Jump to content

H.P. Lovecraft


Dani Filth

Recommended Posts

Bice zajebano za mene da kupim ovu knjigu zbog ovog covera. :'(. 'Bem mu mater.

Хм, било да је сарказам било да збиља тако мислиш (што је мало вероватно, пардон на скепси) - Лавкрафт нити је био Хришћанин нити је био хуманиста па и у најширем смислу речи.

Не, Лавкрафт је био мизантроп и особа врло проблематичног погледа на веру, најблаже речено.

Рецимо да и мени задаје одређене неприлике поглед на амблем и корице уопште али имајући у виду све што знам о њему и његовом списатељству - сасвим је оправдано и сасвим је на месту.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lunar :lol:

 

Polako, i sa nestrpljenjem citam svaku pricu (dosao sam do festivala), bitno je da se uziva u knjizi, za sada zaista nemam zamerki, sve je ostalo verodostojno originalnim pricama, cak i drveni likovi (npr.Hram) mislio sam da ce pokusati da je osveze na svoju ruku, ali ipak su se drzali formule takva je kakva je.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako da se objasnim. Meni naravno to sto je na koricama stvarno nemseta nit bi imao neki problem da drukcije izgleda. No kada imate veoma loshe roditelje cela pricha pada u vodu. Vidite ja zivim prilichno u konzervativnoj porodici. Moji roditelji vec misle da sam ja u sekti, isto tako misle da su svirke satanistichki obredi na koje ja idem i torshim pare, nesmem duze od 23h da se zadrzim napolje. Svako ko ima dugu kosu je zao do srzi, narkoman, sektash i slichno. Chim vidi taj emblem na korici, kad budem sklonio pogled sa knjige , verujem da knjigu vishe necu ni naci, a i josh bi podgrejo vatru sa tom knjigom, i imali bi jedan adut jache da prichaju razne priche o meni u kraju.

 

Stvarno predstavlja problem i uopshte nije smeshno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A bas sam razmisljao o tome, ako ti brane da uzmes knjigu sa tetragramatonom i pentagramom, kako ti onda ne brane sve te silne metal bendove...

 

Uvek mozes da kupis knjigu, i kamufliras korice iste, ili da je stekas kod devojke/ortaka, pa da ih kod njih citas...

 

I nemoj se ljutiti niko nista lose nije mislio. :pivopije:

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako ko ima dugu kosu je zao do srzi, narkoman, sektash i slichno.

Мање-више, то и јесте истина!

:)

Рекох, капирам да може да узнемири и да би и било сасвим оправдано.

Суштински, ти родитељи размишљају сасвим коректно.

"Конзервативан", само по себи, не значи ништа лоше "напредњаци" дефинишу оне који охрабрују децу на гудру, и свакакве "слободе" и промискуитетности.

Опуштено.

Не користи речи "loshe roditelje" јер ово што си навео њих свакако не чини лошим, напротив.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Lunar

 

Sta fali omotu, nema ni pentagrama ni Davidove zvezde, samo neke sexy zvezdice ;)

 

 

Bez zezanja, potpuno te razumem brale. Mene su moji ogranicavali najstrasnije, pogotovo cale je bio protiv citanja u globalu, a kamoli citanja knjiga i casopisa koje sam ja voleo (mislim da nisam imao ni 10 godina kada sam postao sektas :) ) Dobijao sam batine, trpeo histericno ponasanje, knjige i novine su mi oduzimali...To je trajalo godinama. Slicno je bilo i za muziku. Mogao sam da odem u ekstremnost, njima za inat, a mogao sam i da dopustim da me oblikuju kako se njima svidja. Ne. Postao sam prilicno uravnotezena licnost, ali svoja interesovanja sam zadrzao. Ne primecuju se na meni posledice njihove kompleksaske teznje za promenom moje sustine, ali moja dusa zna bolje.

Moras da budes inteligentniji od roditelja, da im objasnis neke stvari smireno, stalozeno. Ako to ne pomaze, zubi se moraju pokazati. Niko ne sme da sputava dete u razvoju da se interesuje i bavi onim stvarima kojima sustinski tezi, a pogotovo ne na grub nacin. Zasto su danasnji klinci toliko nasilni i zasto ne priznaju nikakve autoritete? Ko je kriv za to? Pa roditelji i njihov lazni sistem vrednosti, njihovi gresi koji im se sad vracaju kroz decu. Deca su njihova zasluzena kazna i sve dok neosvesceni ljudi budu sejali seme bolesti po njivama bluda, svet ce nastaviti da propada vrtoglavom brzinom. Kad kazem lazni sistem vrednosti, ne mislim na hriscanstvo, bar ne ono sto ova religija u svojoj sustini jeste.

Nemoj samo da dopustis da ti prikace osecaj krivice, ne zele uvek svi roditelji najbolje detetu, to je zabluda, roditelji nekad jednostavno ne znaju sta zele, vrlo su ranjivi, paranoicni, zeleli bi neki svoj mir, pa i po cenu detetovih patnji, cesto se pretvaraju da su odrasli, a stvarno odrasti je mnogo teze nego sto se misli, tako da, iako neki njihovi postupci nisu odraz zlonamernosti, svakako su plod neznanja. Od dobrih roditelja nece postati lose dete, ali ce zato nekad od losih postati dobro. Znaci, ako mogu da ti dam savet - voli svoje roditelje, cak i ako nisu savrseni, ali nemoj da dopustis da njihova nesavrsenost utice na tvoj put i tvoje snove, ne daj da ih sruse, ako to dozvolis, mrzeces i sebe i svoje roditelje.

A da u tome uspes, ne smes biti ogranicen, vec sposoban da shvatis zasto oni razmisljaju tako kako razmisljaju. Ja sam bio u fazi duge kose, necu da kazem da sam je prevazisao, jednostavno - ne osecam potrebu vise za tim, ali nemam nista protiv ljudi koji dugu kosu nose. Niti bi imao ista protiv deteta da je nosi ako ga jednog dana budem imao (ako bude zensko :P ), nek slusa sta hoce, nek cita sta joj je volja...To sam sve prosao, ali nisam, recimo, skakao iz aviona, sto ne znaci da cu zabraniti detetu da skace (samo cu ga podsetiti da stavi padobran lol), popricacu sa njim i ako stvarno vidim da to zeli - napred, mogu da se pomolim za njegovo zdravlje i za njegov uspeh, to je sve. Gudra je problem koji se ne resava razvaljivanjem deteta od batina, problem sekte (ako je problematicna) se ne resava silom, na prvom mestu se zapitajte zasto je dete osetilo potrebu da bude clan sekte...Ne kazem da se sve uvek treba resiti mirnim putem i mudroscu, ali taj put je zadnje sto vecini padne na pamet. Treba biti sposoban uociti srz problema i inteligentno izvesti dete na pravi put, ako je neko drzao ceo zivot glavu u pesku, ne ocekuje valjda od deteta to isto. Zalosno je sto neki klinci nemaju nista vredno da nauce kod kuce, vise na ulici i sto vec sa pubertetom mogu svoje roditelje da uce zivotu...

 

Neko se ne slaze, neko mozda i da, ali je cinjenica da sam skrenuo sa teme. Ali pogledajte samo sta su Lavkraftovi psiho-roditelji uradili od deteta ;) Jadnicak, nije ni cudo sto je imao kosmarne snove i pisao ovako grozna (i predivna) dela (koja su postala klasici u ovom neuroticno-psihoticnom svetu :) )

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

1500 din, kod izdavaca u ulici Hadzi Nikole Zivkovica (u blizi lastine stanice)

Inace ajde da dam malo suda o knjizi; vec sam govorio da je fenomenalno odradjena od strane izdavaca pa se na tome necu zadrzavati. Do sada mi se najvise svidela prica Herber Vest Reanimator a i evo odogovora zasto..najduza je! Sve price su stvarno dobre ali mi ponekad stvarno zasmeta "kratkoca" prica...Radnja je u svima odlicna ali mi nije jasno zasto se Lavkraft odlucio da pise poprilicno kratke price. U Herbertu Vestu je ideja, radnja uradjena mnogo bolje jer je prici dao vremena da se "na tenane" razvija, bez iznenadnih skracivanja a svakako da ne mozemo da kazemo da je imao manjak ideja. Ideja u svakoj prici je originalna i nezavisna od bilo koje druge pa mi se cini da je uz samo malo volje mogao da ih produzi i da bi sveobehvatni utisak koji je i ovako odlican bio jos bolji. Jednostavno...imao je fantasticne podloge..i mislim da je steta sto se nije opredelio za pisanje opsirnijeg stiva poput Slucaj Carlsa Dextera Vorda..moja omiljena od svih njegovih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dobar nekronomikon, od dizajna do sadrzaja. Bogate ilustracije stvarno docaravaju dio onoga o cemu je H.P.L. pisao, obzirom da je tako nesto u potpunosti nemoguce. Koliko sam primjetio, i prevodi su kvalitetni odradjeno. Na kraju, uopste nisam ni sumnjao da ce D. Ognjanovic, kao veliki obozavatelj Lovecrafta, prezentirati nesto iole osrednje. Vrlo sam zadovoljan, sad samo da se bacim na citanje. Jedina zamjerka, ako se tako moze i nazvati - izostavljanje 'Slucaja Carlsa Dekstera' i 'U planinama ludila', ali obzirom da to nisu price vec romani, ne mozemo ga nazvati pravim propustom. Doduse, ja sam zato fino iskopirao engleske verzije tih prica jer zaista vrijedi pokusati citati H.P.L.-a na izvornom jeziku. Moze predstavljati problem jer koristi arhaicne izraze i specificne jezicke konstrukcije, ali opet nije toliko tesko kao sto izgleda. A jednom kad zavirite u to ludilo, postajete posjednuti i nastavljate da plovite sve dublje i dublje. Kako je jednom napisao Nitzche - ako gledate u ambis, ambis pocinje da gleda u vas. A covjeku je u srzi da naginje ka mraku i sopstvenoj propasti, jos od edenskih dana kada su Adam i Eva zagrizli jabuku

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...