Jump to content

Velesova knjiga


Recommended Posts

Nemam pojma, nisam strucnjak za sve to, ali opet mislim da bi i "zvanicna" nauka mogla da barem pokusa da nepristrasno i profesionalno ispita sve te "dokaze", kojih, opet se mora priznati, ima poprilicno.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kapiram , naravno, i vidim da su poshtovali taj Solarni princip u Suriji i da su sebe smatrali poshtovaocima Sunca-Jasunima.samo mi ne shtima taj njihov kalendar jer mi se ne slazu brojevi kosmichkih dana i meseci sa kosmichkom godinom.Maje su takodje imale ovakav kosmichki kalendar i cifra kosmichke godine je otprilike ista kao ova Svarogova godina ali je njihov kalendar Lunarni.nebitno , uzecu da chitam Slovensku astrologiju , valjda ce mi se neke stvari objasniti..neshto sam tako razmishljala ..evo uzmite za primer Makedonce , oni su bash solarni narod , zemljoradnichki i ne bash ratnichki uz to uvek stavljaju Sunce na svoju zastavu...a za Srbe se kaze da potichu od vukova..vuk je htonichna , nocna zivotinja a tu je i pojam vampira , usko vezan za Srbe a vampirizam je povezan sa noci i Mesecom.uz to Srbi i jesu ratnichki narod...koliko kontam, bilo je imedju Slovenima poklonika Meseca, bar tako kaze Velesova knjiga i oni su zrtvovali ljude Bogovima za razliku od onih zemljoradnichkih Slovena...

Zrtvovanje ljudi je doslo kasnije kod slovena, pod uticajem drugih naroda. Kada se malo bolje pogleda, uocice se da su sloveni koji su zrtvovali ljude ziveli na granici sa vikinzima koji su imali obicaj zrtvovanja ljudi. Taj obicaj ne postoji kod slovena koji su ziveli "unutar" slovenskih zemalja...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo uzmite za primer Makedonce , oni su bash solarni  narod , zemljoradnichki i ne bash ratnichki uz to uvek stavljaju Sunce na svoju zastavu...

Ти њих зовеш народом? Они су комунистичка творевина... Зна се да су они или Срби или Бугари, мање Грци или Шиптари... Наравно, причам о ономе што се сада зове "Македонцима", не мислим на грчке Македонце...

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

njih?ja sam polu-Makedonka i ne smatram svoj narod nekom verzijom Srba ili Bugara..Shiptari?kazi to nekom Makedoncu u Skoplju ili Tetovu , pa da vidimo kako bi proshao..mani me te shesheljovske spike.....Makedonci jesu Sloveni..Bugari su , bre, polu Tatari a isti Makedonci stvarno nemaju neke veze sa Srbima, nikakve psiholoshke slichnosti..uzmi pa chitaj neko Makedonsko knjizevno delo ili razgovaraj sa nekim Makedoncem.a da ne govorimo o muzici, chisti slovenski ritmovi i melodije..Mein Gott icon_rolleyes.gificon_rolleyes.gificon_rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зна се да су они или Срби или Бугари, мање Грци или Шиптари...

Pa ako se zna šta su, zašto mi u oko upada toliko ovog "ILI" u jednoj rečenici? ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

njih?ja sam polu-Makedonka i ne smatram svoj narod nekom verzijom Srba ili Bugara..Shiptari?kazi to nekom Makedoncu u Skoplju ili Tetovu , pa da vidimo kako bi proshao..mani me te shesheljovske spike.....Makedonci jesu Sloveni..Bugari su , bre, polu Tatari a isti Makedonci stvarno nemaju neke veze sa Srbima, nikakve psiholoshke slichnosti..uzmi pa chitaj neko Makedonsko knjizevno delo ili razgovaraj sa nekim Makedoncem.a da ne govorimo o muzici, chisti slovenski ritmovi i melodije..Mein Gott rolleyes.gifrolleyes.gifrolleyes.gif

То што си ти пореклом са југа није аргумент да такозвани македонци постоје. У Тетову нема "македонаца", има углавном шиптара. Људи који живе на територији БЈРМ јесу Словени, наравно. Читао македонска дела, причао сам људима одоздо и шта? То би требао да ми буде доказ да је "Македонац" национална одредница? Не, већ је територијална. Што се Војислава тиче, исти ми се гади.

Мој професор географије ми је причао колико притисака су трпели Срби у Макд после рата. Његов отац је морао да промени презиме у Цветковски, јеби га, хтели из стана да га избаце. А таквих примера има на хиљаде. Постоје Срби, на жалост постоје и Хрвати, а постоје и Словенци. То је то што се тиче слковенских народа на овим "нашим" просторима. Зајебимо те комунистичке творевине.

Иначе, можеш ти себе сматрати чиме ти је воља, драга девојко, али то не значи да ти то јеси.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Иначе, можеш ти себе сматрати чиме ти је воља, драга девојко, али то не значи да ти то јеси.

 

 

 

Upravo suprotno od onoga sto ti tvrdis.Ne mogu da verujem da posle svega sto se desilo i poraza takve politike, da se jos uvek insistira na srpskoj ''posebnosti''.Uostalom, nije li tema Velesova knjiga?

 

Зна се да су они или Срби или Бугари, мање Грци или Шиптари

 

''Zna se''?Ko zna, kako zna?Zna se poreklo svakog Makedonca?Na kraju, ako su oni srecni pod imenom Makedonci, ne vidim zasto ja ne bih bio.

Edited by Tetragrammaton Cleric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да врнем мало тему у нормалу.

 

Zrtvovanje ljudi je doslo kasnije kod slovena, pod uticajem drugih naroda. Kada se malo bolje pogleda, uocice se da su sloveni koji su zrtvovali ljude ziveli na granici sa vikinzima koji su imali obicaj zrtvovanja ljudi. Taj obicaj ne postoji kod slovena koji su ziveli "unutar" slovenskih zemalja...

 

То је глупост.Сви народи су приносили људске жртве и што би се сад Словени разликовали.Остаци тих жртвовања су остали у народној традицији.

 

Нпр. кад у некој пичковији на светог Штатијазнамкога дне у оближњу баруштину потапају младу девицу,то је врло вероватно остатак жртвовања девице тој баруштини,ради бржег интернета или тако нечег.Вероватно би у муљу на дну исте пронашли људске кости.

 

Та теза о томе да су Словени то преузели од германа је чисто неопаганско заношење(као и скоро све што се данас тврди о веровањима Старих Словена).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Да врнем мало тему у нормалу.

 

 

 

То је глупост.Сви народи су приносили људске жртве и што би се сад Словени разликовали.Остаци тих жртвовања су остали у народној традицији.

 

Нпр. кад у некој пичковији на светог Штатијазнамкога дне у оближњу баруштину потапају младу девицу,то је врло вероватно остатак жртвовања девице тој баруштини,ради бржег интернета или тако нечег.Вероватно би у муљу на дну исте пронашли људске кости.

 

Та теза о томе да су Словени то преузели од германа је чисто неопаганско заношење(као и скоро све што се данас тврди о веровањима Старих Словена).

 

Lose sAm napisao, izvinjavam se...

Mislio sam na to da sloveni nisu prinosili druge slovene na zrtvu bogovima.

Ta teza je, kada se pogleda bolje, zaista logicna i u skladu sa ubedjenjima slovenskih naroda.

Edited by VANDALICUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

jah , zrtvovali su hriscane svojim Bogovima kao sav normnalan svet icon_smile.gif ..a ako su vec zrtvovali hriscane shto ne bi zrtvovali i kog neprijatelja radi boljeg ishoda borbe na primer ?pa i u samoj Velesovoj knjizi vidish koliko su Sloveni bili miroljubivi i ne-krvolochni ("Ishli smo u smrt kao u praznik" icon_rockdevil.gif ), dok im je Mater Sva letela iznad glave i pozivala u ljut boj..takvi ljudi se ne bi libili da prinose ljudske zrtve, rekla bih...koliko se ja secam ima jedan slovenski ritual gde se kache komadici tkanine na drvo kao zrtve Vilama.shto je ostatak rituala zrtvovanja zivog choveka istim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko se ja secam ima jedan slovenski ritual gde se kache komadici tkanine na drvo kao zrtve Vilama.shto je ostatak rituala zrtvovanja zivog choveka istim...

ovakvi argumenti nisu argumenti nego samo jedno "mozda"

 

kod nas reke: ljudska i djetinja

 

bacanje krsta u vodu za bogojavljenje

 

uzidjivanje senke u nove gradjevine

 

itd.. itd..

 

ali zapravo nema pravog dokaza pored svih aluzija

a opet, pitanje je i shta smo sve preuzeli od romanizovanih ilira i ostalih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tome ja i pricam...

Nema konkretnih dokaza koji bi ukazali na to da su Sloveni zrtvovlali druge Slovene svojim bogovima. To je glupost i potpuni apsurd.

Ako gledamo to koliko smo preuzeli od ilira i tracana obicaje reklo bi se - ne puno, jer su Sloveni veoma bili privrzeni svojoj veri. Ali ovo ne treba shvatiti kao izjavu da bas nista nismo preuzeli. To se u nekim primerima (pogotovu iz mog kraja, Pirot i okolina) veoma jasno vidi...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar deo kultura je nekad davno iamo ljudsku zrtvu. Cak su i starozavetnom bogu u tofetima prinosene ljudske zrtve, uglavnom deca. MI kazem oda su Kelti to radili, ali je glavni izvor informacija za tu tvrdnju su zapisi Rimljana koji su im bili smrtni neprijatelji. To ko kad bi citali ratnu propagandu ovih o onim, ili onih o ovim u nasim proteklim ratovima. Ili govorili o cetnicima na osnovu Bulajicevih filmova. jednostavno mi o tome nemamo bas previse podataka da bi ista tvrdili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

upravo tako. A Sloveni bejahu mahom nepismen narod, pa o svemu tome mozemo samo da nagadjamo i da zamisljamo i na forumima vatreno branimo stvari koje nam se svidaju, a koje, ruku na srcu, vrlo lako mogu biti samo izmisljotine sa kraja 19-tog i pocetka 20-tog veka. Osim par imena starih bogova, biljne medicine i znacenja odredjenih vrsta drveca (sto definitivno treba sacuvati kao deo tradicije), ostalo mora biti podvrgnuto sumnji. Ja bih voleo da je Velesova Knjiga autenticna i verodostojna, pa da mogu da naucim o verovanjima svojih predaka, ali ne zelim da verujem u "spiku" zlih cika koji to zloupotrebljavaju da bi upravljali patriotskim osecanjima slovenskih naroda. Ako je poenta neopaganstva da se nekriticki prihvate sve price vezane za stara imena, a ne da se rekreiraju prave price iz proslosti, onda jebiga, nije to to. I Tolkinov mythos ima dobro razradjenu pozadinu i vise posvecenih sledbenika nego sto ima neopaganskih Slovena na svetu, ali je ipak vestacki i samo izmisljotina bazirana na fragmentima verovanja raznih naroda.

 

no flame intended.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imamo Velesovu Knjigu kao neku vrstu pisanog izvora za izucavanje slovenske mitologije. Kazem "neku vrstu" jer je pojedini i ne priznaju kao adekvatan dokument koji bi se odnosio na sve Slovene.

 

Ali i samo proucavanje obicaja moglo bi da nas navede na obicaje nasih predaka, sto se, najcesce, i cini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imamo Velesovu Knjigu kao neku vrstu pisanog izvora za izucavanje slovenske mitologije. Kazem "neku vrstu" jer je pojedini i ne priznaju kao adekvatan dokument koji bi se odnosio na sve Slovene.

 

Ali i samo proucavanje obicaja moglo bi da nas navede na obicaje nasih predaka, sto se, najcesce, i cini.

Slazem se pod uslovom ako je ona autenticna. Ne kazem da nije, ali ne kazem ni da jeste. Jednostavno to je jos uvek nejasno, ima ozbiljnih razloga da mislimo d anije, ali ni jedan od tih razloga nije dovoljno ubedljiv da kazemo da nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

sve je to lepo..verujem u postojanje Arkone i ostalih stvari spomenutih u Velesovoj knjizi..ali stavite na tas chinjenicu da su i Jurij Miroljubov i Aleksandar Asov, dakle likovi koji popularizuju staroslovensku religiju i izdaju knjige o istoj oboje hriscani te je njihovo tumachenje slovensko-vedske religije , kako je oni nazivaju, i Velesove knjige pre svega obojeno hriscnskim tonovima...nije to shto mene boli da oni nisu predstavljali Slovene kao ratnike vec me nervira to shto iako potenciraju Arijevstvo i sl. veoma blagonaklono gledaju na hriscanstvu (smatraju da je pravoslavlje u sushtini najbolje ochuvalo staru slovensku religiju, dodje choveku da se zahvali prvom popu na ulici shto su hriscani unishtavali hramove i kipove starih Bogova :ph34r: ), dok s druge strane svojim najvecim neprijateljima smatraju sirote Germane (na stranu shto su Germani razapeli Busa Belojara, to stvarno nije bilo cool :) ) ali mi stvarno nije jasan taj arijevski trip i simpatije prema hrscanstvu..chitam sad Slovensku astrologiju, cool knizica totalno, daleko od toga da su Sloveni bili divljaci heh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sve je to lepo..verujem u postojanje Arkone i ostalih stvari spomenutih u Velesovoj knjizi..ali stavite na tas chinjenicu da su i Jurij Miroljubov i Aleksandar Asov, dakle likovi koji popularizuju staroslovensku religiju i izdaju knjige o istoj oboje hriscani te je njihovo tumachenje slovensko-vedske religije , kako je oni nazivaju, i Velesove knjige pre svega obojeno hriscnskim tonovima...nije to shto mene boli da oni nisu predstavljali Slovene kao ratnike vec me nervira to shto iako potenciraju Arijevstvo i sl. veoma blagonaklono gledaju na hriscanstvu (smatraju da je pravoslavlje u sushtini najbolje ochuvalo staru slovensku religiju, dodje choveku da se zahvali prvom popu na ulici shto su hriscani unishtavali hramove i kipove starih Bogova :ph34r: ), dok s druge strane svojim najvecim neprijateljima smatraju sirote Germane (na stranu shto su Germani razapeli Busa Belojara, to stvarno nije bilo cool :) ) ali mi stvarno nije jasan taj arijevski trip i simpatije prema hrscanstvu..chitam sad Slovensku astrologiju, cool knizica totalno, daleko od toga da su Sloveni bili divljaci heh...

 

Pa gledaj ovako...

Cinjenica je da je pravoslavno hriscanstvo ocuvalo vise obicaja starih slovena nego katolici... Daleko od toga da branim hriscansku religiju, naravno da je ona nametnuta i strana Rodu, ali ti obicaji danas mnogo pomazu u proucavnju slovenske religije. germani i jesu bili neprijatelji slovena, to je takodje cinjenica. to je potpuno normalno, jer su se granicili i vecno otimali oko zemlje (sto govore i slovenska imena nekih nemackih toponima- Berlin, na primer)

"Arijevski trip" ne mora da ide (cak cesto i ne ide) pod ruku sa simpatijama prema hriscanstvu, ne znam odakle ti takvo misljenje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...