Jump to content

Velesova knjiga


Recommended Posts

Guest 10 dinara

ja mislim da je falsifiakt.Mislim ovu knjigu je mogao napisati svako ko malo bolje poznaje istoriju.

 

 

Da i to za Peruna ognjenboga stvarno jeste sranje.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Crnorizac(monah) Hrabar u svom delu:"O pismenah" ne govori o razvijenom pismu kod Slovena vec pominje chrte i reze kao primitivno pismo votivnog karaktera,koje po svemu sudeci nema neka konkretna fonetska obelezja vec,po svemu sudeci,chisto obredna svojstva i eventualno neku numericku vrednost.Svako pismo mora imati svoju evoluciju i kao takvo(ukoliko je relativno izvorno)mora biti malo vishe zastupljeno u materijalnim ostacima,ali je chinjenica da toga u ovoj prichi nema.Inache milim da je pitanje autentichnosti diskutabilno,a pogotovo smisao i podudarnost sadrzine sa objektivnim znanjima o Slovenskim mitovima i ranoj istoriji,na shta je Svarog gore dobro ukazao.>>Prochitaj-prouchi-ispitaj-uporedi-daj sud<< icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја не причам да су црте и резе развијено писмо,попут латинског или грчког у то доба,већ га наводим као доказ да су Словени користили неку врсту азбуке,макар и само у религијске сврхе.На крају крајева зна се ко су били једини писмени људи на овим просторима у средњем веку а и касније.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leone, jebo ga ja, sta mu dodje taj "politeistichki monoteizam"? Jel to onaj hriscanski buckuris ili nesto trece. Ni kod jednog naroda nisam cuo da su pagani imali tako neku cudnu stvar. Zasto ce onda Svarogu vise oblika, kad je to svejedno uvek i samo on, pa kud god okrenes dodjes na isto i ako je sve samo oblik Svaroga, koji moj krasni sad tu rade neki Belobog i Crnobog? Kao jedan je svetla Svarogova strana i on je tu kad je Svarog dobar i raspolozen, a drugi je losa strana i on je oblik Svaroga kad ovaj popizdi na nekog ili resi da malo bude zlocesti bog. Pa sta je taj nas Svarog onda, podvojena licnost, pa je pre podne beo, a poslepodne crn? Kapiras, ne ide mi to u glavu, pa da jebe rak raka.

 

Crni bombarder,

 

Sto se tice Beloboga, koliko ja znam u Velesovoj knjizi se pominje, zato i pitam za cega on zapravo sluzi.

Ma, najbanalniji primer politeistichkog monoteizma je sledecji: Sunce i zrakovi. Sunce je vrhovni bog, a zrakovi su drugi bogovi. Glupost pukeface.gif

 

Da, nigde to nije postojalo sem kod nas.... Mozhda je ovaj sklop zapravoo bio stepenik ka primanju hrishcjanstva? Shta ti mislish?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne mislim nista.

Ozbiljno, neko bi morao da se djavolski potrudi da bi me ubedio da su samo Sloveni bili sposobni da razviju taj "politeisticki monoteizam" sa suncem i zracima. Ako je dokazano da postoji cvrsta veza izmedju svih indo-evropskih, da ne kazem arijevskih, panteona, a dokazano je, i ako svuda mogu da se identifikuju cak iste predstave o nekim bogovima, kojim sad trikom samo jedno pleme (doduse veliko) moze da razvije apsolutno drugaciji koncept? I to ne samo sto je tu neki bog malo drugaciji nego je cela zgrada mitologije uzdrmana iz osnova.

Na kraju krajeva, odakle to Slovenima? Jel' to znak uzimanja nekih stranih filozofija od jedne grupe Slovena, koji su se recimo sreli sa nekim grckim misliocima (ispravi me ako gresima, ali mislim da je Zenon govorio ako je bog jedan), pa oda tu nesto izmuckali? Ako je tako onda je to samo karakteristika tih tipova koji su dosli u dodir sa, recimo tim nekim grckim ucenjem, a ne svih Slovena. Ono sto je sigurno, to je da Sloveni nisu na fer i slobodnim izborima glasali za neku opciju koja je nudila reforme u religiji, i da nisu sprovodili "tranziciju" od poiteizma ka monoteizmu.

 

Ako Velesova knjiga nije istinita, ili ako je ta dascica dodata originalu, to je onda druga stvar.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dushane,

prochitao sam to bio negde, ne znam ko je to napisao, neki etnolog chini mi se. Jedan bog u vishe oblichija. Sunce - zraci. Uzhas, to mu dodje kao sistem koshnice. Jedan bog u vishe oblichija, je stvarno pukeface.gif Ako cjemo i arhetipski da gledamo, pa to je isto onda uzhas.

Mislim da je ovo bilo propagirano u nekoj prelaznoj fazi izmedju paganizma i hrishcjanstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vampyr Poet>>>>

Mislim da je ovo bilo propagirano u nekoj prelaznoj fazi izmedju paganizma i hrishcjanstva.

 

Владимир, пре него што је увео хришћанство у Русију, покушао је да сажме све култове у један јединствен систем. Пошто му то није успело, он се обратио Цариграду. Ми немамо никакве представе о том покушају, можда је Велесова књига баш из тог периода. Иначе у њој се помињу и Грци, и Грчко писмо.

Edited by Millennium

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
imam neki engleski prevod koji se zove Book Of Koliada

neki delovi su indentični kao Velesova Knjiga,ali ima i razlika

el zna neko nešto o ovome?

Ukoliko se ne varam u njoj je opisano kako je Rod stvorio svet..a Svarog zavrsio kreaciju.

 

Zanimljivo je kako je stvorio kravu Zemun' i kozu Sedun' i od njihovog mleka je nastao mlecni put...ima dosta zanimljivih prica.

Normalno je da bude identicnosti sa Velesovm knjigom.

icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Нису знакови руна,то писмо ич нема са рунама.Руне су нордијско срање,а ово тј. Влесовица нема везе са Викинзима и тим причицама.

 

Први пут чујем за то у Чешкој.

Дај неки линк нешто...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нису знакови руна,то писмо ич нема са рунама.Руне су нордијско срање,а ово тј. Влесовица нема везе са Викинзима и тим причицама.

 

Први пут чујем за то у Чешкој.

Дај неки линк нешто...

Rune nisu sranje i nisu samo nordijske.

Imas vise vrsta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ах да,заборавио сам.

 

Постоје исландске,норвешке и шведске,да ли сам неке заборавио...

Данске?

 

И јесу срање.

Zbog cega su sranje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ах да,заборавио сам.

 

Постоје исландске,норвешке и шведске,да ли сам неке заборавио...

Данске?

Anglo-saksonske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anglo-saksonske.

Mislim da postoje i piktske. Mada nisam siguran da li su one autenticne, ili su mozda neka skorasnja tradicija? Sta vise prilicn osam skeptican prema tome, ali treba proveriti posto se ponegde i one pominju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...