Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

Kako iko moze da se lozi na te minijaturne aparate :confused:

Anyway, tuzno je da i dalje neko ima aparat koji pravi losije slike od mog koji je u mobilnom... :) Nema uvrede, Kokopelli, nije tvoj aparat! :da: Ali kapiram polako da ipak nisu svi ludi za bacanjem para na foto aparate (mada mi tesko ide). Nekako kontam kad vec zelis da nekome pokazujes svoje fotke nije fora da imas neku krshinu najgoru. Cega sam se sve nagledala... bio je neki konkurs na 24sata.co.yu i tu je moj cale poslao neku sliku (naravno ta i jedna slicna njegovoj su bile najbolje i jedine vredne paznje i naravno nisu dobili nagradu). COVECE! Znaci primera radi-riba slika sa tribina stadiona hram tako sto u kadru ima krov stadiona (naravno kriv), kupolu hrama tamo negde minijaturnu mutnu i opet krivu, neko shugavo sivo nebo i na neku foru joj je drhtala ruka. Dodjem i kazem joj to svi do jednog me popljuju :) Kao "idi zaljubi se pa ce ti ovi oblaci delovati romanticno" (a ono nesto sto nije ni oluja ni suncan dan, bas nedefinisano)... Anyway, slika je imala 5 zvezdica od 150 glasanja jer je zaboga zvezdin stadion :)

 

Ako zelite da se nervirate idite pa pogledajte aktuelni foto konkurs (ima ga svakog meseca).

 

@Howling Wind: puno hvala na preporukama, puno mi znace jer ne znam nikog ko je imao iskustva sa boljim aparatima :da::pivopije:

 

edit: sad videh februarski konkurs... sta reci kad im je ovo realno najbolja fotka :) :)

 

http://www.24sata.co.yu/gallery/index.php?...ure&id=1004

 

Dobro ajde da ne budem na kraj srca... nije im svima motiv da slika bude profi, zasluzili bi svaku pljuvazu da nisu svi do jednog u tom duhu-meni lepo i milo pa me boli uvo.

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se dopadaju neke fazon fotke koje sam videla tamo, recimo neko je slikao krosnju drveta a na grani - monitor ?! :)

I samo kao fazon to i gledam, bilo sta drugo reci... Sta reci a ne zaplakati :):):):)

 

Ne moram da budem poslasticar da znam sta je dobar kolach :)

 

Inace, evo jedna sasavim nikakva slika filmske montaze :)

 

8db6bcbc.jpg

 

Znam, previse osvetljeno i d ali zanemarite to - ovo je slika fosila :)

... obzirom da u nasoj zemlji vise ne postoji laboratorija za razvijnaje filmske trake.... Ovaj montazni sto je za 16mm... Prevost konza :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ovaj aparat čisto da imam nešto dok sama ne nabavim nešto. A ko zna kada će se to desiti, obzirom da pare koje dobijam planiram da ulažem u akvaterarijum i još neke "sitnice". A slažem se DF sa tobom. Radije bih imala dobru stvar, nego imala osrednje fotografije. Sad bi neko rekao: "E pa, džabe nekome skupi aparat kada ne umije da fotografiše..." Ima i tu istine, ali i sa lošim aparatom, talentovana osoba može da stvori čudo. Ne pričam u prazno, znam ih par.

 

Kada pričamo o ovom mom, najviše me nervira što, koliko god dobro centrirala i ruka mi ne drhti, jer držim aparat na stabilnoj površini, slika MORA da ispadne mutna. Bezveze...

 

@Killing Floor: Vidjela sam šta sve tamo piše. Opcije koje oni daju za dobar kvalitet i nisu neke. A što se tiče samog izgleda, pa i nije loš. Ono, možeš da ga ubaciš u bilo koji džep, a da ti pri tom, džep ne izgleda kao da ti viri nešto sumnjivo :)

 

@Protagonist: Zajebavaš da košta toliko? Pa košta više od samog aparata :) Jao, strava!

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako iko moze da se lozi na te minijaturne aparate :confused:

 

Niko se ne lozi na njihov kvalitet fotografija ili specifikacije nego na izgled samog aparata, zato sto je praktican, lagan mozes da ga stavis u dzep i da ne bude budza, jel koliko sam ja primetio svaki fotograf pored nekog nabudzenog aparata ima nesto ovako malecko, kad ga mrzi da podesava sve zivo da bi mu slika ispala dobro ili da nosi onu skalameriju sta znam na bazen, kafic itd...

 

Cekaj ajde samo mi reci da ti je ovo ruzno cisto da znam...

 

http://www.photographyblog.com/images/revi...nepix_f30_5.jpg

 

http://www.photographyblog.com/images/revi...nepix_f30_6.jpg

 

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf3...Fuji_F30_3q.jpg

 

Inace ovaj aparat je dobar :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Protagonist: Zajebavaš da košta toliko? Pa košta više od samog aparata :) Jao, strava!

Pošto nema nigde kod nas da se Casio popravi, makar nigde nisam našao a na milion mesta sam pogledao poslao sam ga u Nemačku u njihov glavni servis i dobio sam račun na kom piše kolko šta košta i ukupna popravka je bila 258 evra :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam skapirao potpuno, jel vam se dopada?

 

hmmm. za portrete slikam uglavnom suprugu (volim head&shoulders tip portreta), a ne bih bas stavljao to na net, pristojno je sve :), samo znam da bi njoj bilo nelagodno, rado cu vam pokazati foto album uzivo kad se jednom budemo videli (a bilo bi dobro kad bi se dogovorili za jedan foto miting na kalemegdanu u prolece, pa da odemo na tvrdjavu, zoo vrt i slicno i pravimo malu foto radionicu). ja volim i jaaako plitak DOF (dubinska ostrina (btw. mrzim taj domaci izraz, pa ga necu vise koristiti)) tako da oci budu u fokusu, a sve ostalo prijatno zamuceno, volim kad imam neke refleksije od mokrog lisca ili neceg drugog u pozadini pa se to transformise u prijatne, vrlo,vrlo meke i nedefinisane krugove.

 

i za pejzaz i za portet IMHO najbitnije je svetlo. imas neke fotografe koji se odusevljavaju dogadjajem, neki perspektivom, neki bedom, neki lepotom, neki senkama, neki kontrastom, a mene odusevljava svetlost (boja, mekoca, senke, "the mood"), jer mislim da to prenosi najvise onog osecaja koji imam kad pozelim nesto da uslikam. neke moje starije i ne uvek tako dobre pejzaze sa Olympusom C760 mozete da vidite na:

 

www.pbase.com/ivanjel

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

dobio sam dozvolu da pokazem tri njena portreta:

 

na ovom kod drveta sam samo obrisao jednu vlas kose koja je padala preko lica, drugi nije manipulisan osim levels,curves,usm. oba su sa 80-200/2.8 objektivom, na F2.8 ili F4, oko 3-4 metra od subjekta

 

http://i158.photobucket.com/albums/t112/Me...ktop1-small.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t112/Me...C_1923mala2.jpg

 

a evo ga jedan koji demonstrira bas plitak DOF (samo 1 oko u fokusu), manuelni stari 55/1.2 objektiv koji je stariji od mene. cini mi se da je slikan na F2, i ekspozicija i fokus su manuelni.

 

http://i158.photobucket.com/albums/t112/Me...C_355-small.jpg

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam skapirao potpuno, jel vam se dopada?

Да.

 

Иначе, супер ти је госпоЈа, нарочито на трећој фотографији. Е, такав апарат бих ја желео, кад некога или нешто сликам да ми позадина буде умрљана, то јест, тотално ван фокуса...

Share this post


Link to post
Share on other sites

na velicinu DOF-a uticu sledeci faktori:

 

1) realna zizna daljina objektiva (veca zizna daljina -> manji DOF tj. vece zamucenje)

2) otvor blende (otvorenija blenda (manji F broj) -> manji DOF tj. vece zamucenje)

3) udaljenost subjekta od fotografa i subjekta od pozadine (sto je subjekat blizi fotografu (tj. manja fokusna razdaljina) -> vece zamucenje pozadine i sto je subjekat dalji od pozadine to je naravno vece zamucenje te pozadine

 

kod kompaktnih aparata zbog jako malog senzora, mnogo su manji precnici objektiva i mnogo manje zizne daljine nego na filmu. tipicno, da bi se recimo dobio ugao gledanja (sto zovu FOV - field of view) kao kod objektiva od 50mm (sto se zove "normalac") na filmu, zizna daljina tog objektiva za kompakt bude negde 10 - 15 mm sto znaci da ce pri istim uslovima DOF biti 3 do 5 puta dublji nego na filmu. to znaci da je to kao da si na filmu zatvorio blendu 3 do 5 puta vise (recimo umesto F2.8 da je F10) sto znaci da od izolacije subjekta vise nema nista.

 

kod dSLR aparata tipicno je senzor 1.6 (canon 300d, 350d, 20d, 30d, 400d), 1.5 (svi nikon dSLR aparati), 1.3 (canon 1D i 1D Mark II) puta manji nego jedan kadar filma ili iste velicine (canon 5D i canon 1Ds Mark II) sto je mnooogo blize filmu nego kompakti, pa je kontrola DOF-a (odluka da li zelis i koliko da zamutis pozadinu) mnogo veca nego na kompaktima(na kompaktima prakticno ne postoji osim u makro snimcima gde je jelte razlog 3) kriv-> udaljenost do subjekta mnogo mala, a udaljenost do pozadine mnogo velika).

 

za dobru kontrolu pozadine je u sustini neophodan dSLR. mozda posao moze i da zavrsi ultrazoom kompakt na dugackom kraju, ali na tom kraju kvalitet slike nije bas toliko dobar. ima i nekih kompakta sa senzorom 1.6x manjim od filma, ali kostaju dovoljno mnogo da se ne isplate u odnosu na dSLR.

Edited by HowlingWind

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Howling Wind: nikako ne mogu da se otrgnem utisku "kao da gledam u udzbenik iz geografije" ono kad pricaju o Srbiji :) u prevodu, nesto mi je potpuno "old time" u tim slikama... sklop boja i kadriranja... a kadriranje mi je malo cudno na tim slikama :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

super su slike, bas kvalitetne.. pogotovo portreti :da:

nekako, lijepa ti je zena bas, prirodna, slike su `neopterecene` poziranja, ako me ko razumije ovdje.. djeluje kao da nije posebno pozirala za njih, a opet je sve na mjestu.. nema siljenja nikakvog, ni u osmijehu ni u pozi.

 

 

od ovih s tare.. debelo brdo, prva slika mi se najvise svidja.. ostale su lijepe, mada iskreno ne kao neke extra fotke, nego vise kao motiv na njima.. (ne znaci da su fotke lose, daleko od toga)

 

prve dvije zaovinskog jezera su stvarno prelijepe. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

tada jos nisam imao polarizator, bilo je blizu podne, tanak sloj oblaka na nebu, jaka atmosferska izmaglica (veliko rastojanje do jezera) i jedini put u zivotu da sam bio na Peruccu i zaovinskom jezeru, pa nisam mogao da biram uslove (da se, recimo, vratim u sumrak ili svitanje. jake su plave boje, ali u kadru nema crvene (nista crveno nije ni bilo u celom prizoru) sto mozda utice na osecaj ispranosti boja, oblacnost jos vise utice na to. bojim se da nista reprezentativnije nije moguce napraviti kad svetlost nije izuzetna (zalazak i izlazak Sunca) ili kad krajolik nije jarko obojen.

 

hmmm da vidim sta imam od sarenijih.... evo jedne zimske sa Olympus-om:

 

http://i158.photobucket.com/albums/t112/Me...ska10-small.jpg

 

Norveska, jezero Semsvannet u blizini Askera, opet Olympus:

http://i158.photobucket.com/albums/t112/Me...annet-small.jpg

 

obrenovacka crkva, opet Olympus:

http://i.pbase.com/v3/21/561321/1/44839289.POSTC11.JPG

 

 

u sustini, nemam vremena da idem na zanimljiva mesta (a voleo bih), tako da nemam nekih ekstra pejzaza u smislu predela koji su neponovljivi. oni sto mogu da odu do Grand Canyon-a, Canteloupe Canyon-a, Yellowstone-a, Stonehenge-a, Bahama... e, oni imaju sta da fotkaju...

Edited by HowlingWind

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, druga definitivno nije cudno cropovana. nije svaka kompozicija dobra na kadru u odnosu 3:2 ili slicno. akcenat je na detalju na jezeru. jezero kao ogromna monotona vodena povrsina ne pruza dobar pejazaz, bilo je bitno istaknuti jedini deo te povrsine koji se razlikuje od bilo kojeg drugog jezera na svetu i izostaviti nebo koje bi unelo nepotrebne vizuelne komplikacije. pazi, kad nemas sate i sate vremena da obilazis lokacije i nalazis uglove, moras cropom spasavati slike koje su inace neinteresantne. evo kako ta slika izgleda necropovana:

 

http://i158.photobucket.com/albums/t112/Me...44157-small.jpg

 

vidis kako je crop hiljadu puta bolji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, original je hiljadu puta bolji. Ima 3 boje i u srednjoj je kuca i tako lepo izgleda.

Kad onako iseces bukvalno ne mogu ni o cemu drugom da mislim osim "gde je ostatak ove slike???" :da:

Nemam ja nista protiv ne-3:2 formata niti kropovanja detalja, ali ono ne izgleda kao potpuna slika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...