Jump to content

Den Simons - Hiperionski ciklus


Jais

Recommended Posts

zamislite film po serijalu, kakav bi to vrh bio.. :da:

 

nisam citao ove nove dve simonsove knjige ("olimp" i jos jedna), ali sam cuo da nemaju veze sa hiperionskim ciklusom. :( :(

--

"Biraj ponovo" ;)

nemaju..chitala sam samo Ilion (a crkavam za Olimpom :) )..i ovde Simons petlja sa mitologijom , ovaj put grchkom, ali na takav nachin da chovek padne na dupe , kao i uvek...(njegova najgenijalnija mentalna konstrukcija je , po meni, Yggdrasil iz ciklusa o Endimionu, kako je samo moglo da mu padne napamet da na takav nachin iskombinuje nordijsku mitlogiju i SF...)..knjige o Hiperionu su vrh!samo on i Herbert su mogli da daju tako kompletan prikaz potpuno novih svetova...Pesma Boginje Kali, uh..imala sam traume od te knjige kao mala..skoro sam chitala Ukletu zimu, prochitala sam je za jednu noc, naravno...u pitanju je horor, mitologije ima jako malo (i to egipatske) ali taman dovoljno da zachini celu prichu...ma , chovek je genije, jedan je Simons (i jedan Martin) haha...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Tek sam se skoro registrovao na ovom forumu, pa videh ovaj topic, a ne mogu da ne kažem i ja poneku B)

Elem, ja sam prvi put pročitao Hiperion i Pad Hiperiona kada ga je Polaris izdao (tome već ima jedno desetak godina) i još uvek čekam da ih neko skine sa prvog mesta u mojoj ne tako maloj kolekciji pročitanih SF & F dela. Jednostavno sjajno!

Endimion i Uspon Endimiona su isto odlični, ali nemaju toliku dubinu kao prve dve knjige serijala.

Da ništa više ne napiše u životu, Dan Simmons je kod mene zaslužio jedno od najviših mesta među piscima.

Naravno, respect za Skrobonju. Ovo je jedna od retkih knjiga koje su bolje za čitanje prevedene nego na engleskom jeziku.

Edited by Dandy

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jos jedan novi member...

Jedan od najjacih serijala ikad napisanih.

Suvislo je reci da mi Simons omiljeni pisac.

Zasad nisam kupila samo Strvinarku utehu, mada je imam u skorijem planu...

 

 

I da, na obalama tame svetlost sja,

Neugazena strmen, zelena, od koraka strepi;

U ponoc vec se gradi nase novo sutra;

Triput bolje vide oni sto su bili slepi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

nervira me sto mora svuda da gura jevreje...bilo je jos par stvari koje su me u medjuvremenu strasno razocarale kod njega...podrzavanje bombardovanja srbije i tako to...a kenja o empatiji...

 

Ocekivao sam vise...jbg

 

Knjige su i dalje zakon,ali sad je sve to pod jednom senkom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

jah, glavni likovi u Strvinarskoj utesi su Jesha i crnkinja, a crnkinjinog belog dechka ubijaju na kraju druge knjige. stvarno je malko preterao...e da, opet sam prochitala Pad Hiperiona, tu je stvarno ispao &!@#$% car...nacin na koji Tehnosrz iskoriscjava ljudke umove je isti kao i ovaj kojim mi iskoriscjavamo kompijutere..najvecji lik mi je njihov glavni baja Umon, vestachka inteligencija koja se izrazava u stihovima a pritom je zen-budista :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Laguna je izdala treci i poslednji deo "Strvinarska uteha - Zavrsnica" pre desetak dana. Ne znam da li je Polaris ranije objavljivao ovo delo. Nisam ga nesto video do sada.

 

Za one koji su procitali Ilion (i Olimp - stigao je kod nas, Skrobonja preveo), stize poslatica: snima se film po romanima!!! :twisted: Simons je scenarista i produent! :rockdevil: Nazalost, (jos) nista od ekranizacije Hiperiona.

 

Po mom misljenju, Leto Noci je malo kliseiziran, znate ono: grupa belih americkih decaka koji odrastaju u velikoj zemlji Ameriki i spasavaju svet... Zvono Bordzija bas da zavrsi u Elm Hejvenu...

 

Sto se tice ostalog, svaka mu cast!!! Zaista neprevazidjen!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno,Ilion bi i mogao da ispadne dobro,s'obzirom da nema puno jakih likova...

Tako da film nece puno patiti od tzv."nedovoljno razvijenih karaktera"...

 

Ilion se mnogo vise zasniva na prici nego na likovima,za razliku od Hiperiona i Endimiona.

To je ujedno i najveca zamerka knjizi.Ali jbg,previse je likova da bi stigao svakog da razvije nesto puno...

Zato je prica do jaja...

Zivo me interesuje da vidim kako ce da urade Noc....:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je Simmons omiljeni pisac, posle Hiperion sage nijedna knjiga ne moze toliko da me odusevi...

A za film extra, mada mozda su mogli da ga urade u vise delova, bice prenatrpano ovako. Ipak su Ilion i Olimp obimni zajedno...

Nadam se velikom budzetu, i Bred Pitu u ulozi Ahileja, covek se vec uvezbao u Troji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

simons je odličan pisac :rockdevil:

preporučujem i ,,leto noći'' i nastavak ,,ukletu zimu''-meni lično knjige su zakon mada je ,,leto noći'' malo dosadnija, dok je nastavak prava ludnica, jednostavno se izgubim kada čitam :uhoh::mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Black Gruja

Upravo sam zavrsio citanje zadnjeg dela i moram da kazem da sam odusevljen celim serijalom, prosto genijalna(mada na momente predvidljivo) saga. Mada nije potpuno odgovorio na pitanje sta su lavovi, tigrovi i medvedi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

U Decembru je izdata Simonsova poslednja (za sada) knjiga. Zove se Teror. Laguna još nema u planu prevođenje ovog dela. Takođe, prodata su prava za snimanje filma po romanima "Strvinarska uteha" produkcijskoj kući Costa Gavras Group. Scenario na francuskom je već sastavljen. Glavnu ulogu bi trebalo da igra Odri Tatu (Čudesna sudbina Amelije Pulen, Da Vinčijev kod). Daleko je ekranizacija Hiperiona...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...