Jump to content

Hinduizam


Recommended Posts

:]

Hmmm, da, previse boravka na ovom forumu... I opet ne citas pazljivo, valjda imas problem sa koncentracijom sta li?...

Ja samo rekao " Meditacija moze imati i negativne posledice (istina ne neke drasticna) ako se pogresno upraznjava."

Ponavljam "ako se pogresno upraznjava."

Share this post


Link to post
Share on other sites

:]

Hmmm, da, previse boravka na ovom forumu... I opet ne citas pazljivo, valjda imas problem sa koncentracijom sta li?...

Ja samo rekao " Meditacija moze imati i negativne posledice (istina ne neke drasticna) ako se pogresno upraznjava."

Ponavljam "ako se pogresno upraznjava."

Znam, procitao sam, ali sam samo nahlasio to sto si ti rekao. Cisto d advaput utvrdimo gradivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hinduizam je NAJSTARIJA religija od svih

Nije tacno. Najstarija religija od svih je nastala tokom materijarhata.

 

Hare Krisna je inace, savrsen ljubavni par...

Po tom ucenju, najvece covekovo ostvarenje je ljubavna zajednica.

Ali ne znam koliko oni nastoje da prosire svoja verovanja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije tacno. Najstarija religija od svih je nastala tokom materijarhata.

 

Hare Krisna je inace, savrsen ljubavni par...

Po tom ucenju, najvece covekovo ostvarenje je ljubavna zajednica.

Ali ne znam koliko oni nastoje da prosire svoja verovanja.

ne znamo da li je sigurno postojao matrijarhat, sem naravno u Engelsovim teorijama. ISKON je vaisnavizam, no savrsen par pre potrazi u saivizmu, ili cak saktizmu icon_smile.gif.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znamo da li je sigurno postojao matrijarhat, sem naravno u Engelsovim teorijama. ISKON je vaisnavizam, no savrsen par pre potrazi u saivizmu, ili cak saktizmu icon_smile.gif.

Zar?

Ne znamo?

Matrijarhat je prvo (i najbolje) uredjenje. (Uvek je i bilo i ti to vrlo dobro znas, Gwydione... icon_twisted.gif)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, procitao sam, ali sam samo nahlasio to sto si ti rekao. Cisto d advaput utvrdimo gradivo.

:]

Dvosmislen, kao i uvijek. Nego necu da se zamjeram vama lalama. Skoro dolazim na 'neki' festival da slusam 'nekog' Billy Idol-a, a zelim biti primjeran gost.

 

Opet matriarhat - i jos jedno ponavljanje gradiva. Haha!

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...inace sta iz indiske filozofije

koja knjiga?...

Bhagavad Gita, naravno. Ako ti prija onda uzmi celu Mahabharata cije je poglavlje Bhagavad Gita. U originalu je tri puta duza od recimo Biblije. Cudesna literatura icon_da.gif .

 

Ramayana je nesto lakse stivo i znatno krace, ali je i ono 'action packed'. Za razonodu laugh.gif .

 

Bhagavatam nisam citao, ta knjiga pripada 'puranama' sto bi u prevodu bilo neko pradavno saznanje o kosmosu. Prve dve pripadaju kategoriji itihasa iliti istorijskim spevovima, kao desilo se fakat.

 

Ako se covek uzivi onako iz ljuCke perspektive, ne previse napaljen u pomodarskom fazonu, fenomenalno putesestvije ga ocekuje.

 

Uzivaj pivopije.gif .

 

P.S. U korenu svega su šruti i vede. To je medjutim jezivo kompleksna materija za pocetak.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar?

Ne znamo?

Matrijarhat je prvo (i najbolje) uredjenje. (Uvek je i bilo i ti to vrlo dobro znas, Gwydione... icon_twisted.gif)

Ja samo pokusavam da budem istrorijski objektivan. Matrijarhat je kategorija koja nije tako lako dokaziva, a ono sto je o njemu pisano, recimo Bahofen, jcesto je skup falsifikata. Dakle, tu je samo problem u dokazivosti. Engels je to prezentovao kao istorijsku cinjenicu, no da li je to sve bas tako izgledalo? Ne kazem da nije, ali mene interesuju dokazi, a ne lepe zelje. Ne zato da bih negirao, vec bas da bih potvrdio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mi je znati koje to prevode citaste...

 

U hinduizmu, Bog je jedan kao i u svim monoteistickim religijama. To je, citiram, vrhovni kosmicki duh, Indusi ga i ne zovu Bogom tehnicki. Nema pol (seksualni) pa je tesko pisati na srpskom bez odredjenog lica. Inace je sveznajuci, svemoguci, sveprisutan i vecan. Prosto.

 

Tri aspekta Brahman-a (to je ime tog vrhovnog kosmickog duha, prvi put spomenuto u vedama) su Brahma, Shiva i Vishnu. A-s-p-e-k-t-a. Sveto trojstvo sto bi neki rekli. Stavise Indusi ga i zovu 'Trimurti'.

 

Krishna, neki put Rama a cesto i neko treci ili peti su samo najpoznatiji Vishnu-ovi avatari, znaci smrtna ovozemaljska tela u cije se oblicje Vishnu uzme posto resi da sidje odozgo.

 

Komplikacije prirodno nastaju jer vrhovni kosmicki duh moze da radi sta hoce, jel'da, i onda i radi tokom milenijuma sta hoce. Ima tu puno posla oko Indije.

 

Mozda kad bi neko i procitao Bhagavad Gitu, nesto postane i jasnije.

 

pivopije.gif

 

P.S. Ima i online, i na Sanskritu.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mi je znati koje to prevode citaste...

 

U hinduizmu, Bog je jedan kao i u svim monoteistickim religijama. To je, citiram, vrhovni kosmicki duh, Indusi ga i ne zovu Bogom tehnicki. Nema pol (seksualni) pa je tesko pisati na srpskom bez odredjenog lica. Inace je sveznajuci, svemoguci, sveprisutan i vecan. Prosto.

 

Tri aspekta Brahman-a (to je ime tog vrhovnog kosmickog duha, prvi put spomenuto u vedama) su Brahma, Shiva i Vishnu. A-s-p-e-k-t-a. Sveto trojstvo sto bi neki rekli. Stavise Indusi ga i zovu 'Trimurti'.

 

Krishna, neki put Rama a cesto i neko treci ili peti su samo najpoznatiji Vishnu-ovi avatari, znaci smrtna ovozemaljska tela u cije se oblicje Vishnu uzme posto resi da sidje odozgo.

 

Komplikacije prirodno nastaju jer vrhovni kosmicki duh moze da radi sta hoce, jel'da, i onda i radi tokom milenijuma sta hoce. Ima tu puno posla oko Indije.

 

Mozda kad bi neko i procitao Bhagavad Gitu, nesto postane i jasnije.

 

pivopije.gif

 

P.S. Ima i online, i na Sanskritu.

Skoro svaka, a mozda i sve, religija poznaje jedan nesaznajni princip koji se posle ,manifestujuci se, deli na "Bogove". U tom smislu politeizam ni ne postoji. A monoteizam sa svojim Bogom i svecima je zapravo isti kao i politeizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potvrdjeno. To danas cak i neke radikalne femiistkinje priznaju.

icon_smile.gificon_smile.gif

Nadam se da me time nisi stavio u kos sa istima...

 

Zar nisu figurine verodostojan dokaz?

Moze li u neolitskom dobu da se nadje jedna jedina figura ratnika naspram sto figura majke? Po dominantnim delovima tela na figuri se videlo zbog cega je zena zauzimala takvo mesto - grudi su uvek bile bar duplo vece od glave, sto je cinilo zenu odgajivacicom i dojiljom...

Tacno se znalo kako je drustvo mladjeg kamenog doba funkcionisalo:

Muskarci su gradili lovili i time izdrzavali porodicu, ali zene su se brinule o deci i mladima, vaspitavale (pored jos poslova koje su obavljale), radjale, pa su bile glava porodice. To je bilo dovoljno ljudima onog doba (kada je sirenje populacije bilo najbitnije) da ih obozavaju, tj. podignu zensku, materinsku figuru na nivo kulta.

 

 

Odatle sledi da je religija boginje majke najstarija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gificon_smile.gif

Nadam se da me time nisi stavio u kos sa istima...

 

Zar nisu figurine verodostojan dokaz?

Moze li u neolitskom dobu da se nadje jedna jedina figura ratnika naspram sto figura majke? Po dominantnim delovima tela na figuri se videlo zbog cega je zena zauzimala takvo mesto - grudi su uvek bile bar duplo vece od glave, sto je cinilo zenu odgajivacicom i dojiljom...

Tacno se znalo kako je drustvo mladjeg kamenog doba funkcionisalo:

Muskarci su gradili lovili i time izdrzavali porodicu, ali zene su se brinule o deci i mladima, vaspitavale (pored jos poslova koje su obavljale), radjale, pa su bile glava porodice. To je bilo dovoljno ljudima onog doba (kada je sirenje populacije bilo najbitnije) da ih obozavaju, tj. podignu zensku, materinsku figuru na nivo kulta.

 

 

Odatle sledi da je religija boginje majke najstarija...

Da li si nekada drzala i rukama tzv Crvenu Boginju nadjenu u Vojvodini? Ja jesam, repliku naravno, a ono sto je zanimljivo je da je ona uvek fotografisana spreda. Kad imas figuru u rukama vidis da je tou stvari u pitanju falus i ono sto ide uz njega. Tako izgleda kad se gleda sa zadnje strane. Dakle stvari nikad nisu crno-bele i previse jednostavne za razumevanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Odatle sledi da je religija boginje majke najstarija...

Uzela si pojam religije u njegovom najbukvalnijem smislu, a to nije bio predmet ove priče. A pored te figure nađene u Vojvodini, ima i ona Vilendorfska Venera, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ovaj forum je toliko mrtav, da je to zalosno... no.gif

I onih par ljudi koji su redovno postovali na RMF se povuklo...

 

Malo osvezenja - slike hindu bozanstava: icon_wink.gif

 

Shiva - jedan od omiljenih bozanstava, zastitnik jogina i isposnika, poznat i pod imenima Rudra, Hara, Bhagavat :

user posted image

 

 

Ganes (Ganesa) - bog kulture, pisara, bog-slon.

user posted image

 

 

Ram (Marijada Purusotama) - bog istine, najmilosrdniji prema ljudima i njima najblizi, glavna inkarnacija Visnua.

user posted image

 

 

Durga - Sivina zena, glavna inkarnacija Majke boginje Devi, gospodarica ujedinjenih bozanskih sila:

user posted image

 

Sarasvati - Brahmina zena, naucila je ljude moci govora i finim umetnostima, predstavlja moc ucenja i saznanja. Cetiri ruke predstavljaju um, promenljivost, ego i pamcenje.

user posted image

 

Kali (moja omiljena icon_biggrin.gif ) - Boginja vremena i smrti, Poznata i pd imenom Adija (prvorodjena). Poslata je od Shakti da brani bogove i ljude od demonskih sila i sluzi da kod ljudi svojom strasnom pojavom odagna strah od smrti.

user posted image

 

Laksmi (Bagvhati) - boginja lepote, prosperiteta i bogatstva. Cetiri ruke u njenom slucaju predstavljaju cetiri strane sveta, a lotosov cvet u kome sedi simbolizuje zivot u raskosi, koji ne bi trebalo da postane preteran (kao lotos koji raste u vodi, ali ne tone):

user posted image

 

 

 

biggrin.gif Nadam se da je koristilo. icon_wink.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno se znalo kako je drustvo mladjeg kamenog doba funkcionisalo:

Postoje i dalje drustva koja se mogu porediti sa tadasnjim.

Cak se mogu pogledati drustva covekolikih majmuna, kod kojih vaze slicni uslovi dole opisanim (samo okvirno, naravno da ne mislim da izvodim ikakve konkretne zakljucke ili pravila o ljudskim drustvima na osnovu zivota simpanzi icon_wink.gif).

 

Muskarci su gradili lovili i time izdrzavali porodicu, ali zene su se brinule o deci i mladima, vaspitavale (pored jos poslova koje su obavljale), radjale, pa su bile glava porodice. To je bilo dovoljno ljudima onog doba (kada je sirenje populacije bilo najbitnije) da ih obozavaju, tj. podignu zensku, materinsku figuru na nivo kulta.

Kakav logicki skok...

Kljucno: ne mesati matrijarhat i matrilinearnost. Ovo prvo nikada nije bilo siroko rasprostranjeno.

 

Odatle sledi da je religija boginje majke najstarija...

Malo opreznije izvoditi zakljucke. Uzgred, animizam i totemizam su oblici prvobitnih religija, po dosadasnjim saznanjima na koja sam ja naisao.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

user posted image

Kao što sve boje nestaju u crnoj, tako svi oblici i imena nestaju u Kali

 

Ni u jednoj svetskoj mitologiji ne postoji koncept poput Kali. Nijedna druga civilizacija nije izrodila misao koja tako verno prenosi najintimniji strah, srce mraka, kojeg se tako silno plašimo. Prelepa, neutoljena Kali nežno započinje svoj ples u životu svakog od nas, govoreći nam da je vreme da se suočimo sa svojim strahovima. Kali pleše, kao što je plesala onog dana kada se sukobila s mračnim demonom. Kali, krvožedna, isekla je njegovo crno meso i napila se željno krvi; ukus je nagonio u sladostrasni trans. Kali je igrala.

 

Ime Boginje

 

Crno Vreme, Kali, manifestacija je ženskog principa, Boginje Majke. Kali je energija kojom Šiva uništava svet, samo da bi ga ponovo stvorio, očišćenog od greha, neznanja i truleža. Kali je Šakti Šive, njegov praktični, ženski princip. Zanimljiva analogija sa astrofizikom kaže da je Kali nalik crnoj rupi, koja proždire svu materiju, oduzimajući joj oblik i dimenzije; bezoblična praznina puna onoga što je nekad bilo i što će opet biti; princip uništenja. Prvi pomeni Kali su u Vedama i Upanišadama; naga, krvožedna i dugokosa deva; sličnosti sa boginjama Dravida su očigledne. Sazrela rana indijska misao otelotvorila se u Kali; jedan princip, prepoznat ovde kao nikad pre ili posle - princip uništenja bića kao iskre koja održava njegovu vatru - dobio je svoju prelepu formu u Crnoj Boginji.

 

Žrtva u krvi

 

Da bi se došlo do suštine Kali, prinose joj se žrtve. Mladi životi ljudi i životinja, nevini poput Crne Boginje, oduzimaju se da bi se potvrdila mistična istina kruga života i smrti, čiji je prvi Avatar Kali. Iako su ljudske žrtve za Boginju već vekovima zabranjene, nije retkost da u Indiji vlasti i danas povremeno obznane kako se u zabačenim krajevima severoistočne Indije ovakve pojave još dešavaju.

 

Rođenje

 

Prvo rođenje Kali odigralo se u toku bitke Parvati - Majke Boginje, i demona Daruke, koji se usudio da zapreti bogovima. Parvati se raširila, a iz nje je, naoružana krvavim sečivima, izletela Kali. Daruka se ustremio na svoju novu protivnicu, ali Kali, odsecala mu je u orgazmičkom zanosu deo po deo mračnog tela. Dugo je, zatim, pila slatku krv iz odsečenih delova Darukinog tela; pala je zato u krvoločno pijanstvo. Tad je započeo ples kojim je Kali ništila sve oko sebe. Tek je Šiva učinio da ples prestane, pre kraja ovoga sveta. No, zapisano je da će Kali nastaviti svoj ples i da će tada doći kraj svega.

 

 

user posted image

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad vidim zasto ti je omiljena. icon_smile.gif

Heeej! mad.gif

To nije poenta!

 

 

Omiljena mi je jer nosi dualizam u sebi - brizna majka i nezaustavljiva ratnica...

Nijedno bozanstvo joj nije slicno... mozda eventualno Sekmet-Bastet kod Egipcana...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...