Jump to content

Knjizevni Pravci


Ater Angelus

Recommended Posts

da li je teza da XX vek nije doneo nista novo u umetnosti tacna?

 

da li je moderna sa poplavom pravaca, skola i pokreta kao sto su futurizam, expresionizam, dadaizam, cak i tvorevine "sa nasih prostora" ko sto su hipnizam i sumatraizam, donela ista novo i zanimljivo?

 

da li je avangarda progutala samu sebe?

prvobitno to je bio pokret bunta i revolta protiv starih vrednosti (po cemu ima dodirnih tacaka sa romantizmom). ovog puta, radilo se o iskazivanju ciste ideje tj sadrzine bez obaziranja na spoljasnju "lepotu dela". nastala je estetika ruznog, insistiranje na izrazavanju negativnog i uznemiravajuceg; koriste se "cudne" forme i sva ostala sredstva borbe protiv "dotadasnjeg stanja stvari". potreba za razlicitoscu je polako postajala sama sebi cilj.

tako je pocelo...

a dokle je stiglo? i kuda ide?

 

 

mozda previse pitanja za pocetak ovakve rasprave...

ali pokusajte da se snadjete, kao i u knjizevnosti danas...

 

srecno

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dodjavola, tema se gotovo i ne vidi sad kada je medju vaznim temama icon_smile.gif

 

Evo da dam moj doprinos. Za pocetak: Avangarda je sranje. Avangarda je neka forma volsebne politicke korektnosti koja dozvoljava mentalno zaostalima da se nazivaju 'umetnicima'. Fuj. Plju plju. I jos malo plju.

 

Dadaizam smatram najbitnijom formom umetnosti do sada icon_mrgreen.gif

 

A, evo, polako cekam da neko dokon sedne i napise post-postmodernisticki manifest ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako, avangardu su ubili sami avangardni "umetnici". teznja za originalnoscu i jedinstvenoscu je ubila osnovnu poentu avangarde, a ona je bila, kao sto sam vec iznela, bunt protiv postojeceg stanja stvari (u svakom pogledu) i to agresivnim skretanjem paznje na sebe. avangarda je bila na liniji anarhizma. poenta je bacena na sadrzinu, idejno iznad materijalnog, suprotno liniji poistovecivanja subjekta i objekta u celinu i harmoniju, ovde se radi o jasnom razgranicenju i namernom razdvajanju.

ukazivanje na problem, na sustinu, islo je preko eliminisanja "lepog i prijatnog".

a onda dodje neko malouman, ko je video samo tu spoljasnju stranu stvari i pomisli da sve sto izgleda "drugacije" moze proci kao avangarda a time i kao umetnost. zanemarujuci poruku, ideju koja je i bila u sustini pokreta, ostalo je na ogoljenoj i ruiniranoj formi, nakaznoj ljuski bez poente.

i onda se desilo to:

Avangarda je sranje. Avangarda je neka forma volsebne politicke korektnosti koja dozvoljava mentalno zaostalima da se nazivaju 'umetnicima'. Fuj. Plju plju. I jos malo plju.

sto se dadaizma tice, imala sam i sama neke pokusaje u istom pravcu ( o kojima neki drugi put, previse mi se spava, kao i o manifestu dadaizma). ali od tih srednjoskolskih dana, cula sam nekoliko ljudi koji lupetaju na temu "dadaizma", deruci se po hodniku Filoloskog fakulteta tu rec a onda se osvrcuci da vide da li ih je neko primetio i sada ih smatra avangardnim i umetnicima. moj pljuv ide na to.

avangarda je odavno postala put u snobizam i fetisizam koji dalje nepovratno vodi u kich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agreed wholeheartedly icon_da.gif

 

A sto se tice toga da su avangardni umetnici unistili avangardu... mozda bi trebalo napisati "How It Came to Be That Punks Destroyed Punk, part 3"? icon_smile.gif Inace, u pitanju je part 3 jer sam vec napisao part 2 i ne odnosi se na avangardu nego na Cyberpunk (cak bi to podelio sa clanovima ovog foruma kada bi imao tracak sumnje ad bi to iko zeleo da cita) a part 1 je, naravno, unistenje izvornog Punk pokreta, as described by Johnny Rotten.

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugi deo tog izlaganja cini mi se imam u svojoj arhivi i ako bi ga skratio mozda bi neko i pokazao entuzijazam ka citanju toga icon_biggrin.gif

sto se tice Punka, on je umro na drugi nacin u odnosu na avangardu, i opet cu citirati "punk je mrtav, bila sam mu na sahrani"

a kako je ovo tema o knjizevnosti i kako je Arsen postao rigorozan icon_wink.gif , vratimo se na temu...

 

edit: jel sad bolje? icon_mrgreen.gif

Edited by Ater Angelus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kahm. Kahm. Bas me zanima odakle ti taj citat. Kahm.

 

 

Inace, ne mislim da je u pitanju drugaciji nacin umiranja. Razliak je jedino sto je jedno muzicko/ideoloski pokret a drugo "visoko" umetnicki sa akcentom na knjizevnost. Sto je samo jako konfuzan nacin da kazem kako napaljeni klinci sjebavaju sopstvenu ideologiju na nacin koji je drugaciji od nacina na koji intelektualci-bezmozgonje to rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je bolje, hvala na ispravci icon_mrgreen.gif

 

A sto se tice ovog zadnjeg... pa da, to su intelektualci-bezmozgonje. Ko prolazi pored one galerije na Trgu moze da pogleda unutra primerak neceg toliko beznadezno "avangardnog" da kad bi udario motkom po tome, culo bi se "glup".

Share this post


Link to post
Share on other sites

intelektualci su odavno digli ruke od avangarde i prepustili ovu sramotu koja se sada vodi pod tim nazivom "umetnicima genijima". kojima nisu potrebne obrazovne institucije niti misljenje drugih, koji se vode samo "svojom inspiracijom" i ... pukeface.gif njihova "autenticnost bi bila sputana obrazovanjem"

(pazi, ovo su iskazi koji stvarno egzistiraju)

prvobitno su avangardu stvarali visoko obrazovani ljudi koji su iz te perspektive mogli da vise cene ideju od materije i sustinu od forme zahvaljujuci svom pogledu na svet. ovo dalje je... icon_mrtav.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

(cak bi to podelio sa clanovima ovog foruma kada bi imao tracak sumnje ad bi to iko zeleo da cita)

 

Ja bih u trenucima dokolice citao pretty much anything, tako da bi me ovako nesto odusevilo, pogotovo ako je bas dugacko (ipak mora se dati malo oduska mazohizmu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i obecanih nekoliko reci o dadaizmu (kad je vec pomenut, da pocnemo sa njime)

 

naziv pokreta je nastao od francuske reci “dada” sto na “decjem jeziku” znaci drveni konjic. pokret je nastao u Njujorku i Cirihu 1916. kao sinteza kubistickih, expresionististickih i futuristickih tendencija (mada po mom misljenju preovladava expresionizam dok su ostala dva pravca neznatno zastupljena, no to je samo moj utisak). jedan od osnivacha dadaizma T. Cara je dao naziv pokretu i definisao ga kao pokret pobune inetelktualaca protiv destrukcije ljudi i sveta, koji ne veruju ni u sta cvrsto i trajno.

dadaisti su svoje stvaranje definisali kao antiumetnost.

evo dela iz manifesta dadizma:

“mi smo protiv svih principa, umetnost je apotekarski produkt za budale. SVE STO JE BESMISLENO UTOLIKO JE BOLJE. dada nece nista. stvara samo da bi publika rekla:mi ne razumemo nista.dadaisti sami ne predstavljaju nista i bez sumnje , oni nece postici nista”

ovaj proglas, sracunat na iritantnost i snagu utiska proizvedenu bizarnim, ipak je previse teatralan. dadaisti su bili daleko od toga da nisu zeleli da postignu nista i da su stvarali besmislene tvorevine (cime bi logicki ponistili sami sebe)

dadaizam je imao jasan cilj i svrhu, poruku koju su hteli da prenesu i promene koje su hteli da uvedu. cilj je bila borba sa gradjanskom (urbanom) bizarnoscu i bezidejnoscu prazne proizvodjachko-potrosachke egzistencije, i izrichito se borio protiv rata.

u nemachkoj, (podsetimo se, radilo se o vremenu tokom I sv. rata), dadaisti su bili okupljeni oko levicharskog pokreta i svojim delima se borili protiv militarizma. izvesni nemachki karikaturista svojim delima otvoreno se izjasnjavao protiv rata i na jednoj dadaistickoj izlozbi (cini mi se u Berlinu) izlozio lutku koja je imala svinjsku glavu, bila obucena u nemachku uniformu i visila sa plafona.

van antiratnog angazovanje, na “literarnim vecerima” pravljene su “pesme iz sheshira” (nadjete neki novinski chlanak koji vam se dopadne, isecete svaku rec za sebe, tako isecene stavite ih u sheshir(ili bilo sta drugo) i dobro promesate. zatim nasumichno vadite rech po rech i stavljate jednu pored druge. text koji tako nastane licice na vas. ja sam to nekada davno radila i… drugi put o tome). dakle, “pesme iz sheshira” pravljene su na licu mesta, pred publikom, pravljeni su “verbalni kolazi” (to je ono sto je bila pochetna ideja nesrecne teme “our story” tj svako da po jedan deo a sledeci nastavlja).

Cara je pisao o svom pokretu: “dadin konjic je trebalo da bude trojanski konj za postojece drustvo tj da ga moralno i idejno razoblichi. u istoriji ima samo dva konja: trojanski i dadaistichki. prvi je pomogao da se razrusi jedan grad drugi da se unishti ideja lazne civilizacije. ali, dok je trojaski konj od drveta i sluzio je da sakriva u sebi junake, dadaisticki konj je ziv i radja ljude”

dadaizam je presao i u Pariz, gde se razvio specifican vid dadaistickog humora (o kome, na zalost nista ne znam). u je Parizu pocelo raslojavanje pokreta: francuski dadisti su smatrali da je pokret vec dovoljno razrusio pojam gradjanskog, izopachenog i besadrzajnog urbanizma i da je vreme za obnovu chovechanstva.. u tom traganju za obnovom i nacinima stvaranja novog sveta, jedni su ostali da glume decu sa svojim automatskim tvorevinama sracunatim na infantilnost i neartikulisanost i prave “bezopasne destrukcije”, drugi su pod uticajem Frojda krenuli u pravcu psihologije i prodiranja u podsvest, dok su ostali od otpadaka i zica, spajanjem vise vrsta umetnosti pravili ono sto se danas zove “multimedijalno, instalacija i performance”.

do 1920. pokret se rasplinuo u toj gomili podpravaca od kojih je vecina nestala a ostali se utopili u nadrealizam.

 

kao sto se da primetiti prvobitna ideja dadaizma je bila (po mom misljenju)sasvim fascinantna. na zalost, bukvalnim citanjem manifesta i povrsnim posmatranjem cele ideje, nastao je prostor za bezidejno izivljavanje i poplavu gluposti u kojima se danas gusimo i zbog kojih je i propala avangarda wallbash.gif

 

 

*text je (osim navedenih citata) napisan “u jednom dahu” i “iz glave” prema mom secanju o stvarima iz ove oblasti. Stvari oko kojih nisam bila sigurna nisam unela u text, ali mogu da ih (kad budem pri vremenu i zivcima) proverim i dopunim ovaj i onako predugacak text icon_mrgreen.gif

Edited by Ater Angelus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Necu posebno ulaziti u temu kako se ne bih blamirao losim poznavanjem knjizevne teorije i slicnog, nego cu samo reci da sam (kao klasicar) veoma skeptican u vezi sa svacim sto je novo... Mada ne u potpunosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(nadjete neki novinski chlanak koji vam se dopadne, isecete svaku rec za sebe, tako isecene stavite ih u sheshir(ili bilo sta drugo) i dobro promesate. zatim nasumichno vadite rech po rech i stavljate jednu pored druge. text koji tako nastane licice na vas. ja sam to nekada davno radila i… drugi put o tome).

I shta je ispalo? I shta je ispalo? icon_biggrin.gif

 

F-O-U-R-T-Y T-W-O (Autostoperaki vodich kroz galaksiju)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I shta je ispalo? I shta je ispalo? icon_biggrin.gif

 

F-O-U-R-T-Y T-W-O (Autostoperaki vodich kroz galaksiju)?

Nije ispalo nista tj nista se nije ni desilo jer su pametnice koje su sa mnom lepile svaki od tih papirica (zamisli koliko je to sitno-po jedna rec iz novinskog chlanka! icon_uhoh.gif ) lepili jedan po jedan lepkom! wallbash.gif I naravno dobili jednu veliku ulepljenu gomilu icon_mrtav.gif a ne dadaisticko delo… mada … u neku ruku… mozda je tako i trebalo da ispadne… mozda je stvarno to sto je nastalo (hrpa ulepljenih papirica) i licilo na mene. icon_mrgreen.gif

 

nego, da nastavimo dalje, antiteatar, Beket, Jonesku... drama bez radnje... (saradjujte malo, nije ovo moje predavanje iz teorije knjizevnosti!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije nego S-I-X T-I-M-E-S N-I-N-E icon_razz.gif

O proklet da sam! wallbash.gif

 

 

Ajde chisto da neshto dodam na dadaizam. Koliko mene pamcenje sluzi, jedan od rpedstavnika je bio i Marsel Disan. On je valjda na jednu izlozbu poslao pisoar na kome je napisao MUTT (to je valjda proizvodjach tih stvarichca). T Omi je bilo krajnje zanimljivo i interesantno. Dodushe, iako je josh kojekakve stvari pravio, oni ready-made (valjda je ovo pod dadaizam, ispravite me ako greshim) nikada nisu neshto posebno meni predstavljali. Kul, super je fora i sve, ali da li je to umetnost?

 

I znam za josh jednu prichu, takodje ne znam da li je dadaizam, u svakom sluchaju, nije iz udzbenika, ali ne znam gde sam je chuo. Neki 'umetnik' je na svoju izlozbu doneo bojler. Poredjao stolice da ljudi mogu da sednu, on doshao, uzeo chekic i krenuo da mlati po bojleru. Posle odredjenog vremena samo je stao i otishao. Kul icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pojma nemam da li je to dadaizam, ali generalno, s obzirom da je 4 ujutro i da za pet sati imam poslednji kolokvijum iz Opste knjizevnosti III nije da bas imam pojma o bilo cemu (da, verovali ili ne, moj kolokvijum ima veze sa temom!). sada zvanicno, neopozivo i beskompromisno MRZIM REALIZAM! mislila sam da su Rusi manji manijaci od Francuza, ali sad sam se uverila da su jednako nenormalni wallbash.gif trebalo je spaliti sve one knjizurine wallbash.gif ehm... odoh da popamtim jos nekoliko stvarcica iz Ane Karenjine (koju sam dobrovoljno odabrala za "prakticni deo kolovijuma" wallbash.gif ) npr... funkcija boja u opisu enterijera, utsici cula dodira koji su u funkciji opisa i kako se zvao Ljevinov ker... wallbash.gif

o teoriji i da ne pricam wallbash.gif

toliko o realizmu od mene ovde (ostalo ce cuti profesor ujutro icon_mrgreen.gif )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsa stvar u vezi dadaizma je sto nikako ni za sta ne mozes sa sigurnoscu tvrditi da je dadaizam icon_smile.gif

 

Osim, naravno, ako nije u pitanju nesto sto upada u folozofiju dadaizma. Onda bez obzira da li jeste ili nije dadaizam sasvim sigurno jeste dadaizam (osim ako i pored toga nije, naravno). Ili ako je nesto uradjeno i u startu definisano kao dadaizam od strane osobe koja je tvorac doticnog dela. Sto je mozda uradjeno sa namerom da se prevari publika a u stvari pravljeno kao nesto sto nije dadaizam. E, u tom slucaju i dalje moze a i ne mora biti dadaziam jer je sasvim moguce da je neko napravio nesto sto nije dadaizam i nazvao ga dadaizmom da bi zbunio publiku i time uradio jednu vrlo dadaisticku stvar.

 

Naravno, ovaj pasus iznad nema smisla i predstavlja jednu veliku laz. Za pocetak, koherentan je i ima smisao (u svom nemanju smisla) a dadaizam se nikako ne moze definisati jednim takvim pasusom.

Edited by Dawngreeter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poshto sam davno chitao, ne secjam se svega, ali mi je ostao u glavi trip oko jedne izlozhbe iz 1920-te ( ili tako neke godine )...

Naime, par likova, Nemaca ( kojima se ne secjam imena, ali su bili neko i neshto u Dada pokretu ), su napravili neku izlozhbu u dvorishtu iza nekog kaficja. Jedini ulaz na izlozhbu je bio kroz javni WC...

Izmedju ostalih stvari koje su bile izlozhene, bila je i jedna skulptura od drveta pored koje je stajala sekira i poruka koja je pozivala posetioce na unishtenje tog dela...

...Mnogo dobra fora... icon_da.gificon_biggrin.gif

Edited by Fatal Eror

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsa stvar u vezi dadaizma je sto nikako ni za sta ne mozes sa sigurnoscu tvrditi da je dadaizam icon_smile.gif

 

Osim, naravno, ako nije u pitanju nesto sto upada u folozofiju dadaizma. Onda bez obzira da li jeste ili nije dadaizam sasvim sigurno jeste dadaizam (osim ako i pored toga nije, naravno). Ili ako je nesto uradjeno i u startu definisano kao dadaizam od strane osobe koja je tvorac doticnog dela. Sto je mozda uradjeno sa namerom da se prevari publika a u stvari pravljeno kao nesto sto nije dadaizam. E, u tom slucaju i dalje moze a i ne mora biti dadaziam jer je sasvim moguce da je neko napravio nesto sto nije dadaizam i nazvao ga dadaizmom da bi zbunio publiku i time uradio jednu vrlo dadaisticku stvar.

 

Naravno, ovaj pasus iznad nema smisla i predstavlja jednu veliku laz. Za pocetak, koherentan je i ima smisao (u svom nemanju smisla) a dadaizam se nikako ne moze definisati jednim takvim pasusom.

pa po onom programskom textu u dadaizam bi moglo da spada bilo sta. isto tako bi bilo ko mogao da se proserava o teoriji dadaizma i da ostane ziv (osim ako sam ja u blizini ph34r.gif )

naravno u 41. satu nespavanja ne mogu nista smisleno da napisem (kao ni u bilo kom drugom stanju, osim ako se dobro ne alkoholisem)

elem, imala sam u planu jednu ... postmodernisticku instalaciju (koja ima dodirnih tacaka sa dadaizmom). naime, svima koji me znaju je poznata moja opsesija kantama za djubre (od kontejnera do sobnih primeraka), dalje kupatilskim inventarom i biljkama. pa sam odlucila da sve to spojim... trebalo je da se to sve montira na mom krovu... cak sam nasla i sve potrebne elemente... (necu otkrivati celu zamisao, autorska prava i te fore ph34r.gif ) ali se nekome pametnom iz moje zgrade to nije dopalo, pa mi je dugo i tesko skupljan materijal sto izlomio sto bacio. icon_mad.gif

primitivizam wallbash.gif

tezak je zivot nas umetnika i vizionara no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...