Jump to content

Knjiga koju trenutno čitate?


Recommended Posts

Koliko ja znam 4, a ne verujem da ce biti novih za sajam posto se cetvrti deo "Carobnjak i staklo" tek pojavio u prodaji

Aha, ok, verovatno je taj IV deo knjiga za Sajam, samo malo poranila :) Ja sam stao na cetvrtom delu, i jos uvek ne mogu da se nateram da nastavim sa citanjem.. posle odlicne The Waste Lands, Wizard and Glass bas gushi..

 

 

nr - Vilijam Fokner, Buka i bes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ne znam jer nisam jos procitao Wizard-a ali se od pocetka uzasavam pomisli da bi onako dobra prica mogla biti ukenjana losim zavrsetkom. Mislim da cu cekati da 5. i 6. deo citam na srpskom iako ih mogu kupiti u platou na engleskom, ali necu da kupujem dva puta iste knjige na razlicitim jezicima, pa sam se odlucio za kolekciju na srpskom.

Mada ako se cekanje previse otegne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovako, D.Defo jeste napisao Mol Flanders, ali je Jonathan Swift napisao Gulivera.

Priznajem, "Guliverova putovanja" su stvarno dobra knijga, i trebalo bi svako pod obavezno da ih procita

-najoriginalnija opsteljudska satira koju sam ikad procitala!!A i zanimljivo je, za 18.vek

 

Ali celo delo-ne ova skracena izdanja(Liliput i Brobdingnag)

ooopsss... Dala bih sebi def. F iz knjizevnosti da sam ovo napisala na testu. Znam da je GP Sviftovo djelo i ja upravo trazim po citavoj CG originalnu verziju, ali je nigdje nema. Jesi znala da je upravo ta knjiga isprva bilA erotski roman? Da,da... samo ga je Svift kasnije izmijenio. U tom izdanju Guliver je koristio male Liliputanke kao sexualne igracke a sam je urinirao po citavom kraljevstvu. Ovo su dokazali neki ruski knjizevni kriticari nakon sto su pronasli djelove ove knjige koja je zapravo bila neka vrsta Guliverovog dnevnika.

Najbolji je 4.dio istoimene knjige u kojoj je on ispao pravi mizantrop i poredi ljude sa svinjama koje imaju samo reprodaktivnu funkciju. Covjek je zaista genije i voljela bih da nabavim pravu knjigu.

Edited by Vampiria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misljenja sam da Sekspir nije napisao nijedno od dela koji mu se pripisuju. Nazalost, nisam sekspirolog te ne mogu da dam podrobnije objasnjenje niti mogu da argumentujem svoje misljenje (pak, ako za 4 veka mnogo obrazovaniji i zainteresovaniji od mene za temu nisu mogli, tesko da mogu i ja) a ne mogu ni da dam argumente koji ce pobiti moje misljenje.

Zasto je originalan? Pre svega zbog jezika kojim je "napisao" dela. Naravno, nijedno njegovo delo nisam celo procitala na engleskom (trenutno imam toliko toga zanimljivijeg a i sto da se cimam kad ga imam na srpskom) ali jesam malo 'vamo malo tamo te me je odusevio jezik kojim je pisao (a i domaci prevod je sjajan).

Iako sam nesto malo citala o njemu i njegovom zivotu, jedino sto mogu da navedem kao razlog njegove enormne popularnosti i uspeha u svetu knjizevnosti je to sto je covek iz provincije, dete obicnog trgovca, sa slabim obrazovanjem uspeo da se probije toliko (pa cak i da nije nijedno delo njegovih ruku, fascinantno je kako je uspeo da ih probije). Takodje, mislim da je popularan bas zato sto je plasirao drame sa sadrzajem iz engleske i anticke proslosti. Verno nam prikazuje i uvodi likove sa slobodnim duhom (koji nisu bili vezani za crkvu i svakojake dogme), promenljivih osobina koji nam objasnjavaju covekovo postojanje.

Sve u svemu, volim Sekspira i prija mi da ga citam icon_da.gif

Pazi, ako ja napisem Malu Sirenu jezikom i stilom nevjerovatno dopadljivom ljudima, ocu li ja biti originalni knjizvenik? Pitanje toga povlaci za sobom bezbroj drugih pitanja, tipa ako ja i napisem Malu Sirenu i prevedem je na veoma lijep i stislki dotjeran nacin,samo djelo automatski gubi na vrijednosti. ja jesam to uradila, to je moje, ali duh tog vremena se gubi, H.K.Andersen se vise ne vidi ni u jednoj jedinoj mojoj recenici(ako ga,je li, ne parafraziram). Dakle, Sexpir nije bio originalan. Sto se tice tvrdnje da ni jedno djelo nije njegovo, imas jednu autorku (kojoj sam zaboravila ime icon_redface.gif ) i koja je dokazala to.Ne znam da li da joj vjerujem kada kaze da su to zapravo djela jednog plemica koje je Sexpir,kao njegov pomocnik, ukrao, a posto je ovaj umro, onda je on iskoristio... da ne govorim vise o tome,znas vec... Koliko je to tacno(a ona je navodno to istorijski dokazala) ne znam. Ipak je covjek bio upravnik tadasnjeg najveceg londonskog pozorista.Jetse da nije imao veliko i imucno porijeklo,ali nije bio glup.Ono sto mi se jedino svidja jeste da podr(a)zava anticke mislioce, pa samim tim oni nikad ne gube na slavi.To je slucaj i sa narednim periodom-klasicizmom i sentimentalizmom,samo sto ovi ne vole toliko covjeka koliko Sexpir(koji je inace bio sklon muskarcima). Nego,ovo je vec za neke druge teme. icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja najverovatnije necu kupovati ni jedno ni drugo izdanje: ebook -> stampac -> piraterija rulz icon_wink.gif cuo sam da se mnogi zale na kraj celog serijala, ali otompotom(totom...)

Itekako... icon_mad.gificon_mad.gificon_mad.gif

 

Takođe, koliko god da su knjige povezane, jasno se vidi da ih je povezivao kasnije, bez da je ranije imao ideju šta će tačno raditi. Pre 2 dana sam ponovo završio Insomniju, i ono što je počeo u njoj apsolutno ni na koji način nije nastavio u ostalim delovima Mračne kule (iako se jedan lik iz Insomnije kasnije ipak pojavljuje u DTVII, kao što je najavio). Sada čitam Talisman, i jasno je da je knjiga pisama sama za sebe (istina, tek sam na 60-oj strani), bez ideje o povezivanju sa DT serijalom. Nekako mi sve to izgleda previše izveštačeno, jer nakon četvrtog dela Mračne kule ne mogu ništa živo da pohvatam (btw. meni je Wizard And Glass baš sjajna knjiga, i poslednja dobra iz serijala).

 

Još malo za kraj Mračne kule: icon_mad.gificon_mad.gificon_mad.gif

Edited by profa

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...