Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

Ај реци мени лаику јел си за ове слике месеца буџио апарат на телескоп или имаш неки убитачан зум?

Сећам се да је један ортак раније пробао тако нешто да направи са телескопом али му ни близу није испала као ово...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, posle 3 dana konačno pročitah svih 58 strana...

ali ne mogu da ne primetim da zvuči k'o da je u PMSu od 2.4.2004., mnogo neko nervozno stvorenje...

Ako si zaista procitao sve strane trebalo bi da ti bude jasno zasto na ovoj temi tako zvucim :)

 

Nego da, super slike meseca,imam isto pitanje kao Eric Adams :mrgreen:

 

Anyway, cekala sam 3 meseca da izadje ovaj novi Olympus 550 UZ i konacno videh recenziju pre par dana... razocaranje :no: jedino sto ima je taj famozni zoom od 18x koji kad malo razmislis shvatis da ti NE treba, jer kad slikas outdoor vise ti znaci wide zoom a indoor niko ti ne brani da pridjes i slikas macro mod... Stabilizacija slike mu sljaka samo pri odredjenim ISO vrednostima, ima neprihvatljiv shum na preko pola ISO mogucnosti i to mu dodje to... neki korisnici su rekli cak da ima malo ispranu crvenu boju. U svakom slucaju, ne vidim razlog da ga kupim. Narocito ne pored Olympusa C8080 sa originalnim dodatnim blicem, tonom baterija i Wide Zoom-om :) :)

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ај реци мени лаику јел си за ове слике месеца буџио апарат на телескоп или имаш неки убитачан зум?

Сећам се да је један ортак раније пробао тако нешто да направи са телескопом али му ни близу није испала као ово...

Pazi ovako, to je običan (malo bojli) "analogni" fotoaparat na koji je umesto objektiva našrafljen teleskop. Teleskop smo inače dizajnirali i napravili ćale i ja, tako da sa njega može da se odvrne okular i napenali fotpaparat.

 

Ja inače ne vidim razliku između teleskopa i "ubitačnog zuma", ovo moje čudo ima žižnu daljinu od 900 mm i otvor od 120 mm... Fotoaparat mora lepo da se pričvrsti na teleskop, da sve bude centrirano, da sve to stoji na stativu i da slikaš sa vratilom (kako se god to zove)...

5. tj 6. je slikano običnom web kamerom, uz malčice dužu ekspoziciju. Pošto sam zaključio da web kamera ima otvor i žižnu daljinu kao ljudsko oko, onda sam je jednostavno zalepio lepljivom trakom na okular, gde bi inače metn'o svoje oko. Kvalitet ovih spravica je zapanjujuće dobar (za ovu svrhu), samo što ova ima bed piksele, pa sam je vratio...

Ako si zaista procitao sve strane trebalo bi da ti bude jasno zasto na ovoj temi tako zvucim :)

Dušo, ti na svakoj temi tako zvučiš...

...ima neprihvatljiv shum na preko pola ISO mogucnosti i to mu dodje to

To je normalno. Inače, CCDu se značajno smanjuje šum sa ambijentalnom temperaturom (možda si primetila da su ti slike čistije zimi). Profi teleskopima u opservatorijama se CCDi hlade tečnim azotom...

Pazi ovo: nađi neki setup sa dosta šuma (slabo osvetljenje, veliki zoom, šta već), ugasi fotoaparat i stavi ga u zamrzivač na 10 minuta. Kada ga izvadiš, sačekaj 10-15 sec. da se odmagli optika i proveri isti onaj setup (ciljajući na isti "prizor"). Zapanjićeš se. Ja ti najozbiljnije govorim, ne možeš ništa da sjebeš, samo nemoj duže od 10 minuta...

 

Inače, kada bih imao mehanizam za praćenje, mogao bih da radim dužu ekspoziciju, pa bi slike izgledale otprilike ovako (ovo je setup čak lošiji od mog).

Baciću ovih dana svoje fotke na scan, pa ću da kačim ovde...

Aj' :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gomila stvari je "normalna" ali kada odlucujes da li ces kupiti novi aparat, zelis da on bar pola mogucnosti ima bolje od onog koji vec imas, to hocu da kazem :da: trenutno se dvoumim da li da se zaletim na neki Minoltin od oko hiljadu evra slr-like ili da skupim 2000e za nikon sa ubitacnim objektivom. Mislim da ce biti ovo drugo.

 

To sa zamrzivacem i jos jedan trik koji mi je ortak rekao cu probati ovih dana pa kacim slike radi komparacije :mrgreen:

 

P.S. koliko sad kosta neki solidan teleskop?

 

P.P.S. ima li kod nas nekih profi stativa, imam 30 godina star SLIK koji bi sad vredeo oko 300e, al mi ga cale ne da, a po gradu vidjam samo neka govna od 1200din koja samo drze aparat i to je to :)

 

mislim da je post suvishe burzujski, ali foto aparati su jedina stvar za koju ne zalim kintu (tako sam vaspitana :) )

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Анлиш д признрс, бејби!

To sa zamrzivacem i jos jedan trik koji mi je ortak rekao cu probati ovih dana pa kacim slike radi komparacije :mrgreen:

Koji trik, koji trik?

P.S. koliko sad kosta neki solidan teleskop?

Šta je "solidno"? Refraktor ili reflektor? Inače, dobri nema da se kupe kod nas, jedino da ga praviš ili da kupuješ preko neta. Ovo prvo je 10x jeftinije, a ako se iscimaš, čak je i boljeg kvaliteta... Ovaj moj bi u radnji koštao oko 200 jevreja, bez stativa, montaže i propratnog materijala...

P.P.S. ima li kod nas nekih profi stativa, imam 30 godina star SLIK koji bi sad vredeo oko 300e, al mi ga cale ne da, a po gradu vidjam samo neka govna od 1200din koja samo drze aparat i to je to :)

Što se tiče stativa, za teleskop nijedan od tih "profi" fotografskih nije dobar. Ovo NE SME da se mrda. Dune vetar, ovo se cima milimetar, a tamo maši par miliona kilometara... Takođe, ovaj teleskop ima oko 4 kg, i još 4 kao kontra-teg, a sve to stoji na vr' nekog stativa... Znači, od "kupovnih" stativa može da prođe jedino onaj geodetski, žuti...

mislim da je post suvishe burzujski, ali foto aparati su jedina stvar za koju ne zalim kintu (tako sam vaspitana :) )

He, he... Kod mene je u pitanju tehnika... Nije buržujski, nego znaš šta je dobro i šta ti treba...

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svodi se na to da hocu da kupim aparat uz koji necu pozeleti ni jedan bar 5 godina :) To sto sada ima i od 16 megapixela me ne zanima, jer ti je i 7 dovoljno za super A4 format. A sumnjam da ce se nesto za 5 godina poboljsati sto ce imati uticaja na nas ne-ful-profi fotografe :da:

 

Stativ sam mislila za aparat, ne teleskop :da:

Napravis teleskop? Hm, pa mozda i nije nemoguce, cale mi je mashinac, pa za metalne delove nije frka, verovatno se teze nabavljaju sochiva? Totalno nemam pojma kako to ide :lol:

 

Sto se trika tice, nije bas trik nego ona fora da slikas nekoliko verzija iste slike, gde recimo na prvoj valja pozadina, na drugoj nesto drugo itd, pa na kraju ih iskombinujes u nekom programu tako da sve na slici izgleda najbolje sto moze :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svodi se na to da hocu da kupim aparat uz koji necu pozeleti ni jedan bar 5 godina

Što mi je ovo nešto pozanto...

Napravis teleskop? Hm, pa mozda i nije nemoguce, cale mi je mashinac, pa za metalne delove nije frka, verovatno se teze nabavljaju sochiva? Totalno nemam pojma kako to ide :lol:

Za te metalne delove bi mu bio potreban strug... ostalo je u plastici... Sočiva mogu da se kupe preko neta za smešno male pare, a još bolje je da se potraži na vojnom otpadu, gomila onih ruskih PVO sprava ima jebitačno dobru optiku, nekima je čak i ZEISS radio objektive...

Ha, i meni je ćale mašinac.... Koji smer, koje godište?

Sto se trika tice, nije bas trik nego ona fora da slikas nekoliko verzija iste slike, gde recimo na prvoj valja pozadina, na drugoj nesto drugo itd, pa na kraju ih iskombinujes u nekom programu tako da sve na slici izgleda najbolje sto moze :da:

Pfff... Ja mislio sada neki profi fazon... Ima u mojoj struci jedan sličan fazon, uslika se puno slika nekog objekta (na stotine, hiljade), i onda se te slike ubace u softver za sumiranje i usrednjavanje, a on ti izbaci finalnu sliku, čija je "virtuelna ekspozicija" jednaka zbiru ekspozicija ovih sirovih slika... Kako ti zvuči "ekspozicija od milion sekundi"? Jezivo...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što mi je ovo nešto pozanto...

 

Za te metalne delove bi mu bio potreban strug... ostalo je u plastici... Sočiva mogu da se kupe preko neta za smešno male pare, a još bolje je da se potraži na vojnom otpadu, gomila onih ruskih PVO sprava ima jebitačno dobru optiku, nekima je čak i ZEISS radio objektive...

Ha, i meni je ćale mašinac.... Koji smer, koje godište?

 

Pfff... Ja mislio sada neki profi fazon... Ima u mojoj struci jedan sličan fazon, uslika se puno slika nekog objekta (na stotine, hiljade), i onda se te slike ubace u softver za sumiranje i usrednjavanje, a on ti izbaci finalnu sliku, čija je "virtuelna ekspozicija" jednaka zbiru ekspozicija ovih sirovih slika... Kako ti zvuči "ekspozicija od milion sekundi"? Jezivo...

Ma nije profi fora, to je "wow" fora kad si do tada samo isao i skljocao :) zove se HDR valjda...

 

Cale mi radi u 21.maju tako da ima svu potrebnu opremu :) nemam pojma koji smer, nesto kao za rukovodjenje proizvodnjom, '57 godiste. Ono kad odredjujes za neki deo koji alati i koliko vremena ce trebati da se napravi :lol:

 

A u kojoj to struci? :mrgreen: Hm pa ako softver obavi sav posao (osim slikanja) to i nije nesto zahtevno.

 

@Three Tears: zanimljivi radovi :da: Prva je po meni najbolja... zasto je druga tako mutna, to je namerno ili...? Taj vid obrade u PS-u ne gotivim (jer gadno ubija kvalitet slike, na kraju dobijes "goth" mutljevinu :) ) pa ga ne bih komentarisala zbog ekstremne pristrasnosti :zuba:

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Three Tears:

na toj drugoj slici izgledas kao one skupe velike lutke iz srednjeg vijeka, sto su krasile uglove evropskih dvorova :D

 

simpaticno.

 

 

:da:

 

 

 

 

 

sto se tice teleskopa (btw, te slike mjeseca su super) - ja sam bas uzela jedan na poklon nekome.. neku osnovnu verziju platih 150 dolara.. na http://shopping.discovery.com/category-1_T...pnav=telescopes ima najbolji i najpovoljniji izbor.. pa eto, cisto informativno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i nekih mojih radova...

Evo još jednog slatkog čeljadeta...

A u kojoj to struci? :mrgreen:

(budući) Astrofizičar. Radio teleskopija, dizajniranje softvera za obradu podataka i ti tripovi...

Hm pa ako softver obavi sav posao (osim slikanja) to i nije nesto zahtevno.

Pa pošto taj softver ima dosta slabu "veštačku inteligenciju", dosta toga treba da se radi ručno...

Evo, npr. slikaš mesec koji ti pri tom beži (Zemlja se okreće, jel da) i onda moraš ovom programu da objasniš šta je referentna tačka, tj moraš na svakoj slici da klikneš kursorom na jedno te isto mesto na mesecu (npr neki krater). Što je smor kada jedva vidiš sadržaj jedne slike, a ima ih na hiljade...

 

Ako me kapiraš, to bi bilo kao da ti stojiš, a ja se šetam daleko ispred tebe i u hodu te slikam. Ovaj softver onda "lepi" slike jednu preko druge, al' da bi znao gde, moram da mu kažem, npr. kliknem na tvoje levo oko na svakoj slici. Mnogo serem...

sto se tice teleskopa (btw, te slike mjeseca su super) - ja sam bas uzela jedan na poklon nekome.. neku osnovnu verziju platih 150 dolara.. na http://shopping.discovery.com/category-1_T...pnav=telescopes ima najbolji i najpovoljniji izbor.. pa eto, cisto informativno.

Hvala.

Meade je OK za početnike, ima otprilike slične specifikacije kao ovaj moj (mislim na ovaj od 299$), samo što je reflektorski (ogledalo, ne sočiva), što u ovako jeftinom izdanju rezultuje blagim izobličenjem slike i smanjenom oštrinom na određenim mestima... No, to retko koj početnik primeti. Totalno je fancy što ima ovaj Autostar Computer Controller, znači ima mali računar (veličine i jačine boljeg digitrona) koji ti bzzz okrene teleskop na željeni objekat. Ja bh dao tih 299$ samo za to, jebeš teleskop i (klimavi) stativ...

 

BTW, sviđaju mi se tvoje slike ptica... Guske, galebovi i to... Baš su nekako... cute...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo još jednog slatkog čeljadeta...

 

(budući) Astrofizičar. Radio teleskopija, dizajniranje softvera za obradu podataka i ti tripovi...

 

Pa pošto taj softver ima dosta slabu "veštačku inteligenciju", dosta toga treba da se radi ručno...

Evo, npr. slikaš mesec koji ti pri tom beži (Zemlja se okreće, jel da) i onda moraš ovom programu da objasniš šta je referentna tačka, tj moraš na svakoj slici da klikneš kursorom na jedno te isto mesto na mesecu (npr neki krater). Što je smor kada jedva vidiš sadržaj jedne slike, a ima ih na hiljade...

 

Ako me kapiraš, to bi bilo kao da ti stojiš, a ja se šetam daleko ispred tebe i u hodu te slikam. Ovaj softver onda "lepi" slike jednu preko druge, al' da bi znao gde, moram da mu kažem, npr. kliknem na tvoje levo oko na svakoj slici. Mnogo serem...

ne seres, bre, bas si lepo objasnio, sve kapiram! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ga ostatak slika iz SF-a..

 

 

 

http://img185.imageshack.us/my.php?image=img1142copyco7.jpg - kropirano i samo malo pojacan kontrast.. cisto mi onako simpaticne boje

 

ovo nije obradjivano (osim sto je smanjeno samo) - inace, to je jedan od ulaza u Palace of Fine Arts - http://img181.imageshack.us/my.php?image=img1148copydi5.jpg

 

 

neki mali detalji.. http://img169.imageshack.us/my.php?image=img1152copywm5.jpg

 

 

neki detalji podsjecaju na Lord of The Rings.. http://img406.imageshack.us/my.php?image=img1156copyix3.jpg

 

ovo se Frodo sakrio u sumu :)http://img169.imageshack.us/my.php?image=img1158copyan3.jpg

 

 

dio prelijepog parka (ta ljubicasta pruga je refleksija, uzasno sunce je inace bilo taj dan) - http://img100.imageshack.us/my.php?image=img1161copyzg7.jpg

 

 

nesto iz daleka (nije obradjivano ali je u opciji svich kolorz radjeno) - http://img138.imageshack.us/my.php?image=img1171copyvy3.jpg

 

 

sve ovo gore, odnosilo se dakle na http://img144.imageshack.us/my.php?image=img1159copyvn6.jpg (cisto informativno)

 

 

 

 

 

 

a onaj krov sto DF nahvali negdje u prethodnim postovima, taj krov je dio cuvene Westfield plaze ( http://img144.imageshack.us/my.php?image=img1207copyok1.jpg ), gdje recimo Nordstrom robna kuca zauzima 4 sprata i gdje se godisnje ulozi i do 10 miliona dolara na mijenjanje podova, da ne pominjemo ostale kuce visoke mode i proseravanja.. sto inace svake godine rade, jer ne znaju sta ce od bijesa i para, sve mora da bude extra skupo i nabudzeno, dok eto Palace of Fine Arts propada samo tako, u paketu s jos nekim znamenitostima grada.. na zalost, eto boljka od koje ne pati samo Srbija, gdje se nacionalna i istorijska dobra ne cuvaju kako bi trebalo..

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

alo ba, to su moje a ne njegove fotke :):lol:

 

 

 

hvala ovim gore na komentarima. frodo vodi dakle.

 

 

 

 

GR:

nisam neki poznavalac umjetnosti niti se pretvaram da se razumijem u neke krivudave crno bijele linije, bilo da je naslikano ili fotografisano, znam sta mi se svidja, a to je recimo vecina slika GR. ne da bi te drzala na zidu (ccc, golo celjade na zidu visi :) ), ali u moru ovih nekih fotki, tvoje se izdvajaju. ako nish drugo a ono nema nepotrebne NAMETNUTE EROT`KE BA, sto vidjam po gomili slika ovdje i na myspaceu, i sto vise nije ni sexy ni erotika nego ko jeftine profuknjace.

svidja mi se ova prva slika dobro fotosopirano, a i ova druga je sasvim ok. neki znalci ce mozda naci tu i tamo neku zamjerku, tehnicku il` umjetnicku, no generalni utisak je pozitivan.

 

 

 

podsjeti me na neki dan u SF bio besplatan ulaz u neki muzej, izlozba Pikaso, Rembrant, Mone, Dali i jos gomila tako super-umjetnika.. ja usla, prohodala holovima, dvorovima, uzduz i poprijeko, i nasla samo par skica od Pikasa da mi se bas svidjaju, i jedva jednu stvar od Dalija.

ni slucajno ne potcjenjujem, samo kazem - ne pretvaram se na cudne linije i zakrivljene pejzaze :lol:

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako cemo iskreno, nemam ja neki talenat, ali bilo bi ga lijepo imati :D

 

 

ta posljednja je grozna.. na 4-toj ti ispala bradavica :) ali ok slika. one na krevetu su ti previse ukocene, tj drugi se put opruzi sa sve cetiri u vis, ovako izgledas ko nevina maloljetnica koja silom prilika ceka da je neko razdjevici :lol:

 

 

 

velika boljka na vecini fotki je svjetlo.. taj tvoj fotograf izgleda s tim nema problema..

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislis na zadnju fotku, hm...

sta je ispalo... bar ja ne mogu da uocim.

 

kako kome, meni se te na krevetu zaista dopadaju,

mogu uvjek da ih iskoristim za ''dark art'' folio.

 

http://img138.imageshack.us/img138/5338/93nx1.jpg

 

edit: nebih rekla da ima problem s osvjetljenjem...

Edited by Gothic-Rock

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislis na zadnju fotku, hm...

sta je ispalo... bar ja ne mogu da uocim.

 

kako kome, meni se te na krevetu zaista dopadaju,

mogu uvjek da ih iskoristim za ''dark art'' folio.

 

http://img138.imageshack.us/img138/5338/93nx1.jpg

 

edit: nebih rekla da ima problem s osvjetljenjem...

ma nije nista ispalo, idemo dalje

 

bradavica.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

sholjica i chokolada

http://i7.photobucket.com/albums/y257/Vero...re/S5030482.jpg

 

 

u sholji ..

 

http://i7.photobucket.com/albums/y257/Vero...re/S5030488.jpg

 

iz krushevca direktno :P

 

http://i7.photobucket.com/albums/y257/Vero...re/S5030433.jpg

 

ovo je novogodishnja..

 

http://i7.photobucket.com/albums/y257/Vero...re/S5030352.jpg

 

 

Edited by VeronikaJeOdluchilaDaUmre

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...