Jump to content

Pink Floyd


Ummagumma

Recommended Posts

Ma kakve su ovo gluposti za Meddle i Odiseju??? Pfffffffffffffff svasta! Da, bas kad cujem Liverpulove navijace kako pevaju You'll never walk alone odmah mi se 'javi' Discovery ili svitanje covecanstva itd...

 

Ne,pardon,ima onaj momenat kad Dave kaze Halu: 'Hal,one of these days I'm going to cut you into little pieces!' smile.gif

 

Boze svasta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Prava snaga Floyd-a je u humanosti njihove muzike. Kada Gilmour u Wish You Were Here peva o nekim dosta teskim i tamnim temama, njegov glas zadrzava pribranost, nema folirantskog pristupa, on tu zvuci duboko, duboko ljudski. Baretova fascinacija detinjstvom ogoljena je do srzi. Nema sarkazma, nema ironije, nema uvijanja, samo cista, nepatvorena emocija.

 

Moje iskustvo sa Floydima pocinje u 12-oj godini neumornim vrtenjem caletove WYWH kasete. Floydi su prva grupa koju sam nazvao svojom omiljenom grupom i tako je i ostalo. Ponekad bi se desavalo da ne slusam Floyde po 8-9 meseci. Ali kada odlucim da je vreme za njih, onda u mom Sony-ju nema mesta ni za jednu drugu grupu.

 

Da zakljucim - postoje energicnije, teze, kompleksnije, melodicnije, brze, prijemcivije grupe od njih, ali nijedna grupa ne moze da dotakne njihovu istrajnu humanu snagu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad upravo slusam Let There Be More Light sa Saucerful Of Secrets- malo su cudne reci

->Far, far, far away - way

People heard him say - say

I will find a way - way

There will come a day - day

Something will be done.

 

Then at last the mighty ship

Descending on a point of flame

Made contact with the human race at Milden Hall.

 

Now, now, now is the time - time

Time to be - be - be aware

 

Carter's father saw it there and

And knew the rhull revealed to him

The living soul of Herrywood the Wake.

 

Oh, my, something in my eye - eye

Something in the sky - sky

Waiting there for me

 

The outer lock rolls slowly back,

The servicemen were heard to sigh,

For there revealed in glowing robes

Was Lucy in the sky

 

Oh - oh - did you ever know - know

Never ever will they

I cannot say

 

Summoning his cosmic pow'r

And glowing slightly from his toes,

The psychic emanations flowed.

<-

Da li neko moze malo da mi ih pojasni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam plocu na kojoj su samo stvari sa tog prvog diska; koliko se secam, na drugom je uglavnom neka 'pozadinska' muzika...

A stvar o kojoj je rec se zove "Come On, Number 51, Your Time Is Up" ili tako nekako, i predstavlja de facto preimenovanu i malo drugaciju "Careful With That Axe, Eugene".

 

Koliko se ja sećam, u to vreme Floydi su imali "radne verzije" pesama, što mu dođe kao: imamo ideju i sada je zovemo tako-i-tako, ali kada završimo zvaće se nekoko-drugačije... Tako da je "Come On, Number 51, Your Time Is Up" neka radna verzija "Careful With That Axe, Eugene". Da ne govorim o tome kako je na svakom live ifvođenju zvučala drugačije... Eh, ti hipici...

 

Drugi primer je "Madmoiselle Knobs" koja se pojavljuje na "Live at Pompeii" da bi konačan oblik dobila na "Meddle" kao "Seamus"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad upravo slusam Let There Be More Light sa Saucerful Of Secrets- malo su cudne reci

[...]

<-

Da li neko moze malo da mi ih pojasni?

 

Ne znam da li treba da se upuštaš u dublje razmatranje i očekuješ neko dublje značenje, jerbo sinko, to su vremena revolucije LSD-a i ostalih halucioenogenih (valjda sam ubo pravu reč) droga... Dosta stvari o kojime su pisali su vezani za trenutna dešavanja u UK ili bližoj okolini... Čini mi se da ima stvari koje su došle kao inspiracija nakon pročitanog članka u dnevnim novinama, recimo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, moj boze...ja ovu temu trazim svaki put tamo gde je bila poslednjih pola godine (ostala ne-metal muzika) i taman sam htela da opet napadam moderatore, kad...svasta..i ovako mi nije bilo jasno zasto nije na rock&hard rock-u. Cini mi se da je neko pitao za sountrackove, pod znakom navoda, naravno. Pa, navodno, ako se pusti u isto vreme vhs "Carobnjak iz Oza" i cd "Dark side of the moon", dolazi do neverovatnih preklapanja (tipa-Dorithy dolazi kuci, a pici "Home, home again..", "The great gig in the sky" je za vreme oluje itd). Koliko je to tacno, ne znam jer nisam proverila, ali sigurno hocu. Ista prica kruzi i za Meddle i Odiseju 2001. Ako su hteli vec da rade Kjubriku muziku, mogli su prihvatiti da Atom Heart MOther bude pozadina za Paklenu POmorandzu smile.gif .

Sve je to, opet navodno, pakleni Watersov plan smile.gif .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Vidi stvarno zamrla tema... Council A, da ti ipak vise ne postujes ovde, a? biggrin.gifsmile.gif

Hajde da ozivimo temu, jel' zna neko kako se zvala Barrettova devojka? Mala pomoc - ime se pominje u jednoj pesmi sa Piper-a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, jel' slusao neko Zabriskie Point soundtrack? Ima tu i nekih mnogo smesnih pesmica kao sto su "I wish I was a single girl again", ali stvari od Floyda su mnogo dobre. I naravno, Jerry Garcia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

smile.gif Da, bila je vec prica o Zabriskie Point pre nekih 4-5 strana... smile.gif i dalje mi je to jedna od najomiljenijih ploca, i pored tih starinskih pesama... i svidja mi se John Fahey, iako bas tu preskace smile.gif jedino mi je zao sto je Dark Star deset puta kraca nego sto treba da bude wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, "Dance of Death" je vecna stvar, kakva melodija! Mada se meni svidja i "Brother Mary"... :oops:

Koju verziju ti imas, obican ili dupli album? Zato sto je drugi disk mnogo bolji, samo Garcia (cetiri varijacije na Love Theme) i cetiri pesme Floyda koje dosta naginju na blues.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije Matilda. Njeno ime je Jennifer - Jeniffer gentle, you're a witch iz pesme "Lucifer Sam".

 

Grr! :x Znala sam ovo, ali nisam dolazila na temu ! Syd mi je uza specijalnost! Cak sam i ubacivala doticnu macku u neke moje pisane mozgarije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, \"Dance of Death\" je vecna stvar, kakva melodija! Mada se meni svidja i \"Brother Mary\"... :oops:

Koju verziju ti imas, obican ili dupli album? Zato sto je drugi disk mnogo bolji, samo Garcia (cetiri varijacije na Love Theme) i cetiri pesme Floyda koje dosta naginju na blues.

 

Imam plocu, na njoj su samo stvari sa prvog diska. Nije me nesto mnogo ni zanimalo da nadjem drugi.

 

Jel mozda neko od prisutnih Flojd-manijaka wink.gif ima film o kojem pricamo u recimo divxu? smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, cuo sam da je film mocno dosadan... mada, ne poricem da bi i sam voleo da ga pogledam, samo zbog Floyda. Steta sto nisi cula drugi disk, Garcia je bas dobro uradio te cetiri varijacije, doduse, Floydi su tu malo slabiji, ali, jebiga... ja ih obozavam, pa mi nista ne smeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, cuo sam da je film mocno dosadan... mada, ne poricem da bi i sam voleo da ga pogledam, samo zbog Floyda. Steta sto nisi cula drugi disk, Garcia je bas dobro uradio te cetiri varijacije, doduse, Floydi su tu malo slabiji, ali, jebiga... ja ih obozavam, pa mi nista ne smeta.

 

Da, kao sto vec rekoh - i mene je film prilicno smorio kad sam ga gledala, ali volela bih ipak da ga vidim jos jednom, delom i zato sto je kopija u Kinoteci ocajno izgrebana i preskace wink.gif Sto se tice drugog dela saundtreka, hm, mozda ga i nabavim jednom, Grateful Dead su moja stara ljubav koja je u zadnje vreme malo zapostavljena... smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boro, welcome on board!

 

1. Pa, ako imas dovoljno maste, mozes da identifikujes sliku sa bilo kojom pesmom sa WYWH.

Shine On/WYWH mozes da posmatras kao pesme o Barrett-u, ili kao univerzalnu pricu o coveku koji gleda kako mu se prijatelj gasi i nestaje, pokosen svojim iluzijama. U tom slucaju, taj prijatelj (Barrett) je covek koji gori (asocijacija na brzu i intenzivnu slavu, "better to burn out than to fade away" filozofija). Onaj drugi bi verovatno bio Waters, mada je sve to jako diskutabilno, msilim da nisu isli na tako direktne asocijacije. Vise volim da posmatram te stvari sa nekog opsteg gledista. E, a pazi sad:

Machine/Have A Cigar jesu pesme o show-biz industriji, i to prilicno ogorcene. Znaci, tip koji gori sada predstavlja tu muzicku masineriju (vatra ga ocigledno ne povredjuje, asocijacija na lazi, maske i iluzije koje muzicka industrija nudi), a onaj drugi tip predstavlja bend koji upada u tu masineriju.

U oba slucaja, one kulise koje vidis u pozadini su tu da naglase da su sve te stvari koje su oterale Barretta u ludilo, a Floyde dovele do statusa 'dinosaurusa', lepe na povrsini, ali suplje i plitke unutra.

Mozda je malo odvaljeno, ali tako ja to vidim...

 

2. Definitivno "A Saucerful Of Secrets". "Ummaguma" na drugom mestu (jesu, brate, ruzni, ali ideja je nenadjebiva). "...Dance Songs" takodje ima jak omot. I "Pulse" (samo zavisi koja verzija, ja mislim na onu sa presecenom Zemljom i vodom koja se pretvara u spermatozoide)

Ajde, i "Animals", mada... mnogo bre sumorno (ali odgovara muzici).

 

3. Ja ga nisam video, ali nije iskljuceno da ga ima... Ako ga nabavis, kontaktiraj me...

biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa jeste, malo ti je odvaljeno to objasnjenje i po meni djelimicno prihvatljivo...

 

generalno, ljudi imaju istripovane omote. meni licno najjaci je division bell.

 

mnogo dobre slike se nalaze u WYWH originalu, ali DB me oborio s noga s onim zastavama...

 

citala sam negdje na netu da ovih dana izdaju neki specijalni DVD gdje ce ce biti price o barretu, i gdje ce naravno konacno biti dostupno svima watersovo i gilmorovo interpretiranje pjesama.

to stvarno zelim da cujem bas od njih!

Share this post


Link to post
Share on other sites

WS, kakvih sam ja tripova imao kad sam krenuo razmišljati o tom omotu... Bolje da ne pričam. A ovo što si ti pisao je neko skoro pa 'knjiško' (najlogičnije) tumačenje, ali ja sam prije nekoliko dana krenuo razmišljati o tom omotu (onako, iz čista mira), i onda sam tu noć sanjao neke stvari koje bi veoma teško bilo smisleno riječima opisati (ali pokušaću možda za koji dan, ako se budem osjećao sposoban).

 

A sad, što se tiče njihovih omota, meni je ubjedljivo najmoćniji detalj crtež koji se nalazi na omotu WYWH omota - mehaničke ruke... A omot kao omot, Animals mi je nadrealan. Ta ploča je u mojoj kući godinama, i uvijek sam je posmatrao sa određenim strahom... A igrajući Midtown Madness 2, primjetio sam da se dotična građevina sa omota (nuklearna elektrana?) nalazi na južnoj (desnoj) obali Temze u Londonu... I to je bio jebeno nadrealan momenat kad sam skontao...

 

A za taj DVD koji spominje blondie nemam nikakvih informacija (potražiću), ali sam neki dan kad sam obilazio www.stormthorgerson.com naišao da je on radio i dizajn za DVD Live at Pompeii koji se u prodaji trebao pojaviti u junu 2003. pa sam zbog toga pitao da se nije možda već pojavio 'tamo kod vas'...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...