji je pobegao iz Kanade da bi u Engleskoj svirao u bendovima slicnim Genesis i Bachmann-Turner Overdrive.Njih troje postaju najbolji prijatelji i snimaju drugi album "Fly by Night" sa koga se izdvajaju pesme "Rivendell" i prava progressive stvar"By Tor and The Snow Dog" koja postaje "skriveni favorit" medju progresivcima tog vremena-inace Rush su mnogi opisivali dosadnim zato sto su stalno probijali granice sa stvarima koje traju poo 20 i vise minuta.Album je postao uspeh-zatim snimaju "Caress Of Steel"-album baziran na Tolkienu sa koga se izdvaja pesma "The Necromancer" o Frodovom,Semoovom i Golumovom putovanju do Mount Dooma i pesma Bastille Day.E sad pazite ljudi vecina njihovih pesama su opisivanje LSD tripova tako da sve pesme imaju skriveno znacenje kao Bstille Day.Sledeci album je njihov najpopularniji"2112"baziran na kapitalistickim idejama i slobodarskom misljenju spisateljice Ayn Rand-ovo je upuceno svima vama "metal buntovnicima" koji se kao bore protiv sistema-citajte nesto sem Tokiena.Knjige Ayn Rand su 'slobodarske" do te mere da su dugo bile zabranjene.Prica je ovakva u posta-apokalipticnoj Zemlji drustvo se bazira na jednoj formi komunizma gde se niko ne istice-umetnost je zabranjena i bilo koja forma isticanja.Dolazi do sukoba kada jedan clan drustva nadje gitaru i pocnje da razmislja svojom glavom.Ovo je bila baza za rok operu Rush-a zvana "2112.Ovo je album koji se izrazava virtuoznom svirkom i besnim textovima koje pise Peart.Ovaj album je jos tema mnogih izucavanja u svetu.Sledeci album ja "A Farewell To Kings" sa koga se izdvaja 20 minutna progressive himna"Cygnus X-1" kja se nstavlja sa svojim drugim delom na albumu "Hemisphere" koje je delo pravih umetnika.Na AFTK se nalaci Koleridzov Kublaj-kan u pesmi "Xanadu".Sledeci album je "Permanent Waves" koji je blazi i uvodi Rush u eru sintisajzera i bilo kakvog oblika protest protiv Punka-a.Zatim dolazi "Moving Pictures"-njihov najprodavaniji album do sada-izdvajaju se himne-"Tom Sawyer","Red Barchetta" i"Limelight".Posle tog postaju pravi hit-bend 80-ih sa albumom "Signals" sa kog se izdvaja top-ten hit o anti-komformizmu "Subdivisions-"BE COOL OR BE CAST OUT".Zatim dolazi jedan SF album kji se zove "Grace Under Preassure" koji im donosi novu hordu vernih fanova.Posle toga dolazi "Power Windows" koji je odlican album koji nagovestava novu snagu kaja se iskazal mojim omiljenim albumom-"HOLD YOUR FIRE".Hitovi se redjaju."Force Ten"(koju moj bend obradjuje)"Time Stands Still""Prime Mover""Lock And Key" i neverovatna"Mission".Album im donosi pozitivne kritike i pune koncerte koje prati jednogodisnja turneja po svetu.Album je mesavina adrenalinskog roka i synth muzike i stvarno zapali caki i na prvo slusanje.Prate to albumom "Presto" koji je remek delo za sebe i zatim shvataju da su dokazali sve sto ima da dkozau i prave pauzu posle koje se pojavljuju razni 'best off" albumi.Vracaju se u studijo sa "Roll The Bones' koja momentalno ulazi na prvo mesto top liste.Zatim tu je i album iz 93 "Counterparts' sa koga se izdvaja "Animate" i jos ostalkih hitova.Sledeci album je blagi "Test for Echo" koji otkriva novu stranu grupe.Posle toga dolazi do tragedije kda Neil Peartu gine cerka u automobilskoj nesreci i posle toga mu umire zena od raka.Potresen time bend se raspusta i cekeju da Neil to preboli.Alex snima "Victor" -solo projekat sa svojim sinom i Geddy snima "My Favourite Headache" sa Matt Cmeronom-bubnjarom grupe "Pearl Jam"-2002 se vracaju u studijo i Rush snima "Vapor Trails" izvrsan rokerski album.Imaju cetiri LIVE albuma od kojih se izdvaja izdanje iz 87 "A Show Of Hands" posle albuma Hold Your Fire.Rush su najveci progressive band na svetu i verno prate stopama koje su zatrli Peter Gabriel i Genesis i u svakom pogledu su kvalitetniji od raznih osrednjih bendova (barem po mom misljenju) kao sto su Iron Maiden i slicni.

Bendovi na koje je Rush utica:Metallica,Iron Maiden,Dream Theater,Shadow Gallery,Symphony X,,Spock's Beard,Saga,Faith No More,

RHCP,Pearl Jam,Placebo(usput Placebo moze da lici na Rush a ne obratno),

Limp Bizkit,Artension,Cynic,Death....

 

Diskografija

 

RUSH(1974)

Fly By Night(1975)

Caress Of Steel(1975)

2112(1975)

A Farewell To Kings(1976)

Hemispheres(1976)

All The World's a Stage(live 1977)

Permanent Waves(1977)

Archives(best off 1978)

Moving Pictures(1981)

Exit...Stage Left(live1982)

Signals(1982)

Grace Under Preassure(1984)

Power Windows(1986)

Hold Your Fire(1987)

A Show Of Hands(live 1987)

Prsto(1989)

Roll The Bones(1991)

Counterparts(1993)

Test For Echo(1996)

Vapor Trails(2002)

 

Working Men(2003)-A Tribute to Rush-Symphony X,Shadow Gallery,John Petrucci,John Myung...

 

ROLL THE BONES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Ево онда и четврти људ да се придружи гомили! Нисам нешто много обраћао пажњу на овај бенд, док нисам пре пар година на снижењу(боље речено на понмижењу) у РТС-овој продавници узео дупли живи "A Show Of Hands" за 31 динар, али кад сам га чуо - људи моји, оно није нормално. Колико је то добар бенд, ја немам речи. Не могу да елабориам њихове албуме као Геди Ли, јер имам још само "Caress Of Steel", али оно је уз Yes и Kansas мој омињени прог рок бенд.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...

„Alex Zivojinovich won Best Rock Talent in 1983 in the category ”Guitar for the Practicing Musician.„ He was inducted into the Guitar for the Practicing Musician Hall of Fame in May of 1991. His Yugoslavian parents immigrated to Canada. His only formal training was during Rush's early days on the Toronto club circuit. The Rolling Stone magazine Web site said Rush ”carved itself a place in the prog-rock elite through three decades of popular releases.„ ”The band saw success throughout the '80s on the consistent release of albums, a rigorous touring schedule and a dedicated fan base,„ the Web site said. Rush had a string of popular hits in the 1980s, such as the song ”Tom Sawyer,„ from The Moving Pictures album of 1981. Other hits included ”Limelight„ and ”Spirit of the Radio.„

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Alex Zivojinovich won Best Rock Talent in 1983 in the category ”Guitar for the Practicing Musician.„ He was inducted into the Guitar for the Practicing Musician Hall of Fame in May of 1991. His Yugoslavian parents immigrated to Canada. His only formal training was during Rush's early days on the Toronto club circuit. The Rolling Stone magazine Web site said Rush ”carved itself a place in the prog-rock elite through three decades of popular releases.„ ”The band saw success throughout the '80s on the consistent release of albums, a rigorous touring schedule and a dedicated fan base,„ the Web site said. Rush had a string of popular hits in the 1980s, such as the song ”Tom Sawyer,„ from The Moving Pictures album of 1981. Other hits included ”Limelight„ and ”Spirit of the Radio.„

Pa da Alexandar i priča malo naš jezik...Bar zna čoveka da pozdravi icon_smile.gif Toliko je naučio od matorce (kad ga viđaju ovi naši u Torontu),Strava muzičar ujednom i bend ..Raniji albumi jako dobri kao Fly by night ,bolje mi lezi nego npr ovaj zadnji..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

wallbash.gifwallbash.gif dve strane o bendu za koji bi i forum bio tesan. no.gif

 

elem, nedavno sam nabavio koncert "rush in rio", i ono je za nepoverovati. imaju po 50 godina i sviraju nikad bolje. ja sam se raspametio... kad je lee poceo da peva "we are the priests of the temple...", to je vrh. sve sve, ali kako ti ljudi sviraju zajedno, to nema nigde. odusevljen sam k'o kuce. icon_smile.gificon_rockdevil.gif

 

slusa li neko ovde uopste rush? pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reche neko nekad da vokal Brian Molka (Placebo) lichi na Geddy Lee-jev ali meni nishta preterano, shta znam... I naravno da ima vishe smisla reci da Placebo liche na Rush a ne obrnuto, mislim ko je tolko glup da izvali tako neshto icon_confused.gif

Najzad neko normalan da primeti i to icon_smile.gif

Ja bih cak smeo da kazem da je RUSH najkompletniji bend na planeti. Argumenti sledeci:

 

Strahovito jaki muzichari, mozda je alex i najslabiji, ali Geddy i Neil su svetski vrh. Inspirisali su gomilu ljudi, naprimer Cliff Burtonov omiljeni bass player je bio upravo Geddy.

 

Na sceni su od ranih 70ih i jos uvek izdaju albume koji i dalje imaju mnogo smisla. Nisu se nimalo opustili.

 

Sve vreme rade u istoj postavi. Trio koji zvuchi kao da je bar 6 ljudi na bini. Danas ima jako malo bendova koji uopste postoje toliko dugo, a kamoli u istoj postavi.

 

Kada Rush uradi konceptualni album, drz gace. Fantasticna dubina, smisao i kompozicijsko/sviracko umece. Nedostatak usiljenosti u svemu tome prosto odusevljava, neverovatno je kako to sve lako "ispada" iz njih.

(Preslusajte 2112, Farewell To Kings i OBAVEZNO Hemispheres.)

 

Uvak su bili cutting edge, prvi bend u istoriji koji je album snimio potpuno digitalno. Prvi DDD disk je bio njihov. Jos 1987 godine su imali 3d projekcije na koncertima, sa kartom su se dobijale i 3d naocare.

 

Koncerti im traju 3 sata.

 

Itd, ova lista moze da ide dugo...voleo ih ili ne, iz njih zraci ta kompletnost i epski kvalitet koju stvarno nijedan drugi bend nema. Ni maiden ni niko drugi. Rush je neokrnjena pricha.

 

 

 

@RNA - imam apsolutno sve sto je Rush ikada snimio, javi se ako hoces da ih provalis icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dugo vremena sam imao samo Test for echo album,i nimalo mi se nije svidjao,ali sam nabavio neki the best of The Chronicles na 2cd,i ima interesantnih stvari,narocito Red Barcheta,Tom Sawer,red sector A...,skroz su dobre bass deonice icon_da.gif

Sve u svemu originalan i super bend

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nekako spontano odavno podelio njihov opus na 4 faze...od kojih mi je najmilija druga. Ova teorija je daleko od nekog podvlacenja jakih linija, nemojte me shvatiti preozbiljno. Ali, ajde da pojasnim:

 

Prva faza je bash zestoki rock. Geddy je pevao besnije, svirka je bila nekako energicnija, mozda i malo grublja. Synth se pojavljivao u tragovima i mada tekstovi nisu bile nista manje epski od onih pisanih kasnijih godina, nekako se stice utisak da muzika ne prati toliko slizano prichu (tekst) koliko ima svoje "vihore". Potpuno logicno, u pitanju je pocetak stvaralastva.

Ova faza traje od prvog pa sve do 2112 albuma.

 

Druga faza, za mene zlatna. Farewell To Kings pa sve do Moving Pictures albuma. Produkcija se mnogo popravila, sto su oni znali da iskoriste. Geddy sve vise svira i synth uz bass i Pesme dobijaju sve vecu dubinu i koncept, Geddyjev glas je fantastichan na ovim albumima, pesme imaju neverovatnu moc da hipnoticno uvuku slusaoca u svoj svet. Opsti utisak preplavljenosti muzikom je sve vreme prisutan. Xanadu, Hemispheres, Trees, Circumstances, Cygnus - x, Natural Science...sjajno.

 

 

Faza tri. Digitalna era pocinje. Album Signals (1982) donosi potpuno prociscen Rush experience. I aranzmani i produkcija su osetno zategnutiji. Ipak snimanje albuma Grace Under Pressure 1987 godine je kickstart digitalnog motora pod Rush haubom (ala sam se sad prosrao biggrin.gif )Bend uranja u synth future i pravi prilicno velik zaokret, ali su to izveli veoma "meko". Neil eksperimentise sa elektronskim drum setovima i lagano se okruzuje jednim od najvecih setova zapamcenim na rock sceni. (Covek je potpuno lud u najboljem smislu te reci biggrin.gif ) Sve vise fuzz-a prelazi u synth i Geddy svira sve vise akorda umesto melodicnih pratnji koje su dotada ipak bile velik razlog prisustva Syntha (naravno, uz izuzetke). Pesme su neverovatno kvalitetne sa sve jednostavnijom i preciznijom kicmom. Nepravilni, kompleksni ritmovi i moderno upeglana produkcija skoro u potpunosti zamenjuju napaljeni rockerski duh. Bend je opusteno pronasao novu srz i uprkos smirivanju vatre uopste ne zvuce dosadno, vec naprotiv, energicno do plafona. Izlaze sjajni Power Windows i Hold Your Fire koji su Rush ubacili u svetski vrh. Kroz sve ove godine oni su izrasli u vrhunske tehnicare i to se najbolje moze videti bas u ovoj fazi, Show Of Hands video je obavezan!

 

 

Cetvrta i najduza faza: Presto pa sve do danas. Ne znam zasto ali sve pesme sa ovih albuma bi se mogle naci jedna do druge. Bar moje usi ne primecuju neku jaku stilsku razliku. Produkcija je odlicna i ponekad od albuma do albuma drugacija, ali opet aranzmani sve prilicno sravnjuju u jednu veliku celinu. Kao sto je utisak u drugoj fazi bio opsta preplavljenost muzikom i hipnoticne melodije, ovde je sve krunisano osecajem da je apsolutno sve na svom mestu. Precizno, mudro, skromno, a opet snazno i kreativno. Sve je pod kontrolom.

Epski pristup pisanju pesama je davno iza njih, ovi albumi isijavaju mudrim Peartovim opaskama na temu zivot-pojedinac-zajednica-stav.

Rush rade i dan danas. Novi album bio je zakazan za prolece ove godine, ali nije se pojavio.

 

Ako neko ima detalje, neka postuje icon_wink.gif

Evo jednog od sajtova gde cete naci Rush diskografiju sa svim tekstovima, uredno slozeno. Ima i boljih, ali ovo mi je bilo pri ruci icon_wink.gif

 

http://www.angelfire.com/ok3/rush/discography.html

Edited by Metalbeer

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rush will be releasing the highly anticipated R30 DVD in late fall 2005. R30 will feature the sold out concert that Rush played in Frankfurt, Germany in October 2004 during their 30th Anniversary tour.

 

Neil Peart is currently working on the follow up to his instructional drum video "A Work In Progress." The follow up will be released as a DVD and is set for release in late fall 2005. The new DVD is produced by Hudson Music and is entitled "Anatomy of Drum Solo".

 

Please stay tuned to rush.com in the coming weeks for information regarding these releases.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Set lista je najverovatnije sledeca:

 

 

Intro

R30 Overture

The Spirit of Radio

Force Ten

Animate

Subdivisions

Earthshine

Red Barchetta

Roll The Bones

Bravado

YYZ

The Trees

The Seeker

One Little Victory

Darn That Dragon Intro

Tom Sawyer

Dreamline

Secret Touch

Between The Wheels

Mystic Rhythms

Red Sector A

O Baterista

Resist

Heart Full Of Soul

2112

La Villa Strangiato

By-Tor And The Snow Dog

Xanadu

Working Man

Summertime Blues

Crossroads

Limelight

Outro

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cudno je kako se toliko slabo slusa Rush u evropi a u americi su kult nad kultovima.

 

Ja sam odrastao uz Rush i mnogo su mi dragi. Omiljeni period mi je 2112 do Grace Under Pressure..mada svaki period ima svoj car.

 

prestao sam da pratim posle Test for Echo nazalost pa ne znam kakv je ovaj novi album, mada onaj geddy lee solo nije bio los.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...