Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

Brate, ja bih se zabrinula. Ne mislim na fotografije nego na slikani objekat :)

 

 

:lol: bas sam preterao sa fotografisanjem kukuruza :rolleyes: srecom ima tu i drugih fotki :pivopije: :pivopije:

Edited by triad1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaa donekle mi se popravljaju kritike :)

 

 

 

Vid stvarno jes' grad malo udesno sad kad si rekla... :)

 

 

Aj i sa labudom ću se još malo poigrati... :)

 

Al ljudi znam da radim u photoshopu (donekle), ovo sam namerno tako hteo da ispadne jbg... :/

 

I nije fer jer oni vaši deviantartovi imaju one fensi okvire a kad se slika ovako otvara odma dobije koji minus! :D

 

 

E da, i zaboravio sam reći da su sve tri gore slikane analognim aparatom koji ima bar dvaes' godina. :da:

Kad dobijem pare od akcija kupujem aparat! :)

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

fasada

 

jos samo da je to vertikalno a ne zakoseno... :/

 

ada 1

po mom misljenju, super ideja, ali lse kompozicijski odradjeno, i los kontrast... ono gore ti je visak, a ovo u sredini je na pogresnom mestu... ;D

 

ada 2

 

krivo i nije centrirano... ako tako nesto radis onda moras da cetriras savrseno...

 

kukuruz 1

 

zanimljivo :D

 

kukuruz 3

 

e ovo mi se svidja! :D mislim da je i kompozicijski dobro...

 

luka

 

aj recimo da mislim da nije lose, ne znam...

 

jezero

 

preteze fotografija na levo, nesto mi se ne svidja na njoj, mislim da kompozicijski nije bas dobra...

 

bara refleksija

ne znam, mislim da tu nesto ne stima, ovaj deo u levom donjem uglu smeta...

 

kukuruz 4

 

pa zanimljivo, samo sto ne mogu da odredim sta je glavno, previse toga... da si fokusirao kuruz a ostalo mozda malo zamutio ili sta vec... a i sunce bode u oci (zgred, nemoj to da radis, sredices aparat tako... :)

 

Drina zalazak sunca

 

jos samo da je sunceu sredini, kropuj sliku, samo je suzi tako da ti sunce ostane u sredini po horizontali...

 

sve u svemu nije jako lose, samo jos dosta iskustva ti treba (naravno kao i meni ili svakom drugom pocetniku... :pivopije: samo napred!

 

 

 

 

 

 

sad kontam, imas problem sa fokusom... nemam pojma cime slikas ali pozabavi se fokusiranjem...

uzgred, ovo mi se svidja, super ideja, ali fokus te unistava! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:pivopije: hvala na opsirnim objasnjenjima Lukijane :pivopije:

 

bara refleksija

ne znam, mislim da tu nesto ne stima, ovaj deo u levom donjem uglu smeta...

 

u pravu si za donji levi ugao. ne bih provalio da nisi napomenuo. mogao bih da je crop-ujem, ali mislim da ni to nece nesto pomoci. nisam mogao nikako bolje da uhvatim ovaj kadar koliko se secam (davno sam fotografisao ovo)

 

kukuruz 4

 

pa zanimljivo, samo sto ne mogu da odredim sta je glavno, previse toga... da si fokusirao kuruz a ostalo mozda malo zamutio ili sta vec... a i sunce bode u oci (zgred, nemoj to da radis, sredices aparat tako... :)

 

to je velika mana jeftinih digitalaca. u pitanju je Nikon L3. sa njim nema sanse da fokusiras neto kako treba, a i ako uspes prodje pola dana.

usput, aparat je otisao u vecna lovista. ispustila ga moja sestra za srpsku novu godine i rastavio se u najsitnije detalje. nije mu bilo pomoci ;)

 

sada razmisljam o novom aparatu ali ne mogu da se odlucim.

sta mislite o Olympus SP-560 UZ? ili uopste o aparatima u tom rangu nekih drugih proizvodjaca?

 

:pivopije: :pivopije: :pivopije:

Edited by triad1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad kontam, imas problem sa fokusom... nemam pojma cime slikas ali pozabavi se fokusiranjem...

uzgred, ovo mi se svidja, super ideja, ali fokus te unistava! ;)

 

Tu sam slikao nekim Zenit ili nešto slično čudom što je staro 20 leta...

A one prve što sam stavljao su digitalcem Nikon coolpix 5600... niskobudžetni digitalac uglavnom...

 

Ok, hvala, probaću nešto da promenim :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je velika mana jeftinih digitalaca. u pitanju je Nikon L3. sa njim nema sanse da fokusiras neto kako treba, a i ako uspes prodje pola dana.

 

to je mana SVIH kompaktnih aparata, cak i onih najskupljih, pogotov u slabom svetlu (u sta spada maltene sve osim direktnog sunca i bas otvorene senke).

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu, bitno je da imaš neke osnovne uslove za fotografisanje (svjetlo itd.) a onda sebi postaviš pitanje: Šta neko želi da zaključi iz onoga što si prikazao na fotografiji. Dakle, postaviš sebi zadatak. Kao poput jednačine. Imaš poznatu okolinu (x), imaš aparat (y) i ono što dobiješ - voila!

Ne smem da tvrdim da je tako kod svih i da tako treba da bude ali kapiram da taj nacin razmisljanja vazi samo kad slikas po nekom ugovoru tj komercijalno. Nikad nisam razmisljala ni sta zelim da nekome porucim time ni kako ce drugima delovati ni sta sama zelim s njom da uradim. Takodje nikad ne razmisljam ni o pravilima kadriranja posto tu postoji svega par stvari koje nikako ne smes da uradis i to ti se tako ureze da bez razmisljanja tako kadriras, prosto ti deluje ruzno ako nije tako i odmah menjas polozaj.

Tako da manite se zadataka, to ide po feelingu. Jer svi vi koji pravite greske u kadriranju kad pogledate dobro i lose kadriranu sliku osecate koja je bolja. Samo treba da pocnete i sami da ih tako pravite ali ne matematikom nego opet po 100x osecajem. Ne mogu da zamislim da neko razmislja "aha imam veliki zamak dole desno znaci moram necim da izjednacim to aha eno ga drvo ali ono bi mnogo odvuklo paznju ako ga stavim u kadar, mozda bolje da pomerim malo da dobijem trecine..." :confused: Tako bi slikao neki robot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne smem da tvrdim da je tako kod svih i da tako treba da bude ali kapiram da taj nacin razmisljanja vazi samo kad slikas po nekom ugovoru tj komercijalno. Nikad nisam razmisljala ni sta zelim da nekome porucim time ni kako ce drugima delovati ni sta sama zelim s njom da uradim. Takodje nikad ne razmisljam ni o pravilima kadriranja posto tu postoji svega par stvari koje nikako ne smes da uradis i to ti se tako ureze da bez razmisljanja tako kadriras, prosto ti deluje ruzno ako nije tako i odmah menjas polozaj.

Tako da manite se zadataka, to ide po feelingu. Jer svi vi koji pravite greske u kadriranju kad pogledate dobro i lose kadriranu sliku osecate koja je bolja. Samo treba da pocnete i sami da ih tako pravite ali ne matematikom nego opet po 100x osecajem.

 

osecaj i mogucnost prepoznavanja tog osecaja se stice iskustvom. ko ima mnooogo talenta i iskustva moze da savija i krsi pravila.

 

 

Ne mogu da zamislim da neko razmislja "aha imam veliki zamak dole desno znaci moram necim da izjednacim to aha eno ga drvo ali ono bi mnogo odvuklo paznju ako ga stavim u kadar, mozda bolje da pomerim malo da dobijem trecine..." :confused: Tako bi slikao neki robot.

 

ja tako slikam. a nisam robot. kako znam da nisam robot? pa lepo, ne glumim naslovnu ulogu u filmu "I, Robot". a kako znam da ne glumim naslovnu ulogu? pa on je crnac, a ja nisam crnac. QED.

 

povezujem osecaj i znanje, i uvek razmisljam o kadru, i kad imam aparat kraj sebe i kad nemam. to je dovelo do toga da imam ciste kompozicije, bez mnogo suvisnih detalja. ako je prenatrpano, ne slikam.

 

 

kidding aside, na taj nacin na koji si rekla se ozbiljno rade pejzazi, neko ima vise, neko manje talenta, ali svi znaju zanat. I slikaju mnogo uglova, pa posle razmisljaju na ovaj nacin koji uglovi "rade", a koji "ne rade", pa to ugradjuju u svoju bazu znanja kojim pokrivaju scenu kad je odradjuju, ali svi ti uglovi baziraju se na odlukama sta da se istakne, sta da se potisne na kompoziciji. I Ansel Adams je tako radio. I Rowell Galen. Tako radi i John Shaw. Thom Hogan. Moose Peterson itd...

Kenj Rockwell verovatno ne radi, kao i Peteri Sulonen, oni su puni filozofije kako oni osecaju scenu, ali their pictures suck.

U National Geographic-u dok su radili primarno na filmu, za jedan zadatak od 4 nedelje do 6 meseci potrosi se od 300 - 1000 rolni !!! filma, od kojih 10 fotki udje u reportazu. imaju vremenske checkpointe kada imaju sastanke sa creative editorom i gledaju sta su pokrili sta nisu, sta ponovo odraditi itd...

 

Dragoljub Tosic je govorio "amater misli, misli, pa slika, a profesionalac slika, slika, pa misli".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa slika ima svojih mana, uglavnom zbog nekvaliteta aparata ali ono, devojku nisi naruzila (to u principu najvise sje*e portret, osim ako je namera), sve noge su na broju, nista nije slucajno iseceno, simpa boje, neobicno je - :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...