Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

Aparat je caletov (naravno :) ), vise puta je hteo da proda celu "kolekciju" al sam ga sprecila.

Cujem da ima adaptera da se ti stari objektivi koriste na novim dSLRovima (naravno uz gubitak auto fokusa :) ) al slabo bi mi znacilo posto je krop telo... a za 5d ili bolje nije da imam pare right now.

 

Zanimljivost u vezi ovog od 19mm je sto mu je deformacija prostora ispod 1%! I bas ga mnogo hvale.

A ovaj 28-70 je 3.5-4.5 (na zalost?) :da:

 

Smoricu ga sad neki dan da mi pokaze kako se ubacuje film i cemu zaboga sluzi onih 50.000 dugmica pa cu da probam. Samo smara sto moram da razvijam u foto radnji...

 

tih 19mm na filmu ti je kao 12mm na cropu znaci kao wide-end tokine 12-24. Izgleda da je to prilicno redak objektiv, pa ga nemoj prodavati za male pare. Mislim da nece moci da se montira na EOS aparat, zbog sledeceg problema:

 

registar daljina je rastojanje od bajoneta do ravni filma/senzora i za svaki sistem je ovo fiksna razdaljina. Ukoliko zelis da na jedan sistem montiras objektive sa drugog sistema, registar razadljina tela mora da bude manja od registar razdaljine objektiva, pa ce adapter da nadomesti razliku. Ako je registar razdaljina tela prevelika, jos kad dodas debljinu adaptera, dolazis do toga da imas efekat kao da si montirala objektiv sa makro-prstenom (extension tube), tj. gubis fokus na beskonacnost (i u zavisnosti od razlike, mnogo vise od samo beskonacnost). Canon EOS ima malu registar razdaljinu, ali FD ima jos manju, pa ne mozes FD montirati na EOS, jer adapter koji ocuvava ispravne fokusne razdaljine ne postoji. Postoje verzije koje imaju staklo, pa deluju kao blagi telekonvertori, medjutim ta stakla su ekstremno niskog kvaliteta, pa se poenta montiranja dobrog objektiva gubi. Neki FD objektivi se mogu adaptirati promenom navoja i manjim busenjem/turpijanjem, medjutim, vecina ne moze.

 

ali, zato Canon EOS moze da primi i koristi Nikon, Olympus, Contax/Yashica, M42 (Pentax screw) itd... objektive

 

Autofokus je over-rated. Od 8 objektiva koje imam, svega 2 su autofokusna (ali je jedan od njih fenomenalni 80-200/2.8D zbog kog nikad necu menjati svoj sistem, eventualno dokupiti neki drugi), i koristim manuelne (na kojima cak nemam ni merenje - sve se radi rucno) mnogo cesce od njih.

 

medju njima ima mnogo dobrih objektiva koji za male pare u pravim rukama mogu da ponude mnogo vise od plasticnih zumova.

 

btw. sutra je foto berza u staklencu na trgu republike od 10-16h, pa navratite.

Edited by B========D

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresis, ovaj, gresis silno sine. novo = skupo, i retko za amatere vredi tih para.

 

nov 70-200/4L = 650 evra

nov 70-200/2.8L IS = 1500+ evra

nov 17-40/4L = 600+ evra

nov 50/1.4 = otprilike 300 evra

 

nov sigma 105/2.8 macro = 310 evra

i bice losiji od Vivitar Series1/Tokina/Tamron 90/2.5 macro za 100 evra.

nov sigma 150/2.8 macro = 625 evra!!!!!

 

 

najbolji odnos performanse/cena je 50/1.8 => 100 evra nov.

 

u 99% slucajeva polovni profesionalni objektiv kakav mozes da nadjes na berzi bice JEFTINIJI i MNOGO BOLJI od 3.5-4.5, 3.5-6/3 ili slicnog consumer zoom-a na koji ce neko da baci 150 ili 300 evra. ako mu nista ne fali kad ga kupis (isprobas ga, naravno), 99% sanse da mu nista nece faliti godinama posle toga.

nekadasnji mehanicki objektivi imaju bolji kvalitet slike od dansanje consumer optike (jer za pro optiku malo ko ima para ko nije pro, vidi cene gore), a nema elektronike koja moze da se pokvari - mogu da traju decenijama duze

 

Edited by B========D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja sve to al ne volim da kupujem polovno. Svakih par meseci jedan do jaja objektiv i imacu sve sto mi treba za godinu dana. Nije da zurim pa kao ajd da sto pre nadjem SVE do 1000e ukupno...

 

p.s. da nisi mozda uclanjen na dizajn zonu?

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja sve to al ne volim da kupujem polovno. Svakih par meseci jedan do jaja objektiv i imacu sve sto mi treba za godinu dana. Nije da zurim pa kao ajd da sto pre nadjem SVE do 1000e ukupno...

 

p.s. da nisi mozda uclanjen na dizajn zonu?

 

ne idem vise na axelzonu. bio sam tamo od pocetka, sad je samo velika reklama, gomila osrednjih fotki, gomila seronja, itd..., valja jedino stock podforum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negdje u brdima

 

from : durmitorcg.com

 

Autor: Sinisa Stevovic (1968 godina), Zabljak

 

Motiv: Ljudi, Lica, Život

 

Grad, mjesto: Žabljak

 

Datum snimanja: ljketo 2007

 

Fotoaparat: sony f717

 

278_1192660646_large.jpg

 

 

valja jedino stock podforum

 

Izbaci link :-)

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) :)

SixSteps: ako kacis kacis da bi neko video al ovde nikog ne zanima tj mozda zanima ali daleko vise nervira da kacis tudje mediokritete :da: bolje neku svoju uzasnu brljotinu...

 

ne idem vise na axelzonu. bio sam tamo od pocetka, sad je samo velika reklama, gomila osrednjih fotki, gomila seronja, itd..., valja jedino stock podforum

Znaci razumemo se :cool:

Otisla sam tamo da vidim sta to nasi "profesionalci" rade, naisla na par ljudi vrednih pracenja (imaju na srecu naloge na Deviantu koji mi je daleko drazi sajt mada nemaju puno veze), jedino je vrlo korisno ono oko utisaka o aparatima (zato se i dalje lomim dal 40d il d300 :D ).

Stock je meni najcesce previse sterilan, muka mi je kad vidim spaljenu pozadinu i prepeglana lica :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa stvari mozes da posmatras iz svakog ugla koji postoji, nekome je slika fenomenalna, nekome je nevidjeno sranje, zavisi kako ko dozivljava... ova mu nekako u proseku utisaka dodje mediokritet. Jer ne "radi" bas svakog, nekome je bzvz a nekome extra. ALI bila bi objektivno fenomenalan portret da je neko znalachki obradi, da popravi kontraste a da ne izgubi detalje, nesto kao sto jedan chika sa Dizajn Zone ume a ja necu da pitam njega kako nego da pokusam da provalim sama --> http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...&hl=strazar obavezno otvorite original malo ispod ima link.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

istina, slika nema neki kontrast, previse je svijetla.. pogotovo za crno bijelu sliku. ali mediokritet je ipak malo prejaka rijec.

 

mene vise rade normalne slike, bilo da su na njima neki lijevi ljudi u svom prirodnom okruzenju, ili prosto neki predjeli (marko gramzivi ima od obje vrste odlicne fotke) nego myspace-goth-isforsirane-lafo-seksi slike, ili pak - gomila mracnih zidina, parkova, betona na tone i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to ti kazem, nekom je nesto bljak, drugome je super... dok ne krenemo da budemo manje pristrasni konstruktivne diskusije na ovoj temi biti nece...

 

 

 

komentar nema veze da gornja slika - takva kakva je, ima mane ali nije MEDIOKRITET. osim ukoliko ne zelimo da se gadjamo vujaklijom. cisto da ispadnemo pametni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pa mediokritet je osrednja stvar, ako se ne varam. ova slika je podjednako dobra i losa pa je sve u svemu osrednja. blah, nebitno.

Hmm to je kao da nekom predmetu koji ti se svidio kazes - Bas je sharmantan. Postoje rijeci (pridjevi tj. epiteti) koji treba da istaknu neku osobinu ljudskog bica. Kako stvari (u ovom slucaju slike) nisu ljudska bica, onda ne mogu ni imati osobine: medikritet, zgodan, lijen, pravedan, sharmantan itd itd.

 

EDIT Ispravka: Ipak mozes reci nekom predmetu... recimo koferu - Uh koferu bas si sharmantan! I to u slucaju da si nastrana i da volis da se mazis sa... recimo stolicom. :)

Edited by Xaoc55

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto vidis kako znas :cool::)

Postoje izvesni ljudi koji ne biraju reci kad opisuju prema tome dal je nesto namenjeno zivim ili mrtvim stvarima, sve dok najbolje opisuje dobar je izraz. Ti ljudi obicno odlicno znaju gramatiku ali to niko ko ih ne razume ne bi rekao. Obratite paznju na njih :ph34r:

 

Dobih neke prinove juce... necu da se hvalim dok ne uslikam nesto :zuba:

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

hpim5915mfm7.jpg

 

klasicna slika iz Ohrida, skoro svako ko je bio tamo je uradio istu kod ove kuce/muzeja

 

hpim5895k1wo4.jpg

 

POV i kompozicija nisu bas birani ovde, vec je nuzno bilo da se znak slika ovako. zbog svetla, i zbog nekakvog kvazi stativa koji se tu nasao (udubljenje u drvetu). inache, slika je nista posebno ko slika, al sam se prvi put zezao sa HDR fotografijom, pa tako, javite ako vam se svidja

Share this post


Link to post
Share on other sites

joj marko, svaka ti dala i na vrijeme dobila..

 

 

svaka ti cast za fotke, stvarno su super.. meni licno se svidja generalno kontrast, ili ti uospte imas srece/znas kad i sta da slikas.. svjetlo je malo reci savrseno.. ili dobro baratas kontrastima u photoshopu, ako je to - super, djeluje sve prirodno.

 

 

 

Postoje izvesni ljudi koji ne biraju reci kad opisuju prema tome dal je nesto namenjeno zivim ili mrtvim stvarima, sve dok najbolje opisuje dobar je izraz. Ti ljudi obicno odlicno znaju gramatiku ali to niko ko ih ne razume ne bi rekao. Obratite paznju na njih

 

 

WTF? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...