Jump to content

Koji solo vas neodoljivo podseca na narodnjak?


BLACK JESUS

Recommended Posts

Nema šta da se kladiš, Dick Dale je priznao da je to "jedna tradicionalna pesma sa Balkana".

 

sedi, jedan :D bas me zanima gde je on to "priznao"...

Dick Dale je poreklom Libanac. Roditelji su mu rodjeni u Bejrutu. Njega je ucio ujak da svira neki instrument (ne znam kako se zove, ali slican je tamburici). Taj instrument se svirao perom mesto trzalicom. Odatle je Dale pokupio onaj brzi alternate picking sa 1000000 tonova u sekundi (mozes da poslusas i neku starogradsku pesmu i cujes kako svira tema, to je slican rad). Misirlou je arapska narodna pesma.

A cuo sam, iz nepouzdanih izvora, da je Stanisa Stosic 60ih godina bio u Americi i da je tamo cuo Beach Boyse, koji su obradili Misirlou...

e da, linak http://usinfo.state.gov/xarchives/display....yblehs0.0821802

Edited by Elmo Lewis

Share this post


Link to post
Share on other sites

super je ovaj topik :) nego jel neko od vas pomislio zašto je arapska skala toliko korišćena u metalu. meni je to uvek bila zanimljiva pojava, i kad sam god pitao neke gitariste otkud to toliko nisu imali prestavu o tome sem zato što zvuči egzotično, mračno ili epski.

 

možda bi mogo od toga da se napravi zaseban topik, samo što sam malo prso s mozgom pa ne mogu da sročim... :mrtav:

Pa vidis gitara je arapski instrument i skoro sve te melodije odsvirane na recimo fruli zvuce persijski a na harmonici srpski hahaah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidis gitara je arapski instrument i skoro sve te melodije odsvirane na recimo fruli zvuce persijski a na harmonici srpski hahaah

ne znam, možda si u pravu, ja imam dva objašnjenja - ili arabska lestvica kao takva ima fizička svojstva kojima zavodi slušaoca i kompozitora/muzičara (sazvučja, frekvencije), ili je ključno njeno bliskoistočno poreklo i sve asocijacije koje možemo imati (ratovi, osvajanja, tri najveće religije i njihove mitologije, pustinja, preživljavanje, niske strasti, šerbet, opijum, harem...)

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam, možda si u pravu, ja imam dva objašnjenja - ili arabska lestvica kao takva ima fizička svojstva kojima zavodi slušaoca i kompozitora/muzičara (sazvučja, frekvencije), ili je ključno njeno bliskoistočno poreklo i sve asocijacije koje možemo imati (ratovi, osvajanja, tri najveće religije i njihove mitologije, pustinja, preživljavanje, niske strasti, šerbet, opijum, harem...)

 

Basic instincts? :mhihi:

 

Svidjaju mi se oba objasnjenja. Zapravo, verovatno je rec o jednom.

 

Steta sto su mi teorija i istorija muzike na nivou 1. razreda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije šteta, jebeš teoriju i istoriju treba isviravati tu đitru, nego to ja kad zaglavim na šljaci pa blenem u monitor i onda mi koješta pada napamet. npr. zašto ovaj modus zvuči veselo a onaj melanholično... ili zašto ta arabika ima masnoću, težinu i zlokoban/jezovit prizvuk zbog čega je nezamenljiva u black-u i death-u, uopšte u svim ekstremnim metal žanrovima. a nema veze sa lokalnom istorijom, kao recimo mi sa Turcima, pa da kažeš je zbog njihovog uticaja, jer ovamo je koriste i bendovi iz Norveške, Švedske, Poljske, USA, itd.

 

kažeš, basic instincts - bliski istok? ono kao sunce prži krv žubori, zmije gamižu, žene nose hidžab a ispod vulkan strasti i perverzije, horor u pustinji, priviđenja, zver u tebi se budi... šta znam, ima tu nečeg dubljeg što stvara osećaj prokletstva i zle kobi a nije vezano za verske ratove, kolonijalna osvajanja i kontrolu nafte. jedino da krenem da obilazim Siriju, Jordan, Bahrein, Jemen, Emirate, to mora da se istraži na terenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

more persijka skala E 0 1 4 5 6 9 kako da ne ostanesh ravnodushan,zvuchi veoma mrachno-egzotichno bash heavy

a na narodnjak me poseca....Sepultura-Terrotory i josh par njih uglavnom od Mejdena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

U zadnje vreme koliko sam primetio u narodnjake ubacuju neke predrkane metalske solaze, ono, mislim, prolazim pored kafane chujem neko mjaukanje sa zvuchnika kad onda neko sprzi skalchinu, pa teping, ovo ono, i na kraju zavrshi sa onim artifishl harmoniksom, ja se skenjao xDDD

Terca u She-Wolf solazi bi ekstra proshla u nekoj kafani, uz dobru atmosferu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...