Jump to content

H.P. Lovecraft


Dani Filth

Recommended Posts

Meni je Slucaj C.D.V. bio super. Ali citala sam pre mnogo godina, tad sam jos bila maloletna (tacnije, imala sam 15-16 godina) i knjiga je bila bas po mom ukusu :)

 

Inace, Lavkraft je stvarno sjajan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasigurno jedan od mojih omiljenih pisaca...Verovatno i zbog same cinjenice da je vecina doom-tekstova zasnovana upravo na njegovim delima...No,uprkos tome,moja najveca dilema je kome treba dati prvenstvo njemu ili Po-u...Iako imaju dosta dodirnih tacaka,postoje i delovi u kojima se sustinski razlikuju...Na Lovecraft-a je dosta uticao i sam Po...Mada najjasnija razlika izmedju njih je ta sto se Lovecraft vise drzi one fiktivne strane,dok Po cvrsce stoji na zemlji,iako su horor price imale snazan uticaj na njegovo delo...Tako da onaj deo sebe koji pripada realnosti predajem Po-u,a ovaj drugi zasigurno Lovecraft-u...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo vam kompletan, ali zaista kompletan Lavkraftov opus koji ukljucuje sve romane, price, poeziju i odredjenu privatnu prepisku koja je jako zanimljiva ako je covek malo upucen u Chtulhu mitologiju.

Sve je u pdf, nema passworda, pripremio i uploadovao ja.

 

http://rapidshare.com/files/2976024/HPL.rar.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

definitivno moj omiljeni pisac (nisam satanista :))

 

dexter je odlicna...svidja mi se koliko je pazio na detalje.

odlicna je i Mountains,alhemicar je takodje ok...da ne zaboravimo takodje na The Call of Cthulu koji je isto u samom vrhu...sve u svemu neverovatan lik...takodje ne zelim da procitam ostatak u pdf-u nego sam trazio od strica da mi posalje zbirku...na engleskom...still beats pdf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Belketre

Jel zna neko gde ima da se nabavi vise stvari od njega (na srpskom, jer nemam zivaca da citam na engleskom i drzim recnik kraj sebe) . Ja sam u Narodnoj biblioteci nasao od njega neke knjige al' izgleda da su imali samo jednu koja je tu (neke price) . Ove ostale su izgubljene, tako su bar meni rekli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...i u mojoj su "izgubljene"...stvarno,neki ljudi su bash kreativni u nabavci literature... :D

Ono sto je kod nas izdato,odavno je rasprodato,bar koliko sam ja upucen.

Trebam li napomenuti da ako neko hoce da proda polovnjak,placam kol'ko treba?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
definitivno moj omiljeni pisac (nisam satanista :))

 

dexter je odlicna...svidja mi se koliko je pazio na detalje.

odlicna je i Mountains,alhemicar je takodje ok...da ne zaboravimo takodje na The Call of Cthulu koji je isto u samom vrhu...sve u svemu neverovatan lik...takodje ne zelim da procitam ostatak u pdf-u nego sam trazio od strica da mi posalje zbirku...na engleskom...still beats pdf.

 

Ne znam kakvo je bilo religijsko opredeljenje Lavkrafta, though mislim da se moze zakljuchiti ateizam, ali u njegovim prichama nema satanizma uopshte, niti ikakvih Bog-djavo religijskih borbi at all, tako da to sto ti je omiljeni pisac (kolega ;) ), ne mora da znachi da si satanista. Njegova bica nisu bogovi, vec samo jednostavno visa i mocnija bica od ljudi :da:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Gothicari Nox Arcana su 2004. izdali konceptualni album Necronomicon, baziran na delima H.P.L.-a. Veoma je creepy, sadrzi odrecitovane citate iz knjiga, dark orkestraciju, bolesne horove, tu i tamo orijentalni prizvuk...Ne gothic metal, vec samo gothic. Remajndira me dosta na Gae Bolg...

Nedavno nabavih par filmova inspirisanih Lovecraftom...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za link! Da se ljudi ne muce sa skidanjem nekih 110 MB, kao sto sam ja radio (ljuti kvalitet 320 kbps, ali dobro, vredelo je...)

 

Imate ovde grupe na koje je uticao Lovecraftov opus, sa sve nazivima albuma i pesama koje su u vezi sa istim...

http://www.hplovecraft.com/popcult/music.asp

 

Pre nekoliko god. sam im poslao e-mail sa predlogom da u spisak uvrste i Evol-ov album "Dreamquest" (jos uvek missing) i jos neki bend, ne secam se...Na listi nema ni pomenutog Nox Arcana, ali mislim da je zadnji update bio 2001. godine, tako da je prilicno zastarela...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lavkraft otac...kratke price su mu daleko bolje od iole duzih po mom skromnom misljenju...pogotovo ako se citaju u bliskom vremenskom periodu...pocinje da gushi pomalo...treba ga citati uz pauze...ali je i dalje otac...nije umeso da napise posten dijalog,ali su mu zato opisi vrh...

 

drago mi je sto su ubacili neke old ones u Conan mitologiju :D...dobro su se podudarili

na kraju krajeva Robert Howard i Lovecraft su se dopisivali :D

 

 

...winking hideously like an insane watching eye which strives to convey some message,

yet recalls nothing save that it had a message to convey....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da se ovo nece pretvoriti u megapost...

 

Jedan javnosti nepoznat clan HPLHS-s (HP Lovecraft Historical Society) napisao je delo A Shoggoth on the Roof - parodiju na popularni stari mjuzikl Fiddler on the Roof, a u stvari zasnovanu na Lavkraftovom opusu. Sa javnim izvodjenjem se pokusavalo od 70-ih pa na ovamo...Bezuspesno. Originalni mjuzikl se bavi Jevrejima, a poznato je HPL-ovo naginjanje ka rasizmu, tako da tu mozda lezi deo razloga sto je performans zabranjivan, ali to je samo moja pretpostavka...Vise o tome mozete naci na mrezi...

Ipak, 2005. Svedjani su izveli predstavu na maternjem jeziku, a pocetkom ove 2007. izvedena je i u Irskoj, po prvi put na engleskom jeziku. Na sajtu http://www.cthulhulives.org/toc.html, mozete pogledati i skinuti kratak film A Shoggoth on the Roof: the Documentary i jos par drugih, cuti semplove pesama iz mjuzikla itd.

Sto se same muzike iz predstave tice, izdat je CD sa svih 11 numera iz iste. Moram reci da je ovo definitivno jedan od boljih mjuzikala koje sam cuo. Prava urnebesna tragedija. Po stilu me podseca na kombinaciju Monty Python i Trans-Siberian Orchestra, dok na stvari The Nightmare mozete cuti King Diamond meets Miss Piggy, ili bar meni tako zvuci :) Uporedicu neke nazive pesama iz Fiddler on the Roof i A Shoggoth on the Roof da bi se iole stekla predstava kakva je ovo bolest : If I Were a Rich Man-If I Were a Deep One, Do You Love Me?-Do You Fear Me?, Sabbath Prayer-Shoggoth Prayer...

 

Pomenuto drustvo (HPLHS) je izbacilo i album pod imenom A Very Scary Solstice, takodje interesantna Lovecraftian parody, ovoga puta na popularne praznicne songove- Oh Come All Ye Faithful nosi, npr. naziv Oh Come All Ye Olde Ones...Cuveno "Halleluiah!" u ovoj verziji zvuci "O Kutulu!", sto moze biti previse za neciji ukus...Postoji i nastavak albuma - An Even Scarier Solstice, ali nisam imao priliku da ga cujem...

 

Covek je dao link na kome mozete naci vecinu e-bookvica, a ovde mozete procitati i ostatak http://forum.burek.co.yu/index.php/topic,155187.0.html

 

Inace, nabavio sam i oko 14h Lovecraft audio materijala, uglavnom u formi radio-drame ili citano od strane pojedinaca. Odlicna prilika da se odmore oci...

 

Al' smo ga oduzili !

:spava:

Edited by EnKi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovih dana treba da izadje zbirka prica na srpskom. Nije ona koja je najavljivana od 2005. Ovo je proverena informacija jer je prevod uradio moj brat. Knjiga je gotova samo kad prodje guzva oko sajma knjiga i kad dodje na red za stampanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fuck Yeah, konacno sam nabavio 2 omnibusa (Iggy, hvala do groba!) Dagon and other macabre tales i At the mountains of madness, samo na Engleskom. Uspostavilo se da je moj Engleski losiji no sto sam mislio, sporo mi ide, ali nevertheless, ocaran sam, nisam pustio knjigu od sinoc, sa malim pauzama. Sad iskopah kod ortaka sve sto je covek ikad napisao u E formi, pa cu i to pokupiti ASAP. Jebem ti fax, ko zna kad cu ja to iscitati sve (streber)

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja sam lovecrafta jedino citala na engleskom, a namjeravam da tako i ostane. ono sto me prvenstveno odusevilo je nacin na koji manipulise rijecima, struktuira recenice..samo to dvoje dovoljno je da salje trnce niz kicmu..nacin na koji opisuje atmosferu i otkriva svaki, pa i najskriveniji kutak ljudskog uma.

 

al ne mogu kriti da mi njegovi sovinisticki i rasisticki ispadi, prilicno ocigledni u odredjenim pricama, cesto znaju pokvariti uzitak citanja...isto kao sto se ne mogu poistovijetiti s njegovim potpuno materijalistickim pogledom na svijet (kojem je i sam prilicno cesto kontradiktoran u djelima)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...