Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

HamuraPi? Taj vas profesor bas ispravlja krive drine. :)

U srednjem veku durgacije i nije moglo. Svrha kazne nije bila resocijalizacija pojedinca, vec odmazda za pocinjeno delo. Obzirom da nije bilo belezaka o prestupima, tu je bila telesna kazna, cija je stigma ostajala na pojedincu, obelezavala ga do kraja zivota i izazivala odbojnost kod drugih, gde god se pojavio.

Sto se tice primene serijata u V. Britaniji, ne znam kolika je fleksibilnost njihovog sistema, ali mislim da bi se u privatnom pravu mogao veoma lako primenjivati, a da to nikoga (treceg) ne ugrozava, niti da se bilo koga tice.

Sto se tice ugovornog prava, mislim da je to najlakse uraditi, jer je ugovorno pravo kao takvo u najvecoj meri prepusteno volji stranaka. Sto se tice bracnog prava, i ono bi se u celosti moglo urediti predbracnim ugovorom i to tako da bude potpuno u skladu sa serijatom. Dalje, u svim ugovorima, a i u svim drugim imovinskim sporovima, mogla bi se ugovoriti nadleznost arbitraze, a za arbitra odrediti predstavnik islamske zajenice. Na taj nacin bi se u potpunosti moglo zaobici zvanicno pravosudje.

U vezi krivicnih odredaba serijata, a narocito kod primenjivanja serijatskih sankcija, mislim da se niko ne zanosi iluzijama da ce to proci, jer primena krivicnog zakonodavstva (ukljucujuci i izvrsenje kazni) ne moze biti u nadleznosti pojedinca, vec iskljucivo drzave. A organi tamosnje drzave nece ni pod kojim uslovima izvrsavati serijatske kazne.

Edited by Kolosus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suprotno, izvori su mi bile zbirke hadisa.

 

Poshto si Pravoslavan, molim te kao brata, zbog tebe, da se ne gordish, i da ne "budesh siguran" oko toga shta bilo ko radi, jer je gordost (egoizam, sujeta) ono shto baca u pakao.

 

Ja sam bio vrlo blizu prelaska u Islam (dvanaestoimamsko shitski), zato sam ga i prouchavao, i to dosta- iz islamskih knjiga, i imao tih konstruktivnih dijaloga i sa sunitima (ugl Hanafija i vahabija) i sa shitima, i vrlo dobro znam o chemu pricham.

 

Preporuchujem ti da odesh na svetosavlje.org i prochitash Pisma o muhamedanstvu u biblioteci. Mozhda cje ti se knjiga uchiniti beskompromisnom i oshtrom, ali nemozhe biti okolishanja i umiljavanja kad je rech o ljudskim dushama! Kao Hrishcjanin nikada nemogu ishta protim muslimana, ali protiv muhamedovog uchenja jednostavno moram, jer ako treba da volim ljude, ja nemogu da budem srecjan i da podrzhavam prelaske u islam, i ostajanje u istom, kada je Hristos rekao da niko necje docji Ocu do kroz Njega.

 

Ja planiram da postanem sveshtenik, ali opet smatram da sam slab u veri, pa da budem siguran, kuran, i knjige hadisa koje sam imao sam sve spalio. Preporuchio bih ih tebi isto, kao i brisanje tekstova sa rachunara. Nije dhzabe crkveno pravilo ne chitati jeretichke knjige. Starac Tadej je (kao i Sveti Oci pre njega) govorio da sve shto vidish, prochitash, ostavlja trag na tvojoj dushi, a shta kad te demon gadja bash tom mishlju (tim secjanjem na nehrishcanska uchenja) u trenutku slabosti?

 

 

Sve ima logike,pa i ovo.

Ja licno ne mrzim muslimane[(osim onih karakondzula sto kolju)mada takvih ima u svim religijama]

al da si srbin i prelazish...Ne ide brate

Uostalom treba ostati svoj u ovim teskim vremenima...

 

Sto kazu ljudi

 

Make Love not :tehkista:

 

 

 

 

 

Dobro...ja i nisam neki poznavalac...

 

ne bih da me pamtite po gluposti :redface:

Share this post


Link to post
Share on other sites

HamuraPi? Taj vas profesor bas ispravlja krive drine. :)

 

 

U vezi krivicnih odredaba serijata, a narocito kod primenjivanja serijatskih sankcija, mislim da se niko ne zanosi iluzijama da ce to proci, jer primena krivicnog zakonodavstva (ukljucujuci i izvrsenje kazni) ne moze biti u nadleznosti pojedinca, vec iskljucivo drzave. A organi tamosnje drzave nece ni pod kojim uslovima izvrsavati serijatske kazne.

 

:D Hamurapi zato sto u tadasnjem jeziku nije postojalo slovo B, a to je kasnije i dokazano

 

Pa zato sam i rekao da je serijatski zakonik apsolutno nemoguc u drzavama u kojima Islam nije zvanicna religija, a kamoli u Velikoj Britaniji bez obzira sta oni tamo ljudi mislili i zeleli, mislim na onaj clanak

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

zanima me sa stanovista istorije religije, podela islama, kad/sta/oko cega. zanimaju me neki bitniji potpravci, razliciti tipovi islama, i neki pokreti ("sekte", kako ih vec nazivaju)... ako neko moze da mi ostavi neke linkove i slicno, bio bih zahvalan...

 

inace pored siita i sunita, navodi se da postoje jos dve grupe slicne velicine, ali se navode koje... pa me zivo interesuje, onako turisticki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

''Religija i mistika'' u izdanju SPC,govore stručnjaci i sveštena lica iz svih religija,pošto se knjiga bavi i hrišćanstvom i judaizmom.

 

Tu su ti samo mističari,dakle samo sekte i sektice,ne velike podjele na šiite,sunite itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zanima me sa stanovista istorije religije, podela islama, kad/sta/oko cega. zanimaju me neki bitniji potpravci, razliciti tipovi islama, i neki pokreti ("sekte", kako ih vec nazivaju)... ako neko moze da mi ostavi neke linkove i slicno, bio bih zahvalan...

 

inace pored siita i sunita, navodi se da postoje jos dve grupe slicne velicine, ali se navode koje... pa me zivo interesuje, onako turisticki...

 

 

 

Evo ti ovde imas sve

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Divisions_of_Islam

Share this post


Link to post
Share on other sites

zanima me sa stanovista istorije religije, podela islama, kad/sta/oko cega. zanimaju me neki bitniji potpravci, razliciti tipovi islama, i neki pokreti ("sekte", kako ih vec nazivaju)... ako neko moze da mi ostavi neke linkove i slicno, bio bih zahvalan...

 

inace pored siita i sunita, navodi se da postoje jos dve grupe slicne velicine, ali se navode koje... pa me zivo interesuje, onako turisticki...

http://en.wikipedia.org/wiki/Divisions_of_Islam

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

po meni zloupotreba dece...

po meni decu treba pustiti da formiraju svoje misljenje, pa onda da pristupe sa 14,15,16,17,18 verskoj organizaciji, ostalo je iskoriscavanje njihove zavisnosti od hranitelja, roditelja, ...

 

--

 

komentar za podelu muslimana na sunite, siite i "bombase samoubice":

a sto se tice muslimana, neverovatno je reci da su malte ne svi sa kojima sam prichao(multikulturalno drustvo) vrlo slicni kada se spomene njihova religija u negativnom smislu i malte ne svi su ekstremni ako im se nadje mana, po sistemu mi imamo pravo da pricamo o vama hriscanima, agnosticarima, ateistima sta hocemo, a cim neko nesto kaze protiv nas odmah je to uvreda, provokacija i prestup protiv njihovih manjinskioh prava, sad ima manje extramnih i vise extremih sluchajeva to moram da priznam

 

stoga ta podela u neextremiste i extremiste po meni nazalost i nije samo stereotip

 

a sto se tice podele u islamu mogu da velikom sigurnoscu da kazem da su siiti daleko manje zastupljeni od sunita, i da razlike prvobitno nisu bili religijski, nego su se posvadjali ko treba da preuzme vodjstvo nad islamom i od tada se medjusobno(i jos uvek) kolju samo tako

Edited by The Trooper

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dete mozhe da se formira i da bude slichno roditelju, ili da se formira da bude slichno bilo kojoj podkulturi prisutnoj u drushtvu.. Nijedno dete necje formirati svoje mishljenje... Samo je pitanje chiji cje uticaji biti najvecji i presudni....

tu si upravu, ali mislim da je pogresno terati dete na nesto, treba mu pokazati sve i pricati mu o svemu, ali se ne sme terati ninasta,

 

niko ne moze da mi kaze da je dete to naucilo napamet iz ljubavi prema religiji, nego je naucilo napamet zato sto mu je to neko reko

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako te roditelji nateraju da ucis a nisi hteo, pa bolje prodjes u skoli, po meni, ucinili su ti uslugu

 

mnogi su naterani da nauce da sviraju klavir i sl. pa kasnije bili roditeljeljima zahvalni

 

 

tako ako si musliman, logicno je da ces dete poducavati svojoj veri

valjda zelis da mu dusa stigne u raj

zar ne zelis najbolje svom detetu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuran, kao i Biblija uostalom, nikome ne namece bilo sta, vec nudi sistem vrednosti. Sva prinuda u religijama je potekla od ljudi koji nisu shvatili poentu. Ne mozes ti coveka naterati u dzenet/raj. On to mora iskreno da zeli. Ako ne zeli, on ce naci 101 nacin da izigra prinudne propise. Npr. koliko ima pedera po arapskim zemljama, iako je to najizricitije zabranjeno ili kako se zatvore da ih niko ne vidi, pa krkaju za vreme ramazana...

Sto se tice prinude kod muslimana, ona je svetovne prirode, jer je i sam serijat svetovne prirode. Dispozicija serijata je iz Kurana, ali je sankcija potekla od drzavne vlasti. To je razlog zasto se serijat od zemlje do zemlje razlikuje.

A to sto mi dopustamo da nam drugi pljuju po veri kako se kome svidi, to je nas problem, jer nemamo elementarno samopostovanje. Inace, pljuvanje po necijim verskim uverenjima nije demokratija, vec njena zloupotreba, odnosno nedostatak elementarnog kucnog vaspitanja. Medjutim, to se u nasem drustvu radi naveliko, to je u fazonu, a narocito je zastupljen kod jedne politicke opcije, ciji je osnovno nacelo da onaj kome je do moralisanja treba da ide u crkvu. Pri tom ta ista organizacija ne trpi ni crkvu kao zgradu, a kamoli kao instituciju, odnosno sistem vrednosti (moral). Muslimani su (za sada) postedjeni, jer pljuvanje po njima nije politicki korektno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muslimani su (za sada) postedjeni, jer pljuvanje po njima nije politicki korektno.

a nije bas ni bezbedno:

 

Fatva

Obavestavam ponosne muslimanske ljude sirom sveta da su autor "Satanskih stihova", knjige koja je protiv islama, proroka i Kurana, i svi s tom publikacijom u vezi, osudjeni na smrt.

Ajatolah Rutolah Homeini, februar 1989.

 

http://muhammadanism.org/Quran/SatanicVerses.htm

The statement that Allah was involved with female goddesses while Muhammad and his people were left with men, was cynically discussed by author Salman Rushdie.3 He made the impure account even more obscene. His book was regarded as utterly blasphemous by all Muslims.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li znate da je Ruzdi bio ucenjen na pet miliona dolara. Fatva je naisla na snaznu osudu slobodoumnog i civilizovanog sveta. Homeini je umro nekoliko meseci po izricanju presude, a 1999.g. su vlasti u Teheranu saopstile da nece ostvariti fatvu.

Sve do 2000. godine, Ruzdi je ziveo u nekoj vrsti izolacije i neprekidnog skrivanja u Engleskoj, da bi tek 2000, bez obzira na pretnje i ucene, prestao da se krije i preselio se iz Londona u Njujork.

Btw - jedan od mojih omiljenih pisaca :wub:

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali to nije propisao Kuran, vec ajatolah. Ta fatva nije sveti stih. O tome sam bas pisao.

A kad sam rekao da su muslimani postedjeni od pljuvanja, mislio sam konkretno na nasu zemlju i na konkretnu pljuvacku ekipu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...