Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

islam (a i ostale religije)

generalizujesh, shto je malo glupo. ja sam pripadnik religije koja od tebe zahteva da koristish frontalni kortekst. a takodje i (isto kao i islam) zabranjuje prekidanje veze frontalnog korteksa sa ostatkom mozga (korishcjenjem alkohola).

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

baš me interesuje kakva je to religija... ali ako ti nešto brani, onda ti ne dozvoljava da koristiš frontalni korteks, ne dozvoljava ti da sam uzmeš u obzir pozitivne i negativne strane alkohola, i sam odluči da li ćeš da ga piješ... meni religija ne brani da pijem alkohol, odlučio sam da ga koristim, jer ima prednosti, ali sam i odlučio da ga ne zloupotrebljavam, i da ne preterujem... niko mi ne brani da pušim gandžu, pa opet nisam navaren svaki dan, nego dunem tipa par puta godišnje... niko mi ne brani da budem kriminalac, ali mi frontalni korteks radi dovoljno da shvatim da je to pogrešno... s druge strane, kriminalci su poznati kao vrlo "religiozni" ljudi, i vrlo su ponosni na to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

baš me interesuje kakva je to religija...

filosofski teizam (tipa heraklit, sokrat, antisten, zenon, plotin, porfirije, seneka, idt its, u skorije vreme- dekart, kant, donekle hegel), a njegova moderna renesansa se zove deizam (mejtu tindal, volter, ruso, tomas pejn, bendzhamin frenklin, tomas dzheferson, itd its)

 

ali ako ti nešto brani, onda ti ne dozvoljava da koristiš frontalni korteks

ta zabrana se nezasniva na autoritetu nekog svetog pisma ili proroka, vecj na autoritetu razumnosti.

 

ne dozvoljava ti da sam uzmeš u obzir pozitivne i negativne strane alkohola

ne, nego bash suprotno, ochekuje se od tebe da sam na razuman nachin uzmesh u obzir pozitivne i negativne strane alkohola. a "na razuman nachin" znachi da tvoj stav o alkoholu bude deo sveobuhvatnog logichnog i razumnog razmishljanja, na taj nachin da nemash nijednu protivrechnost sa stavovima za koje si ranije saznao da su razumni.

 

meni religija ne brani da pijem alkohol, odlučio sam da ga koristim, jer ima prednosti, ali sam i odlučio da ga ne zloupotrebljavam, i da ne preterujem... niko mi ne brani da pušim gandžu, pa opet nisam navaren svaki dan, nego dunem tipa par puta godišnje... niko mi ne brani da budem kriminalac, ali mi frontalni korteks radi dovoljno da shvatim da je to pogrešno...

slazhemo se.

 

s druge strane, kriminalci su poznati kao vrlo "religiozni" ljudi, i vrlo su ponosni na to...

poenta je u znacima navoda..

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, razumemo se, u principu :pivopije:

filosofski teizam (tipa heraklit, sokrat, antisten, zenon, plotin, porfirije, seneka, idt its, u skorije vreme- dekart, kant, donekle hegel), a njegova moderna renesansa se zove deizam (mejtu tindal, volter, ruso, tomas pejn, bendzhamin frenklin, tomas dzheferson, itd its)

a, pa čekaj, deizam je više filisofsko stanovište, čak se poprilično slažem s njim, mada sam s njim upoznat čisto na nivou opšte informisanosti... postoji suštinska razlika izmedju filosofije i religije, iako pokušavaju da daju odgovor na ista pitanja...

kao što rekoh na temi o ateizmu, ja ne dovodim u pitanje postojanje duhovnog u čoveku, čak ni postojanje boga, u nekakvom obliku, ali svakako ne u čovekolikom, ili uopšte u obliku nekakvog bića, samo mislim da religija nudi surogat duhovnosti, lake odgovore na najkomplikovanija pitanja koja postoje, i da služi za manipulisanje masom, i to u najgore moguće svrhe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a, pa čekaj, deizam je više filisofsko stanovište, čak se poprilično slažem s njim, mada sam s njim upoznat čisto na nivou opšte informisanosti... postoji suštinska razlika izmedju filosofije i religije, iako pokušavaju da daju odgovor na ista pitanja...

deizam je religija. pitagora je izmislio rech filosofija i tako nazvao svoju religiju, isto tako je svoju religiju nazivao i sokrat. svi su oni vrlo pozitivno tvrdili npr. da postoji bog (koji je vechna lichnost), da postoji zagrobni zhivot (kazna/ nagrada za dela u ovom zhivotu), da postoje apsolutne moralne norme (tipa pravda, chednost, poshtenje,...), itd.

 

samo mislim da religija nudi surogat duhovnosti, lake odgovore na najkomplikovanija pitanja koja postoje, i da služi za manipulisanje masom, i to u najgore moguće svrhe...

kao shto rekoh, postoje religije koje se zasnivaju na razumu (evo sad ih pomenusmo), a postoje i neorganizovane religije, a i one koje iako su organizovane su potpuno dobrocjudne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, izgleda da je stvar samo u tome što drugačije doživljavamo pojmove filosofija i religija... kao što rekoh, postoji suštinska razlika izmedju filosofije i religije, iako pokušavaju da daju odgovor na ista pitanja. ja ipak ne bih trpao deizam u isti koš sa hrišćanstvom ili islamom, samo zato što insistira na postojanju boga/zagrobnog života/apsolutne moralne norme... ali ti si deista, a ne ja ;)

i ja verujem u boga/zagrobnog života/apsolutne moralne norme, na neki način, ali se ne smatram religioznim zbog toga... ako bih hteo da budem baš bahato egoističan, rekao bih da posedujem filosofsko razmišljanje na tu temu, ali reći ći da samo imam razmišljanje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoji suštinska razlika izmedju filosofije i religije, iako pokušavaju da daju odgovor na ista pitanja.

poenta je u tome je shto ja mislim na nepostoji. postoji npr. razlika izmedju religije i onoga shto je moderna filozofija (koju smatram chistom proseravanjem)..

 

ja ipak ne bih trpao deizam u isti koš sa hrišćanstvom ili islamom, samo zato što insistira na postojanju boga/zagrobnog života/apsolutne moralne norme...

pa nije to "samo". to je ono shto definishe religiju- teologija, metafizika (u smislu verovanja u zagrobni zhivot), etika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Svi vi zelite da pricate o Islamu.....ali ne znate konkretno o cemu...( da li o generalnom extrrezmizmu muslimana, o samoj sustinskoj nepromenjenoj i neizmenjenoj veri koja se zadrzala o onom obliku od njenog nastanka pa do danas, ili o pojedinacnim muslimanskim greskama, ili pricate o istoriji nastanka Islama o kojem stvarno nemate pojma...a mislite da znate sve ako ste procitali nekoliko literatura (laznih))...

 

na YUMETALU ja imam svoj TOPIC pod nazivom "ISTINA O ISLAMSKOM TERORIZMU"......tamo cete naci informacije koje vas zanimaju......a ako ne nadjete pitajte me :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brat miceoni se vratio! Pricaj bre covece, sta bi sa onom pekarkom?

 

:lol: ma nista sa pekarkom......ispalo da je ona devojka mog najboljeg druga iz osnovne....

ja kad sam saznao to toliko mi je bilo smesno......ma valjao sam se odsmeha :D

....al ja sam navikkoa da muvam sve neke lepe devojke....pa je to ionako otislo u zaborav........

nego....sad sam malo navikao da idem u Rasku...da prosetam trgom...i upoznajem neke lepe devojke......

raska je bas lepo grad i ima puno lepih devojaka.....PRETRAZITE TO preporucujem vam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
Guest So What!

OK, moj prvi posta na ovoj tem. Musliman sam i ponosan sam na to što jesam. Islam je jedna divna religija iskrivljena vremenom što od strane samih muslimana i što od strane i nemuslimana. Zvanične statistike govore da musliman ima najviše na sivjetu. Razjedinjenost je ključni faktor. Ne razjedinjeost u pogledu shvatanj vjere nego što nekog muslimana u BiH zaboli za onim musliamnom u Somaliji, eto takva je situacija. Glvana razlika je ta da islam ima jednog Boga tj. Allaha dž.š. Zapadnjaci pokušavaju Muhammeda predstaviti kao Isusa za muslimane, ali svaki musliman doživljava Muhammeda kao običnog čovjeka koji je odabran od strane Boga samo da prenese Božiju riječ. Svaki ga musliman treba voliti više od seve, ali ne ga smatrati BOžanskim bićem ili sl. Što se tiče prikazivanja lika Muhammeda to je zanimljivo svijetu jer misle da je i to svetinja. Nije to svetinja neog je zabranjeno ga prikazat muslimanima, jer se smatra ako bi se Muhammed prikaziovao pravile bi se ikone i ljudi bi zaboravili Allaha i molili bi se Muhammedu isto kao što se kršćani mole svecima, a ne Bogu. Eto u suštini jednostavna religija, Bog je jedan i oko njega se sve vrti, on je vremenom slao poslanike to jeste kršćanske proroke i davao im svoje riječi tj. objave koje su iskrivljene Tevrat (Tora), Zebur (Jevanđelje) Indžil (BIblija) i Kuran je napisan i nepromjenjen i danas dan stoji i ostaće sve do Sudnjeg Dana. Ako nekog zanima islam, a da je iz regiona nek mu objasni musliman iz BiH ili Sandžaka jer će mu tako bit najednostavnije jer smo svoji ljudi. Muslimani ne trebaju da mrze, trebaju da poštuju, a to što je Balkan ovakava, mi da smo u budisiti, taoisti ili rastafrijanci mi bi se opet klali jer nam je takav mentalitet.

  • Upvote 2
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, moj prvi posta na ovoj tem. Musliman sam i ponosan sam na to što jesam. Islam je jedna divna religija iskrivljena vremenom što od strane samih muslimana i što od strane i nemuslimana.

muhamed je imao u jednom trenutku 11 zhena, spavao je sa zhenom koja je tada imala 9 godina, ishao je okolo i krao i ubijao ljude koji nisu hteli da predju u islam. divna religija, nema shta.

 

Tevrat (Tora), Zebur (Jevanđelje) Indžil (BIblija)

tevrat je tora, okej, ali zebur su psalmi, a indzhil je jevandjelje. i shta cjesh ti kome da objasnish, kad ochigledno ni sam ne znash dovoljno.

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

muhamed je imao u jednom trenutku 11 zhena, spavao je sa zhenom koja je tada imala 9 godina, ishao je okolo i krao i ubijao ljude koji nisu hteli da predju u islam. divna religija, nema shta.

 

Like a boss.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oni definitivno jesu blize levoj stazi, ali nisu to u punom smislu jer ne rade na deifikovanju ljudskog bica, vec priblizavanju jedinom bogu alahu.

 

edit - nisam sto posto siguran, mozda neki smatraju da oni jesu leva staza, nisam toliko proucio njihovu tradiciju. Proucavao sam sufizam samo u kontekstu tradicionalizma do sada.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...