Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

naravno - to je jedina religija gdje su zene tesko nepostovane i gdje je nazadnost imperativ.

camuge su od svojih zena napravile kucke i kurve, od djece prave debile, i ajmo sad religiju - da sve to ozvanicimo..

 

sto kaze jedan crnac od neki dan - nekad smo imali Martin Luter Kinga i `imao sam san..` a danas imamo `yea yea, gimme your boobs, show me what you got..`.. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

naravno - to je jedina religija gdje su zene tesko nepostovane i gdje je nazadnost imperativ.

Vidim da nemas pojma o islamu. Budes li ovako nesto rekao nekom muslimanu koji je obavesten o svojoj veri, pojesce te za dorucak kontraargumenima. Zene u islamu imaju neka prava koja hriscanke nemaju. Pusticu upucenije od mene na ovom forumu da o ovome sire pisu, obzirom da nisam musliman i ne znam dovoljno da bih se upustao u ozbiljniju raspravu.

Islam je jedan drugaciji sistem vrednosti. Ni bolji, ni losiji od npr. hriscanskog, vec jednostavno drugaciji.

Procitao sam onu pricu i mogu reci da bi umesto muslimanskog studenta mogao da se stavi bilo koji vernik. Naravno, iskljucujem poslednji pasus. I drugo, ocito je da je ovaj "dogadjaj" iz teksta isfabrikovan samo da bi se pojacao efekat argumentima vernika. Tekst kao takav je vrlo poucan i ima stvarno jako puno dobrih argumenata.

Sto se tice crnaca u Americi, sve se svodi na fazon, kao nekakvo teranje inata belcima, dominantno hriscanima. To nije versko, vec sto rece neko sociJalno pitanje. Ne bih ulazio u raspravu ni o ovome, obzirom da (opet) nisam dovoljno strucan da bih dao ozbiljniju analizu.

Jedna stvar medjutim stoji, a to je da postojeci moderni ateisticko-hedonisticki sistem vrednosti nije dobar i da vodi izumiranju onih koji su mu se priklonili. Samo tamo gde je sacuvan stari sistem vrednosti, a to je na prvom mestu porodica, kao stub drustva, drustvo ima kapacitet da se obnavlja. Suprotnost je ovo sto gledamo kod nas i u Evropi.

Kolega forumas rece da crnci od dece prave debile. A sta mi radimo? Napravimo sina jedinca, razmazimo ga toliko da zna samo da uziva u zivotu, a sam ne zna ni dupe da obrise. Posle toga naravno ode na civilno sluzenje vojske, da ga neko slucajno u zivotu ne bi zajebavao. I sta je taj, ako ne debil?

Ponasanje u skladu sa nacelom Luja XIV - Posle Nas (misli na sebe) makar i potop - zaista vodi potopu civilizacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Islam je jedan drugaciji sistem vrednosti. Ni bolji, ni losiji od npr. hriscanskog,

Auuuuuuuu.... :)

Hrishcjanstvo je savrsheno. (naravno da podrazumevan Pravoslavlje), a Islam je najprimitivnija religija na svetu. To je najpaganskija (kako je do jaja rech) religija, koja upravo zbog toga do besvesti insistira na sirovom monoteizmu...

 

Budes li ovako nesto rekao nekom muslimanu koji je obavesten o svojoj veri, pojesce te za dorucak kontraargumenima.

Mislim da je verovatnije da bi isukao sablju.

 

Zene u islamu imaju neka prava koja hriscanke nemaju.

Kao npr, da budu "njive koje njihovi muzhevi treba oru", da njihovo svedochenje vredi pola mushkog, da mogu da naslede pola para, a mushko sve, da ih je Allah kaznio da budu zhene zbog Eve (da- ako se rodish kao zhena, ti si kazhnjen), da moraju da se mole iza mushkaraca (jer dok se mushkarac moli, ispred njega nesme da bude magarac, pas, ili zhena), da joj je nagrada u Dzhenetu to shto cje da gleda muzha kako ima snoshaj sa 1.000 hurija dnevno, da mushkarac sve da bije zhenu ako "mu ne da"- "tankim, savitljivim pruticjem"- ali poshto je ovo slab hadis (slab ilm ima) onda ga vecjina ne prihvata, pa onda biju zhene na nachin koji im je najzgodniji; i ovako mozhesh da idem u nedogled. Ali bukvalno, poshto imash jedno 100 knjiga hadisa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, ja ti ne protivurecim po pitanju pravoslavlja, jer sam i ja pravoslavac.

Medjutim, te stvari koje iznosis o islamu su jako povrsne. Siguran sam da ove podatke nisi nasao u islamskim knjigama, vec u nekim koje imaju za cilj da isti ocrne, tako da bi u suceljavanju misljenja sa obavestenim muslimanom bio prilicno ponizen zbog svog neznanja.

Zato ti savetujem da pre nego sto udjes sa nekim muslimanom u sukob misljenja malo vise stvari procitas. Najbolje bi bilo da sa nekim od njih udjes u konstruktivan dijalog, jer ces tako mnogo nauciti i znatno prosiriti svoju opstu kulturu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suprotno, izvori su mi bile zbirke hadisa.

 

Poshto si Pravoslavan, molim te kao brata, zbog tebe, da se ne gordish, i da ne "budesh siguran" oko toga shta bilo ko radi, jer je gordost (egoizam, sujeta) ono shto baca u pakao.

 

Ja sam bio vrlo blizu prelaska u Islam (dvanaestoimamsko shitski), zato sam ga i prouchavao, i to dosta- iz islamskih knjiga, i imao tih konstruktivnih dijaloga i sa sunitima (ugl Hanafija i vahabija) i sa shitima, i vrlo dobro znam o chemu pricham.

 

Preporuchujem ti da odesh na svetosavlje.org i prochitash Pisma o muhamedanstvu u biblioteci. Mozhda cje ti se knjiga uchiniti beskompromisnom i oshtrom, ali nemozhe biti okolishanja i umiljavanja kad je rech o ljudskim dushama! Kao Hrishcjanin nikada nemogu ishta protim muslimana, ali protiv muhamedovog uchenja jednostavno moram, jer ako treba da volim ljude, ja nemogu da budem srecjan i da podrzhavam prelaske u islam, i ostajanje u istom, kada je Hristos rekao da niko necje docji Ocu do kroz Njega.

 

Ja planiram da postanem sveshtenik, ali opet smatram da sam slab u veri, pa da budem siguran, kuran, i knjige hadisa koje sam imao sam sve spalio. Preporuchio bih ih tebi isto, kao i brisanje tekstova sa rachunara. Nije dhzabe crkveno pravilo ne chitati jeretichke knjige. Starac Tadej je (kao i Sveti Oci pre njega) govorio da sve shto vidish, prochitash, ostavlja trag na tvojoj dushi, a shta kad te demon gadja bash tom mishlju (tim secjanjem na nehrishcanska uchenja) u trenutku slabosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako si dosao to toga da se ja gordim prilikom odgovoranja na tvoj post, ali ako zaista jesam, to je bilo zbog mojih ljudskih slabosti, za koje se nadam da cu nekada prevazici.

Mislim da se kreces izmedju ekstrema - hteo si da budes musliman (i to u prilicno fundamentalnoj - da ne kazem iskrivljenoj - varijanti), a zatim si se okrenuo pravoslavlju, spalio knjige i sad zelis da budes svestenik.

Ja te naravno ne osudjujem zbog toga, ali mi dozvoli da mislim da ti je nastup prilicno militantan i netolerantan. Takodje mislim da po pitanju napada na islam nisi spomenuo nista u vezi spasavanja duse (sto je sustina), vec samo propagandu kojom oni privlace svoje sledbenike.

Ako si zaista proucavao islam, onda sigurno znas mnogo vise od mene, pa ti ja ne mogu biti ravan sagovornik u ovoj raspravi. Ja nemam sta da spaljujem od islamske literature, a i da imam, sigurno ne bih spaljivao, obzirom da nemam krizu identiteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prilicno fundamentalnoj - da ne kazem iskrivljenoj - varijanti

Inache, dvanaestoimamsko shitski islam je islam koji je u najvecjoj meri sachuvao muhamedovo uchenje, a ostalo su prerade..

 

:) Al si srochio u jednoj rechenici, a meni je trebalo 3 godine da se potpuno okanem islama...

 

prilicno militantan i netolerantan

U Pravoslavnom Hrishcjanstvu nemozhe biti "verske tolerancije". Mi mozhemo da svedochimo ljudima, ali je jedina spasavajucja vera Pravoslavna i chovek koji kazhe za sebe da je Hrishcjanin, a ne veruje da je tako je- jeretik. Takvo je uchenje Crkve vecj 2000 godina.

 

nemam krizu identiteta

naravno da sam je imao, ali sada, hvala Bogu, svoj identitet crpem iz Hrishcjanstva...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inache, dvanaestoimamsko shitski islam je islam koji je u najvecjoj meri sachuvao muhamedovo uchenje, a ostalo su prerade..

 

U Pravoslavnom Hrishcjanstvu nemozhe biti "verske tolerancije". Mi mozhemo da svedochimo ljudima, ali je jedina spasavajucja vera Pravoslavna i chovek koji kazhe za sebe da je Hrishcjanin, a ne veruje da je tako je- jeretik. Takvo je uchenje Crkve vecj 2000 godina.

 

naravno da sam je imao, ali sada, hvala Bogu, svoj identitet crpem iz Hrishcjanstva...

 

Svaka verska zajednica tvrdi da je bas ona propovednik pune istine. Po istom principu i ta varijanta islama za sebe tvrdi da je najblliza Muhamedovom ucenju. Isto ce ti reci i taliban i vehabija.

Ja nisam rekao da ne smatram da je pravoslavlje savrsen sistem, jer da ne smatram, ne bih bio deo istog. Nemoj da mi iskrivljujes smisao reci.

Hriscanstvo je vera koja dozvoljava svakom coveku da bira put kojim ce ici, a nagrada ili kazna ga ceka na onom svetu. Ko si ti da bilo kome nameces bilo sta? Ko si ti da osudjujes bilo koga?

Ne znam kakav si bio kao musliman, ali pretpostavljam da si i kao takav bio jednako revnosan u nametanju te istine. Ti bi trebalo da svojim moralom postanes primer svima koji nisu na pravom putu, a ne da izigravas nekakvog inkvizitora. Na taj nacin sigurno neces nikoga privuci sebi, vec ces samo podstaci ekstremizam na drugoj strani i nikada neces uspeti da preneses (svoju) istinu. Treba malo da znas i psihologiju, ako vec zelis da budes svestenik.

Ja znam kudikamo vise o svojoj veri od prosecnog vernika. Spreman sam u svakom trenutku da svakom zainteresovanom objasnim principe u koje verujem i kojima tezim. Ko nije zainteresovan, nema sanse da mu ja namecem bilo sta, ali ne trpim ni da se meni neko namece. S druge strane, smatram da kada svojim prijateljima muslimanima cestitam bajram recima: "Bajram serif mubarak olsun" ili svojim prijateljima katolicima i protestantima cestitam Bozic po gregorijanskom kalendaru i na njihovom jeziku, ja ne postajem nista manje ni pravoslavac, ni Srbin, niti bilo sta drugo, jer nemam krizu identiteta.

Prijateljski savet: posveti se ti prvo sebi, izbori se sa svojim demonima, a tek onda zaviruj u tudje dvoriste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tekst kao takav je vrlo poucan i ima stvarno jako puno dobrih argumenata.

O, da, i te kako je poucan. Vrlo dobro uci kako ne treba poducavati druge stvarima o kojima nista ne znas.

 

Kao npr, da budu "njive koje njihovi muzhevi treba oru", da njihovo svedochenje vredi pola mushkog, da mogu da naslede pola para, a mushko sve, da ih je Allah kaznio da budu zhene zbog Eve (da- ako se rodish kao zhena, ti si kazhnjen), da moraju da se mole iza mushkaraca (jer dok se mushkarac moli, ispred njega nesme da bude magarac, pas, ili zhena), da joj je nagrada u Dzhenetu to shto cje da gleda muzha kako ima snoshaj sa 1.000 hurija dnevno, da mushkarac sve da bije zhenu ako "mu ne da"- "tankim, savitljivim pruticjem"- ali poshto je ovo slab hadis (slab ilm ima) onda ga vecjina ne prihvata, pa onda biju zhene na nachin koji im je najzgodniji; i ovako mozhesh da idem u nedogled. Ali bukvalno, poshto imash jedno 100 knjiga hadisa....

A kakav je odnos savrsenog pravoslavlja prema zeni?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ja planiram da postanem sveshtenik, ali opet smatram da sam slab u veri, pa da budem siguran, kuran, i knjige hadisa koje sam imao sam sve spalio. Preporuchio bih ih tebi isto, kao i brisanje tekstova sa rachunara. Nije dhzabe crkveno pravilo ne chitati jeretichke knjige. Starac Tadej je (kao i Sveti Oci pre njega) govorio da sve shto vidish, prochitash, ostavlja trag na tvojoj dushi, a shta kad te demon gadja bash tom mishlju (tim secjanjem na nehrishcanska uchenja) u trenutku slabosti?

...Ali se nešto ne sećam da je govorio protiv Islama i pozivao na spaljivanje knjiga, već više ono, ljubav, tolerancija, tako -to.

Inače kako verovati nekome ko je militantni hrišćanin, a bio je na ivici da bude militantni Islamdžija kada govori protiv jedne u ime druge religije i to religije koju je inspirisao neko ko je pominjao stvari nalik "okreni drugi obraz" i nije tada ništa pominjao u stilu "Ove Zoroastere što šire lažnu religiju bi ja svima po šamar i da spalite njihove knjige!"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad si napisao - savrsenog gospodina pravoslavnog - ako si aludirao na mene, malo si se zaleteo, obzirom da ja sebe ne smatram ni blizu savrsenim, tako da se ne nalazim u toj tvojoj zajedljivoj opasci. Nisam ni veliki poznavalac islama, ali znam o njemu vise od prosecnog coveka u svom okruzenju. Na zalost, znam suvise malo i o svojoj veri, ali na jos vecu zalost, mnogo vise od tog istog prosecnog coveka.

Onaj tekst smatram poucnim, jer vrlo uspesno pobija neke "argumente" kojima smo bili trovani u osnovnoj i srednjoj skoli, a neki i na fakultetu. darvinova teorija, po mom skromnom misljenju, mnogo manje "drzi vodu" od kreacionisticke.

Zena u pravoslavlju nije obespravljena na bilo koji nacin. Ogranicena je u obavljanju nekih verskih radnji i to je sve, ali zbog toga je ne mozes nikako smatrati obespravljenom. Moras mi reci na sta konkretno ciljas, kako bih mogao precizno da ti odgovorim.

Moras, medjutim, vec u stratu imati u vidu da neke stvari nisu proistekle iz vere, vec iz obicaja. Obicaji nastaju dugim ponavljanjem jedne radnje i to kada se u urezu svest ljudi kao obavezni. Obicaji ne moraju imati nikakve veze sa religijom, ali se mogu infiltrirati u religiju i vremenom se potpuno vezati za religiju. Ima ih i ruznih i lepih. Tipican primer za ruzan obicaj je obrezivanje devojcica kod nekih africkih muslimanskih naroda. Lepi obicaji su npr. badnjak i slava kod nas.

U nacelu, stvari stoje ovako: nakon sklapanja crkvenog braka, muz i zena postaju jedna dusa i jedno telo. Postoje preporuke kako bi ta bracna zajednica trebalo da funkcionise u smislu podele poslova, ali to nije obavezujuce. U pravoslavlju svako ima slobodu da ide putem koji zeli, niko ga nece silom vuci na pravi put, ali nas sve na kraju ceka isti sud.

U islamu, sa druge strane, nema toliko straha od Boga, koliko straha od ljudi, obzirom da se oni mnogo vise medjusobno kontrolisu, mnogo vise mesaju u zivot jedni drugima, a drustvena stigma posle pocinjenog greha, ali i kazna su neuporedivo jace. Kod njih je koncept prastanja mnogo manje zastupljen, a nema ni koncepta ociscenja od greha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ko si ti da bilo kome nameces bilo sta? Ko si ti da osudjujes bilo koga?

Kome ja ishta namecjem. Ja samo nudim, ljudi treba sami sebe da ubede i sami sebi na nametnu... Nikoga neosudjujem, kao Hrishcjanin, samo rasudjujem...

 

Treba malo da znas i psihologiju, ako vec zelis da budes svestenik.

"sveshtenici" adventista i slichnih sekti poznaju vishe gradivo komunikologije i (sekularne) psihologije od Svetog Pisma, kojim se toliko hvale da im jedini izvor uchenja i nachina zhivljenja. Pravoslavnom Hrishcjaninu trebaju samo Sveti Oci i nishta vishe.

 

S druge strane, smatram da kada svojim prijateljima muslimanima cestitam bajram recima: "Bajram serif mubarak olsun"

Prvo, svaka chast na Prijateljima muslimanima, ja jedva mogu da nadjem jednog Hrishcjanina, a takodja i da nevernicima zhelish da im Bog veseli dushu...neznam...

 

ja ne postajem nista manje ni pravoslavac

Cilj ne treba da ti bude da ne postajesh manje Pravoslavan, vecj da budesh sve vishe Pravoslavan.

 

Prijateljski savet: posveti se ti prvo sebi, izbori se sa svojim demonima, a tek onda zaviruj u tudje dvoriste.

Taj savet mi je (preko Pisma) dao Hristos pre tebe, a Sveti Jovan Zlatoust rekao da kada bi se drugima posvecjivali tek poshto sebe ochistimo, to bi onda znachilo da bi pomagali s neba...

 

Pitam savrsenog gospodina pravoslavnog, koji je uz to veliki poznavalac islama, zanima me specijalno njegovo vidjenje

Slozhicju se s Akseanosilasom.

 

Ali se nešto ne sećam da je govorio protiv Islama i pozivao na spaljivanje knjiga, već više ono, ljubav, tolerancija, tako -to.

Tolerancija i tako to... Jest..

 

Kad si napisao - savrsenog gospodina pravoslavnog - ako si aludirao na mene

Aludirao je na mene- Inkvizitora..

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kome ja ishta namecjem. Ja samo nudim, ljudi treba sami sebe da ubede i sami sebi na nametnu... Nikoga neosudjujem, kao Hrishcjanin, samo rasudjujem...

"sveshtenici" adventista i slichnih sekti poznaju vishe gradivo komunikologije i (sekularne) psihologije od Svetog Pisma, kojim se toliko hvale da im jedini izvor uchenja i nachina zhivljenja. Pravoslavnom Hrishcjaninu trebaju samo Sveti Oci i nishta vishe.

Prvo, svaka chast na Prijateljima muslimanima, ja jedva mogu da nadjem jednog Hrishcjanina, a takodja i da nevernicima zhelish da im Bog veseli dushu...neznam...

Cilj ne treba da ti bude da ne postajesh manje Pravoslavan, vecj da budesh sve vishe Pravoslavan.

 

Slazem se da sektasi mnogo bolje poznaju te discipline, ali ta znanja su danas i za jednog pravoslavnog svestenika nasusna potreba. Ne mozes ti coveku koji ne zna nista o religiji (a oni su ogromna vecina) odmah sasuti u lice celu istinu i sva zitija svetih. Jednim "samarom" sasvim sigurno u tom nekom neces probuditi veru, vec ga mozes samo udaljiti. Mora se pojedincu posvetiti mnogo vise paznje i objasnjavati malo po malo kao detetu. Pojedinac mora polako da napreduje i sam shvati zasto je vera vazna za njega i sta je to sto kroz nju dobija. S druge strane, budes li svojim pogresnim pristupom oterao nekoga, na tebi kao svesteniku (ako to zaista postanes) postoji za to odgovornost pred Bogom.

 

Stvaranje dobrih odnosa sa bliznjim (narocito ako te taj bliznji ne sablaznjava ili na bilo koji nacin udaljava od Boga) se nikako ne moze smatrati bilo kakvim udaljavanjem od pravoslavlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednim "samarom" sasvim sigurno u tom nekom neces probuditi veru, vec ga mozes samo udaljiti. Mora se pojedincu posvetiti mnogo vise paznje i objasnjavati malo po malo kao detetu.

To o chemu pricha apostol Pavle (o postepenom uchenju- "hranjenju" nekoga) se odnosi na osobe koje su vecj u veri. Osobi "koja nezna nishta o religiji" nemozhesh priblizhiti Pravoslavlje, ni "samarima", ni objashnjavanjem malo po malo, ako on nema iskrenu zhelju da sazna Istinu. A ako je ima Hristos cje mu sam otvoriti srce.

 

Pojedinac mora polako da napreduje i sam shvati zasto je vera vazna za njega i sta je to sto kroz nju dobija. S druge strane, budes li svojim pogresnim pristupom oterao nekoga, na tebi kao svesteniku (ako to zaista postanes) postoji za to odgovornost pred Bogom.

Pojedinac koji pridje veri i gradi je na intelektu cje vrlo kratko u njoj ostati- jer je satana mnogo inteligentiji od svih ljudi- on je pali andjeo, ali je imak andjeo.

 

Poshto se odnosi lichno na mene, recji cju ti kako ja radim i kako cju uvek raditi. Nikome necju nikada u zhivotu prilaziti da mu neshto namecjem, a kada svedochim svoju Veru, svedochicju je beskompromisno, bez ikakvog umiljavanja, okolishanja i razvodnjavanja. Vera je takva kakva je. Ko hocje da je primi, nek mu Hristos pomogne, ko necje, neka bude proklet. Maranata.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet pogresno, prijatelju.

Ne smes ti nikoga proklinjati zato sto nece da se povinuje onome sto ti mislis. Hrist je rekao i da se neprijatelji blagosiljaju, a ti bi da proklinjes cak i onog ko ti nije neprijatelj, vec samo nece da cuje Istinu. Mozda nije dorastao u momentu, ali ce dorasti i hteti da cuje sve za godinu, 2, 5, 10 ili cak 50. Ti bi kao svestenik trebalo da se boris za svakog pojedinca i nikoga ne smes da otpises.

 

Kad sam napisao da treba da vide sta kroz veru dobijaju, mislio sam na to kakvo ce blazenstvo osetiti. Nisam mislio ni na kakvo gradjenje vere na intelektu. Inace, ta teza koju si pomenuo o gradjenju vere na intelektu stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prochitaj stih 22. glava 16. prve poslanice Korincjanima..

(i 1. Jn 5,16 o odnosu ne prema neprijateljima, vecj prema bracji koji chine "greh ka smrti")

 

Svako dobro.

Mislim da bi bilo izlisno nabrajati sva mesta u kojima se govori o ljubavi prema bliznjem, a gde se ne pominje odnos biznjeg prema Hristu. Hriscanin bi trebalo da svojim primerom pokaze zabludelom bliznjem prednosti cestitog hriscanskog zivota, a ne da ga osudjuje. Ne sudi da sam ne bi bio osudjen.

Ali ako hoces tako, morao bi onda - argumentum a contrario - da volis i svakog muslimana, jer i on voli Hrista, doduse ne kao mi hriscani, vec kao jednog od cetiri proroka.

 

Medjutim, ovde ima nesto sto me buni. Naime, u navedenom stihu pise: "Ako ko ne ljubi Gospoda Isusa Hrista, da bude proklet, maran ata."

Po mom vise nego skromnom znanju hebrejskog jezika, to "maran ata" (מרן אתה) znaci "ti koji usrecujes (donosis radost)", tako da ne mogu da dokucim pravi smisao navedenog stiha.

 

Sustina je u tome da se ti ostavis osudjivanja, jer te ono ocigledno sablaznjava i remeti ti dusevni mir.

Zelim ti da to osudjivanje sto pre prevazidjes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U razgovoru sa nekoliko prijatelja muslimana, saznao sam da sam i na fakultetu ucen pogresno o pravnom aspektu islama - serijatskom pravu.

Serijatsko pravo je prilicno ozloglaseno u hriscanskom svetu kao fundamentalisticko (secenje ruke za kradju i sl). Ali, serijatsko pravo ne potice iz kurana. Ono se samo oslanja na moralne vrednosti iz kurana, ali sankcije nemaju nikakve veze sa verom, vec iskljucivo sa obicajima pripadnika pojedinih naroda. Zbog toga i ima razlika izmedju serijata u Iraku i serijata u Maroku.

Tako da ako vas uhvate u Libiji sa litrom rakije i zbog toga zaglavite u zatvor na 3-4 godine, nemojte kriviti kuran.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, zapravo uopste cela ta stvar oko serijatskog prava se meni licno svidja, naravn samo neki aspekti, muslimani sirom Evrope zele serijatsko pravo, ali kako je kolega iznad rekao ono se nazalost razlikuje od mesta do mesta, tako da muslimani u Britaniji i Nemackoj zeli da se to uvede iako je na neki nacin to apsolutno ne moguce, pre neki dan sam bas procitao neki clanak na ovu temu, pa ukoliko nadjem link postavicu ga, jer s'obzirom da ni sam sebe nekad ne razumem i nemam pojma sta sam zeleo da kazem bolje da ja ne trabunjam vise, u svakom slucaju neki delovi neodoljivo podsecaju na prvi deo Dusanovog zakonika iz 1349 (to nije bilo tesko zapamtiti), a taj isti dosta lici na Hamurapijev i slicne zakonike tako da ko zna odakle to jos vuce korene.

Edited by Aronax

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se. Pitanje sankciija je pitanje civilizacijskih tekovina. I te kako je i u hriscanskom svetu bilo gluposti - navodno u ime Boga - kroz istoriju, ali za to nije kriv Bog, vec ljudi.

Dusanov zakonik je stvarno dobar primer za to. Sto se tice Hamurabijevog zakonika, malo sam ga potisnuo, priznajem (davno bese; uglavnom mi je ostao onaj utisak o pragmatizmu oko ovaca i koza :))

Za sada nema sanse da serijat zazivi u Nemackoj, ali za buducnost se ne bih usudio da se kladim. Kad bih uzeo u obzir kako se prosecan Nemac odnosi prema natalitetu, kanda ce se ipak kamila napiti vode na Rajni.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se. Pitanje sankciija je pitanje civilizacijskih tekovina. I te kako je i u hriscanskom svetu bilo gluposti - navodno u ime Boga - kroz istoriju, ali za to nije kriv Bog, vec ljudi.

Dusanov zakonik je stvarno dobar primer za to. Sto se tice Hamurabijevog zakonika, malo sam ga potisnuo, priznajem (davno bese; uglavnom mi je ostao onaj utisak o pragmatizmu oko ovaca i koza :))

Za sada nema sanse da serijat zazivi u Nemackoj, ali za buducnost se ne bih usudio da se kladim. Kad bih uzeo u obzir kako se prosecan Nemac odnosi prema natalitetu, kanda ce se ipak kamila napiti vode na Rajni.:)

 

Haha, da Hamurabi (ili Hamurapi) kako kod nas insistiraju na fakultetu je zaista imao dosta slicnih odlika, ali na zalost cim su takvi zakoni postojali to znaci da je to napravljeno da se slicne stvari perventuju, jos smesniji je Hetitski zakon.

Sto se tice Serijatskog prava evo jedan link koji se odnosi na muslimane u Britaniji, pa ga mozete procitati prilicno je zanimljiv

Serijatski zakonik u Britaniji

Pa javite vase misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...