Jump to content

Knjiga koju trenutno čitate?


Recommended Posts

A tebi se ne svidja?

Meni ostade jos 30ak strana i jedva cekam da zavrsim, zanima me kraj (jes' da znam da je tragican...).

Postoje ljudi koji misle da je Hamlet nezamislivo dobro djelo, bez premca, drugi koji misle da je nazimislivo dosadno djelo koje te ne moze pouciti ama bas nicemu (jer je to ipak poenta svakog djela) i ona grupa ljudi koja je tu izmedju,dakle oni koji smatraju da samo djelo je veoma dobro stilski i namjenski, fabula prilicno zanimljiva, likovi dotjerani do savrsenstva (uzme se naravno u obzir kad je djelo nastalo i kakvi su likovi do tada bili, iliti tipski)...ALI zaista tu nema NICEG NOVOG, cak ni za to vrijeme. Ljudi (oni malo vise obrazovaniji) poznavali su vec radnju, jer svaki lik iz Hamleta vodi porijeklo iz antike, a sama fabula je takodje uzeta iz djela razlicitih antickih pisaca. Sekspir je zapravo svako njegovo djelo tako i napisao. Mislim, i sta je tu onda originalno(ne racunajuci kao sto sam vec pomenula nacin&stil pisanja istog)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misljenja sam da Sekspir nije napisao nijedno od dela koji mu se pripisuju. Nazalost, nisam sekspirolog te ne mogu da dam podrobnije objasnjenje niti mogu da argumentujem svoje misljenje (pak, ako za 4 veka mnogo obrazovaniji i zainteresovaniji od mene za temu nisu mogli, tesko da mogu i ja) a ne mogu ni da dam argumente koji ce pobiti moje misljenje.

Zasto je originalan? Pre svega zbog jezika kojim je "napisao" dela. Naravno, nijedno njegovo delo nisam celo procitala na engleskom (trenutno imam toliko toga zanimljivijeg a i sto da se cimam kad ga imam na srpskom) ali jesam malo 'vamo malo tamo te me je odusevio jezik kojim je pisao (a i domaci prevod je sjajan).

Iako sam nesto malo citala o njemu i njegovom zivotu, jedino sto mogu da navedem kao razlog njegove enormne popularnosti i uspeha u svetu knjizevnosti je to sto je covek iz provincije, dete obicnog trgovca, sa slabim obrazovanjem uspeo da se probije toliko (pa cak i da nije nijedno delo njegovih ruku, fascinantno je kako je uspeo da ih probije). Takodje, mislim da je popularan bas zato sto je plasirao drame sa sadrzajem iz engleske i anticke proslosti. Verno nam prikazuje i uvodi likove sa slobodnim duhom (koji nisu bili vezani za crkvu i svakojake dogme), promenljivih osobina koji nam objasnjavaju covekovo postojanje.

Sve u svemu, volim Sekspira i prija mi da ga citam icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misljenja sam da Sekspir nije napisao nijedno od dela koji mu se pripisuju. Nazalost, nisam sekspirolog te ne mogu da dam podrobnije objasnjenje niti mogu da argumentujem svoje misljenje (pak, ako za 4 veka mnogo obrazovaniji i zainteresovaniji od mene za temu nisu mogli, tesko da mogu i ja) a ne mogu ni da dam argumente koji ce pobiti moje misljenje.

Zasto je originalan? Pre svega zbog jezika kojim je "napisao" dela. Naravno, nijedno njegovo delo nisam celo procitala na engleskom (trenutno imam toliko toga zanimljivijeg a i sto da se cimam kad ga imam na srpskom) ali jesam malo 'vamo malo tamo te me je odusevio jezik kojim je pisao (a i domaci prevod je sjajan).

Iako sam nesto malo citala o njemu i njegovom zivotu, jedino sto mogu da navedem kao razlog njegove enormne popularnosti i uspeha u svetu knjizevnosti je to sto je covek iz provincije, dete obicnog trgovca, sa slabim obrazovanjem uspeo da se probije toliko (pa cak i da nije nijedno delo njegovih ruku, fascinantno je kako je uspeo da ih probije). Takodje, mislim da je popularan bas zato sto je plasirao drame sa sadrzajem iz engleske i anticke proslosti. Verno nam prikazuje i uvodi likove sa slobodnim duhom (koji nisu bili vezani za crkvu i svakojake dogme), promenljivih osobina koji nam objasnjavaju covekovo postojanje.

Sve u svemu, volim Sekspira i prija mi da ga citam icon_da.gif

Pa poznata je legedna da je Francis Bacon napisao sva Shakespeare-ova dela...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde?

Nemoj mi reci icon_razz.gif

 

Poznata je i legenda da nije sva dela napisao Bekon nego i lord Ratland, lord Oksford, lord Darbi ili pak Edvard Dajer.

Ej, ajde pričajte još o ovome.. Ili dajte neku bibliografiju za dalje proučavanje icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...