Jump to content

Nešto o elektronici


AntiDope

Recommended Posts

Vidim da je tema zamrla pa reko' da je ozivim.

Naime ozbiljno se razmisljam da sam sebi napravim pedalu(e).

Skinuo sam razne seme sa neta i planiram da ih proucim i realizujem.

E sad mene trenutno zanima da li se negda na netu moze naci npr. za distortion pedalu koliki je napon u kojoj tacki tj. koliki treba otprilike da bude za takvu i takvu pedalu.Za ostalo racunanje cu da se oslonim na OET iz srednje (Tesla).

Koliki je input u pedalu iz gitare u V i A?

Jel ima na netu neka knjiga po mogudjstvu na srpskom u kojoj se nalaze sve formule koje ce mi trebati za projektovanje pedale ili doterivanje neke seme iste?

Imam jos pitanja ali o njima kasnije!

 

Pa distorzije za pravljenje bilo je u nekim domacim casopisima za elektronimu doduse koji ne postoje vec jedno 10-tak i vise godina ali se da nabaviti. Takodje, mislim da je neke '81 u SAM-u isao serijal u nastavcima bas vezano za predpojacala, miksete, pojacala cak i neki efekti za gitaru. Isto tako mozda i pre tih SAM-ova izdata je knjiga cini mi se "Izrada instrumenata za VIS" ili tako nesto u izdanju Tehnicke knjige gde je bilo objasnjeno kako se prave el.gitare kao i ozvucenje za iste sto u tranzistorskoj stu u cevaskoj tehnici. Imao sam ja brdo nekih sema od raznoraznih komercijalnih efekata negde mozda ih i iskopam od negde. Videcemo..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa distorzije za pravljenje bilo je u nekim domacim casopisima za elektronimu doduse koji ne postoje vec jedno 10-tak i vise godina ali se da nabaviti. Takodje, mislim da je neke '81 u SAM-u isao serijal u nastavcima bas vezano za predpojacala, miksete, pojacala cak i neki efekti za gitaru. Isto tako mozda i pre tih SAM-ova izdata je knjiga cini mi se "Izrada instrumenata za VIS" ili tako nesto u izdanju Tehnicke knjige gde je bilo objasnjeno kako se prave el.gitare kao i ozvucenje za iste sto u tranzistorskoj stu u cevaskoj tehnici. Imao sam ja brdo nekih sema od raznoraznih komercijalnih efekata negde mozda ih i iskopam od negde. Videcemo..

 

Evo nadjoh semu IBANEZ Tube Screamer TS-9 efekta, jel` to bese naka vrsta distorzije?

 

ibaneztubescreamerts9wn6.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

P1 - Univerzalni pretpojačavač (gotov):

Bilo je reči o njemu...

 

P2 - Osmokanalna mikseta (u fazi projektovanja):

Ovo čudo ću da zabodem na komp i da snimam ziku... :muzicar:

 

P3 - Bass glava (u fazi projektovanja):

Ovo će da bude tako jebeno dobra glava, da će svi poželeti da je imaju! :uhoh:

Ugrađeni štimer, dva kanala sa 7-stepenim ekvilajzerima, send-return, footsw, 200 madafakin vati u 8 oma.

 

Ovo je najambiciozniji projekat od svih, jer ima najviše delova, tu je preamp (i to dva odvojena), svičing sistem, napajanje, sam snagaš, štimer i tako to...

--------

 

Nego- pitanje za tebe, Imaginose: da li možeš da mi izmeriš induktivitet zavojnice? Imaš li pristup nekom henrimetru, popizdeću, samo mi to fali da završim ovog snagaša... Ili da pitam ovako, javno:

 

Jel može neka dobra duša da mi izmeri induktivitet zavojnice???

 

Za P1: Mozda ne bi bilo lose da ako imas mesta ubacis i mali pojacavac za sluske pa da sti sluzi kao pojacalce za vezbanje, kad vec imas bateriju u nutra, a mozda i malu distorziju pa da bude svestraniji uredjaj.

 

U vezi P3: Zanima me da li si ti pravio stimer ili kupusas neki gotovi?

 

Za merenje induktivnosti, posto volis da pravis sam uredjaje, sto ne napravis neki instrument i onako stalno imas potrebu za tim (zavojnice, motanje magneta itd.). Cini mi se da imam ja neke gotove projekte za LC metar (instrument za merenje induktiviteta i capaciteta). Pogledacu.

 

Neko je pomenuo Kit komplete iz Radio Kluba, nisam za to, dodju ti komponente koje mozes i sam da kupis i onako ih sam lemis a ni plocicu nije tesko napraviti (njihove, barem one koje sam ja video su katastrofa jos je bio i pertinaks pa nedobijas hladnjake pa cak ni mrezne elektrolite). Po meni za nesto nabrzaka imas dosta projekata pojacala sa integrisanim krugom na izlazu i imaju vrlo mali nivo suma, sta ces bolje, stampana plocica 5 sa 5 cm (otprilike).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj baja je bio baja kad sam ja bio pOletarac :rockdevil:. Galaxia.

 

P.S. A mator konj sam.

Off topic: Ja sam isto bio napaljena deca i omladina kad su on i Ristanović počeli izdavati "Računare" i sećam se, bila Galaksija da se sklapa ali smo mi uzeli Commodore Vic20 sa ljuta 4kb memorije. :mrgreen: I onda ladno, oduševih se nedavno, ispalo da je to ćale od našeg keyboard player-a! Kad sam se rukovao sa čovekom prvi put ko da sam upoznavao neku celebrity person :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Ristanović...

 

Taj je vec lopurda koji se nakacio preko VMA i caleta u akciju. Sem sto izgleda kao geek, jer je degenerik, nije neki borac. Stavise, smehotresna olimpijada.

 

Edit: ono da ne gresim dusu, mozda je posle svi' ovi' godina nesto i naucio. Mada...sumnjam...

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj je vec lopurda koji se nakacio preko VMA i caleta u akciju. Sem sto izgleda kao geek, jer je degenerik, nije neki borac. Stavise, smehotresna olimpijada.

 

Edit: ono da ne gresim dusu, mozda je posle svi' ovi' godina nesto i naucio. Mada...sumnjam...

 

Ma nemoj tako, ima on svojih zasluga, jes` ono malih ali nije bas da nista ne zna i da nista nije uradio. Inace, meni je uvek bilo interesantno da se covek od 200Kg dugo vozikao u mini morisu, i to onom Mister Binovom. Sto se tice Voje Antonica, on je jedno vreme zastranio pa lovio neke proroke, bele magove i slicne likove u cilju da ih razoblici ali na srecu vratio se na prvi put, mozda mnogi i ne znaju ali skoro je otvorio skolu/radionicu za digitalnu elektroniku tako da svako ko je zainteresovana za pomenutu oblast moze mnogo da nauci od jednog stvarno velikog znalca/legende.

 

Neki dan pronadjov neke clanke iz davne `81 iz SAM-ova vezanog za pricu oko predpojacala, pojacala itd. pa ako je neko zainteresovan za iste da ih nekako prenesem u el.oblik i postavim za preuzimanje. Takodje ima nesto i iz ELEKTRO casopisa pa izvolite, zahtevajte..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Elem, kako sam poceo temu da malo i nastavim..... probleme sa gitarom rijesio yamjenom svih potova i instalacija osim magneta........ ali sam u medjuvremenu nabavio novu gitaru. :)

Sto se tice pravljenih distroryija. ja sam imao "Super Fucking Fuzz" u kutiji od margarina....... i nije mu bilo ravnog u Banjaluci od 1992-1994..... na zalost negdje se zagubio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja i struja,u opšte, smo na različitim polovima i jedino što nas povezuje je električna gitara.Niakda se nisam puno zamarao kakvi su mi magneti ili koji su potenciometri u pitanju.Jbg,možda vam je to čudno,ali tako je kako je.

 

Medjutim,sada se pojavio problem,a ja nemam adekvatno rešenje.Kako sam primetio da u ovoj temi ima ljudi kojima je elektronika i način rada el. gitara,ko 1 + 1,reših da vas pitam....

 

Već dugo vremena mi potenciometri krče!Treabali bi da se zamene,a ja ne znam ništa o tome.

Dakle,možete li mi preporučiti nekog ili graditelja gitari ili elaktričara kod koga bih kupio i koji bi mi zamenio potenciometre?Naročito bih vam bio zahvalan kada bi ste mi rekli i neku okvirnu cenu potenciometri + ruke.

 

Model gitare je Washburn KC-LTD,mislim da je iz neke '88,nemojte me držati za reč.Od magneta tu je 1 Hambaker do kobilice i 2 singla.Inače,gitara ima samo 2 potenciometra,1 za volume i 1 za tone.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Da li je neko zainteresovan da narucuje neke komponente iz inostranstva? Ja imam da obavim jednu narudzbinu, pa ako neko hoce da uzme nesto sto ne moze ovde, a ne zeli da placa punu cenu postarine/carine, neka se javi na PM...

 

P.S. narucujem sa sajta http://www.banzaieffects.com , pa ako tamo imaju ono sto vam treba, javite se.

 

Poz :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 years later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...