Jump to content

Knjiga koju trenutno čitate?


Recommended Posts

Laloviću čiju verziju čitaš? Ovu Laguninu ili Geopoetikinu? Mislim da Laguna nije obezbedila prava na full verziju knjige gde ima dosta dobrih priča i eseja i pravih imena likova, plus nema cenzure.

 

Keruak i nije naročit pisac, dobar je da opiše te momente ludila kada ljudi ožive, ali generalno što je postajao stariji i ogorčeniji gubi se ta žiška i samo si u fazonu kome ovo treba. Šteta što nikada neće dobiti prikladnu ekranizaciju tog romana, onaj film je bio propuštena prilika.

 

Od njega bih još preporučio Podzemnike (The Subterraneans) o zabranjenoj ljubavi sa jednom ludom crnkinjom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitao majstora i margaritu, šta reći, vrhunska satira, komedija ali ima i jezivih, okultnih scena, i ljubavna priča. Čitljivo i jako zabavno. Remek delo.

 

 

Jedno od većih razočarenja mi je ta knjiga, a početak je tako obećavao...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očekivao sam satanu, sektu, okultizam, početak je tako obećavao, mistična pojava na klupi na početku ako se dobro sećam, na kraju sam dobio mačka mađioničara i vešticu na metli...

 

Jazz dernek iz "Stepskog vuka" > zlog mačka iz "Majstora i Margarite"

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očekivao sam satanu, sektu, okultizam

 

probaj drugog Rusa, Valerij Brjusov - ognjeni andjeo.

nisam jos stigao da procitam(kupio primerak na proslom sajmu), ali cujem da su tu eksplicitnije i detaljnije prikazani crni sabat, invokacija, prizivanje, inkvizicijsko ispitivanje itd...

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fiery_Angel_(novel)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam jednom počeo, nije mi se nešto dopalo, možda dam drugu šansu, zbog Amerike tog vremena.

 

Ја нећу одустати, али вала ми није ово требало.

 

Laloviću čiju verziju čitaš? Ovu Laguninu ili Geopoetikinu? Mislim da Laguna nije obezbedila prava na full verziju knjige gde ima dosta dobrih priča i eseja i pravih imena likova, plus nema cenzure.

 

Keruak i nije naročit pisac, dobar je da opiše te momente ludila kada ljudi ožive, ali generalno što je postajao stariji i ogorčeniji gubi se ta žiška i samo si u fazonu kome ovo treba. Šteta što nikada neće dobiti prikladnu ekranizaciju tog romana, onaj film je bio propuštena prilika.

 

Od njega bih još preporučio Podzemnike (The Subterraneans) o zabranjenoj ljubavi sa jednom ludom crnkinjom.

 

Узео Лагунину верзију. Генерално Американце и Енглезе сматрам за никакве писце у 99 одсто случајева, што ми се овде и доказује. Него га Мураками вечито хвали и наводи као једног од омиљених писаца, па сам решио да пробам.

 

Даћу шансу још Хемингвеју, Харпер Ли и евентуално Фантеу и то је то. Заиста ми је сва енглеска и америчка литература не рачунајући Орвела нижеразредна.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пробао са Де Лилом и Филипом Ротом.

 

Не кажем ја да је то смеће, али рецимо - читао сам Великог Гетсбија. Неки просечан српски писац типа Симо Матавуљ је појам за оно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaaa, ne bih se složio. Matavulj je za srpske prilike u devetnaestom veku sjajan pisac, a Ficdžerald dolaz iz sasvim drugog vremena. "Getsbi" je savršeno napisana knjiga, matematički, kao kada bi Karver pisao romane. Ali, senzibilitet je nešto sasvim drugo, respect, samo mislim da je šteta odustati od čtave jedne fantastične književnosti, šta god bio razlog.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se slazem za Amere i Engleze.

 

Bas citam Pogledaj dom svoj andjele od Tomasa Vulfa. Ajde da kazem da nije losa.

 

Kod te knjige sam odustao posle rečenice koja mislim da zauzima jedno 2-3 strane...

 

Ја нећу одустати, али вала ми није ово требало.

 

 

 

. Генерално Американце и Енглезе сматрам за никакве писце у 99 одсто случајева, што ми се овде и доказује.

 

Даћу шансу још Хемингвеју, Харпер Ли и евентуално Фантеу и то је то. Заиста ми је сва енглеска и америчка литература не рачунајући Орвела нижеразредна.

 

Hemingvej se meni ne sviđa nešto preterano, dobre su knjige ali ne i epohalne. U "Za kim zvono zvoni" i pogotovu "Sunce se ponovo rađa" 50% sadržaja je ispijanje vina....

 

Stajnbek je meni odličan, sve tri od njega što sam pročitao su fenomenlane, Harper - "Ubiti pticu rugalicu" i Kapote - " Hladnokrvo ubistvo" obavezno štivo, tu nema greške.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj drugog Rusa, Valerij Brjusov - ognjeni andjeo.

nisam jos stigao da procitam(kupio primerak na proslom sajmu), ali cujem da su tu eksplicitnije i detaljnije prikazani crni sabat, invokacija, prizivanje, inkvizicijsko ispitivanje itd...

https://en.wikipedia...ry_Angel_(novel)

 

Тренутно је у Службеном гласнику на акцији ова књига.

http://www.slglasnik.com/biblioteka-knjizevni-glasnik/kolekcija-glasovi-sveta/ognjeni-andjeo

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Murakami - Moj slatki Sputnjik

 

 

На енглеском или на српском читаш?

 

Питам због наслова, Геопоетика је превела Спутњик љубав, a на енглеском је ваљда Sputnik Sweethart.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...