Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

ja mislim da religija sama po sebi i nije mnogo radikalnija nego hrisanstvo u srdenjem veku..

prvenstveno zbog toga sto je nihov narod ne-prosvecen, a kao posledica toga uglavnom su duhovne vodje koje to stanovnistvo zloupotrebljavaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,u srednjem veku,ali pogledaj ti islam danas.Istina da je to sve na principu ispiranja mozga i stanovnisto slepo slusa te naredbe...

pa upravo sam to rekao... ne znam sta nije bilo jasno

 

Islam previshe ogranichava slobodu choveka. Tako neshto po meni ne mozhe biti dobro...

 

Zabranili u Indoneziji Christ Illusion od Slayera...pih...kakvi su to ljudi... :D

I to zbog Jihada :lol:

toliko o demokratiji u indoneziji...

Edited by The Trooper

Share this post


Link to post
Share on other sites

Islam previshe ogranichava slobodu choveka. Tako neshto po meni ne mozhe biti dobro...

 

Zabranili u Indoneziji Christ Illusion od Slayera...pih...kakvi su to ljudi... :D

I to zbog Jihada :lol:

 

 

mozemo se mi ishchudjavati do sutra,druga vera-drugaciji mentalitet ljudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kazem ja prosvetljeni koliko i evropljani u srednjem veku

jedino sto se razlikuje je to sto oni sada mogu da dodju do npr ABC oruzja i naprave mnogo veca sranja nego sto su evropljani tada mogli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgovaram na brzaka, posto nisam kod kuce. Detaljniji odgovor sledi...

O vehabijama sam se informisao od ljudi koji su ili muslimani (imam dobrog prijatelja u Novom Pazaru) ili od onih koji zive pored njih, poznaju ih i gledaju svakog dana (devojka mi je iz muslimanskog Sarajeva). Oni oboje sigurno znaju mnogo vise od tebe.

Vehabizam je pokret u islamu koji je nastao pre manje od 100 godina (ako se dobro secam - oko 70) i smatra se da je vestacki stvorena iz odredjenih politickih interesa.

Sto se tice likova koji im se pridruzuju, najveci broj likova su bivsi narkomani. Provereno. Cast izuzecima. Ima veze, zato sto su to ljudi koji pre stupanja u vehabije nisu imale nikakvog pojma o veri. Takve je najlakse zaludeti i od njih napraviti fanatike. Mnogo ljudi je istupilo iz njihovih redova i posvedocilo o cemu se tu zaista radi. To je najobicnija sekta, a ti misli sta god zelis. Sto se tice ljudi koji su se skinuli sa droge i postali hriscani- ja ih stvarno jako malo znam- to su ljudi koji su nasli svoj mir i za njih ni ne cujes. Za razliku od tebe. Ti nemas mir i to svi na ovom forumu vide.

Citiraj mi mesto iz Kurana gde se kaze da treba seci ruke.

Sto se tice telesnih kazni kod nas- raspitaj se malo bolje. Bez uvrede - ipak mi je to struka. Neformalno - za vreme Kneza Milosa su gorele vestice samo tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro su mi se dvoje dobrih prijatelja vencali. Rada je Pravoslavka odavde, a Ijad Musliman iz Sirije.

Ono sto je bitno za ovu temu, a sto je mene odusevilo, je bio komentar njegovog oca, kada mu je saopstio ko mu je izabranca - "Vazno je sine, da se ona pridrzava njihovih Bozijih zapovesti, pa ces biti srecan"

Pravi Muslimani imaju nestvarno veliku toleranciju prema ostalim veroispovestima i postuju i posmatraju coveka, prvenstveno po moralnim vrednostima.

I sam Bajazit je npr. dozvoljavao Oliveri da ispoljava Hriscanstvo, nosi krst oko vrata i sl. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O vehabijama sam se informisao od ljudi koji su ili muslimani (imam dobrog prijatelja u Novom Pazaru) ili od onih koji zive pored njih, poznaju ih i gledaju svakog dana (devojka mi je iz muslimanskog Sarajeva). Oni oboje sigurno znaju mnogo vise od tebe.

Informacije si dobijao od ljudi koji nisu muslimani. Dovoljno o muslimanstvu tvog prijatelja govori sama chinjenica da je tvoj prijatelj. On je modernista.

Kuran je veoma jasan- NE uzimajte za "awlia" (poznanike/prijatelje/pomagache) Jevreje i Hrishcjane, zaista, oni su sami sebi avlija.

On mozhe da ti pretumachava taj stih kako hocje, ali ne mozhe da ga promeni. Jednimo mozhe ili da ga poshtuje ili ne.

Kao shto o tvoj Hrishcjanstvu dovoljno govori prijateljstvovanje sa njim- ako si uopshte Hrishcjanin.

 

Vehabizam je pokret u islamu koji je nastao pre manje od 100 godina (ako se dobro secam - oko 70) i smatra se da je vestacki stvorena iz odredjenih politickih interesa.

U Islamu vera i politika su narazdvojne. Isto tako su vera i nacionalizam nespojivi. To kazhem jer mnogi povezuju vehabizam sa sadashnjim (nacionalistichkim) rezhimom u s.arabiji.

 

Sto se tice likova koji im se pridruzuju, najveci broj likova su bivsi narkomani. Provereno. Cast izuzecima. Ima veze, zato sto su to ljudi koji pre stupanja u vehabije nisu imale nikakvog pojma o veri.

Kao shto o veri nisu imali ni pojma ljudi koji su posle prolaska kroz program Zemlja zhivih, koji je pokrenula SPC, prestali da budu narkomani i postali Hrishcjani.

 

To je najobicnija sekta, a ti misli sta god zelis

Oni nisu sekta. Jel su ziloti sekta? Nisu, oni su raskolnici. Oni shto prichaju o Pravoslavnom uchenju- sve su u pravu, samo shto su se odvojili od Crkve. Isto tako i vehabije. Oni sve shto prichaju i rade je naredjeno u Kuranu i hadisima, samo shto su odvojeni od umeta. Jedina razlika je to shto umet (zajednica muslimana) nije isto kao i Crkva u Hrishcjanstvu- tj. nema takav sakralni znachaj.

 

Ti nemas mir i to svi na ovom forumu vide.

Naravno da vide. Ja nikad nisam ni rekao da imam mir.

 

Citiraj mi mesto iz Kurana gde se kaze da treba seci ruke.

Kuran kazhe da je musliman onaj koji U SVEMU prati Muhameda i njegove ashabe (prve 3 generacije muslimana- koji su najbolji muslimani). I Muhamed i ashabi su sechenje ruku i ubijanje koristili kao kaznu za zlochine.

 

Sto se tice telesnih kazni kod nas- raspitaj se malo bolje. Bez uvrede - ipak mi je to struka.

Kao i gestapovcu iz knjige Vladike Nikolaja- Zemlja Nedodjija. Ali pazi, nisu se samo njegova tumachenja istorije razlikovala od Spasinih, vecj i njegove znanja (informacije koje je prihvatao kao chinjenice).

 

Skoro su mi se dvoje dobrih prijatelja vencali. Rada je Pravoslavka odavde, a Ijad Musliman iz Sirije.

Velika "pravoslavka"- venchava se s muslimanom. Jel su se u Pravoslavnoj Crkvi venchali? Znash, to ne mozhe ako oboje nisu krshteni. A svaka "veza" izmedju mushkarca i zhene van Crkvenog braka je BLUD, i veliki greh jednog krshtenog choveka (ili zhene).

 

"Vazno je sine, da se ona pridrzava njihovih Bozijih zapovesti, pa ces biti srecan"

Kako mozhete samo da nizhete rechenice a da ne razmishljate o njima. Kazhem "pravi muslimani", i pretpostavljam da pod tim podrazumevash njegovog oca. Ne samo da odobrava brak svog sina sa Hrishcjankom (ili "Hrishcjankom") vecj se iz rechenice da zakljuchiti da on misli da je cilj braka biti srecjan, a ne medjusobno se pomagati u borbi za spasenje dushe.

Ma musliman i hrishcjanka, nema shta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Rogozub

 

Ti si nazalost bukvalista, dogmatik i miljama daleko od onoga sto Hriscain treba da ima u srcu - mir, toleranciju, ljubav prema bliznjima, a izgleda da je nemas ni prema sebi...

 

p.s. Ko si ti da sudis o svrsi braka?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si nazalost bukvalista, dogmatik i miljama daleko od onoga sto Hriscain treba da ima u srcu - mir, toleranciju, ljubav prema bliznjima, a izgleda da je nemas ni prema sebi...

Uf, pa razocharala si me.

Mnogo cheshcje me ljudi nazivaju mrachnjakom, fanatikom, pominju srednji vek...

A kad chujem to da nisam tolerantantan i da nemam ljubavi prema blizhnjima (posebno od ljudi koji Hrishcjanima, josh i Pravoslavnim nazivaju one koji se venchavaju sa muslimanima), pored svih mojih grehova, bude mi nekako milo oko srca...

 

Jesam, ja ZNAM da sam mnogo licemeran i gord, da sam pun strasti, ali kada me za mrachnjastvo i netoleranciju prozivaju modernistichki nastrojeni ljudi osetim takvu toplinu...neznam...

 

Ko si ti da sudis o svrsi braka?

Ja sam gore naveo rechi koje sam prochitao u jednoj besedi svetog Jovana Zlatoustog (koje su ponavljali mnogi sveti oci, zajedno sa svetim Vladikom Ohridskim), a ti citirash neke sekularne "muslimane" iz Sirije. A uzgred budi recheno, i Muhamed je uchio da je to primarni cilj braka.

Postavi sebi ovo pitanje koje si meni postavila.

p.s. A usput mi odgovori na moje pisanje o braku: jel su se u Pravoslavnoj Crkvi venchali; jel znash da to ne mozhe ako oboje nisu krshteni; i jel znash da je SVAKA "veza" izmedju mushkarca i zhene van Crkvenog braka BLUD i veliki greh.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel znash da je SVAKA "veza" izmedju mushkarca i zhene van Crkvenog braka BLUD i veliki greh.

 

licemeran i gord, da sam pun strasti, ali kada me za mrachnjastvo i netoleranciju prozivaju modernistichki nastrojeni ljudi osetim takvu toplinu...neznam...

 

Da i tebe priupita nesto "modernisticki nastrojena osoba"

Znas li da Pravoslavna crkva podrazumeva i razvod, iako burme, kao i krune, predstavljaju vecnost bracne zajednice, krug bez prekida...

Malo kontradiktorno, nije li?

Mozda je i sama Crkva, vise tolerantna od tebe.

Pravoslavna crkva priznaje i razvod i ponovno vencanje, ali ne vise od cetiri puta. Obicaj vuce korene iz 10. veka. I Vizantija je imala svog Henrija Osmog, samo nesto ranije!

 

Vizantijski car Lav Sesti Mudri trazio je od crkve da ustanovi obred za drugobracne. Medutim, uspeo je da mu crkva da blagoslov i za njegovo cetvrto vencanje! Od tada, pa do danas, nasa crkva priznaje cetiri braka kao mogucnost!

 

Nijedan covek nije bezgresan i velika je stvar ako si u sebi prepoznao osobine koje navodis, jer je to verovatno dobar put ka oslobadjanju od njih. Zelim ti srecu na tom putu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas li da Pravoslavna crkva podrazumeva i razvod, iako burme, kao i krune, predstavljaju vecnost bracne zajednice, krug bez prekida...

Mozda je i sama Crkva, vise tolerantna od tebe.

Pravoslavna crkva priznaje i razvod i ponovno vencanje, ali ne vise od cetiri puta.

Malo kontradiktorno, nije li?

Nikako. U Crkvi nema kontradiktornosti.

Ako hocjesh, mozhemo da se nadjemo, da ti narezhem besede oca Joila (sa Ostroga), da chujesh shta on misli o tome. A on je utvrdjen u uchenjima Svetih Otaca mnogo vishe i od mene i od tebe.

 

Vizantijski car Lav Sesti Mudri trazio je od crkve da ustanovi obred za drugobracne. Medutim, uspeo je da mu crkva da blagoslov i za njegovo cetvrto vencanje! Od tada, pa do danas, nasa crkva priznaje cetiri braka kao mogucnost!

A ova pricha ima veze sa?

Jel ovime hocjesh da pokazhesh kako je Crkva neprincipijalna, i kako eto tako menja svoja pravila, pa cje sigurno u skorije vreme dozvoliti i brakove sa nekrshtenima, ili shta?

 

 

Ljudi mogu meni prichaju koliko hocje da ja imam manjak tolerancije i ljubavi, ali je potpuno bezumno da isti ti ljudi za sebe misle da imaju vishe ljubavi od Apostola Jovana, koga Sveti Oci nazivaju Apostolom Ljubavi, i koji je na Tajnoj Vecheri naslonio glavu na grudi Gospoda Boga, a koji je u svojoj poslanici rekao da se bezbozhnici ni ne pozdravljaju.

 

Obradio sam skenirani tekst pa cje uskoro, aBd, knjiga Sveta Revnost od Averkija Dzhordanvilskog uskoro biti na internetu i dostupna..

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

besede oca Joila (sa Ostroga)

Нежни офтопик

 

Прецизности ради - некад Острог, сада Ћириловац.

Захваљујући његовим беседама ја престадох да пушим.

 

Крај нежног офтопика

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нежни офтопик

 

Захваљујући његовим беседама ја престадох да пушим.

 

Крај нежног офтопика

 

 

Shto shta je reko? Ne znam...ja ga nikada nisam chuo ali nikada nisam ni pocheo da pushim jer sam chuo da nije zdravo a ja ocu zdrav da bidnem... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shto shta je reko? Ne znam...ja ga nikada nisam chuo ali nikada nisam ni pocheo da pushim jer sam chuo da nije zdravo a ja ocu zdrav da bidnem... :D

 

Можда ништа што би тебе дотакло, али много онога што је мене дотакло и натерало да још једном размислим. Чисто индивидуална ствар - ја ћу послушати, на пример, Патријарха јер поштујем његов духовни ауторитет. То можда нећеш, али ћеш послушати некога другог...

 

@Рогозуб

Наравно, наравно, напоменух чисто да не би дошло до неке забуне, па да неко оде у Острог и потражи Јоила...

 

-----------------------

Крај офтопичења (мог ;) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi mogu meni prichaju koliko hocje da ja imam manjak tolerancije i ljubavi, ali je potpuno bezumno da isti ti ljudi za sebe misle da imaju vishe ljubavi od Apostola Jovana,

???????????

ko je ovde poredio sebe sa pomenutim apostolom?

 

zasto impliciras da tvoji sagovornici precenjuju sebe, to ne kapiram? iz moje perspetkive ti precenjujes svoje znanje, a izjave nekih ljudi (svetih otaca) koje su za mene nista manje ili vise validne nego tvoje i moje, ti tretiras kao aksiome ili nesto slicno tome - i ne smatras da je njihova vaznost precenjena, na primer? pri tome ispaljujes reci tipa "bezumno" bez da malo razmislis pre nego sto ih napises. za mene su mnoga tvoja razmisljanja nevalidna, i mislim da te vode ka mnogim pogresnim zakljuccima, dogmatskim stavovima, i slicno, pa mi ne pada na pamet da kazem da je to "bezumno". to ja ne kapiram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rogozub

Kad videh tvoje kvalifikacije vernika muslimana i hriscanina - prvo sto mi je palo na pamet je - Gde ti zivis, covece? Po tvojim kvalifikacijama, ni jedan od muftija u Srbiji svojim pozivima na bratstvo sa pripadnicima drugih religija ne samo sto nije musliman, vec direktno poziva sve vernike na krsenje odredaba Kurana. Pravi muslimani su kanda samo vehabije, koje mrze sve nevernike (ili jos bolje: neistomisljenike) u svojim i tudjim redovima i sakupljaju oruzje kako bi ih fizicki eliminisali.

Tog lika koji te je poducavao islamu (nije mi jasno zasto te je uopste pogledao, a kamoli popricao s tobom) mozes komotno prijaviti policiji ili tuzilastvu - bice osudjen za sirenje verske mrznje.

To sto ti nemas mir, to znaci da jos uvek nisi nasao sistem vrednosti koji te ispunjava, tako da me uopste ne bi zacudilo da za 6 meseci postanes npr. budista, pa da pljunes i na hriscanstvo na isti nacin kako sada cinis sa islamom. Mislim da bi ti prijao razgovor sa strucnjakom van krugova religije. Ovo kazem bez ikakve namere diskvalifikacije tebe kao ucesnika u raspravi.

Opet mi nisi citirao Kuran po pitanju kazni secenja delova tela, vec sam dobio tvoje tumacenje. Ali nema veze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko je ovde poredio sebe sa pomenutim apostolom?

Direktno niko. A mene nazivaju bukvalistom.

Poenta je da meni prichaju da imam manjak ljubavi jer sam protiv druzhenja sa nevernicima.

A poshto ti ljudi koji mi to prichaju misle da imaju vishe ljubavi nego shto ja imam, time shto su oni za druzhenje sa nevernicima, samim tim pokazuju se vecjim Hrishcjanima i punijim ljubavi od Apostola Jovana koji je pisao da se bezbozhnici ni ne pozdravljaju.

 

Kad videh tvoje kvalifikacije vernika muslimana i hriscanina - prvo sto mi je palo na pamet je - Gde ti zivis, covece?

Ne u zapadnoj sebichnjachko-uzhivalachkoj civilizaciji.

 

Po tvojim kvalifikacijama, ni jedan od muftija u Srbiji svojim pozivima na bratstvo sa pripadnicima drugih religija ne samo sto nije musliman, vec direktno poziva sve vernike na krsenje odredaba Kurana.

Po mojim kvalifikacijama? Po kvalifikacijama samog Kurana.

 

Moram ja da se zapitam- gde ti zhivish?

Pa kad je Haskala izashla iz Jevrejskih geta i pokrenula prosvetiteljstvo u svetu oko sebe, verski liberalizam i indiferencijalizam se tolikom brzinom i jachinom rashirio, kao nikada ranije.

Do chega smo doshli lepo pokazuje shto je protonamesnik hrama Sv. Save rotarijanac, a sam hram se gradi parama masona- zato i vecjina hrama necje biti ikonopisana, a dole su postavljene neke ploche, kao u nekom veceu, Bozhe pomozi.

A te muftije, reisi i uleme su na svojim pozicijama da bi se namlatili kinte, jer kod vecjine "muslimana", kao i kod vecjine "hrishcjana" dodir sa svojom verom samo kada placjaju krshtenje/ sunecjenje, venchanja i sahrane. Kakve veze ima zapad i zapadnjachka kultura sa moralom, a samim tim i bilo sa Islamom, bilo sa Hrishcjanstvom? Nikakve.

Dovoljno je Kuran prochitati, pa da vidish da nijedan muftija na ovim prostorima nije musliman, hadise ni ne morash da chitash...

 

Pravi muslimani su kanda samo vehabije, koje mrze sve nevernike (ili jos bolje: neistomisljenike) u svojim i tudjim redovima i sakupljaju oruzje kako bi ih fizicki eliminisali.

Kuran naredjuje muslimanima da imaju neprijateljstvo prema nevernicima. A ako mislish na zaplenu vehabijskog oruzhja skoro, ja lichno znam da su skupljali oruzhje da se obrachunaju sa kriminalcima u sandzhaku- prvenstveno sa dilerima droge i trgovcima ljudima.

 

Tog lika koji te je poducavao islamu (nije mi jasno zasto te je uopste pogledao, a kamoli popricao s tobom) mozes komotno prijaviti policiji ili tuzilastvu - bice osudjen za sirenje verske mrznje.

Pa i nije. Islamu sam se uchio direktno iz Kurana i hadisa.

 

To sto ti nemas mir, to znaci da jos uvek nisi nasao sistem vrednosti koji te ispunjava

Nashao sam sistem vrednosti koji me ispunjava.

A moja definicija mira i smirenja je ona koju daju Sveti Oci, i ochigledno se razlikuje od tvoje.

 

Opet mi nisi citirao Kuran po pitanju kazni secenja delova tela, vec sam dobio tvoje tumacenje. Ali nema veze.

Nisam ti dao tumachenje, a pogotovu ne svoje.

Iz moje rechenice se lepo mozhe zakljuchiti da takvog stiha u Kuranu nema, ali ochigledno to treba izrichito da kazhem. Lepo sam sve napisao tu.

A zanima me kako treba da kazhnjavaju ljude, i kako su trebali da ih kazhnjavali za zlochine u 7om veku?

 

a izjave nekih ljudi (svetih otaca) koje su za mene nista manje ili vise validne nego tvoje i moje, ti tretiras kao aksiome ili nesto slicno tome - i ne smatras da je njihova vaznost precenjena, na primer?

Mislim da je potcenjena, a od tvoje strane do krajnosti potcenjena (blago recheno), i da si u ogromnoj prelesti (duhovnoj samoobmani) uporedjujucji sebe i svoje rechi sa duhovnim i moralnim gorostasima kao shto su Sveti Oci i njihovim rechima.

 

pa mi ne pada na pamet da kazem da je to "bezumno"

ali tako mislish...

Ja svoje mishljenje se trudim da ne formiran sam od sebe jer ne mislim da sam sa ovim svojim [ironija]odgomnim zhivotnim iskustvom i mnoshtvom prozhivljenih godina[/ironija] posisao svu mudrost sveta.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idealizovao si stvari do besmisla.

Gledajuci stvari kroz tu prizmu, vernici bi bili samo oni koji su dostigli savrsenstvo, a oni nesavrseni koji mu teze (bez obzira na stupanj koji su dosegli) bi u stvari bili otpadnici.

Ni ja se ne slazem sa hedonistickim nacinom zivota u ovom drustvu, zbog propadanja nekih dobrih vrednosti, kao ni sa nekim dekadentnim vrednostima koje nam odredjeni marginalci gromoglasno namecu. Ali ti bi kao vernik trebalo svojim primerom da pokazes prednosti vodjenja bogougodnog zivota, a ne da svojim osudjivanjem diskvalifikujes i oteras od sebe veliku vecinu ljudi. Mozda bi nekome mogao pomoci da krene na pravi put. Ali ti umesto da dajes putokaz, ti se samo zgrazavas onima na strampunici.

Ne sudi, da ti ne bude sudjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam gledao Suicide Bombers, dokumentarac o Islamskim (uglavnom Palestinskim) covek-bomba teroristima. Uhvaceni pripadnici Hamasa u live intervjuima iz zatvora, svi se smeju, opusteni, krajnje otvoreno pricaju o svojim planovima.

Sve u svemu - horor.

 

Naravno, svaka religija ima svoja negativna ekstremna krila, ali ovo je imho najradikalniji religiozni trip koji egzistira.

Pogledajte, ako imate volje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...