Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

Пошто је он тај који преноси реч (вести) Божју, мислим да је зато и употребљен као Анђео који је пренео закон Мухамеду. Наравно, ја не верујем да се Гаврил јавио Мухамеду, чисто да се разумемо.

 

Иначе, он је мелек Џибрил у Исламу, то Габријел се употребљава јер муслимани у Босни и хрвати (који Гаврила тако зову) беже од српског језика...

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA slazem se sa tobom oko imena i ostalog.Medjutim mislim da Gabrijel ima tu notu iz hriscanstva koji je ujedno simbol slicnosti 2 vere(posredno privlacenje vernika) i postoji drugi deo price koji govori o uzimanju Gabrijela ili ti Gavrila zbog price o njegovom uvodjenju u svece(mucenistvo bese nisam siguran)ali taj drugi deo mi je manje verovatan...kao idealni svetac i tako ... to mi je malo bezveze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Medjutim mislim da Gabrijel ima tu notu iz hriscanstva koji je ujedno simbol slicnosti 2 vere(posredno privlacenje vernika) i postoji drugi deo price koji govori o uzimanju Gabrijela ili ti Gavrila zbog price o njegovom uvodjenju u svece(mucenistvo bese nisam siguran)ali taj drugi deo mi je manje verovatan...kao idealni svetac i tako ... to mi je malo bezveze

Причаш о Исламу? Испричај причу до краја, баш ме интересује.

 

Јер, ако причаш о Православљу, онда грешиш, Гаврил је један од седам арханђела, његово место међу Светим је загарантовано још од пада и пораза оног, пу, пу, име му се не споменуло... laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ne pricam o pravoslavlju nego sam tu pricu cuo od jednog lika na televiziji...nesto kao Gavrilo idealan za uzimanje te pazljivo odabran lik iz Hriscanstva itd...Ne znam jes i mozda gledao tako nesto slicno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази, његова улога је да преноси реч Божју, он се јавио Мајци Божјој на Благовести. Прича се (нема потврде у Светом Писму) да је он рекао Мојсију шта да напише у Књизи Постања. Сасвим је логично да су га муслимани узели као Анђела који преноси закон Мухамеду, зар не?

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jeste nego me je to na tvu zbunilo sa pricom o njegovom pazljivom odabiranju.Kao sto rekoh mislim da su ga uzeli jer su hteli da potenciraju slicnost sa Hriscanstvom.Mada nebitno mozda ja to suvise krucijalno dozivljavam.Pre ce biti tvoj razlog tacniji da su ga uzeli jer u Hriscanstvu ima ulogu "messengera".Drago mi je da smo popricali o tome...jedna dilema manje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jeste nego me je to na tvu zbunilo sa pricom o njegovom pazljivom odabiranju.Kao sto rekoh mislim da su ga uzeli jer su hteli da potenciraju slicnost sa Hriscanstvom.Mada nebitno mozda ja to suvise krucijalno dozivljavam.Pre ce biti tvoj razlog tacniji da su ga uzeli jer u Hriscanstvu ima ulogu "messengera".Drago mi je da smo popricali o tome...jedna dilema manje

Пази, сличност итекако постоји, муслимани мисле да је Исус био пророк (не син Божји), а да је Мухамед последњи пророк. Мислим да је ова последња ставка управо камен спотицања између шиита и сунита. Шиити тврде да је после Мухамеда било још пророка. Ако грешим нека ме исправи неко.

 

Ислам се ослања на Хришћанство и то веома.

 

Такође, драго ми је што смо попричали, поздрав.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok sad sam tek procitao tvoj rezime...to se sve vrti u krug sto se tice religije uopste.Samo su modulisane jedna u odnosu na drugu

Edited by MegaDex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази, сличност итекако постоји, муслимани мисле да је Исус био пророк (не син Божји), а да је Мухамед последњи пророк. Мислим да је ова последња ставка управо камен спотицања између шиита и сунита. Шиити тврде да је после Мухамеда било још пророка. Ако грешим нека ме исправи неко.

 

Ислам се ослања на Хришћанство и то веома.

 

Такође, драго ми је што смо попричали, поздрав.

Siitski poslanik je Alija,koji je Muhammedu a.s neki rodjak,ne mogu se tacno sjetiti sta.Uglavnom,siiti vjeruju da je Alija treba biti poslanik,ali je to greskom postao Muhammed a.s.Ne znam detaljno pricu.

Islam se ne oslanja ni na koga.Objasni mi zasto se islam oslanja na kscanstvo?!Kuran je od Boga poslan Muhammedu(nepismenom pastiru) da prenese Bozije rijeci,koji su od takvog dosle do srca ljudi.Znas,sta je vas problem?Kad citate ili slusate o krscanstvu,islamu ili bilo cemu drugom,automatski se orijentisete na pripadnost istom.Bar,ja stavljam se u neutralan polozaj i dajem sud o svemu.Postujem krscansko vidjenje Isusa,ali Isus fakat lici na jednu bajku.Ako je vec sin Boziji,zasto je sam dopustio tolike patnje i izivljavanja koja je trpio???Islam kaze da to covjek sam sebi ne bi smio dopusiti,sto je logicno i zdravo upucivanje.

Ali,opet kazem,Isus je i po vasoj prici bio pozitivna licnost(naravno),tako da se ne moze nista lose reci o njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je vec sin Boziji,zasto je sam dopustio tolike patnje i izivljavanja koja je trpio???

 

Koliko ja znam, njegova patnja i razapinjanje su zarad prociscenja ljudi od greha, a i time je samo dokazao svoje bozansko poreklo i pobedu, kada je uksrsnuo.

Ma Axe ce ti bolje to objasniti. biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nesto mislim da se Kuran (ili kako se vec pise, nisam siguran) bas puno oslanja na Bibliju. Reci cu i zasto.

Prvo moramo imati na umu da je Kuran nastao posle Biblije.

Znaci, Andjeli, proroci, zapovesti... Uostalom, Kuran preslikava Bibliju isto kao sto Biblija preslikava 'Ep o Gilgamesu" ili "Mahabharatu" itd. Sve je to povezano!

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, potop je najocigledniji deo "maznut" iz Gilgamesa..

 

Ima puno stvari, ali meni je najzanimljiviji deo koji je BUKVALNO iskopiran iz Gilgamesa!

 

Evo ga :

 

(Ep o Gilgamesu) :

"Ni jedan smrtnik ne sme doci na brdo gde zive Bogovi. Ko Bogovima vidi lice, mora umreti!"

 

(Biblija, Bog se obraca Mojsiju) :

"Ti moga lica ne mozes videti, jer ne moze covek mene videti i u zivotu ostati!"

 

Trebalo bi da ovako nekako ide, mrzi me sad da bas kopam po literaturi.

 

Kazem ti, to je samo maaaaali deo..

Edited by _Grotesque_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da imas pravo na svoje misljenje. Glupo bi bilo da nemas, je l` tako? icon_wink.gif

Ok, svako misli da je njegov stav ispravan.

Hriscani ce tvrditi drugacije, pagani opet drugacije.. I tako sve u krug!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ocigledno je imao neki debeo razlog da se ne pokazuje..

Sad bas ne bih spekulisao ni o cemu zbog toga sto neke te moje teorije zvuce krajnje fantasticno.. icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Nego, nije to ni poenta "zasto?" vec da STVARNO ima puno, puno slicnosti izmedju svih verskih knjiga, dokumenata i predanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da potice!

Pa, nemoguce je da toliko ljudi iz najrazlicitijih delova sveta, u najrazlicitije vreme, na najrazlicitijim jezicima i (kasnije) pismima ima ISTE ideje i predstave o nastanku sveta, bogovima.. Prvo su bile slike po zidovima pecina, zar ne?

 

Ma, kontamo se skroz! icon_wink.gif

 

Eto, na "Atlantidi" sam srokao pricicu (jes` da sam bio mrtav pijan, pa je zato malo smesna i na oko naivna icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ) i to je to!

Edited by _Grotesque_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Гротескни, не "шири" једну причу по свим темама, ако немаш шта да кажеш о Исламу, немој ни постовати на овој теми. Хвала.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...