Jump to content

Zašto ste počeli da svirate?


Morbid

Recommended Posts

Ja, iskreno, pojma nemam. Bio sam sedmi razred osnovne skole, zimski raspust, i samo sam o sviranju dzitre razmisljao. Tada sam o tome mastao vec dve godine. Maideni, Priest, Metallica, Megadeth i Slayer su najvise bili krivi.

 

Onda, jednog dana, tog zimskog raspusta u sedmom razredu (u ta vremena je tokom cele zime padao sneg - 1992/93.), tada najbolja drugarica me naucila Zivot je more i Vasu Ladackog od Panonskog Govnara, i bez obzira na gnusanje koje sam tada (a i danas) imao prema istom, tako sam uzivao u milozvuku akusticne gitare. Svirao sam njenu staru akustaru godinu dana, u medjuvremenu me naucila jos smrdljivih domacih pesama Ruzica si bila je bio moj prvi susret sa bare hvatom F, a ja od para za uzinu narucio The Number of the Beast tabove iz Dreamwordla, i od tada nisam nikad akord domaceg roka iz prstiju ispustio. n

 

Na raspustu izmedju osmog razreda i prvog gimnazije zaposlio se na sladoledu u Budvi. Kad sam se vratio sa mora, kod onog pacolikog narodnjaka, prevaranta u Skadarliji - onaj klosar sto je drzao prodvanicu preko puta Mise Aleksica, on me je zavlacio 4 meseca za gitaru koju sam narucio i unapred iskesirao (Cherry, kopija strata) i trebalo da je dobijem za 15 dana. Muke li moje! Dva meseca radio na sladoledu po suncu, dva meseca mastao o elektricnoj gitari, i cekao ovog idota 4 mesca da mi napokon da slatkis, i ko zna dokle bi me pacov sjebavao, da mu jednog lepog dana nisam poslao caleta (caleta inspektora sa kolegom), i sutradan dosao da pokupim neku Legend kopiju strata iz izloga. OK je i ona bila. Secam se kad sam dosao po gitaru, da je ovaj jadnik tada prezrivo rekao nesto tipa: "Evo ga ovaj mali sto mi salje muriju i caleta po gitaru". Tada mi je bilo svejedno, samo da je ja uzmem i ubodem je kod kuce u kasetofon. Tek godinama kasnije je rastao bes, i bas mi je bilo zao sto sam tada imao samo nepunih 15 godina, inace bih mu kicmu istrgo i popisao se u nastalu supljinu. 4 meseca je zajebavao dete za toooliko zeljeni i sanjani instrument. I dalje mi se sere na Srbiju, i ovdasne prodavce, jer mi je prvi kontakt sa kupovinom muz. opreme bio cist lopovluk, sto se i cesto kasnije ponavljalo, ali sam tih puta sam sve resavao.

 

Baka mi dala pare za 16. rodjendan i kupio sam Boss HM3, a par meseci kasnije i Zoom 505 (moj prvi konktat sa efektima).

 

Od tada se vise ni ja ne secam sta se sve desavalo.

Edited by Abramelin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Burazeru, ti s' ziveo do skora u zoni sumraka. Sha ti kazem, i ja, al' par decenija ranije. Kad je vec ta fora, reko', aj' starno da zapalim u 'eta zona'. A la Stalker .

 

 

Ziva istina. Samo, bice da ovde zona sumraka i dalje traje, samo sto su ulicno osvetljenje malo sredili. Jbg, cim napokon zavrsim faks, pustam krila preko bare i ja, pa cu tamo vec pisati po casopisima, sljakati po izdavackim kucama, nositi namestaj, sljakati kao bartender, svirati roka, fanka ili rege za komad leba... sta god.

 

Jbg, mislim, moj mladji rodjeni buraz od 25 dina radi kao bartender u NYC i uzima od 300$ do 500$ na dan, sto prevazilazi mesecnu zaradu bilo koje moje sljake koje sam ja kao knjizevni kriticar, urednik casopisa, prevodilac, radnik na sajtu i u veliko-maloprodaji najvece nase internet knjizare, itd ovde radio. Da ga jebes, bolje tamo prati sudove, nego ovde predavati na faksu, tako se ispostavi na kraju krajeva.

 

Mislim, moj mali bata odsljaka za mene 6 sati i ja dobijem

 

IPB Image

 

Kad bih ja to ovde (i kad bih imao gde, a nemam), pored svih mesecnih troskova, mogao sebi da priustim? A jbg, kao tu sam pri kraju studija svetske knjizevnosti i imam godine radnog iskustva iza sebe.

 

Znacu, Uncle Same, evo me... barem zbog osnovnih zivotnih potreba, certova, knjiga i muzicke opreme.

Edited by Abramelin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd Abremaline, pretera ga ti :zeleni: Trgovac te radio zato što si bio klinac i zato što je dalabu, misliš prodavci na boljem i lepšem zapadu neće pokušati da te odrade za nešto ako mogu? 'Oću da kažem, nije ti taj doživljaj baš najbolji primer za to kako je ovde loše i kiselo (a da se ne lažemo i nije loše za mnoge stvari)

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Oću da kažem, nije ti taj doživljaj baš najbolji primer za to kako je ovde loše i kiselo (a da se ne lažemo i nije loše za mnoge stvari)

Nije loše za mnoge stvari... hehe...

No kada smo već kod ovoga, mene je zla sudbina karala za bass šest godina...

A sad kad imam para, kara me Artist što ne mogu da mi donesu jebeni bas iz jebene Nemačke.

 

Da ne shvati ovo kao neko prozivanje voljene nam zemlje, nego sirotinja je sirotinja (i SADu i u Svazilendu), a lefthand ćeš da nađeš "na zapadu" isto kao i ovde- nikako.

 

I onda me još pitaju: "A što si ti tako namračen?"

ETO ZATO!

:mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd Abremaline, pretera ga ti :zeleni: Trgovac te radio zato što si bio klinac i zato što je dalabu, misliš prodavci na boljem i lepšem zapadu neće pokušati da te odrade za nešto ako mogu? 'Oću da kažem, nije ti taj doživljaj baš najbolji primer za to kako je ovde loše i kiselo (a da se ne lažemo i nije loše za mnoge stvari)

 

 

Naravno, drugar, da to nije pokazatelj zasto ovde nije najsjanije. Nisam to postavio kao parametar novog talasa srpskog socio-kulturnog jada.

 

 

A pacoliki saban iz Skadarlije me je radio samo zato zato sto je mogao da me radi, jer mene kao kupca niko nije stitio. Rade danas slicni jadnici i ostale klince. Ima idiota svuda u svetu, ne samo u Srbiji, to je ziva istina, ali ako si zasticen zakonskom aparaturom, nema brate niko da te krade, laze, radi i cima, a da zakonski ne najebe. Ja sam imao potpisani ugovor i platio sam kes unapred, rok isporuke je bio mesec dana, a ne 4 meseca, i jos ko zna koliko je hteo me pedofilise. Ne verujem da to rade u Bruklinu iili na Menhetnu. Ne znam, nikada nisam ziveo napolju, ali sam u par navrata na duze putovao po Evropi i nisam stekao utisak da bi prodavac muzicke opreme u centru Pariza, Berlina, Beca ili Amsterdama samo gledao kako ce da te zajebe, i otme ti pare, osudivsi te da u startu ispusis karu. Ljudi se tamo lome da pruze pravu uslugu i kvalitetom svoje ponude sebi priuste musteriju i profit.

 

Oprosti, ali meni je pokazatelj srpskog beznadja ono drugo sto sam naveo:

 

Jbg, mislim, moj mladji rodjeni buraz od 25 dina radi kao bartender u NYC i uzima od 300$ do 500$ na dan, sto prevazilazi mesecnu zaradu bilo koje moje sljake koje sam ja kao knjizevni kriticar, urednik casopisa, prevodilac, radnik na sajtu i u veliko-maloprodaji najvece nase internet knjizare, itd ovde radio. Da ga jebes, bolje tamo prati sudove, nego ovde predavati na faksu, tako se ispostavi na kraju krajeva.

 

Ja imam veliko iskustvo i uzasno posvecen i temeljan rad u vise javnih sfera vezanih za kulturne delatnosti i knjizevnost. Sad, sto jebenoj Srbiji danas nisu ni malo potrebni strucnjaci iz teorije knjizevnosti, niti istoricari horor zanra, istoricari avangardne XX vekovne knjizevnosti, kao ni teorije poezije romantizma i simbolizma, poznavaoci postkolonijalnih strujanja u knjizevnosti i muzici (od postkolonijalnog afro gotika do jamajcanske reolucionarne dab poezije) stanje je nase jadne i bedne kulturne i socijalne svesti. A upravo ovim stvarima se posveceno i profesinalno bavim.

 

Neki poznati izdavaci ne placaju honorare po godinu dana za citave prevedene romane, ili ih uopste nikada ne plate. Znas li koliko ti vremena treba u zivotu da prevedes roman pisane proze, ili mitolosku enciklopediju od 300 strana? I do 3 meseca. Posle se ta knjiga odstampa i citav tiraz se rasproda, a izdavac ti kuka kako nema pare da ti plati krvavo odradjen posao, koji je on btw zestoko unovcio.

 

Napisao sam uzasno mnogo knjizevnih kritika za razne fanzine i casopise za dz, vodjen entuzijazmom i snaznom voljom da u ljudima probudim zelju da citaju nove i kvalitetne stvari (neprevedene na srpski).

 

Preveo sam mnoogo toga (samo jedan deo mi je bio placen).

 

Uredjivao sam profi casopis za fantastiku i saradjivao kao ko-urednik na vise casopisa za sire sfere knjizevnosti. Najveci deo toga za dzabe.

 

Radio sam kao saradnik i na najvecem balkanskom casopisu za mainstream knjizevnost - nista sad avangarda, horor i slicne uze sfere. Opet za dzabe, zato sto zelim ljudima da pruzim malo pismenosti i podrzim balkansku knjizevnu scenu.

 

Organizovao sam jedinu nasu konvenciju ljubitelja SFa, horora i fantasya, cimao se kao kreten i jurio oko toga, jos sam pare morao da dajem i sa malom ekipom to sam materijalno podrzavam i dopunjujem. Ej, pogodi, trajala je tri dana i odrzavala se u centru Beograda u Domu Omladine. IMao sam samo puno srce i lepo vreme. A kes, kes sam pukao, a da zivim u Americi, debelo bi zaradio. Da ti pricam mozda malo koliko lokalne kulturne institucije i drzavne sluzbe u ministarstvu kulture podrzavaju slicne manifestacije i konvencije koje sam kao pocasni gost srpske delegacije posecivao po Hrvatskoj? Necu, veruj mi na rec da im je mnogo dobro. Dok mi ovbde ne mozemo da obezbedimo videobim za jedno ozbiljno i akademsko predavanje o filmu ili knjizevnosti, oni imaju hiljade eura sponzorstva i bioskopske sale na raspolaganju i to za Hari Poter i Star Trek kvizove.

 

Saradjujuci sa amerckim profesorima knjizevnosti, izdavacima i kriticarima horor zanra, prosirio sam mnoga znanja, stekao poznanstva medju najvecim piscima i kriticarima savremene fantastike u Evropi i Americi... to ovde moze da bude zanimljivo malom broju najposvecenijih fanova fantastike i jednom profesoru americke knjizevnosti iz Nisa, jer ovde vecina ljubitelja horora nije cula za dalje od Kinga, Barkera, i jebenih glupaca En Rajs i Lorel Hemilton.

 

OK, brate, ja u vecini slucajeva za dzabe i sviram ceo moj zivot (za poneko pivo, troskove svirke i imao sam dve finansijski pokrivene turneje po Hrvatskoj) - to stvarno prihvatam jer nisam profesionalni muzicar, vec vooolim da sviram metal, rok, fank, dab, psihodeliju sta god... Ali isto tako znam matore ljude koji su pola zivota proveli u beogradskoj filharmoniji i jedva da imaju cime porodicu da prehrane. Zasto muzicar poput Bate Bozanica, covek koji je zavrsio Berkli i predaje dzez bas u visoj muzickoj skoli, da bi iole normalno ziveo, mora da svira jebenom Zdravku Colicu?

 

Ja se muzikom bavim kao ljubitelj i entuzijasta i spreman sam to citavog zivota da radim, ali, prijatelju, u nekim stvarima sam veoma potkovan, strucan i profesionalno skolovan i od njih nameravam da zivim, jer to totalno zasluzujem, a za te stvari u Srbiji nema mesta. Koga u Srbiji boli kurac za knjizevnost? I ono sto se stampa i izdaje je po kvalitetu ekvivalentno trenutnoj muzickoj sceni. Bas retko sta valja da mozes videti u izlogu knjizare, ili na televiziji.

 

Ja tebi stvarno ne zelim da kazem da tebi ili nekom drugom ovde treba da bude lose. Naprotiv, od srca ti zelim da ti sto vise stvari ovde bude pozitivno. Meni se to ne desava (iako ovde imam porodicu i mnooogo prijatelja), jer stvari kojima se ja posveceno bavim citav svoj jebeni zivot meni su donosile minimum materijalnih dobara ili bukvalno nista, a u svetu su visoko cenjene, proucavane i placene.

 

Sad, da li treba da zaboravim na citav zivot bavljenja knjizevnoscu i zadovoljimm se nadnicarenjem iako sam svce ulozio u ovu sferu kulturnih delatnosti? Jbg, ja ne mogu. Crko bih. Mogu neko vreme da fizikalisem, i sljakam za zivot, ali knjizevnost nije nebitna posrana stvar... bar za mene. I zelim da se razvijam i dalje, da se usavrsavam, kvalitetno svoje znanje reprodukujem i drugima delim... ali i da imam minimum zivotnih sredstava + za po koju pedalicu. :mhihi: Jesam razvukao studije zbog mnogih stvari kojima sam se u medjuvremenu baviom i bas sam video koliko je asistenata i profesora sa svetske knjizevnosti na filoloskom fakultetu u Beogradu pobeglo u inostranstvo.

 

Imam nepunih 28 godina, iza sebe bogato radno iskustvo i skoro zavrsen faks, dugogodisnju devojku koju volim (koja je na svu nesrecu jos i akademski slikar, a tek za njih nema 'leba u Srbiji :da: ) i planove da sa njom jednog dana imam porodicu. Od cega?

 

Da, smorih gadno... ali veoma sazeta poenta ove price:

 

ako se bavis nekim stvarima iz sfere kulture i knjizevnosti

 

KURAC JE OVDE ISTA DOBRO!!!

 

Sad, oprostite mi na oftopiku i smaranju, ali ovo je moja drugarska opservacija mog polozaja i polozaja meni slicnih ljudi, te nije cudo sto svi koji nesto skolovano znaju i umeju vezano za umetnost, knjizevnost ili muziku, iz ove zemlje beze kao posrani, sto i najblaze receno jesu.

Edited by Abramelin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bata Abremaline, razumem ja tebe, nisi morao toliki post. Postoji to da se na zapadu trenutno više ceni znanje i kvalitet (kažem trenutno jer sam baš pogledao neke studije među omladinom koje pokazuju priličnu promenu u stavovima) ali jedna od najčešćih zabluda, a koju mi s vremena na vreme razveje neko ko živi tamo je kako te tamo štiti neki zakon. Ne štiti te brate zakon, bar ne tako kako misliš. Zakon jačega je i tamo, samo što je merilo kapital. Evo jedan naš jugović je na drugom forumu baš ispričao kako (visoko se kotira u onome što radi) diskografske kuće praktično NIKADA ne isplaćuju kintu koju treba da dobiješ osim ako nije nužno i ne podigneš tužbu. E kad podigneš tužbu onda oni pogledaju da li im je finansijski isplativo da idu na sud pa ako jeste, idu. Ideja je da su vremenom dobili tu situaciju da niko neće da se sudi jer su troškovi tužbe sami po sebi veći od onoga što im duguje diskografska kuća. Ili dečko koji je promoter u jednoj državi koga ispali jedan vrlo tiražan i poznat zapadni bend za dogovoreni date, tj menadžer mu saopštava da ne mogu tada da nastupe i da imaju samo neznamkoji slobodan datum. Na priču promotera da su potpisali ugovor, da je on uložio pare u promociju, reklame, plakate i da ne može da miče datum bez da trpi štetu dobija da ugovor moće da "Stick up his ass" (tim rečima) i pre nego što je stigao da odgovori "tu-tu...tu-tu...". Stuck Mojo najnoviji album dele kao besplatan download jer su izračunali da im se praktično ne isplati da imaju izdavača jer inoako neće biti isplaćeni.

 

Znači postoji objektivno šta ne valja kod nas, ali često čujem te priče "tamo na zapadu" pa kako je kod njih sve do jaja. A u praksi da 95 posto ljudi odavde stave u režim kao u USA da radiš po 12 sati dnevno i tako skoro cele nedelje i onda eto imaš više para nego ovde, mogu da mislim koliko bi izdržali.

 

Znači ja razumem tvoju muku, i delim je jer sam i ja ovde, ali mislim da ljudi često ovde ne koriste mogućnosti (bio sam niz puta svedok da se svi žale a kad treba da se radi i povuče za kintu onda niko neće) koje im se pružaju, već je globalno nezadovoljstvo delom samo eho žaljenja za time kako se nekad ranije češalo levo jaje i raduckalo a dobijala se platica nizašta. (dobro, tvoja generacija to i nije mnogo osetila)

Hoću da kažem, osim ako nisi jeziv talenat i radnik, ili si lucky type, i tamo bi bio zatrpan kreditima u borbi za opstanak i pod neprekidnim stresom. Ne bi mogao da odvojiš vreme da odeš na net i pričaš o tome da te tišti ovo ili ono. 1000$ ili 2000$ je ovde nama mnogo, ali tamo nije.

 

Konačno mislim da se radi i o tipu ličnosti, neki ljudi odu tamo i funkcionišu i sve u redu, ali gomila se naloži i onda se vrate nazad podvijenog repa kad skapiraju da im se koncepti o "uređenom zapadu" i stvarnost ne poklapaju baš naročito.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina je i to sto ti pricas. Sve zavisi od mnogo slucajeva. Kako ko i gde se snadje...

Jeste da se tamo uzasno mnogo rinta, i da zrtvujes veliki deo zvivota za kes, ali tamo barem, u vecini slucajeva, budes posteno isplacen za posao koji radis. Vidis, ja ne znam ljude iz muzicke industrije (koja je isgleda svuda kurva), ali meni se zbog neisplacivanja kesa stvarno niko nije zali od ekonomista, preko knjizevnika, do mog malog buraza bartendera. Sto se tice muzicara, znam da moj burazer, inace muzicki totalni duduk (kao klinac sam mu ja uvaljivao Cypress Hill i Beastie Boys, da ga skinem sa domace sabanijje) bleji sa Markom Djordjevicem i da je po klubovima gde je radio upoznao dosta dzez muzicara, kaze da se tamo prosecno dobija od 200 do 300$ za vece klubske svirke. Sad, jbg, opet, NYC je ludilo, i tamo verovatno dobijes dosta kesa, ali i trosis isto toiiko.

 

Nego, koga sad zabole da razvlacimo soc price.

 

Aj, ostaj pozdravljen i sve najbolje...

:pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Njuci brate na iole izvikanijem mestu (kojih, jopet ima milion, mali li je Njuca), koktelcici su 15-20$ pa ti vidi. E, da ne pricam ufur od 40$ -100$. Rentanje gajbe, sitnica :mhihi: .

 

 

Uptavo taj fazon. Dvosobna kuca sa dvoristem na Meatpacking Disctrinctu (koji jeste u centru, okruzen nocnim klubovima) je 1500$ mesecno, sto i nije strasno ako imas cimera. Onda kes za rentu mozes da zaradis za dve bartenderske smene. Gde su Srbiji za dva dana sljaknja mozes da obezbedis mesecnu stanarinu u centru grada?

 

Inace, moj burazer, kao specijalitet tamo valja ujakovu domacu lozu i to za 15$ casicu.

 

Pazi, jebote, koktel je 20$, a EH Small Stone 70$? Ledilo! Koja zemlja. :confused::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pa znate kako. Kada sam isao u osnovnu skolu, bio sam debeo, ruzan i bubuljicav. U to vreme su odvajali ribe samo oni koji su na ekskurziji drkali dva akorda Riblje Corbe. Tada sam ocajnicki zeleo da prvi put u zivotu pojebem nesto. S toga sam i ja naucio ta dva akorda i danas jebem ko lud. Takodje sam postao i Bog metala i sada vi smrtnici mozete samo da mi se sagnete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kur moj, zajebali ste se - necete se vi para i picetine od metala nagledati. Nemojte mi reci da su vam se tak'i snovi obstinili.

 

Nego, lepo momci djitru u shake, pa pod satru, i kad se malo prekalite dalje na radio, pa na TV Pink i ostale stanice, pa u studio, pa u pune koncertne sale po Srbiji... sta vas zabole, cepate djitru, a narodnjaci ionako vole brze solaze i tepinge, dodje vam kao da ste kod kuce... Hehehehe, ovako, od cistog metala i slicne mudate r'n'r muzike, slaba vajda... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...