Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

nisam video da im treba siroki ugao. ovaj S1 je vrlo fin aparatic za non-dedicated ljude, kvalitet slike je sjajan, ima puno opcija, jedino je malo zastareo (ali ima IS) i ovaj neko ga prodaje za ispod 100 eur. mislim da covek moze da izvuce jos jedno godinu dve dana iz takvog aparata bez problema, moj olympus ima skoro 4 godine, bio je svugde i svagde, otkad imam dSLR uopste ga ne mazim i sljaka kao svajcarski sat, jedino je Li ION baterija oslabila, ali to je za ocekivati posle 4 godine.

 

jedan od Fuji S starijih modela, mislim 5700 nisam siguran, nema IS, a pocinje od 28mm. ili juriti polovni Nikon 8400, 8mpix, prosumer, mogu Nikon blicevi na njega, pocinje od 24mm. ili jednostavno kupiti wide convertor, ili Hoya, Raynox, Nikon, Minolta, najbolji su Nikon i Olympus. Moj Oly pocinje od 42mm, pa mu 0.7 convertorom dovodim do 29.4mm i bilo je dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

350D nov je ~365 EUR, polovan ~300. moj ortak koji kupuje 5D sada prodaje svoj Canon 350D sa 6600 okidanja (jebiga mozda ima i onih 60 i jos 6 :) pride) za 300 eur. to su ti sve cene za telo. kit objektiv nadjes za 35-40 eur, sigmu 70-300 za 100-130, 50ticu 1.8 za ~50 itd itd...

 

Kako god da okreneš, to je za mene skupo i nisam spreman da izdvojim toliko para. Možda nekad da, ali za sad... To je - što je. Odlučio sam se za 6500, i podredio sam se traženju istog.

 

imas u oglasima jedan polovni Canon S1 IS za 95 eur. mozes odma da vidis da li mu nesto fali, fini je to aparat, samo bio skup u sovje vreme. za te pare maltene ne mozes da pogresis.dok naucis i dodjes da ti 3mpix nisu dovoljno, imaces para za nesto bolje. moj olympus c760 ima 3mpix a sa njim imam najbolje slike i nosim ga na letovanja bez strave da ce mu se nesto desiti.

 

Gledao sam S1 već, daleko je od labela "aparat za obično fotkanje". Što da kupim nešto od 90eur, kad mogu nešto od ~250...? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nope. odlican izbor. ali kosta mnogo vise. polovni s1 za 95 eur ako je u iole dobrom stanju sto moze odmah da se vidi, i trazi prodavcu period od dan, dva mogucnost da vratis ako se pokaze neka skrivena falinka (ako ti to ne da, onda nesto krije), pokrivace tvoje amaterske potrebe dok ne naucis na digitalu i vidis sta ti je ZAISTA potrebno. i to je ultrazoom, 10x koliko se secam, ima IS, vrlo vrlo pristojna cena ako mene pitas, nije da ronis gorke suze ako ti ga maznu na plazi na leotvanju, ustedeces sigurno 130 eur ako posle 4 meseca resis da ces da uzimas dSLR. a za te pare moze da se uzme i polarizator, stativ, IR filter, konvertori, kartice, baterije, podvodna kucista itd itd itd potrosi na svoj prvi aparat sto manje za sto vise onog sto moze da ti pruzi. kasnije kad budes iskusniji znaces sta ti -pasuje. evo vidi mene, ja sam u svom posedu u dve godine promenio ovo od objektiva:

18-70, 70-300/4-5.6, 20/2.8, 35/2, 50/1.8, 55/1.2, 24/2.8, 28-70/2.8, 35-70/2.8, 90/2.8 macro, 90/2.5 macro, 105/2.5, 135/3.5, 135/4, 180/2.8, 85/2, 80-200/2.8, 200/4, 300/4, 500/8, 16/2.8 fisheye, 35/2.4

vecini nista nije falilo, ja sam zeleo da probam i naucim i vidim sta mi pasuje, sta je bolje od cega i sve to i dosao do zakljucka kao sa zenama: nije bitno da li je crna ili plava, nego da li ti, grubo receno, resava posao.

kad si pocetnik, ne znas sta ti pasuje. ja sam recimo na letovanje nosio kompakt jer sam se bojao da nosim dSLR da mi ga ne maknu na plazi. a tamo milion Rusa sa dSLRovima. i koji ce mi kurac onda kad ga nisam koristio kad mi je trebalo? razmotri taj S1, zasto ga ovaj prodaje, da li valja, mislim, a imam veliko iskustvo, da ce ti vrlo vrsiti posao barem godinu dana (sa 3.2mp mozes da radis 18x13 slike, cak i vrlo prihvatljive 15x21 cm. jel ti treba vece? koliko cesto? tih 3.2mpix su bolji od 8mpix na istoj velicini senzora, sve ostalo je reklama), jel toliko sta god da kupis treba da pocnes da zelis zesce da ga menjas, i da ces onda sa mnogo vise iskustva moci da odaberes sledeci aparat. a moze da bude i govno, ne znam coveka koji ga prodaje, samo sam video oglas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako neces u dSLR vode, onda je 250 eur maksimalna para koju treba potrositi. sve preko je waste of money. i naravno obavezno adapter za filtere i polarizator (u daljem tekstu CPL). 90% ljudi krene na dSLR, adiktivna su stvar te igracke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Turin

 

Ja sam izabrao prosumer klasu, jer se nalazim u "sredini". Udaljen sam od kompakta, a takođe i od dSLR klase. Ne kucam na vrata fptpgrafije kao apsolutni početnik, ali sam istovremeno daleko od profesionalizma. Želim da otkrijem šta mogu, da postavim sebi neke "zadatke", da vidim mogu li da ih izvršim. Mislim da mi je 6500 i više nego dovoljan za "početak", kasnije ako budem spoznao sebe, možda se stvori i nešto bolje od toga.

Da ne ispadne da sam tvrdoglav, hvala što si me uputio, dobro je znati da postoje ljudi koji će ti pomoći i dati ti savet "šta, kako..."

Kažeš 90% ljudi krene na dSLR... Mislim da nisam potkovan, ni finansijski a ni zanjem, da bih se odlučio za jednu igračku iz te kategorije, mada nisam ni totalni noob. Kao što rekoh, za početak ću se zadovoljiti klasom niže, a posle ukoliko mi to postane nešto bez čega će mi dani biti prazni :) , odlazim i ja u "high level class". :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Turin

 

Ja sam izabrao prosumer klasu, jer se nalazim u "sredini". Udaljen sam od kompakta, a takođe i od dSLR klase. Ne kucam na vrata fptpgrafije kao apsolutni početnik, ali sam istovremeno daleko od profesionalizma. Želim da otkrijem šta mogu, da postavim sebi neke "zadatke", da vidim mogu li da ih izvršim. Mislim da mi je 6500 i više nego dovoljan za "početak", kasnije ako budem spoznao sebe, možda se stvori i nešto bolje od toga.

Da ne ispadne da sam tvrdoglav, hvala što si me uputio, dobro je znati da postoje ljudi koji će ti pomoći i dati ti savet "šta, kako..."

Kažeš 90% ljudi krene na dSLR... Mislim da nisam potkovan, ni finansijski a ni zanjem, da bih se odlučio za jednu igračku iz te kategorije, mada nisam ni totalni noob. Kao što rekoh, za početak ću se zadovoljiti klasom niže, a posle ukoliko mi to postane nešto bez čega će mi dani biti prazni :) , odlazim i ja u "high level class". :D

 

pogresno si razumeo ono "kompakt". to nije klasa amaterskih aparata. to je osnovna kategorija.

postoje dve klase digitalnih aparata: kompakt i dSLR. Sony W1, R1, F828 kuracpalac to su sve kompakti bez obzira koliko su moderni, veliki ili skupi, pa u okviru njih imas low end, mid range i prosumer klase, ali su svi u pitanju kompakt aparati. ako nema ogledalo, ima elektronsko trazilo, velicina bitna, onda je kompakt, pa tacno imao i dildo ugradjen u sebe. i bridge kamere su kompakti samo su napravljeni da se uzme lova onima koji nece da ulazu u objektive. electronic rangefinder, to su negde izmedju ako ih pravi Leica/Epson ili su inace u kompakt kategoriji.

 

dSLR nije automatski high class. Canon 450D, Nikon D40, D40x, D60 to su sve entry level amaterski aparati. onda imas semiprofessional ~Canon 40D, Nikon D200, Canon 5D itd... i professional: Nikon D300, D3, D2x, D2h, Canon 1D i 1Ds serije

Edited by Turin

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo si to mnogo zbrljao. U svetu D300 nikako nije profi. a staviti 5D u kos sa ostalima je isto zlocin, 5D retko ko uzme ko se ne bavi profesionalno jer je osetljiv na uslove van studija. entry bi bili svi trocifreni canoni i dvocifreni nikoni, midclass bi bilo sve ispod 2.5k evra a profi sve preko.

I zaboravio si prosumer klasu. tj dSLR-like

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

prosumer uopste nije isto sto i kompakt. kompakt kao sto ime kaze je nesto u malom pakovanju. prosumer nema kvalitet slike dslra, malo je bolji od kompakta i definitivno veci/tezi.

tako da imas 3 odvojene klase. prosumer uzimaju oni kojima ne smeta velicina, ne treba im dslr kvalitet a nedovoljan im je kompakt.

kakvih danas prosumera ima pihhh... do iso 1600 upotrebljivo i sl. Samo nisam neki fan onih ogromnih zoom raspona koji su vec neko vreme u modi.

 

idi na www.dcresource.com tamo ima puno testova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci imam identican pogled :D Sa sve prozorom na terasi tj.

Eve vam jedan wallpaper :D (kliknite pored na Download)

http://poppaea.deviantart.com/art/Cold-Winter-85719640na ostale slike kliknuti za uvecanje:

Bubetina http://poppaea.deviantart.com/art/A-Tribut...-Werol-86295427

Sin City lala :)http://poppaea.deviantart.com/art/Tulip-in...-Green-86296896

Sharenish, svidja mi se bokeh :)http://poppaea.deviantart.com/art/Narcissi-86572234

I smile jerker machketina :Dhttp://poppaea.deviantart.com/art/Kitty-Yawn-86868955

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foamy, sto se prve fotke tice donji kadar je zanimljiv, ali gorni deo je sasvim nepotreban. Probaj isto to, ali bez gornjeg dela tj.neka krstovi popune kadar.

Za prvu nisam kompetenta, ali ako si "nacela" onu kucicu, hajde je zavrsi ili je uopste nemoj na "stviti" u fotku.

 

Keep on the good work.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...