Jump to content

H.P. Lovecraft


Dani Filth

Recommended Posts

  • 2 years later...

Nemoguce ...

icon_confused.gif

Samo dva posta na ovoj temi?

O ovom coveku?

icon_confused.gif

Da li postoji neka druga tema pa je pisano na njoj ili ...

 

@skinuo sam sve knjige u PDF-u

 

Na Srpskom ili Engleskom?

Ako je na Srpskom ODMAH ZELIM link!

A ako je na Engleskom, evo i sam prilazem jedan link ...

http://www.dagonbytes.com/thelibrary/lovecraft/index.html

 

Inace, imam 3 njegove knjige ali me VEOMA zanima 4 tj. "U planinama ludila" ili "Na vrhuncima ludila" kako su je vec preveli.

Koliko znam, to su i dalje jedine 4 knjige prevedene i objavljene kod nas ...

Znaci da vise od 15 godina nema niceg novog od Lavkrafta na Srpskom ...

Uzasan propust ali ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali me VEOMA zanima 4 tj. "U planinama ludila" ili "Na vrhuncima ludila" kako su je vec preveli.

U planinama ludila su je nashi preveli...imao sam srece da pre godinu dana odprilike naletim na tu knjigu u biblioteci i prochitam je...inache imam je i u .pdf formatu na engleskom...mada vidim i da je ima na ovom linku shto je gavrosaurus ostavio... dry.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da chitam knjige na kompu. Pisham se na glupi PDF(i na COF).

 

Ali sam zato poludeo dok nisam nashao Lovecrafta u glupoj Srbiji(pisham se na..) i nashao sam na zadnjem sajmu dva omnibusa, i to na engleskom na srecu, i shta reci..posle Edgara Alana Poa, HP mi je omiljeni pisac. Gore pomenuta "At The Mountains Of Madness" je mozda neshto najjache sto je napisao al tu je i ReAnimator, i moj lichni favorit "Music Of Erich Zann", koja je inache inspirisala jedan od najboljih metal albuma ikada, benda Mekong Delta(>COF mhihi.gif )

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najjacha njegova knjiga Strange Case of Charles Dexter Ward icon_rockdevil.gif po toj knjizi je snimljen i film Resurrected iz 1992 godine...At The Mountains of Madness mi je na drugom mestu...The Dunwich Horror mi je isto ok kao i Call Of The Chtullu icon_rockdevil.gif

Edited by Doug Bradley

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam jednu zbirku Lovecraftovih prica (na engleskom, moze se kupiti u PLATO-u) sa njegovim najboljim pricama (Case of Charles Dexter Wart, At the Mountains of Maddness, ceo serijal Randolpha Cartera (4 dela) i The Dreams in the Witch-House).

 

Iskreno receno, Witch House i ceo Randolph Carter mi se uopste nisu dopali. Bilo je tu dobrih momenata, ali nista sto bi mi ostalo u secanju.

 

At the Mountains of Maddness je generalno dobra prica, dosta zanimljiva, obiluje unikatnom atmosferom i, overall, uzivao sam u njoj. Nije to bas stil pisanja po mom ukusu (ja volim dijaloge, a Lovecraft ima, ja mislim, ukupno oko 5000 reci dijaloga u stotinama hiljada (mozda i milionima) reci proze koju je napisao) ali sve u svemu, smatram vreme ulozeno u citanje te price vise nego valjano utrosenim.

 

Charles Dexter Ward je... mrnjeh... prvi put kad je napisao "ali to je suvise uzasno da bi se opisalo" ili varijaciju doticne recenice, bilo je skroz dobro, drugi put vec djene-djene, a posle X-tog prekidanja price zarad "horor efekta" imao sam utisak da je ceo Lovecraftov "neznanje je uvek jezivije od saznanja" fazon u stvari samo jeftina fora da navuce ljude da nastave da citaju. Do kraja price sam bio opako smoren i nezainteresovan da vidim sta ce se dalje desiti i nazalost, kraj sam skroz predvideo tako da Slucaj Carlsa Dekstera Vorda (nedavno preveden i kod nas) nije ostavio preterano dobar utisak na mene. Bez obzira na nedostatke, atmosfera price je bila skroz dobra i omogucila mi je da je zavrsim prilicno brzo.

 

Sve u svemu, Lovecraft ima specificnu atmosferu koju provlaci kroz svoju prozu. Kao i Drakula i Frankenstajn, Lovecraftove knjige su klasik horora i kao takve ih treba procitati, ako nista drugo a ono iz opste kulture =)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Код нас постоје (на Српском, наравно) -

С ону страну сна

Случај Чарлса Декстера Ворда

Хорор (компилација, Лавкрафтове 4 приче)

У планинама лудила

 

Ја има прве 3 али ми недостаје (ужасно недостаје!) последња, макар и да је само прочитам ...

Не занима ме да их читам у оригиналу тј. на Енглеском али кога интересује - оставио сам линк ...

 

И да, Случај Чарлса Декстера Ворда је преведен још 1990. и то је учинила Гордана Велмар-Јанковић ...

Edited by gavrosaurus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najjacha njegova knjiga Strange Case of Charles Dexter Ward icon_rockdevil.gif po toj knjizi je snimljen i film Resurrected iz 1992 godine...At The Mountains of Madness mi je na drugom mestu...The Dunwich Horror mi je isto ok kao i Call Of The Chtullu icon_rockdevil.gif

To je BIGZ izdao kod nas i jako je dobro prevedeno. Ja sam se prilicno mucio dok sam to pokusavao prevesti svojevremeno i kad sam citao prevod mislim da je arhaicna atmosfera na momente koristenog engleskog prilicno dobro uhvacena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Код нас постоје (на Српском, наравно) -

С ону страну сна

Случај Чарлса Декстера Ворда

Хорор (компилација, Лавкрафтове 4 приче)

У планинама лудила

 

Ја има прве 3 али ми недостаје (ужасно недостаје!) последња, макар и да је само прочитам ...

Не занима ме да их читам у оригиналу тј. на Енглеском али кога интересује - оставио сам линк ...

 

И да, Случај Чарлса Декстера Ворда је преведен још 1990. и то је учинила Гордана Велмар-Јанковић ...

Inace, ako nisi znao, Lovecraft je omiljeni pisac satanista i postoje citave "sejtanske" organizacije zasnovane na onome sto je pisao. te propovedajuci da je on profet diabolicne apokalipse. Arthur Machen kao vesnik, pa onda on kao glasnik nadolazece sinistericne vrste zaboravljenih. Gde ce ti dusa ako citas takve knjige? . icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

И да, Случај Чарлса Декстера Ворда је преведен још 1990. и то је учинила Гордана Велмар-Јанковић ...

И била је рецензија у тадашњем Хард Метал-у. ако се не варам...

 

Иначе, супер је Лавкраф, читао сам га док сам био млађи...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

И била је рецензија у тадашњем Хард Метал-у. ако се не варам...

Hahaha!

Mislim da je naslov clanka bio "Uz mracnu muziku - mracna literatura" ...

laugh.gif

Pozdravljam ovakvo tvoje pamcenje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Charles Dexter Ward je... mrnjeh... prvi put kad je napisao "ali to je suvise uzasno da bi se opisalo" ili varijaciju doticne recenice, bilo je skroz dobro, drugi put vec djene-djene, a posle X-tog prekidanja price zarad "horor efekta" imao sam utisak da je ceo Lovecraftov "neznanje je uvek jezivije od saznanja" fazon u stvari samo jeftina fora da navuce ljude da nastave da citaju. Do kraja price sam bio opako smoren i nezainteresovan da vidim sta ce se dalje desiti i nazalost, kraj sam skroz predvideo tako da Slucaj Carlsa Dekstera Vorda (nedavno preveden i kod nas) nije ostavio preterano dobar utisak na mene. Bez obzira na nedostatke, atmosfera price je bila skroz dobra i omogucila mi je da je zavrsim prilicno brzo.

 

Sve u svemu, Lovecraft ima specificnu atmosferu koju provlaci kroz svoju prozu. Kao i Drakula i Frankenstajn, Lovecraftove knjige su klasik horora i kao takve ih treba procitati, ako nista drugo a ono iz opste kulture =)

Potvrdjujem sve gore navedeno icon_da.gifmusik19.gif

 

a knjiga koju sam ja uzimao svojevremeno iz biblioteke je imala tvrdi zeleni povez i jako je smrdela a neki delovi su bili i podvuceni icon_smile.gif

Edited by marcoman

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

uclanicu se u neku bezv biblioteku gde me neznaju,samo da im ukradem neku Lovecraft knjigu.Ovako je maltene nemoguce naci.Npr moja biblioteka ima 2 knjige,i obe su konstantno na citanju,ne mogu da ih povatam jedno 3 meseca,minimum.btw gledao sam ekranizacije Dagon,necronomicon i Beyond re/animator i svidjaju mi se.Narocito Dagon.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dagon bih bash voleo da vidim...ali..kako od onako kratke priche napraviti dugometrazni film!?

 

Tako sam isto razmishljao i za "The Pit And The Pendulum" i film me je iznervirao bukvalno...nema veze sa delom.

PAP je Edgar Alan Po, ne Ljubavnik.

 

Inace Gordon i Yuzna bukvalno izdrkavaju na Lovecrafta.

 

JA imam 10tak njegovih Ebook-ova.

 

"Dagon" i "The Shadow Over Innsmouth" su mi odlicne.

 

Naravno tu su i "Herbert West - Re-animator"

 

Najjace mi je sto je HPL tvrdio kako je iskopao "Necronomicon" knjigu koju su navodno andjeli zakopali. Samo se pitam gde je igrao Disciples 2 tada... laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

imao sam cast da procitam prevedenu verziju "u planinama ludila" koja je do Mitrovice stigla cak iz Nisha! icon_smile.gif

 

uspeo sam takodje i da dobavim jedan drevni primerak ALEF-a br 17 u kome ima prevedena prica "cudna visoka kuca u izmaglici" ...

 

svima - obavezno negde na netu pronadjite pesme Clark Ashton Smith-a... ima ih dosta vezanih za mythos i svet H.P.L.-a, cak su neke pesme njemu i posvecene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...