Jump to content

Insomnium


Earendil

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ništa mi nije obojilo ovaj kišni kurčev april pun putovanja busevima kojekakvim kao ovaj Insomnium novi. Fenomenalno izdanje, sačekaću da se slegne ali ide mi u sam vrh njiove diskografije, od agresije do tih trejdmark sorrowful melodija sve odrađeno na nivou tako da se i sam jebeni Dark Tranquillity ne bi postideo. Poslati kopiju In flamesima da čuju i da se obese... ako su pametni.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

Finnish melodic deathsters INSOMNIUM have been forging a very special release during the past few months. Titled "Winter's Gate", it is a concept album made up of one epic 40-minute song. The album is built around a short story, "Winter's Gate" ("Talven Portti" in Finnish), written by vocalist and bassist Niilo Sevänen, recipient of numerous Finnish awards and nominations. The compelling short story is about a group of Vikings who set out to find a fabled island west of Ireland, despite the treacherous winter drawing near.

The full story will be released together with the album as a book with translations in English, Finnish and German, and illustrated by the artist Teemu Tähkänen.

"Winter's Gate" is currently being mixed by Dan Swanö at Unisound AB studio in Sweden and will be out worldwide through Century Media Records on September 23. Upcoming tour dates for autumn and winter will be announced soon.

 

insomniumwintersgate.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Nisam bas toliko daleko otisao sa ocenom kao Jocko ali se u sustini totalno slazem sa recenzijom iznad. Meni je prethodnik bio najbolji Insomnium do sad, podigli su lestvicu i na brutalnosti i na catchiness levelu a na Winter's Gate su otisli jos korak dalje u koncentrisanju najboljih osobina benda sto gusce, i to kroz jedan album koji zaista jeste i komercijalni rizik i zahtev za danasnju braindead lenju publiku. Ne znam jos da li im je ovo najbolji album ali zaista jeste mudat korak napred, i prosto se cuje koliko se paznje posvetilo komponovanju, da je sve to odradjeno sa ogromnom paznjom i ljubavlju. Pesma bas lepo tece, ima raznih emocija, cujem i ja Opetha i Amorphisa i black metala ali najvise od svega cujem Insomnium koji je sa godinama sve bolji. Jbg poredjenje sa Crimson se logicno namece jer je to totalno taj fazon. Ogromno iznenadjenje jer sam ocekivao po najavama neki half assed soundtrack za pricu a dobismo jedan udarac koji bas ide za ove dolazece mesece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, dok još nisam čuo album sam rekao sebi "ocena više samo za hrabrost". S obzirom da je album bar za devetku, eto. Dao bi mu i 11, al' sistem neće da prihvati.

Meni je Insomnium uvek bio tu negde u vrhu up and coming bendova, posebno posle prošlog koji je stvarno bio vrh, al' mislim da su ga ovim nadmašili. A poređenja sa bendovima su čisto ono da bi sa nečim mogao da uporedim zvuk, opet sve totalno zvuči kao Insomnium pre svega toga. Album mi je tol'ko dobar, svaki put ga slušam sa punom pažnjom i svaki put čujem nešto novo što me oduševi. Jedva čekam artbook da stigne :rockdevil:

 

Što rekoh skoro, "Winter's Gate" je za skandinavski metal 90-ih, što je Stranger Things za kinematografiju 80-ih: dovoljno novo da nije kopija, dovoljno poznato da probudi nostalgiju.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako iskasapljeno kako je stigao album ni ne čudi me što imaš takav utisak. Ja sam promo dobio jedan falj, i ono jes da ima primetnih celina al' oseti se jedna pesma all the way through. Ne kapiram šta im je trebalo da ih ovako seku, pritom što su totalno neprirodno isečene, al' avaj. Nadam se da na disku neće biti tako podeljene :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina da je podvojeno na celine, al' te celine funkcionišu zajedno, a ima ih možda tipa 3. Meni tipičan primer ne-cele pesme je Stratovarius - Elysium od 20 minuta koja je vrlo očigledno skopljena od 3 različite strofa/refren pesama. Za razliku od nje, ovde mi sve lepo teče čak iako su celine različitog tempa. Mislim, ako ovo nije jedna 40-minutna pesma onda nije ni Crimson.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se slažem sa Jocom ovde, najveća snaga albuma meni i jeste odličan flow. Kao što sam već rekao, prosto se čuje da su se dobro oznojili da ovo sve sklope lepo, pesma teče u jednom ambijentu sa više različitih delova, uopšte mi ne deluje nakasapljeno neki random deo na drugi.

A poređenje sa Crimson... jbg on jeste referentna jedinica za melodeath pesmu od 40 min, moramo ga porediti sa njim. Ne bih ni ja sad rekao da je Insomnium bolji, mislim da ni oni sami to ne bi tvrdili ali ono, pustimo da vreme rekne svoje.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istina da je podvojeno na celine, al' te celine funkcionišu zajedno, a ima ih možda tipa 3. Meni tipičan primer ne-cele pesme je Stratovarius - Elysium od 20 minuta koja je vrlo očigledno skopljena od 3 različite strofa/refren pesama. Za razliku od nje, ovde mi sve lepo teče čak iako su celine različitog tempa. Mislim, ako ovo nije jedna 40-minutna pesma onda nije ni Crimson.

 

Ma batalite se te Crimsona :D

 

A realno maltene nijedna pesma duža od 10 minuta nije nikad jedna pesma, uvek tu ima neka podela. Trenutno ne mogu nijednog metal primera da se setim, though ne znači da nema.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A realno maltene nijedna pesma duža od 10 minuta nije nikad jedna pesma, uvek tu ima neka podela. Trenutno ne mogu nijednog metal primera da se setim, though ne znači da nema.

 

Ima Burzum - Tomhet :haha:

A jbg čim se pravi ogromna pesma logično da ima više delova različitih, ne vidim baš na šta ciljaš.... hoćeš da kažeš da ti Insomnium zvuči sklepano?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima Burzum - Tomhet :haha:

A jbg čim se pravi ogromna pesma logično da ima više delova različitih, ne vidim baš na šta ciljaš.... hoćeš da kažeš da ti Insomnium zvuči sklepano?

 

Propustio i na prošloj strani da ti odgovorim, nisam nigde to tvrdio, nisi me razumeo očigledno u poređenju. Samo mi nejasno toliko jahanje toga što album traje koliko traje i iz koliko delova (preko pola Jocine recenzije je o vremenu).

 

Elem, okrenuću se na muziku dalje, slušaće se još naravno, ali eto, pomenuti Moonsorrow meni mnogo veći vow faktor ostavljao na ovih poslednjih par albuma kada te udare te duže stvari nego Insomnium sa ovim. Mlak prvi utisak, ali me doduše nijedan Insomnium nije ni pridobijao nešto na prvu.

Edited by Angelystor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...