Jump to content

Knjiga koju trenutno čitate?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Suglasan sam. Pošto je ovo bio susret sa dotičnim, moraću kada prođe karantin da potražim i ostale knjige.

Uhvatio sam se u koštac sa Tomas Pinčonom, Objava broja 49.

Stvarno nisam očekivao da tip piše tako što se lokacije, likovi i događaji svi slivaju i izlivaju jedno iz drugih da ne možeš ni sopstveni tok svesti da uhvatiš!

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je najslabiji Pinčon, o čemu i on sam govori u jedinoj svojoj knjizi priča, "Smrt i milost u Beču" (objavio drevni Samizdat, devedesete godine prošlog veka, dobar prevod).  Ali je odličan kao uvod, preveo ga je Albahari davnih dana, knjiga je imala kultni status samo zato što nije bilo nijedne druge na tržištu. Deluje kao skica za neki od njegovih velikih romana. Danas su prevedeni "V", "Duga gravitacije", "Skrivena mana" i "Probna faza", pored dve navedene, što je genijalno za ovakvu nesrećnu kulturu. Uzmi "V", da vidiš šta je luđak radio sa svojih 25 godina, biće ti potrebno vremena i fokusa, ali definitivno vredi. Ako čitaš u originalu, tim bolje, iako je prevod fantastičan.

Inače, trenutno Kosri - "Boje prljavštine".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavu broja 49 nije bilo lako pročitati, iako je kratka knjiga, i trokirao sam par puta, ali svejedno ne bi nikako rekao da je loša(da li je najslabija njegova, teško mi je da ocenim, čitao sam još samo skrivenu manu i probnu fazu). Pinčon u malom.

Trenutno TED Klajn - mračni bogovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objava broja 49 je bila super vožnja, lud je Pinčon stari i baš jebe sa rečima bez pardona. Stoga su nabavljene Nasleđena mana i Probna faza, Gravitacija Duge i V moraju da sačekaju.

 

Mileta Prodanović - Pas prebijene kičme

Prvi susret sa njim, na prvu loptu previše deskriptivnosti, a i tematika je teška i ne leži mi u ovoj izolaciji. Opisuje to ojađeno stanje zemlje posle smrti Tita i kako se naš mentalitet totalno izvitoperio i vraća nas i u 1991, gde priča o grozotama življenja pod Slobodanom Miloševićem. Ima jedan pasus gde ga opisuje i kako utiče na ljude da sam morao da zaustavim čitanje i da vidim i Vučića u tom opisu. Ništa se ovde ne menja....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zelaznijeve Hronike Ambera su odlične. Jako maštovit i komplikovan svet. Mogli bi od toga da naprave solidan serijal za tv. Ako ti se za sada dopada njegov stil pisanja pročitaj Lord Of Light, sci fi knjiga nema konekcija sa Hronikama, ali ništa manje čudno i maštovito.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sada mi je najveći problem stil pisanja :haha:Odmah disclaimer, čitam u originalu. Prva knjiga mi baš nije legao taj noir meets epic fantasy trip. Američki žargoni, američka kultura protkana, baš me izbacivalo iz koloseka. Opis bitaka/borbi očajan, kao da čitam excel tabelu.

Druga knjiga, malo bolja, ali sve u svemu, drži me za sad svet i radnja. Ideja je kul, izvedba mi za sad ne leži baš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, VoivodBG said:

Objava broja 49 je bila super vožnja, lud je Pinčon stari i baš jebe sa rečima bez pardona. Stoga su nabavljene Nasleđena mana i Probna faza, Gravitacija Duge i V moraju da sačekaju.

 

Mileta Prodanović - Pas prebijene kičme

Prvi susret sa njim, na prvu loptu previše deskriptivnosti, a i tematika je teška i ne leži mi u ovoj izolaciji. Opisuje to ojađeno stanje zemlje posle smrti Tita i kako se naš mentalitet totalno izvitoperio i vraća nas i u 1991, gde priča o grozotama življenja pod Slobodanom Miloševićem. Ima jedan pasus gde ga opisuje i kako utiče na ljude da sam morao da zaustavim čitanje i da vidim i Vučića u tom opisu. Ništa se ovde ne menja....

To je jedina Miletina istinski dobra knjiga. Jako jebeno, kad se svega setiš. Meni je mnogo značila devedesetih godina.

Prelazimo na Hanifa Kurejšija - Intimnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne znam šta onda da ti kažem. Meni recimo ne smeta što je to smešteno u Ameriku, i generalno volim noir priče i romane koliko god umeju ponekada da budu izanđali.

Videćeš sa trećom će tek krenuti zabava i smatram da je serijal postajao sve bolji što ga je duže razrađivao.

@Koroviev, ja sam slučajno nabasao na tu knjigu na Plato rasprodaji pre jedno 6 godina, uzeo buljuk nepoznatih knjiga i autora, i eto čekao je silne godine da dođe na red. Javljam ako preživim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, VoivodBG said:

Pa ne znam šta onda da ti kažem. Meni recimo ne smeta što je to smešteno u Ameriku, i generalno volim noir priče i romane koliko god umeju ponekada da budu izanđali.

Videćeš sa trećom će tek krenuti zabava i smatram da je serijal postajao sve bolji što ga je duže razrađivao.

Nisam rekao da mi smeta što je smešten u Americi (a i nije, samo počinje tu), nego je napisano više kao da je noir nego epika. Izrazi, način pisanja, izbor reči, ne znam, potpuno neki loš off-kilter osećaj. Još veći problem je što sam skoro završio Rothfussa koga je jedno uživanje čitati. Kažem već, druga knjiga ima nekog napretka, a i srećom manje su knjige pa ću da spičim celu kolekciju ovo što imam svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...