Jump to content

Hinduizam


Recommended Posts

pazi face of melinda

da li si citala indisku filozofiju------sarafepali radakrisnan

 

pa hinduisti oni nemaju pravce samo mogucnosti

zato su i zbunjujuci

da postoji pravac reinkarnacije

 

hinduiste kako objasniti?

znaci jedino mogu da kazem da i oni cekaju nesto

kalkija

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato dobija oblicije vere

hteli mi to ili ne

odbijali mi to ili ne

ali tuzno da je tako

icon_da.gif

Nije li svaki paganizam vera?

 

Mislim, od kada je to paganizam nesto posebno i od kada su svi pagani iste vere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kog Boga volit i koji vas Bog nervira u Hinduizmu?

Jebote, kakvo pitanje... Od kada se to o nekoj veri razmatra na osnovu toga koji se bog (aspekt, mit, bilo sta) voli, a koji ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebote, kakvo pitanje... Od kada se to o nekoj veri razmatra na osnovu toga koji se bog (aspekt, mit, bilo sta) voli, a koji ne?

Dobro uvidjenje... to i ja htedoh reci, ali rekoh ajd' da ne spamujem temu bezveze icon_smile.gif

Mistress9 finta je da ne pricas ozbiljno sa onima koji ga dozivlajvaju kao tralalala na ovoj temi ce ti se javljati oni koji barem smeju da napisu nesto a da ne potonu u zemlju... tako da je zato samo pitanje apsurdno...

Inace svaka religija povlaci sa sobom odredjenu filozofiju... ja sam citala nesto informativno prosle godine o tome ali nije mi bilo interesantno pa i ne zapamtih nesto posebno, ali nijedna filozofija nije pricica za pred spavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro uvidjenje... to i ja htedoh reci, ali rekoh ajd' da ne spamujem temu bezveze icon_smile.gif

Mistress9 finta je da ne pricas ozbiljno sa onima koji ga dozivlajvaju kao tralalala na ovoj temi ce ti se javljati oni koji barem smeju da napisu nesto a da ne potonu u zemlju... tako da je zato samo pitanje apsurdno...

Inace svaka religija povlaci sa sobom odredjenu filozofiju... ja sam citala nesto informativno prosle godine o tome ali nije mi bilo interesantno pa i ne zapamtih nesto posebno, ali nijedna filozofija nije pricica za pred spavanje.

Hvala!!!! Pa i nadala sam se da ce mi to neko reci. Jer ovamo nema normalnih ljudi za razgovor!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Znam da i dan danas u Indiji uglavnom roditelji odredjuju deci sa kim ce da se zene/udaju... u sta ja nisam mogao da poverujem kada su mi neki ortaci (iz Indije) rekli. Stavise, uglavnom se slazu sa tim i ne trude se da se opiru. Kako su kulture razlicite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da i dan danas u Indiji uglavnom roditelji odredjuju deci sa kim ce da se zene/udaju... u sta ja nisam mogao da poverujem kada su mi neki ortaci (iz Indije) rekli. Stavise, uglavnom se slazu sa tim i ne trude se da se opiru. Kako su kulture razlicite!

hahahahaha znam to, ali se ne bune vjerovatno zato sto su namrtvo ruzni, pa ih zapadnu lijepe cure. icon_biggrin.gif

salim se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ni cure se ne bune!!! One se vise u tripu "Nemam nista protiv da me roditelji upoznaju sa nekim, pa ako mi se svidi, super". I naravno, nikada se ne bi udale za nekog koga roditelji ne odobravaju. Ta jedna drugarica ima decka (naravno bez seksa, kakav crni seks) i kada bi to rekla roditeljima glavu bi joj otkinuli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

hinduizam mi je najbliza religija i najvise reflektira ono u sto vjerujem...tj u sto vjerujem da je istina...

i on ima svojih losih strana kao i svaka religija, al mislim da je najproduhovljeniji i najbolje objasnjava covjekov bitak...

 

 

om nama shivaya! icon_biggrin.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hinduizam mi je najbliza religija i najvise reflektira ono u sto vjerujem...tj u sto vjerujem da je istina...

i on ima svojih losih strana kao i svaka religija, al mislim da je najproduhovljeniji i najbolje objasnjava covjekov bitak...

 

 

om nama shivaya! icon_biggrin.gif

namaste biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj drug je isao na neka predavanja i meditaciju, ne znam tacno koja grupa ali ima veze sa hinduizmom.Pre neki dan ga pitam kako mu ide posto je trebao da postane ucenik, tj. da dobije svog duhovnog ucitelja i iznenadim se kad mi je rekao da je odlucio da prestane.

To me bas iznenadilo jer je bio zagrejan, meditirao je redovno itd.

Kad sam ga upitao zbog cega je odjednom odlucio da prestane odgovorio mi je da je imao san u kom mu se javio neki lik i rekao mu da ce doci jos dva puta u san i da ce tada umreti. icon_smile.gificon_smile.gif

 

On kaze da to ima sa onim predavanjima i meditacijama..ko zna?

Rekao sam mu da svako moze imati takve snove..

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm...

reci prijatelju da nema to nikakve veze s meditacijom...

mislim, ne moze imati...

meditacija moze djelovati samo u pozitivnom smijeru,..

 

 

 

ja idem na yogu i redovito meditiram i preporucio bih svakome nesto ovakvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

drevna religija nastala u Indiji oko dve hiljade godina pre Hrista i ima oko osamsto miliona sledbenika. To je politeistička religija, ali sa jednim najvišim, centralnim duhom, Bramom, koji je iznad mnogih manjih božanstava. Niža božanstva zajednička za sve ogranke hinduizma su Krišna, Hanuman, Lakšmi i Durga. Za neka božanstva smatra se da se manifestuju u različitim formama, kao što su Rama i Krišna. Osnovna karakteristika je vera u karmu i rinkarnaciju, kao i u budizam, ali dok je budisti krajnji cilji sloboda duha, hinduisti je to Mosha (v.) Zagovara se kastinski sistem, na čijem vrhu su sveštenici, a na dnu “nedodirljivi”. Jedan ogranak hinduizma je Hare Krišna koji, za razliku od ostatka hinduizma, teži da pridobije druge za ovu veru.

 

cinjenica je takva da dokle god ne ugrozavas tudja ljudska prava imas prava i na svoju veru, itekao je hinduizam prihvacen kao vera

icon_da.gificon_da.gif

Hinduizam je NAJSTARIJA religija od svih, iako se ne zna konkretno kada je nastala(kao i uostalom svaka religija). Presudan događaj je bio napad Arijevaca na indusku dolinu oko 4.500 godina p.n.e., kada su osvojili ovo područje čiji su mještani bili nenomadski radnici, zemljoradnici. Arijevci su bili nomadi osvajači i na ovom osvojenom prostoru počeli su da šire svoju vjeru, tako da je hinduizam zapravo kombinacija arijevske i hinduističke. Ono što je bitno jeste fraza TAT TVAM ASI (Ti si to), u kojoj leži čitava hinduistička mistika. To znači da postoji ne centralni duh, kao što si rekao, već univerzalni koji je Bog ili Brahman i individualni tj. čovjek Atman. Brahman i Atman su isto te s toga i ova fraza. Ona u stvari jeste i monoteistička jer vjeruje u jednog boga, ali i politeistička jer vjeruje u 300 miliona drugih bogova, tj. polubogova. Tako da ne možeš da kažeš da je isključivo jedno ili drugo. Zašto baš tako? Pa oni kažu da je "istina jedna, a saznanje o njoj nas dijeli". Ono što je razlika između budizma i hinduizma što prvi nemaju određeni pojam za dušu. Oni vjeruju da tijelo kad umre umire i duša, ali jedan dio ostaje koji se seli u drugo tijelo. Nešto poput plamena svijeće koja je pri kraju ali dovoljan da upali drugu, te se plamen tako nastavlja... Zato oni ne kažu reinkarnacija, već "ponovno rađanje", što zapravo jeste velika sličnost, ali vole tako icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

fine su to teorije , otkud vama sve o nastajanju hindu?

Imam predmet na fakultetu u kojem ne da samo učimo već i raspravljamo o pojmu religije, ali ne kroz teoriju, već kroz književna djela raznih autora. Meni je hinduizam postao nekako najinteresantniji pa sam se informisala. Možeš iz bilo koje knjige da naučiš osnovno... Ali recimo, mogu ti preporučiti knjigu, koja na neki način posredno predstavlja laički rečeno vodič kroz hinduizam. Zove se "Na oštrici brijača" iliti "At the razor's edge" (inače sama fraza uzeta iz jedne od hinduističkih svetih knjiga) autora Somerset Maugham-a. Na engleskom je svugdje imaš, ali u srpskom prevodu je rijeđa. Mada nije teška za čitanje ni u prvoj verziji. Eto.

Edited by Vampiria

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
hm...

reci prijatelju da nema to nikakve veze s meditacijom...

mislim, ne moze imati...

meditacija moze djelovati samo u pozitivnom smijeru,..

 

 

 

ja idem na yogu i redovito meditiram i preporucio bih svakome nesto ovakvo...

Meditacija moze imati i negativne posledice (istina ne neke drasticna) ako se pogresno upraznjava.

 

Na koju jogu ides?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
Naprimjer moze da te boli glava, da se osjecas lose, neraspolozeno... - nista strasno i kobno, ali moguce.

To nisu posledice meditacije ako se pravilno meditira. Meni tio pr elici na posledice

zavrsenog radnog dana ili dugogodisnje veze ili previse boravka na ovom forumu icon_rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...