Jump to content

Hinduizam


Recommended Posts

Well, Hinduism believes in reincarnation, which means to be reborn in another body and this is the major thing I don't believe in. Well, as you can see, the world is getting worst and the population rate is still increasing. If sinners were reincarnated to lower level animals or insects, why the population rate is still increasing but not decreasing ? And, if you notice that the origin of Hinduism is rather uncertain and it had changed during the 18th century. Today's Hinduism practices were more worldly compare to the old practices. Honestly, Hinduism is the most complicated religion in the world, not many people can really understand its practices.

Hinduism believes in many gods (polytheism); I think that there is only one God, and that God created the world. Besides of those many gods, there must be a high god that governs them. Why believe in many small gods instead of believing in a high god ?

According to Hinduistic practices, The Code Of Manu, which says that there are four major role in the life of Hindu; First, to be a student. Second, to be a householder. Third, to be a retired person. Then the last is to become an Ascetic. Well, what I think is that those practices were concentrate on the self. It does do with love for others or self-interest.

Hinduism believes that all gods do different things. Like Matsya, the fish; he appeared at the time of the great flood, to warn humanity. Kurma, the tortoise; he rescued treasures from the flood. Varaha, the boar; he raised the earth from the flood. Nara-Simha, the man-lion; he defeated evil demons. Vamana, the dwarf; he also defeated evil demons. Parasha-Rama, 'Rama with an axe'; he destroyed the members of the Kshatriya warrior caste who threatened to dominate the world. Rama-Chandra, the hero of the Ramayana epic; He was a noble hero who combated the evil in the world; he is the epitome of virtue. Krishna, a god in his own right, the most popular of all gods; he is also the hero of many myths, depicted as a lover, a warrior and a king. Buddha, the enlightened one; the ninth avatar is Gautama; the Buddha founder of Buddhism. Kalki, the tenth avatar is yet to come. That was the ten avatars of Vishnu; there will be many more.

 

ps: sta mislis o dolasku kalkija

hahahahhahahahahahhaahhahaahah

ups.............

ph34r.gifno.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

E ovako:

Zaboravio si dva "glavna" boga. U Hinduizmu se smatra da postoje 3 "glavna" boga. Brahma-stvoritrelj, Visnu-cuvar svrga sto postoji i Siva- unistitelj.

E sad. Shiva ili ti Rudra, ili ti Pasupati je bog zvijeri- odatle dolazi ime Pasupati sto znaci car zvijeri, bog bolesti i smrti- Rudra- i Siva sto znaci Milostivi zato sto je oprastao onima koji traze oprostaj.

E sad to sto si rekao Hinduizam jeste jaaaako zapetljana religija. Mijenjala se nevjerovatno puno, ali je sustina ostala ista. Da Hinduizam vjeruje u inkarnaciju i to sto si rekao da ako stvarno postoji inkarnacija i broj ljudi raste ja to ovako opravdavam: Posto Kasjapa od koga vode porijeklo bogovi, demoni, ljudi, ptice, zmije, dzinovi, cudovista, zreci, krave i mnoga druga bica bozanske ili demonske prirode koja su nastanila nebo, zemlju i podzemne svetove u kontinuitetu stvara, pa normalno je da raste broj ljudi.

(uh kako skacem sa teme na temu)

Znaci: Bogovi stalno stvaraju i unistavu i to se osjeca i vidi.

Nove duse se stvaraju. Zar ne mislis da bi bilo glupo da Je Brahma ili Kasjapa na pocetku stvorio recimo 5000000000 dusa koje se stalno vrte na zemlji? Bogovi stalno stvaraju nove duse koje traze svoje mjesto na zemlji.....

 

Jos sam nesto htjela reci, ali sam sad zaboravila....

E bravo za Kalkija.

Kalki je bog koji ima moc da da ljudima prosvetljenje i on donosi zlatno doba zemlji.

Po njemu zlatno doba za zemlju ce poceti u junu ove godini kada Venera bude nemam pojma gdje, a zavrsice se 2012....

Nadam se da je u pravu....

 

Tolko za sad. Znam da sam zbrkano pisala, al sta cu...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd' ja bas i nemam nekog omiljnog boga, ipak se bavim drugim stvarima vezanim za istocnu filozofiju ali evo jedne zanimljivosti...

U indijskom nacionalnom plesu svaki pokret znaci stih iz "veda" pa ako niste znali sada znate...

Inace hinduizam sam po sebi nista specijalno ne predstavlja... ali zavisi opet kako gledas na stvari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

E ovako:

Zaboravio si dva "glavna" boga. U Hinduizmu se smatra da postoje 3 "glavna" boga. Brahma-stvoritrelj, Visnu-cuvar svrga sto postoji i Siva- unistitelj.

E sad. Shiva ili ti Rudra, ili ti Pasupati je bog zvijeri- odatle dolazi ime Pasupati sto znaci car zvijeri, bog bolesti i smrti- Rudra- i Siva sto znaci Milostivi zato sto je oprastao onima koji traze oprostaj.

E sad to sto si rekao Hinduizam jeste jaaaako zapetljana religija. Mijenjala se nevjerovatno puno, ali je sustina ostala ista. Da Hinduizam vjeruje u inkarnaciju i to sto si rekao da ako stvarno postoji inkarnacija i broj ljudi raste ja to ovako opravdavam: Posto Kasjapa od koga vode porijeklo bogovi, demoni, ljudi, ptice, zmije, dzinovi, cudovista, zreci, krave i mnoga druga bica bozanske ili demonske prirode koja su nastanila nebo, zemlju i podzemne svetove u kontinuitetu stvara, pa normalno je da raste broj ljudi.

(uh kako skacem sa teme na temu)

Znaci: Bogovi stalno stvaraju i unistavu i to se osjeca i vidi.

Nove duse se stvaraju. Zar ne mislis da bi bilo glupo da Je Brahma ili Kasjapa na pocetku stvorio recimo 5000000000 dusa koje se stalno vrte na zemlji? Bogovi stalno stvaraju nove duse koje traze svoje mjesto na zemlji.....

 

Jos sam nesto htjela reci, ali sam sad zaboravila....

E bravo za Kalkija.

Kalki je bog koji ima moc da da ljudima prosvetljenje i on donosi zlatno doba zemlji.

Po njemu zlatno doba za zemlju ce poceti u junu ove godini kada Venera bude nemam pojma gdje, a zavrsice se 2012....

Nadam se da je u pravu....

 

Tolko za sad. Znam da sam zbrkano pisala, al sta cu...

Po kome ce Kalki da dodje ove godine? Kalki i nije Bog u klasicnom smislu te reci, pre je deseta inkarnacija Boga na zemlji. Ovo oko dolaska ove godine i 2012. mi lici na neki new age crap koji rabi majanski kalendar.

Edited by Gwydion

Share this post


Link to post
Share on other sites

pojavljuju bogovi Brahma, Višna i Šivu. Brahma je stvoritelj, Višnu je održavatelj, Šiva je razaratelj Ó njihovo trostruko djelovanje odgovara ritmu svijeta. Brahma ima zadatak dovesti mnoštvo u život na mjesto prvobitnog jedinstva. Njegov ženski dvojnik je Sarasvati, energija koja dolazi iz njega. Višnu upravlja ljudskom sudbinom i njegov kult je veoma omiljen. On se čovječanstvu približio u deset reinkarnacija: Matsya, Kurma, Varaha, Nara-Simha, Vamana, Paruša-Rama, Rama-Čandra, Kršna za kojeg se smatra da je potpuna reinkarnacija, pa je i sam bog, Buda, osnivač budizma, i Kalki, deseti avatar koji tek treba doći. Šiva je izvor i dobra i zla, a Kali, Šivina žena, simbol je suda i smrti.

 

Jogini su težili potiskivanju želje i ljubavi i osjećaja općenito, pa se kao reakcija na njihovu krutost javila ideja o bhakti, ili odanosti određenom bogu, čime se zadobiva milost. Iz odanosti bogu proizlazi mokša ili oslobođenje. Radi se o otpuštanju, odnosno oslobođenju, osamostaljenju i slobodi. Ideja o mokši javlja se zajedno s idejama o samsari i karmi. Ono što čovjeka sputava u krugu rođenje-smrt-ponovno rođenje je neznanje. Posebno znanje stiče se meditacijom praćenom disciplinom joge i ponavljanjem misteriozne mantre "Om", koja predstavlja najviše u biće u njegovoj punoći. Ali postoji i put djelovanja, karma-marga. Taj put oslobađanja priznaje da živimo u svijetu u kojem treba raditi i odgovoriti mnogim obvezama. Mi ne smijemo ne sudjelovati u etičkim zahtjevima kojih smo svjesni.

 

 

tekst je skinut

iskreno nisam bas za hinduizam

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma izbrkala sam. Imas Kalki Bhagavan - Sri Kalki Avatar. I Da kalki.

Za Da Kalki kazu da ce doci u Kalinoj eri kada ce bogovi biti zaboravljeni...

Ma teorija o Avataru je malo sarolika u Indiji i ne postoji opsta uskladjenost nego mene interesuje otkud bas ova godina i da ce trajati do 2012.?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

black totem - bez uvrede, ali ove tekstove sto si 'skinuo' i postovao imaju bas retarditano shvatanje hinduizma.

face of melinda - kako to mislis sam po sebi ne znaci nista? icon_confused.gif

mistress - trenutno smo u kamenom ili bronzanom dobu (zavisi ko kako tumaci). Licno smatram da smo u bronzanom dobu, posto je to doba razvijanja (tele)komunikacija. U zlatnom dobu necemo biti skoro (ako se ne varam, tek za oko 3-4000 godina ce doci novo doba, ponavljam ako se ne varam)

 

Sto se samog hinduizma tice - nije to za Slovene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma teorija o Avataru je malo sarolika u Indiji i ne postoji opsta uskladjenost nego mene interesuje otkud bas ova godina i da ce trajati do 2012.?

Pazi Kalki Bhagavan - Sri Kalki Avatar je nekakav prorok koji to rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mistress - trenutno smo u kamenom ili bronzanom dobu (zavisi ko kako tumaci). Licno smatram da smo u bronzanom dobu, posto je to doba razvijanja (tele)komunikacija. U zlatnom dobu necemo biti skoro (ako se ne varam, tek za oko 3-4000 godina ce doci novo doba, ponavljam ako se ne varam)

 

Slazem se sa tobom mi smo daaaaaaaleko od zlatnog doba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi Kalki Bhagavan - Sri Kalki Avatar je nekakav prorok koji to rekao.

Ko je sad pa taj Sri Kalki Avatar? kalki jos nije dosao, bilo j espekulacija da je Hitler bio kalki i to je zanimljiva teza ali je diskutabilna. Ako je to rekao neki savremeni ucitelj koja mu je linija transmisije? Ponavlja md ameni ovo mirise na neki new age crap icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

black totem - bez uvrede, ali ove tekstove sto si 'skinuo' i postovao imaju bas retarditano shvatanje hinduizma.

.

znam ali necu nikog da vrdjam

hinduizam je toliko komplikovana, a sa druge strane i glupa vera

sve se svodi na kalkija

sve religije cekaju novi dolazak svog boga

i shodno tome i kalkija

icon_confused.gif

 

a i ovo sloveni i hinduizam

hm.....

icon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam ali necu nikog da vrdjam

hinduizam je toliko komplikovana, a sa druge strane i glupa vera

sve se svodi na kalkija

sve religije cekaju novi dolazak svog boga

i shodno tome i kalkija

icon_confused.gif

 

a i ovo sloveni i hinduizam

hm.....

icon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gif

Definitivno netacno. Hinduizam nije kanonska vera vec postoji jako puno razlicitih ideja i vidjenja stvari. Kalki je deo Hinduizma ali ne i celog Hinduizma. Cak ga ni oni koji ga prihvataju ne vide svi isto, niti se slazu oko broja Avatara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno netacno. Hinduizam nije kanonska vera vec postoji jako puno razlicitih ideja i vidjenja stvari. Kalki je deo Hinduizma ali ne i celog Hinduizma. Cak ga ni oni koji ga prihvataju ne vide svi isto, niti se slazu oko broja Avatara.

zato i kazem da je komplikovana

ali kakve to veze ima sa slovenima?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato i kazem da je komplikovana

ali kakve to veze ima sa slovenima?

Ima velike. I Sloveni i Indusi su Indoevropljani, ili kako se jos drugacije zovu Arijevci. Tu je zabavno zato sto bi onda Romi buduci poreklom iz Indije takodje trebalo da budu Arijevci sem ako su potomci Dravida koje su Arijevci dolaskom n aindijsko poluostrvo pokorili. I slovenska religija i hinduizam poticu iz iste proto-Indoevropske religije. Lingvisticki ako gledas hinduisticki bog vatre Agni je jako slican nasoj reci oganj. Takvih primera je bezbroj. Mi jednostavno imamo isto poreklo samo smo dve grane koje su izrasle iz istog korena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

super zvuci mi kao poredjenje

nordiskog boga thora sa svetim ilijom

posejdon i sveti nikola

itd...

itd...

Ali o tome se vodila rasprava na drugom forumu

Pazi, ne govorimo o povrsnom komparativizmu, niti o arhetipovima. Govorimo o istrazivanjima na osnovu jezika koja se koriste u rekonstrukciji nekih religijskih paradigmi. Nije stvar sta cemu odgovara po principu slicnosti, odnosno delimicne ili potpune podudarnosti, vec sta se razvilo od cega. Nije u pitanju nezavisan razvoj dve ideje i podudarnosti koje nakon toga uslede vec visegranjajuci razvoj iste ideje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

face of melinda - kako to mislis sam po sebi ne znaci nista? icon_confused.gif

Ma objasnih ti danas, moj gornji post ne mogu da editujem icon_cry.gif

ali EDIT -"ZA MENE nema nekog znacaja" icon_biggrin.gif citah ali se zadrzah na drugim stvarima vezanih za istocnu filozofiju, a svakako nista se ne moze razviti ako nema vec nekog znacaja, jedno jednostavno implicira drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ne govorimo o povrsnom komparativizmu, niti o arhetipovima. Govorimo o istrazivanjima na osnovu jezika koja se koriste u rekonstrukciji nekih religijskih paradigmi. Nije stvar sta cemu odgovara po principu slicnosti, odnosno delimicne ili potpune podudarnosti, vec sta se razvilo od cega. Nije u pitanju nezavisan razvoj dve ideje i podudarnosti koje nakon toga uslede vec visegranjajuci razvoj iste ideje.

e tu se vec slazem sa tobom

ali isto to ces naci i u drugim verama , paganizmu itd

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

drevna religija nastala u Indiji oko dve hiljade godina pre Hrista i ima oko osamsto miliona sledbenika. To je politeistička religija, ali sa jednim najvišim, centralnim duhom, Bramom, koji je iznad mnogih manjih božanstava. Niža božanstva zajednička za sve ogranke hinduizma su Krišna, Hanuman, Lakšmi i Durga. Za neka božanstva smatra se da se manifestuju u različitim formama, kao što su Rama i Krišna. Osnovna karakteristika je vera u karmu i rinkarnaciju, kao i u budizam, ali dok je budisti krajnji cilji sloboda duha, hinduisti je to Mosha (v.) Zagovara se kastinski sistem, na čijem vrhu su sveštenici, a na dnu “nedodirljivi”. Jedan ogranak hinduizma je Hare Krišna koji, za razliku od ostatka hinduizma, teži da pridobije druge za ovu veru.

 

cinjenica je takva da dokle god ne ugrozavas tudja ljudska prava imas prava i na svoju veru, itekao je hinduizam prihvacen kao vera

icon_da.gificon_da.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...