Jump to content

Astralna projekcija


Recommended Posts

Ok, razumem tvoju logiku, mada ovo što si pomenuo za slavinskog je stvar toga kako će nešto biti objašnjeno. To je kao da ja objašnjavam razliku između dobra i zla sa spiritualne tačke gledišta nekome, i onda se ti ubaciš i kažeš "netačno, dobro i zlo su iluzija ljudskog uma". Pa bilo bi tačno, ali sa druge strane istina je i to da dobro i zlo postoje, u određenom smislu je i jedno i drugo tačno. Isto tako, ako postoji ravnoteža između dve strane na drvetu života, to je ravnoteža polarnosti, pa tvoja izjava da se ova dva stuba dopunjuju i da treba da su u ravnoteži u stvari i nije u suprotnosti sa onim što je Žika rekao.

 

A takođe nije me mrzelo da iskopam knjigu, da se podsetim šta je to on tada pisao.

Bojim se da si zaboravio na čitav ogroman pasus u kome on upravo obrazlaže to što si ti rekao, npr., da je pogrešno davati stubovima moralne kvalitete, i da je potrebna harmonija, kao i da hermetizam ne teži isključivo "pozitivnoj" strani već izbegava ekstreme, i da je ta srednja staza prikazana na drvetu života srednjim stubom, itd, itd.

Pročitaj opet knjigu icon_wink.gif

 

A uostalom, i da je nešto izmnio, meni je to ok. Ta cela "tradicija" koju ti pominješ ne bi postojala da neko nije eksperimentisao i rušio neku stariju tradiciju. I žika i Kruli su bili inovatori.

Jedino za Krulija odvajkada ide priča kako je menjao namerno rituale...

 

A što se tiče TM-a, off topic od off topica, icon_mrgreen.gif , teško da bi ti se išta desilo da se neko dokopa tvoje lične TM mantre, pošto je TM sjajan ako recimo hoćeš da spustiš krvni pritisak, ili da se dobro relaksiraš. Definitivno nije sredstvo duhovnog razvoja.

ebiga, sad smo dosli i do toga kako koja kultura gleda na dobro i zlo... Ajde onda da se vratim na moja licna shvatanja i da postavim s te strane - za mene je zlo negativno u smislu destruktivno, dobro pozitivno u smislu konstruktivno. A postoje muski i zenski pol, koji imaju svoje osobine, ali ni za jedan ne mogu reci da je dobar ili los, samo da se spajaju. Takvo je i klasicno vidjenje levog i desnog stuba drveta zivota - zenska strana i muska strana. Onda da se vratim na Ziku - ono sto je on napisao je za mene apsolutno neprihvatljivo. A mislim da nisam izuzetak u nasoj kulturi, pa mogu da kazem da je to sto je on napisao odgovarajuce recimo Vlasima, ali ne i nama.

A procitacu ovo sto si ti rekao opet.

 

Mislim da tradiciju treba da menjaju institucije stvorene od mnogo inovatora, a ne jedan covek (ipak mi je smesno tvrditi da jedan Slavinski moze da otkrije nesto osnovno sto generacije unazad 3-5 hiljada godina nisu provalile).

 

A o TM-u bi bas mogli da otvorimo posebnu temu. Ja sad zurim, inace bi pisao. Drugi put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljiva rasprava.

Elem, proverio sam i ja Kljuceve psihicke magije od Slavninskog i on nije promenio nista u kabalistickom krstu sto se tice formula. Takodje, formule su u skladu sa stranama sveta u ritualu pentagrama. Jedina kljucna i presudna zbrka nalazi se u formuli tetragramatona: Jod-vazduh (pogresno, treba vatra), he-vatra (treba voda), vau-voda(ovo je vazduh), drugo He-zemlja (korektno). Ovo je u odnosu na Kroulijevu Magiku. Slavinski zapravo koristi istocnjacku podelu. Uostalom, jedini ritual koji je Slavninski opisao u svojim knjigama je manji terajuci ritual pentagrama, vezbu srednjeg stuba ne racunam kao ritual.

Prevashodni razlog zasto sam pre mnogo godina kupio Kljuceve psihicke magije je zbog odeljka o astralnoj projekciji. Tu Slavinski opisuje metodu kontrole sna i magijskog imena. U Simbolima hermetizma, njegovoj sledecoj knjizi, Slavinski opisuje astralnu projekciju metodom simbola a to je ustvari projekcija u tatve kako je korisceno u Zlatnoj Zori.

I jos samo malo o Slavinskom iako je off topic, covek je cesto pisao o onome sto nije u potpunosti znao. To se vidi i u Psihickom treningu jogija. Intenziv prosvetljenja je napisao sa dva ili tri intenziva iza sebe. Ekskalibur, navodno njegova originalna tehnika je preslikana Avatar tehnika od Harija Palmera itd.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da tradiciju treba da menjaju institucije stvorene od mnogo inovatora, a ne jedan covek (ipak mi je smesno tvrditi da jedan Slavinski moze da otkrije nesto osnovno sto generacije unazad 3-5 hiljada godina nisu provalile).

Ovo je jako čudan stav, sa obzirom da u istoriji čovečanstva, pa i u istoriji duhovnosti, organizacija nikada ništa nije mogla da izmeni. Uvek su bili u pitanju pojedinci, što je i logično.

Organizacije su obično bile izvor zla i haosa. Kada se skupi ekipa ljudi da priča o nečemu, dobiješ tabue, moral, i organizovanu religiju. A kvantni skokovi su ostajali Budama i Ajnštajnima.

 

Dapače moj doživljaj je da kada je nešto dugo vremena tradicija, to je dobar pokazatelj da je mrtvo i zrelo za bacanje ili rekonstrukciju. Jer svet se neprekidno menja, i samim tim svaka filozofija i pogled na život, ili veština i nauka, zastarevaju vrlo brzo ako se ne prilagođavaju zahtevima novih vremena.

 

Uostalom, ajde onda da se svi lepo okupimo pa idemo u sad u nedelju u crkvu pa posle da krkamo svinjetinu, i to je tradicija i to već 2000 godina icon_wink.gif

 

Prevashodni razlog zasto sam pre mnogo godina kupio Kljuceve psihicke magije je zbog odeljka o astralnoj projekciji. Tu Slavinski opisuje metodu kontrole sna i magijskog imena. U Simbolima hermetizma, njegovoj sledecoj knjizi, Slavinski opisuje astralnu projekciju metodom simbola a to je ustvari projekcija u tatve kako je korisceno u Zlatnoj Zori.

I jos samo malo o Slavinskom iako je off topic, covek je cesto pisao o onome sto nije u potpunosti znao. To se vidi i u Psihickom treningu jogija. Intenziv prosvetljenja je napisao sa dva ili tri intenziva iza sebe. Ekskalibur, navodno njegova originalna tehnika je preslikana Avatar tehnika od Harija Palmera itd.

Ne znam šta ti misliš o tome, ali ako počnemo ovako, možemo svakom čoveku da nađemo rupe. Ono što mene interesuje i na osnovu čega prosuđujem ako je moguće je:

 

- Da li su tehnike efikasne, i da li su meni lično i drugim ljudima od koristi

- Da li je sama osoba osvešćena i u kolikoj meri (što ipak treba uvek sačekati, jer malo ljudi zaista može da procenjuje takve stvari), i kakav je meni lično energetski vajb koji ta osoba širi. Neke stvari mogu tu da se ocene i posredno, kroz sledbenike sistema i odnos sutora tehnika prema sebi samom

- Pogledam kakve su osobe koje mrze i napadno pričaju protiv, ako ih prepoznam kao kretene, znači da je vrlo verovatno čovek u redu i tehnike su efikasne

 

Treba razumeti jednu stvar: Da Slavinski nije go-getter tip čoveka, da nije trčao po belom svetu o svom trošku i trudio se da neke tehnike donese ovde i ako ćemo realno, za daleko manje pare dobrobiti istih podeli sa svojim zemljacima, da nije radio na tome da usavrši te iste tehnike (a jeste to uradio sa mnogim), mnogi ljudi bi bili uskraćeni.

To isto važi i za neke druge ljude odavde koji su s vremena na vreme meta kritike. Ne treba pljuvati one koji su nam servirali jelo skoro direktno u tanjir a naše je bilo samo da pojedemo ako želimo. A činjenica je da bilo ko ko se bavi pionirskim radom , ima najveću šansu da greši i da se sa tih stranputica vraća i tome slično. Ne kažem da je to slučaj sa Slavinskim, ali kada god pomislite da tražite rupe kod nekoga ko je koristio drugima svojim radom, razmislite zašto je baš on na meti kritike, a ne neko drugi, i kako bi se vi proveli kada bi pokušali da radite za druge ljude, da širite znanje, da pomognete.

 

Znači : rispekt. icon_wink.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedina kljucna i presudna zbrka nalazi se u formuli tetragramatona: Jod-vazduh (pogresno, treba vatra), he-vatra (treba voda), vau-voda(ovo je vazduh), drugo He-zemlja (korektno). Ovo je u odnosu na Kroulijevu Magiku. Slavinski zapravo koristi istocnjacku podelu.

A da nije mozda Krauli izmenio ritual?

To mi deluje mnogo verovatnije.

Edited by The Philosopher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je jako čudan stav, sa obzirom da u istoriji čovečanstva, pa i u istoriji duhovnosti, organizacija nikada ništa nije mogla da izmeni. Uvek su bili u pitanju pojedinci, što je i logično.

Organizacije su obično bile izvor zla i haosa. Kada se skupi ekipa ljudi da priča o nečemu, dobiješ tabue, moral, i organizovanu religiju. A kvantni skokovi su ostajali Budama i Ajnštajnima.

 

Dapače moj doživljaj je da kada je nešto dugo vremena tradicija, to je dobar pokazatelj da je mrtvo i zrelo za bacanje ili rekonstrukciju. Jer svet se neprekidno menja, i samim tim svaka filozofija i pogled na život, ili veština i nauka, zastarevaju vrlo brzo ako se ne prilagođavaju zahtevima novih vremena.

 

 

Ne znam šta ti misliš o tome, ali ako počnemo ovako, možemo svakom čoveku da nađemo rupe. Ono što mene interesuje i na osnovu čega prosuđujem ako je moguće je:

 

- Da li su tehnike efikasne, i da li su meni lično i drugim ljudima od koristi

- Da li je sama osoba osvešćena i u kolikoj meri (što ipak treba uvek sačekati, jer malo ljudi zaista može da procenjuje takve stvari), i kakav je meni lično energetski vajb koji ta osoba širi. Neke stvari mogu tu da se ocene i posredno, kroz sledbenike sistema i odnos sutora tehnika prema sebi samom

- Pogledam kakve su osobe koje mrze i napadno pričaju protiv, ako ih prepoznam kao kretene, znači da je vrlo verovatno čovek u redu i tehnike su efikasne

 

Treba razumeti jednu stvar: Da Slavinski nije go-getter tip čoveka, da nije trčao po belom svetu o svom trošku i trudio se da neke tehnike donese ovde i ako ćemo realno, za daleko manje pare dobrobiti istih podeli sa svojim zemljacima, da nije radio na tome da usavrši te iste tehnike (a jeste to uradio sa mnogim), mnogi ljudi bi bili uskraćeni.

To isto važi i za neke druge ljude odavde koji su s vremena na vreme meta kritike. Ne treba pljuvati one koji su nam servirali jelo skoro direktno u tanjir a naše je bilo samo da pojedemo ako želimo. A činjenica je da bilo ko ko se bavi pionirskim radom , ima najveću šansu da greši i da se sa tih stranputica vraća i tome slično. Ne kažem da je to slučaj sa Slavinskim, ali kada god pomislite da tražite rupe kod nekoga ko je koristio drugima svojim radom, razmislite zašto je baš on na meti kritike, a ne neko drugi, i kako bi se vi proveli kada bi pokušali da radite za druge ljude, da širite znanje, da pomognete.

 

Znači : rispekt. icon_wink.gif

Bice da sam ja dosta konzervativniji tip od tebe.

S moje strane gledista, svet se menja ali se i ne menja - menja se trenutna situacija; sustinske stvari ostaju onakve kakve jesu; fizicki zakoni su onakvi kakvi jesu; ljudska priroda se ne menja; covek je odavno duhovno bice, i samo je pitanje koliko je koji pojedinac to otkrio. Tako da tu (po meni) nema nista novo niti ce novo biti, samo mi kao pojedinci napredujemo kroz zivot i zivote (ili nazadujemo).

Elem, ako neke tehnike vec funkcionisu toliko dugo, ono sto treba da ih zameni jeste bolja tehnika. A pionira ima dosta, samo sto se i mnogi nisu isticali kao slavinski, tako da tehnika ima mnogo. Ono sto mi smeta jeste modifikovanje vec proverenih i funkcionalnih tehnika, a ne kreiranje novih.

Ja znam da je on imao (ili ima) neku sektu, ali ne znam prakticno nista o njoj. Bilo bi dobro ako neko zna nesto vise o tome kako je izgledala(izgleda), bilo bi dobro da napise nesto. Meni licno je sumnjivo to sto se on na taj nacin isticao. Al dobro, nema veze.

 

I uostalom, ono sto je Slavinski unapredio od tehnika je relativno, zasto bi meni odgovaralo bas ono sto Slavinskom odgovara (dobro, sa ovim stavom prema Slavinskom mi nijedna njegova tehnika nece odgovarati icon_mrgreen.gif ). Vrlo je moguce da je on prilagodio sebi iz nekog razloga tehnike, a onda zakljucio da je to generalno poboljsanje. No nije ni bitno... otisao sam predaleko.

 

Sto se tice pionirskog rada, to i nije preterano pionirski rad, skupiti par stvari, malo ih izmeniti... To je kompilatorski rad. Ja nisam protiv toga, stavise podrzavam vrlo - nije to uopste naivno uraditi. I ko to ume da uradi je vrlo vredan postovanja. Ali sumnjam da je Slavinski uradio to na dobar nacin. A i s obzirom na tu njegovu sektu, sumnjam da mu je namera bila prosvetiteljstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da nije mozda Krauli izmenio ritual?

To mi deluje mnogo verovatnije

 

Nisam govorio o manjem terajucem ritualu pentagrama nego o formuli tetragramatona koju Krouli nije menjao.

Jod-vatra

He-voda

Vau-vazduh

He-zemlja

Prociscena verzija rituala pentagrama, tzv star rubi je sasvim druga prica, o tom ritualu nisam ni govorio jer ga Slavinski nigde ni ne pominje. Jednostavno sam uporedio ritual pentagrama kod Slavinskog i iz Magike i tu nema razlike.

Istok-Jehova

Jug-Adonai

Zapad-Ehejeh

Sever-Agla

Kabalisticki krst je identican.

 

 

Ne znam šta ti misliš o tome, ali ako počnemo ovako, možemo svakom čoveku da nađemo rupe.

 

Generalizacija, ne govorimo o bilo kome nego o Slavinskom.

 

Ono što mene interesuje i na osnovu čega prosuđujem ako je moguće je:

 

- Da li su tehnike efikasne, i da li su meni lično i drugim ljudima od koristi

- Da li je sama osoba osvešćena i u kolikoj meri (što ipak treba uvek sačekati, jer malo ljudi zaista može da procenjuje takve stvari), i kakav je meni lično energetski vajb koji ta osoba širi. Neke stvari mogu tu da se ocene i posredno, kroz sledbenike sistema i odnos sutora tehnika prema sebi samom

- Pogledam kakve su osobe koje mrze i napadno pričaju protiv, ako ih prepoznam kao kretene, znači da je vrlo verovatno čovek u redu i tehnike su efikasne

 

Slazem se sa ovim. Ali po pitanju joge i ritualne magije Slavinski je potpuni laik, napibircio je par stvari iz knjiga.

Ostale tehnike: unapredio je intenziv prosvetljenja, izveo ubedljivo najvise intenziva u svetu, ima najkvalitetnije majstore intenziva. Ali je onda promenio intenziv prosvetljenja Charlsa Bernera u intenziv gnoze. Jedine bitne razlike su nacin kako se radi sa koanom-to je poboljsanje bez daljnjeg. Imao je stotine, mozda i hiljade odrzanih intenziva. A losa stvar je skracenje intenziv na jedan dan. Dalje, njegove price o meuni (trajnom prosvetljenju), navodno postigao je trajno prosvetljenje satori i to ne samo on nego i neki njegovi ucenici. Pa onda algolijanski jezik, i prethodni zivoti na Algolu. Meni deluje da je covek prs'o.

Ekskalibur mu je totalno neefikasan, govorim ti kroz licno iskustvo, bio sam i na eksu 1 i eksu 2: ne znam kako se to sada zove, ali je on stalno menjao tehniku. Cak je i njegov sin napravio svoju verziju ekskalibura. Koliko mi je poznato, Slavinski sada drzi kurseve u Americi i razbija se od para, sto nije lose. Uvek je bio sposoban da pravi pare i zbog toga mu skidam kapu.

Ovde je link ka njegovim kursevima: http://www.spiritual-technology.com/eng/index1.php

 

Treba razumeti jednu stvar: Da Slavinski nije go-getter tip čoveka, da nije trčao po belom svetu o svom trošku i trudio se da neke tehnike donese ovde i ako ćemo realno, za daleko manje pare dobrobiti istih podeli sa svojim zemljacima, da nije radio na tome da usavrši te iste tehnike (a jeste to uradio sa mnogim), mnogi ljudi bi bili uskraćeni.

To isto važi i za neke druge ljude odavde koji su s vremena na vreme meta kritike. Ne treba pljuvati one koji su nam servirali jelo skoro direktno u tanjir a naše je bilo samo da pojedemo ako želimo. A činjenica je da bilo ko ko se bavi pionirskim radom , ima najveću šansu da greši i da se sa tih stranputica vraća i tome slično. Ne kažem da je to slučaj sa Slavinskim, ali kada god pomislite da tražite rupe kod nekoga ko je koristio drugima svojim radom, razmislite zašto je baš on na meti kritike, a ne neko drugi, i kako bi se vi proveli kada bi pokušali da radite za druge ljude, da širite znanje, da pomognete.

 

Znači : rispekt. 

 

Naravno, rispekt, ali ne slepo obozavanje. Imam brdo njegovih knjiga, bio sam na nekim od njegovih kurseva. O mnogim stvarima sam prvi put saznao upravo od njega. Recimo o astralnoj projekciji, o NLP-u takodje. Da smo malo vise otvoreni ka svetu imali bi na stotine takvih kao sto je Slavinski. Na desetine kurseva i onda bi ljudi mogli da biraju.

 

Hteo sam nesto da kazem o astralnoj projekciji, mozda je neko pomenuo, po meni astralna projekcija je tehnika duhovnog samorazvica kao sto je i meditacija ili neki ritual recimo. Ako astralnu projekciju radimo samo da bi uzivali u fenomenu odvajanja svesti od tela onda smo "pogodivsi cilj promasili sve ostalo". Na astralu moze da se radi komunikacija sa najrazlicitijim entitetima koje nazivamo elementalima, andjelima, arhandjelima, bogovima ili demonima, sta ko voli. Mozemo se uzdizati na razine preko drveta zivota i tako uzdizati svest do visih astralnih nivoa. Moze se raditi ulazeci u tarot karte, u tatve, u Ji Djing, u milion stvari. Veci problem od odvajanja svesti od tela je zadrzavanje na astralu, tako da nema opasnosti da neko ostane tamo.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bice da sam ja dosta konzervativniji tip od tebe.

S moje strane gledista, svet se menja ali se i ne menja - menja se trenutna situacija; sustinske stvari ostaju onakve kakve jesu; fizicki zakoni su onakvi kakvi jesu; ljudska priroda se ne menja; covek je odavno duhovno bice, i samo je pitanje koliko je koji pojedinac to otkrio. Tako da tu (po meni) nema nista novo niti ce novo biti, samo mi kao pojedinci napredujemo kroz zivot i zivote (ili nazadujemo).

Menja se celo ;ove;anstvo, globalan nivo svesti. Neke stvari koje su tražile godine meditiranja i rada, mogu se sada postići mnogo brže.

Kada je prvi put zenu počelo da se praktikuje da se meditira tako što su svi okrenuti leđima prema zidu, umesto licem prema zidu, ta promea je naišla na ogroman otpor kod učitelja i hramova sklonih tradiciji. A takav rad je posle se ispostavilo, bio mnogo efikasniji.

Uvek može bolje.

 

Ja znam da je on imao (ili ima) neku sektu, ali ne znam prakticno nista o njoj. Bilo bi dobro ako neko zna nesto vise o tome kako je izgledala(izgleda), bilo bi dobro da napise nesto. Meni licno je sumnjivo to sto se on na taj nacin isticao. Al dobro, nema veze.

Sto se tice pionirskog rada, to i nije preterano pionirski rad, skupiti par stvari, malo ih izmeniti... To je kompilatorski rad. Ja nisam protiv toga, stavise podrzavam vrlo - nije to uopste naivno uraditi. I ko to ume da uradi je vrlo vredan postovanja. Ali sumnjam da je Slavinski uradio to na dobar nacin. A i s obzirom na tu njegovu sektu, sumnjam da mu je namera bila prosvetiteljstvo

Ovde počinjemo da pričaš o svojim predubeđenjima, pa bih voleo da rasčistimo nešto oko terminologije:

Reč sekta označava grupu ljudi koja se organizuje da bi upražnjavala svoje duhovno i religiozno opredeljenje, bilo kakvu grupu.

Znači Budizam, Pravoslavlje, ili Jehovini svedoci, sve su to sekte po definiciji.

Na istoku postoji mnogo veća tolerancija prema religioznim opredeljenjima drugih ljudi i hiljadama godina je nesmetano funkcionisalo na desetine religija.

Za razliku od toga, Hrišćanstvo je daleko više od svih ostalih religija bilo agresivno u iskorenjivanju bilo kog drugog sistema verovanja, pa se čak ratovalo između hrišćana međusobno na religioznoj osnovi, tj. jer jedni i drugi različito upražnjavaju hrišćanstvo. Odatle je od strane Katoličanstva i pravoslavlja stotinama godina plasirana ideja da je bilo kakva grupa ljudi koja nešto duhovno radi mimo njih zla đavolova rabota koju treba uništiti.

 

Dakle šta su značile ove tvoje napomene o "sekti"?

 

Inače Slavinski je u Americi rukopoložen za patrijarha Bele Gnostičke Crkve, koju je osnovao ovde, i koja je posle više godina postojanja rasformirana. Za vreme svog postojanja prikupljala je mnogo negativnog publiciteta jer se radilo o najudarnijem vremenu plasiranja paranoje u vezi sa nekim tamo sektama koje uništavaju omladinu, tako da je na kraju između ostalog verovatno i to bio razlog zašto je Slavinski rasformirao crkvu. Bilo je tu raznih budalaština, od članaka u novinama koje su pisali ljudi koje je Slavinski odbio da primi u crkvu ili izbacio iz nje jer su pravili njesra drugim ljudima, a koji su otkrivali "užasnu istinu" o crkvi, pa do priča na temu da se na intenzivima deli droga (što je posebno interesantno u odnosu na uporednu cenu bilo kog narkotika i intenziva u to vreme.

Crkva je bila uslovno hrišćanska ali Gnostička, znači intenziv gnoze je bio centralni ritual, a nije se bazirala na verovanjima ili klasičnom jednoumlju i statutima nego na premisi da svaki čovek mora sam da dođe do istine i realizuje jastvo. Ako neko ovde zna ponešto o gnostičkom hrišćanstvu, može da napiše ponešto o tome, da sada je ne idem i o tome u off topic.

 

Ali sumnjam da je Slavinski uradio to na dobar nacin.
Vrednuje se znanje, lično iskustvo. Sumnja je sama po sebi vrsta fantazije: Na osnovu svog prethodnog znanja osoba reši da ima negativne fantazije o nečemu u vezi čega nema dovoljno informacija, iz želje da se zaštiti i iz straha. Recimo da bi to mogla biti neka gruba definicija.

 

Slazem se sa ovim. Ali po pitanju joge i ritualne magije Slavinski je potpuni laik, napibircio je par stvari iz knjiga.
Nisam imao priliku da sednem i pričam o tome sa njim, a kako bih onda mogao znati? icon_wink.gif

A obe knjige u kojima je pisao o tome je napisao kada je imao (uslovno )relativno malo iskustva. (što je jasno kada pročitaš njegovu autobiografiju)

Kako sada da sudim na osnovu nečega što nije "up to date"?

 

Ostale tehnike: unapredio je intenziv prosvetljenja, izveo ubedljivo najvise intenziva u svetu, ima najkvalitetnije majstore intenziva. Ali je onda promenio intenziv prosvetljenja Charlsa Bernera u intenziv gnoze. Jedine bitne razlike su nacin kako se radi sa koanom-to je poboljsanje bez daljnjeg. Imao je stotine, mozda i hiljade odrzanih intenziva. A losa stvar je skracenje intenziv na jedan dan. Dalje, njegove price o meuni (trajnom prosvetljenju), navodno postigao je trajno prosvetljenje satori i to ne samo on nego i neki njegovi ucenici.
Mislim da se ovo pogrešno tumači. Samadi je trajno prosvetljenje, ali ljudi mogu biti manje ili više probuđeni. To nije neki off-on prekidač pa jesi ili nisi. Svaki učitelj i dalje radi na sebi ako je pravi učitelj.

Satori je isto što i Kenšo, znači ono što doživiš na intenzivu. To je kratkotrajno iskustvo, nakon koga te opet zatrpaju ego mase ali je naravno veoma korisno i kroz veći broj takvih iskustava možeš dospeti u ono što je on nazvao meuna, tj. stabilno stanje svesti. Ali to nije nivo budnosti koji bi bio sam po sebi uporediv sa onim u kom je bio buda. To je jednostavno stanje u kome više ne možeš trajno da se vratiš u "nesvesno" stanje u kome si bio, i ostaješ dobar deo vremena svestan da postoji to "ja" koje ima različite identifikacije, i proživljava različita iskustva. To nije ništa spektakularno, postoje autoprevoznici koji su u veoma dubokoj meuni icon_wink.gif

 

Pa onda algolijanski jezik, i prethodni zivoti na Algolu. Meni deluje da je covek prs'o.
Mora se razumeti da to nije neka njegova fiks ideja, nego da je veći broj ljudi imao identična sećanja na prošle živote koji su se odigrali na nekim drugim svetovima. Ne bih sada ovde duže o tome, ali u svakom slučaju, onda ispada da su na desetine ljudi lude i to na potpuno istovetan način jer imaju ista sećanja.

Ja sam bio jako skeptičan prema celoj priči oko Algolijanskog jezika i upotrebi određenih reči iz njega, ali postoje konkretni dokazi da te reči nisu tu bezveze, barem je to moje lično iskustvo.

Ne palim se na celu tu priču, i moj pogled na to je da je Slavinski iznošenjem mnogih stvari u javnost (bez obzira što nisu neistinite) i po meni često preteranim senzacionalizmom napravio sebi mnogo anti reklame.

 

Moram da ovde kažem nešto što smatram jako bitnim

 

Evo mi ovde pričamo o njemu kao da se radi o bendu koji je polu popularan, pa sad, da li je nešto marketinški dobro urađeno, ili je album dobar.

Zašto bi uopšte on morao da ispunjava bilo čija očekivanja, i da pravi pozitivan imidž?

U istoriji duhovnosti na istoku, mnogo učitelja su se predstavljali drugima kao kreteni, da bi namerno odbili one koji nisu pravi ljudi za rad, pa se postavlja pitanje da li onoga za koga su te tehnike zaista korisne može da odbije negativan imidž, a da li je uopšte dobro za nekoga koga u startu slabo privlače te tehnike i pun je kritike u odnosu na njih da ide na kurseve istih.

 

 

Ekskalibur mu je totalno neefikasan, govorim ti kroz licno iskustvo, bio sam i na eksu 1 i eksu 2: ne znam kako se to sada zove, ali je on stalno menjao tehniku.

Nije neefikasan, ali postoji jedan drugi problem. On je radio godinama i došeo do nekog stepena, nebitno kog, i sada razvije tehniku, testira je i ona fenomenalno radi na njemu i njegovoj okolini. Odlično. Svi koji su u njegovoj okolini , imaju mnogo volje da sarađuju i učestvuju, kao i volju da se menjaju.

Motivi onih koji dolaze na kurseve su često drastično različiti, pa se zatim postavlja pitanje da li neko ko je na prvim stepenicima duhovne involucije može na isti način da ima uspeha sa nekom tehnikom, a konačno postoji i ta činjenica da ako želiš da u nečemu zaista imaš uspeha, treba da budeš stalno u tom tripu.

Ako si u Zenu, onda sve treba gledati kroz zen, disati ga i jesti ga.

A ljudi odu na kurs dva dana, malo rade neku tehniku, možda dožive neka poboljšanja i blage promene, ali naravno, njihova okolina se ne menja, nemaju sa kim da rade, novi sadržaji svesti poplavljuju i vraćaju se lagao u staru kolotečinu:

Zaključak: Bio sam na kursu, tehnika ne radi kako treba.

Ni za mene prva dva eskalibura nisu specijalno dobro radila, i možda sam toliko ohol da čak imam neke svoje ideje o tome da postoje određene rupe u tim sistemima, ali znam koja je moja lična odgovornost za to što Eskalibur nije bio dovoljno efikasan za mene.

 

Cak je i njegov sin napravio svoju verziju ekskalibura.
Uslovno. Izdao je knjigu namenjenu menadžerima, i moglo bi se reći da se jednostavno radi o kompilaciji tehnika koje su korisne ljudima koji žle brze i praktične rezultate u poslu kojim se bave.

 

Generalizacija, ne govorimo o bilo kome nego o Slavinskom.

OK, menjam izjavu u njen precizniji oblik: Svakom istraživaču i putniku na stazama duhovnosti koji je preuzeo odgovornost na sebe da pomaže i uči druge možemo naći neke rupe, bar subjektivno gledano. Može tako icon_wink.gif

 

Naravno, rispekt, ali ne slepo obozavanje. Imam brdo njegovih knjiga, bio sam na nekim od njegovih kurseva. O mnogim stvarima sam prvi put saznao upravo od njega. Recimo o astralnoj projekciji, o NLP-u takodje. Da smo malo vise otvoreni ka svetu imali bi na stotine takvih kao sto je Slavinski. Na desetine kurseva i onda bi ljudi mogli da biraju.
Pa bilo bi lepo, ali mislim da likova nalik njemu ima jako malo i konkretno u svetu. Većina njih razvije jednu ili dve tehnike i nakon toga to pretvara u neku vrstu religije i pokušava da marketinški plasira celu priču i dobije što više sledbenika. Slavinski je unikatan i redak u tom smislu da ni u jednom trenutku nije stao, stalno razvija nove tehnike i usavršava stare.

Da se radi o nekom liku iz amerike, on bi jednostavno stao na Eskaliburu jedan, i nakon 10 godina rada na tome da se tehnika što više raširi, živeo u kući na Bahamima i glumeo velikog gurua, ne bi išao dalje.

 

 

Hteo sam nesto da kazem o astralnoj projekciji, mozda je neko pomenuo, po meni astralna projekcija je tehnika duhovnog samorazvica kao sto je i meditacija ili neki ritual recimo. Ako astralnu projekciju radimo samo da bi uzivali u fenomenu odvajanja svesti od tela onda smo "pogodivsi cilj promasili sve ostalo". Na astralu moze da se radi komunikacija sa najrazlicitijim entitetima koje nazivamo elementalima, andjelima, arhandjelima, bogovima ili demonima, sta ko voli. Mozemo se uzdizati na razine preko drveta zivota i tako uzdizati svest do visih astralnih nivoa. Moze se raditi ulazeci u tarot karte, u tatve, u Ji Djing, u milion stvari. Veci problem od odvajanja svesti od tela je zadrzavanje na astralu, tako da nema opasnosti da neko ostane tamo.
Apsolutno se slažem sa time, ljudi gledaju na ast. Projekciju kao na neku vrstu luna parka, i potpuno promašuju smisao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam imao priliku da sednem i pričam o tome sa njim, a kako bih onda mogao znati?

 

Cisto na osnovu onoga sto je napisao.

 

A obe knjige u kojima je pisao o tome je napisao kada je imao (uslovno )relativno malo iskustva. (što je jasno kada pročitaš njegovu autobiografiju)

Kako sada da sudim na osnovu nečega što nije "up to date"?

 

Ne bih isao mnogo u detalje, cisto da previse ne spamujem temu o astralnoj projekciji, koja je izuzetno zanimljiva. Ali evo jednog primera kao ilustracije.

U Psihickom treningu jogija Slavinski opisuje anuloma viloma pranajamu koja je zapravo nadi shodan, negde se naziva i sukh purvak. Da je Slavinski izmenio naziv ne bi bio problem, medjutim, anuloma viloma pranajama postoji, sluzi za budjenje adjna cakre i prociscenje iste, slicna je nadi shodanu ali opet ne toliko da bi te dve pranajame mogle da se zamene.

 

Satori je isto što i Kenšo, znači ono što doživiš na intenzivu.

 

Ne znam da li smo se ovde u potpunosti razumeli. Kenso je trenutno prosvetljenje, Satori trajno. Kvalitet iskustva bi trebao da bude isti.

Satori je dakle isto sto i samadhi i to preciznije nirvikalpa samadhi.

Medjutim Slavinski je smislio naziv Meuna koji je u Prirucniku za majstore intenziva gnoze poistovetio sa trajnim prosvetljenjem. Takodje je ustvrdio kako je on doziveo Meunu. Elem, prilicno sam skeptican prema bilo kome ko tvrdi da je prosvetljen, sto ne mora da znaci da nije prosvetljen. Ja to ne mogu znati, mogu verovati da je to tako ili ne. Neki kvaliteti licnosti bi mogli govoriti o tome da li je osoba zaista prosvetljena.

 

Ali to nije nivo budnosti koji bi bio sam po sebi uporediv sa onim u kom je bio buda. To je jednostavno stanje u kome više ne možeš trajno da se vratiš u "nesvesno" stanje u kome si bio, i ostaješ dobar deo vremena svestan da postoji to "ja" koje ima različite identifikacije, i proživljava različita iskustva. To nije ništa spektakularno, postoje autoprevoznici koji su u veoma dubokoj meuni

 

On je Meunu poistovetio sa trajnim prosvetljenjem, ili sam ja Slavinskog tako shvatio; sto mu dodje nirvana, nirvikalpa samadhi ili satori, terminologija je ista. Sad mi ti kazes da je meuna budnost, i iskreno da ti kazem, vise verujem tebi. Odnosno, tvoje tumacenje mi se cini logicnim.

 

Uslovno. Izdao je knjigu namenjenu menadžerima, i moglo bi se reći da se jednostavno radi o kompilaciji tehnika koje su korisne ljudima koji žle brze i praktične rezultate u poslu kojim se bave.

 

Ja sam mislio na Filipa, ne na Srdjana. Mada, nije bitno. Inace, Srdjanova knjiga Psiholoske vestine menadzera je izvanredna. Pravo blago.

Problem sa Eksom je taj sto Slavinski to tako prezentuje, kao da je to konacni proboj, kao da iza toga nema dalje. Cak ne moras mnogo ni da se trudis jer je tehnika ta koja je efikasna a ne pojedinac.

Meni je sama ta prica o instant -turbo-mega tehnikama sporna.

 

 

OK, menjam izjavu u njen precizniji oblik: Svakom istraživaču i putniku na stazama duhovnosti koji je preuzeo odgovornost na sebe da pomaže i uči druge možemo naći neke rupe, bar subjektivno gledano. Može tako 

 

Moze icon_da.gif

Poenta je u tome da treba razlikovati konstruktivnu kritiku, sto bi rekli drugovi komunisti, od pljuvacine po nekome.

 

A sad nesto o astralnoj projekciji. Preporucio bih knjigu Roberta Bruce-a "Treatise On OBE" i njegovu tehniku Rope-Uze. Ne, ne radi se o nekom samoubistvu vesanjem kao jos jednom od proverenih nacina astralnog putovanja sa koga se nikada necete vratiti. Tehnika se zove Rope zato sto zamisljamo kako povlacimo astralnog dvojnika iz tela, zapravo se tehnika temelji na osecanju vucenja, izvlacenja iz tela, pre nego na vizuelizaciji.

Evo linka ka njegovom sajtu sa koga mozete skinuti i ostale njegove knjige:

http://www.astralpulse.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto na osnovu onoga sto je napisao.
Ne volim to da radim, i mislim da nema smisla. Neko napiše nešto pre 30 godina i mi sada sudimo o njegovom znanju kao da je on nepromenljiva konstanta, pa to govori o tome da li on sada zna i ne zna. Gde smo mi bili pre 30 godina?

 

Ne znam da li smo se ovde u potpunosti razumeli. Kenso je trenutno prosvetljenje, Satori trajno. Kvalitet iskustva bi trebao da bude isti.

Satori je dakle isto sto i samadhi i to preciznije nirvikalpa samadhi.

Kensho i Satori su izrazi iz Zen tradicije i često se koriste kao sinonimi.

Satori u nekim slučajevima može da označava dublje iskustvo, da.

Više je stvar u tome da Kenšo pre opisuje samo iskustvo, tehnički događaj, a Satori prirodu čoveka u koju on dobija uvid kroz Kenšo. Ako je neko trajno prosvetljen, to znači da je njegov satori takve prirode. TO je Zen terminologija, a Samadi je više tipično Budistički termin.

U svakom slučaju, eto šta se dešava kada pišem dugačke postove u 5 ujutru icon_smile.gificon_mrgreen.gif

Medjutim Slavinski je smislio naziv Meuna koji je u Prirucniku za majstore intenziva gnoze poistovetio sa trajnim prosvetljenjem. Takodje je ustvrdio kako je on doziveo Meunu. Elem, prilicno sam skeptican prema bilo kome ko tvrdi da je prosvetljen, sto ne mora da znaci da nije prosvetljen. Ja to ne mogu znati, mogu verovati da je to tako ili ne. Neki kvaliteti licnosti bi mogli govoriti o tome da li je osoba zaista prosvetljena.
Meuna jeste vredno stanje, ali mislim da postoji određena razlika. Naročito u smislu da mnogo ljudi koji su doživeli da s nađu tom stanju na intenzivu nisu i ostali u njemu, naravno. Ipak postoji činjenica da se mora smanjiti balast određenih "masa" koje nosimo sa sobom da bi se dobio trajni rezultat.

On je Meunu poistovetio sa trajnim prosvetljenjem, ili sam ja Slavinskog tako shvatio; sto mu dodje nirvana, nirvikalpa samadhi ili satori, terminologija je ista. Sad mi ti kazes da je meuna budnost, i iskreno da ti kazem, vise verujem tebi. Odnosno, tvoje tumacenje mi se cini logicnim.
Pa sećam se da se tada dizala prašina oko toga... Kao što sam već rekao mislim da je ta određena vrsta senzacionalizma bila loša stvar.

U svakom slučaju meuna i stanje u kome je bio Buda nisu jedno te isto, dve osobe ne moraju biti jednako probuđene, a i sam Slavinski je napisao da Meuna iako je stabilno stanje istinskog "Ja" predstavlja samo početnu tačku za dalji rad.

 

Problem sa Eksom je taj sto Slavinski to tako prezentuje, kao da je to konacni proboj, kao da iza toga nema dalje. Cak ne moras mnogo ni da se trudis jer je tehnika ta koja je efikasna a ne pojedinac.

Meni je sama ta prica o instant -turbo-mega tehnikama sporna.

Misliš, prezentovao? Eskalibur je sada star već više od 10 godina, a on je u međuvremenu razvio nekoliko drugačijih sistema, koji su poprilično efikasniji. Nisam primetio da više iko drži kurseve Ekskalibura.

 

 

Probao sam ovaj tvoj link, ali meni ne radi, još neko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo kazem da Slavinski tada kada je pisao te knjige nije dovoljno poznavao materiju, oko toga se slazemo. I to je tako karakteristicno za Ziku, da on cesto juri ispred svog iskustva. Pa je tako i sa vecinom tehnika koje je patentirao pa kasnije poboljsavao i stvarao nove.

Imam utisak kao da svoje kurseve koristi da bi usavrsio tehnike, da bi video kako one funkcionisu, da li podjednako rade za sve. I to ne bi bilo sporno da su mu kursevi besplatni i da svoje kurseve reklamira kao eksperiment a ne konacni proboj.

 

Satori i Kensho jesu termini iz zen tradicije, mislim da to nije ni sporno. Jedino se ne radi o sinonimima.

Pogledao sam kod Filipa Kaploa u Stapanju istoka i zapada, kako on definise kensho i satori.

"Kensho-Sagledavanje vlastite prirode i stoga prirode svekolikog postojanja; prvo probudjenje, obicno plitko."

"Satori-Prosvetljenje, obicno duboko, shvatanje istine iznad dvojnosti i razlika..."

 

Samadhi se u praksi joge koristi kao termin koji oznacava prosvetljenje i stoga je identican satoriju.

Sa druge strane, budisti koriste termin nirvana ili nibana u Pali kanonu kao termin za prosvetljenje.

 

Sto se tice meune, ja sam koristio Zikino objasnjenje iz Intenziva gnoze-prirucnik za majstore.

Doslovno, citiram (strana 8): "U gnostickim krugovima na nasem prostoru ustalili su se termini lumejo (trenutna Gnoza) i Meuna (trajno ili stabilno stanje). U ovom prirucniku ja cu ponekad koristiti ta dva termina, ali cu pretezno upotrebljavati izraze Gnoza, Direktno iskustvo istine i Prosvetljenje."

 

Problem terminologije i odredjivanja nekog pojma se cesto namerno mistifikuje od mnogih duhovnih ucitelja. Zasto ne koristiti vec ustaljene termine nego smisljati nove?

 

Misliš, prezentovao? Eskalibur je sada star već više od 10 godina, a on je u međuvremenu razvio nekoliko drugačijih sistema, koji su poprilično efikasniji. Nisam primetio da više iko drži kurseve Ekskalibura.

 

Ja sam postavio link ka Zikinim kursevima i tamo imas kurs Integralnog ekskalibura. Tako je preimenovan Ekskalibur, ranije dok sam ja bio na tim kursevima postojao je Ekskalibur 1 i Ekskalibur 2.

Evo opet linka ka integralnom ekskaliburu: http://www.spiritual-technology.com/eng/in..._ekskalibur.php

 

Probao sam ovaj tvoj link, ali meni ne radi, još neko?

 

Mozda ovako bez slesha na kraju: http://www.astralpulse.com

Sajt je Astral Pulse i u odeljku downloads se nalaze knjige Roberta Bruce-a, imaju i odlican forum.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, mislim da bi bilo retardirano da se preganjamo oko terminologije, pretpostavljam da nije bitno da se dokazuje ko je u pravu. Evo ubaci u običnu pretragu u Google pojmove, i naletećeš na nekoliko različitih definicija u startu. Stvar je u tome da Kenšo i Satori nisu ehnički sinonimi, ali mogu biti, mislim da imaš negde čak i tačno objašnjenu razliku, kao i to zašto su često korišćeni ipak kao sinonimi. Mislim da najvažnija briga Zen učitelja nije bilo sastavljanje rečnika terminologije icon_wink.gif

A njihovo shvatanje duhovnog napretka je malo drugačije od klasičnog budističkog tako da Satori i Samadi nisu sinonimi, jer ako se ne varam, Samadi je baš tehnički opis stanja, dok je Satori više opis istinske prirode koja je otkrivena kroz iskustvo koje nazivaju Kenšo. Za Satori se govori često da predstavlja duboko prosvetljenje iz jednostavnog razloga što ako je čovekova istinska priroda neprekidno ispoljena, on je prosvetljen, a Kenšo kao samo iskustvo ne garantuje da će Satori biti tu.

 

"U gnostickim krugovima na nasem prostoru ustalili su se termini lumejo (trenutna Gnoza) i Meuna (trajno ili stabilno stanje). U ovom prirucniku ja cu ponekad koristiti ta dva termina, ali cu pretezno upotrebljavati izraze Gnoza, Direktno iskustvo istine i Prosvetljenje."

 

Problem terminologije i odredjivanja nekog pojma se cesto namerno mistifikuje od mnogih duhovnih ucitelja. Zasto ne koristiti vec ustaljene termine nego smisljati nove?

Zato što je to Gnosticizam a ne Zen na primer, radi se drugačije, drugačija su stanja i dostignuća na toj stazi, drugačija je staza, pa je valjda logično da su drugačiji i termini, zar ne? Ne dovodiš u pitanje to što su japanci uveli svoju terminologiju kad su preuzeli budizam, već mirno koristiš izraz Kenšo. A deo zabune upravo i jeste u tome: Čovek koristi svoju terminologiju, a ti si upravo hteo da apsolutno izjednačiš njegove termine sa poznatim, a nije sasvim isto. Meuna nije Samadi, meuna je stabilno stanje "Ja".

 

Mozda ovako bez slesha na kraju: http://www.astralpulse.com

Sajt je Astral Pulse i u odeljku downloads se nalaze knjige Roberta Bruce-a, imaju i odlican forum.

Probao sam, izgleda da im juče server nije funkcionisao, sada je OK.

 

Ja sam postavio link ka Zikinim kursevima i tamo imas kurs Integralnog ekskalibura. Tako je preimenovan Ekskalibur, ranije dok sam ja bio na tim kursevima postojao je Ekskalibur 1 i Ekskalibur 2.

Evo opet linka ka integralnom ekskaliburu: http://www.spiritual-technology.com/eng/in..._ekskalibur.php

Pa dobro, odlično. Znam više ljudi kojima su radile posao druge, kasnije nastale žikine tehnike, ali pretpostavljam da postoje ljudi kojima bi ležao Ekskalibur. U svakom slučaju, retko je održavan ovde u zemlji.

Uostalom, neko moje lično mišljenje je da je ritualna magija u najvećoj meri prevaziđena takva kakva je i da je jednostavno previše komplikovana i spora a daje slabije rezultate nego druge tehnike, pa ipak poštujem činjenicu da to nekome "radi" i da mu leži.

 

Sad kad malo razmislim, možda sam delimično bio motivisan na ovu priču o žiki zato što često nalećem na tu foru da čak i govno miriši, samo ako je strano. Na ovim podnebljima je bilo dostupno mnogo izuzetnih ljudi, ali izgleda da je svima draže da se lože na nekog stondiranog ludaka koji umotan u togu lupa gluposti, samo zato što je on bliže nekom imidžu učitelja, a i uvezen je. Hoodoo je kul, a homoljska magija je neinteresantna, i sl.

Tako nekako i za Slavinskog i njegov rad. Fakat je da ga ljudi napolju koji znaju za njegov rad mnogo više cene, nego ljudi ovde. Niko nije postao prorok u svom selu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaista, necemo se preganjati oko terminologije. biggrin.gif Ono na sta sam mislio kada sam uporedjivao razlicite termine za iskustvo prosvetljenja je da se u zenu koristi kenso i satori, oznacavajuci isto iskustvo ali ne i samu dubinu ili trajanje. Svejedno, mogu da se slozim i sa tvojim tumacenjem. To nije toliko bitno.

Medjutim, samadhi, nirvana i satori su termini koji takodje oznacavaju isto - iskustvo prosvetljenja.

Evo, jos jednog Zikinog citata.

Psihicki trening jogija

“Samadhi” (str. 82)

“Psihoanaliticka tehnika i istocnjacki sistemi psihickog treninga usmereni su u istom pravcu – reintegraciji licnosti, samorealizaciji, ili da upotrebimo istocnjacku terminologiju – samadhi (kod joge, samkhje, vedante, fakirizma i lamaizma), satori (kod zena) i nirvana (kod ortodoksnog budizma). Termini su razliciti ali je sustina zeljenog stanja ista – uzdizanje u nadsvest.”

Posto Zika cesto revidira svoje stavove, moguce je da vise ni iza ovoga ne stoji.

 

Zato što je to Gnosticizam a ne Zen na primer, radi se drugačije, drugačija su stanja i dostignuća na toj stazi, drugačija je staza, pa je valjda logično da su drugačiji i termini, zar ne? Ne dovodiš u pitanje to što su japanci uveli svoju terminologiju kad su preuzeli budizam, već mirno koristiš izraz Kenšo. A deo zabune upravo i jeste u tome: Čovek koristi svoju terminologiju, a ti si upravo hteo da apsolutno izjednačiš njegove termine sa poznatim, a nije sasvim isto. Meuna nije Samadi, meuna je stabilno stanje "Ja".

 

Kenso i satori su japanski termini, samadhi sanskritski, nirvana takodje sankritski, nibana pali, na srpskom se odomacio termin prosvetljenje ili probudjenje. Zen se ne razlikuje po konacnom cilju od recimo Teravada budizma, metode i terminologija je razlicita. Na intenzivima prosvetljenja se cesto koristi i termin direktno iskustvo istine. Elem, logicno mi je da Japanci prevedu znacenje nekog sankritskog termina na japanski, ali mi nije logicno da umesto ustaljenih srpskih termina: prosvetljenje ili probudjenje; neko mora da smislja nove i to na algolijanskom jeziku. Meni je to mistifikacija. Jasno se vidi iz onog citata koji sam naveo u prethodnom postu da on Meunu poistovecuje sa trajnim prosvetljenjem a Lumejo sa trenutnim. Kao sto je ocigledno kasnije revidirao svoje stavove o Meuni, i sada to za njega ne predstavlja prosvetljenje nego neko sasvim drugacije stanje svesti.

Dalje, gnosticizam nije nov sistem pa da su mu potrebni i novi termini, gnosticizam je predhriscanski, samim tim star je preko 2000 godina. Mada Zika cesto dodaje prefiks neo, da bi naznacio kako se radi o novom gnosticizmu, tzv. Neognosticizam.

 

Sad kad malo razmislim, možda sam delimično bio motivisan na ovu priču o žiki zato što često nalećem na tu foru da čak i govno miriši, samo ako je strano. Na ovim podnebljima je bilo dostupno mnogo izuzetnih ljudi, ali izgleda da je svima draže da se lože na nekog stondiranog ludaka koji umotan u togu lupa gluposti, samo zato što je on bliže nekom imidžu učitelja, a i uvezen je. Hoodoo je kul, a homoljska magija je neinteresantna, i sl.

Tako nekako i za Slavinskog i njegov rad. Fakat je da ga ljudi napolju koji znaju za njegov rad mnogo više cene, nego ljudi ovde. Niko nije postao prorok u svom selu.

 

Ima sa nasih prostora jako kvalitetnih ljudi, i jedan od njih je svakako Slavinski, ali cesto preteruje u svojim saznanjima. Cesto je u ego tripovima. Kad pogledam moderne spiritualne ucitelje sirom sveta, ne mogu da se setim nikoga slicnog Slavinskom. Nikoga ko je napravio toliko gromopucateljnih tehnika za tako kratko vreme. Ekskalibur, Aspektika, Kreaton, PEAT, Intenziv Gnoze, Sunjata…I to sve u poslednjih dvadeset godina. Ili je on najveci genijalac na planeti i treba mu skinuti kapu zbog toga ili tu nesto ne stima.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па на већини тема се само у почетку води нормална расправа, касније се тема "истроши" па да почне мало спама...

А што се тиче техникА зашто су потребне технике потребна ти је једна техника и њена практична примена рад на њој па тако и воља и труд уложен на самој...Уколико мислиш да је потребно научити теоретски што више метода па ће онда све само од себе грдно се вараш, практика то је најбитније...

По мени најбитнија техника за почетак је техника контроле сна, што због самог духовног развоја и лаганог освајања своје психе, што због лагане припреме на сам доживљај...

По мени почетнику не треба техника са којом се баца на астрал за неколико минута па то би изазвало потпуни шок, незнам ко би то прихватио без последица...

 

И да ствар на коју заборављају многи овде, почетници питају за методе још увек су у фази капирања самог појма астрала планирају да лете духовним крилима, а извини те зашто нико непита о сврсисходности астралних пројекција и чему поента, зашто желите да се пројектујете...

Астрална пројекција није искуство одласка на концерт у Мађарску па да после причате ортацима и ортакињама како је било...Тако желео бих да чујем мало и о сврсисходности...

I ja sam na pocetku ove tme rekao da je najpakticnija i po meni najbolja tehnika kontrola sna, ili Lucid dreaming. Kazem da je po meni to najbolja thenika jer nisu sve osobe iste i nekima bolje idu neke druge tehnike.

 

 

Pitas se u cemu je poenta astralne projekcije. Ja sam usao u astral zbog radoznalosti i da bi osetio/video neto drugacije u odnosu na fizicku stvarnost.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

moram dodati da stvari koje ste pomenuli u vezi snova uopste nisu tacne.

snovi kao specifican izraz NEsvesnog,ne mogu da se kontrolisu.To je suprotno od svega sto je JUNG govorio.san se jednostavno desi,i sve u njemu je unapred isplanirano,i pre nego sto je san poceo.Snovi imaju funkciju da nam pomognu,da kompenzuju pogresne stavove svesnog,da nam ukazu na resenja zivotnih problema,da nas ukore....

 

preporucujem knjige:

 

"Covek i njegovi simboli"-Karl Gustav Jung

"Snovi"-Ivan Nastovic(trodimenzionalno tumacenje snova,individualno nesvesno,kolektivno nesvesno,familijarno nesvesno)

 

Posle ovoga,sve ce vam biti jasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebo vas Jung,sta je taj toliko srao kada se svi przite na njega

Visokoumno, nema šta. icon_smile.gif

 

Pročitaj autobiografiju, izdata je i kod nas.

 

moram dodati da stvari koje ste pomenuli u vezi snova uopste nisu tacne.

snovi kao specifican izraz NEsvesnog,ne mogu da se kontrolisu.To je suprotno od svega sto je JUNG govorio.san se jednostavno desi,i sve u njemu je unapred isplanirano,i pre nego sto je san poceo.Snovi imaju funkciju da nam pomognu,da kompenzuju pogresne stavove svesnog,da nam ukazu na resenja zivotnih problema,da nas ukore....

Zaista mi je žao, ali u više navrata sam kontrolisao svoj san. Teško je, ali izvodljivo. tako da... Šta da ti kažem. icon_wink.gif

A pri tome ja nisam neki poseban slučaj, potrebno je samo postići dovoljan stepen svesnosti tokom sna.

A takođe nije sve uvek isplanirano unapred. Za početak, čulni utisci primljeni za vreme spavanja veoma lako utiču na tok sna. Otkriješ se i onda sanjaš da ideš po snegu i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaista mi je žao, ali u više navrata sam kontrolisao svoj san. Teško je, ali izvodljivo. tako da... Šta da ti kažem. 

A pri tome ja nisam neki poseban slučaj, potrebno je samo postići dovoljan stepen svesnosti tokom sna.

Cek bre pa ti stvarno nisi decko normalan...pa zar ti da ubedjujes coveka koji je PROCITAO JUNGA BREEEEEEE icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Sta lupas jes ti pismen uopste,Jung BREEE kaze d aje to nemoguce icon_mrtav.gificon_mrgreen.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je tacno da spoljni utisci uticu na formiranje sna.frojd je to lepo opisao u svojoj knjizi "tumacenje snova".i verujem ti da si kontrolisao san.mislim i da sam ja uspeo u par navrata,ali odavno.nije to bilo NESTO.recimo pozelim da gledam u dlan,i to uradim,pozelim da udjem u neku zgradu,i udjem.e sad,da li sam ja stvarno kontrolisao snove?....ne znam.ima (ne)pobitnih dokaza za tvrdnju da je u snu nemoguce biti svesan,jer je san je manifestacija nesvesnog.ili kako je to jung rekao: "snovi su kraljevski put u nesvesno".

razlog mom protivljenju kontrolisanja snova nije nikakve licne prirode,niti ja zelim da budem opozicija tvoma stavu(za ovu recenicu bih dobio keca na srpskom).jednostavno,to se kosi sa tvrdnjama velikih autoriteta u psihologiji.

naravno,ja sam spreman da korigujem svoj stav,i zelim da cujem tvoje misljenje i mislenje ostalih pametnih ljudi(dece) sa ovog foruma.

 

a ti sa imenom "no name" da li si cuo za izreku

 

NOMEN EST OMEN(ime je sudbina)

?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar je u definisanju toga sta je san, a sta to vise nije. Moze da se kaze da trenutak kada pocnes da kontrolises sta se desava prestaje da bude san, a postaje jako duboko i intenzivno sanjarenje ili tome slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se pouzdano moze znati ista? Ne, ako tome pristupis racionalno. Razum je sposoban da sve pocepa na komade. Tako da filozofiranje o realnosti astrala ili o realnosti lucidnih snova ne vodi ni do cega. Kao sto se moze tumaciti i razgovarati o plivanju, dok se ne okvasimo od toga nema nikakve vajde. Samo se treba podsetiti pisanja Dekarta, Hjuma i posebno Berklija, koji je dovodio u sumnju postojanje fizickog sveta i kako je zapravo sasvim moguce da mi sanjamo zivot ili nas naprosto zli demon vara.

Pa onda hinduisticko ucenje o mayi, iluziji.

Sustina je da razum treba koristiti kad je vreme i mesto, sa druge strane kod astralne projekcije i lucidnih snova bitnija je vera u pocetku i iskustvo posle pocetnih rezultata. Razum se koristi da bi se analizirali rezultati.

Razum takva iskustva prizemljuje, da tako kazem. Sto je korisno da ljudi ne bi previse tripovali.

U biti sve se moze opovrgnuti, to su tako rado cinili sofisti. Ali, malo je teze nekome racionalno obrazloziti iskustvo, ili ga imas ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je tacno da spoljni utisci uticu na formiranje sna.frojd je to lepo opisao u svojoj knjizi "tumacenje snova".i verujem ti da si kontrolisao san.mislim i da sam ja uspeo u par navrata,ali odavno.nije to bilo NESTO.recimo pozelim da gledam u dlan,i to uradim,pozelim da udjem u neku zgradu,i udjem.e sad,da li sam ja stvarno kontrolisao snove?....ne znam.ima (ne)pobitnih dokaza za tvrdnju da je u snu nemoguce biti svesan,jer je san je manifestacija nesvesnog.ili kako je to jung rekao: "snovi su kraljevski put u nesvesno".

razlog mom protivljenju kontrolisanja snova nije nikakve licne prirode,niti ja zelim da budem opozicija tvoma stavu(za ovu recenicu bih dobio keca na srpskom).jednostavno,to se kosi sa tvrdnjama velikih autoriteta u psihologiji.

naravno,ja sam spreman da korigujem svoj stav,i zelim da cujem tvoje misljenje i mislenje ostalih pametnih ljudi(dece) sa ovog foruma.

Znam na šta misliš, i by the way, Jung je zaista OK, što se mene tiče, ali psihologija je otišla prilično daleko od tada, a sa druge strane, to su sve i dalje teorije koje su podložne izmenama.

Postoji više različitih vrsta snova i najčešća vrsta su ove klasične projekcije nesvesnog, u kojima trošimo utiske stečene u toku dana. Naravno da je moguće održati, nezavisno funkcionisanje uma i tela sa jedne strane, pa se san i spavanje kao funkcije tela (pa i energetskog tela, ako si otvoren na to) dešavaju odvojeno od od našeg svesnog duha. Recimo, neki ljudi su doživeli (moj prijatelj u vojsci na primer) da su toliko umorni da u jednom trenutku nastavljaju da hodaju pa čak i razgovaraju sa nekim, a u stvari su zaspali, pa se posle 10-20 sekundi naglo trgnu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

u pravu si dushane.mozda je kontrola snova kontrola astralnog tela...

podsetio si me na jedan moj san.

 

pre nego sto pocnem.U mom komsiluku u Kladovu ima jedna stvarno luda zena.nije retardina ili tako nesto,vise agresivna.recimo da je majku moga druga jurila nozem kad je bila mala.elem,ona mene i mog druga zna.Kao klinci smo je zajebavali pa nas je ganjala.zena se zove Zivadinka. elem.evo sna:

 

"lezim u krevetu u svojoj sobi.nisam siguran da li sanjam ili ne.mogu da gledam kroz prozor,mada u stvarnosti to ne mogu iz lezeceg polozaja.kao da mi se telo podiglo.pogledam desno vidim Zivadinku kako izlazi iz svog ulaza.(njena zgrada je pored moje normalno postavljena).Krece prema ulazu mog druga.napolju je mrak.ja vicem "Sale,pazi ide Zivadinka".vidim kako se pali svetlo i znam da je to svetlo iz njegovog stana.znam da se popela do njega.budim se uplasen"

 

kraj sna.

 

sta se posle desilo.Sale,jos neki ortaci i ja.shetamo se i ja im kazem

"le,ljudi,sanjao sam nocas Zivadinku".u tom trenutku Sale me bez prekida i kaze"ljudi,nocas je dosla Zivadinka kod mene..."JA NE MOGU DA VERUJEM.

posto ta 'Zivadinka ide od vrata do vrata i prosi,odnosno neki ljudi joj stalno daju hranu,pa se vraca kod njih.te noci je dosla kod nekog u Saletovom ulazu.Pokucala je kod njega da upali svetlo,posto u mraku nista nije videla.

 

Otprilike to je bilo oko 23h, a ja sam te noci legao ranije tako da sam siguran da se to odigralo u vreme sna.uglavnom nije slucajnost.tada(pre 5 godina) sam mislio da je moj duh napustio telo i nekako to video.S druge strane iz tog polozaja nisam mogao videti Saletov ulaz.ustvari ja sa mog prozora uopste ne vidim ni njegovu zgradu.Tako da danas mislim da je funkcija sna bila da me upozori na potencijanlu opsanost po prijatelja.

 

Ko zna!

 

Ti decko "No-Name",nema ljutnje.glupo je sad da se svadjamo. kad je tema je ionako super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...