Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

Svi koji su ucestvovali u ovoj diskusiju kao da nisu procitali post sa kojim je pocela ova diskusija. Wolf je trazio da mu napise o islamu neko ko je musliman ili neko ko bar malo o islamu zna, a ovde su se uglavnom javljale neke gnjide koje o islamu pojma nemaju, a pokusavaju da drze besede o islamu.

Wolf ja sam musliman, tako da ako imas nesto da me pitas u vezi islamu mogu da ti odgovorim.

Pobogu covece ja na sve nacine pokusavam da odrzim toleranciju ovde, lepo vam kazem vampir poet je nezgodniji od mene PREKINITE DA LUPATE VREDJATE ITD.

 

Pa kad se predstavljas tako gde izvredja clanove sto nisi napisao taj tekst koji toliko dugo cekamo no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tim postupcima samo argumentuje ono shto se pisalo vecj... Uostalom, pretpostavljam da cje nam i ovde biti servirana jeftina teoloshka demagogija - tachnije, citiranje jednog dela (onog pacifistichkog) dela Kurana, a na drugi deo necjemo obracjati pazhnju icon_rolleyes.gif

 

Sve u svemu i mene prilichno zanima to, zato, ako gospodin musliman hocje da pishe, neka pishe.

 

Ma, nisam ja nezgodan, nego me nerivra kada neko postupi kao dotichni gosn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko se secam pre godinu dana kada je bila tema takodje o islamu mnogi od diskutanata su neargumentovano pisali o islamu, tj. pljuvali i vredjali, a da se niko od administratorske svite nije setio da treba da upozori na takva pisanja.

Ipak, drago mi je da sadasnje urednistvo pokusava da umije ovaj forumu, pa makar to bilo i preko mojih ledja. Moram priznat da sam malo prenaglio sa predhodnim postom i ako sam nekoga uvredio ja se izvinjavam.

Rekao sam da cu napisato nesto o islamu, ali neznam sta vas konkretno zanima.

Evo npr. Vampyr Poet je rekao da cu ja da pricam o "pacifickom" delu Ku'ran-a, a da cu "onaj drugi deo" namerno da preskacem icon_rolleyes.gificon_rolleyes.gificon_rolleyes.gif

Vampyr Poet, evo ti sam pocne temu o tom "drugom delu" Kur'an-a i samo cemo o njemu diskutovati, a preskocicemo "pacificki".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro onda cu napisati neke osnovne stvari u vezi islama.

Islam se u svom obliku u kojem je danas javlja u XI veku nase ere. Muhamed a.s. nije njen osnivac vec je samo Boziji poslanik. Upute od Boga dobija preko meleka Dzibrila (andjeo Gabrijel). Bozija objava je sadrzana u Kur'an-u, a Kur'an u prevodu znaci - knjiga koja se cita. Muhamed a.s. je poslednji boziji poslanik koji je poslat covecanstvu. Pre njega su jos bili i Adem i Hava (Adam i Eva), Musa (Mojsije), Isa (Isus) kao i mnogi drugi, ali ovo su samo neki od najznacajnijih. Dakle, kao sto vidite islam priznaje Isusa, ali ne kao bozijeg sina ili Boga, vec kao bozijeg poslanika. Islam priznaje Bibliju koju je Isus doneo, ali to nije ova danasnja verzija Biblije koju su ljudi vekovima prepravljali. Ovo, kao i sveto trojstvo su dve najvaznije stvari u kojima se razlikuju islam i hriscanstvo.

Pet osnova islama su:

1) Sehadet - recenica koju mora da zna svaki musliman i koja u prevodu znaci: "Nema drugog Boga do Boga, a Muhamed a.s. je njegov poslanik i rob". Ako je nesto definicija islama, onda je to ova recenica. Ako neko zeli da postane musliman dovoljno je da izgovori ovu recenicu u prisustvu dva svedoka.

2) Pet namaza - pet dnevnih molitvi.

3) Ramazan - post za vreme meseca Ramazana. Muslimani poste na taj nacin sto od zore, pa do zalaska sunca se suzdrzavaju od hrane, pica i seksualnih odnosa.

4) Zekjat - Davanje milostinje siromasnima. To je obavezan prilog svakog muslimana koji poseduje izvesni imetak, da godisnje izdvoji 2.5 % od tog svog imetka za potrebe islamske zajednice i onih koji nisu u stanju da prehrane sebe i svoju porodicu.

5) Hadz - Hodocasce u Meki, koje se odrzava jednom godisnje.

 

 

U islamu Allah dz.s. nema protivnika, niti je bilo ko kadar da mu se suprotstavi. U islamu takodje postoje djavoli (sejtani) i Satana (Iblis) kao glavni od svih djavola. Ali u islamu ne postoji stalna borba izmedju Boga i Satane, jer u islamu se Bogu niko ne moze suprotstavi. Djavoli su poslati u pakao zbog toga sto nisu zeleli da se poklone coveku kada je Allah dz.s. to od njih zatrazio, vec su se izoholili smatrajuci sebe visim bicima od coveka. Ali je Allah dz.s. dozvolio sejtanima da coveka zagovaraju i odvracaju od bozijeg puta tako sto ce ljude navoditi na krivi put. Sejtan ne moze da nanese fizicki bol coveku, da ga zaposedne ili da bilo sta drugo uradi, a da to nije po bozijoj volji. U islamu sve sto se desava ljudima - i dobro i zlo je od Boga.

 

Eto toliko za pocetak, a vi ako imate nekih pitanja - pitajte. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo npr. Vampyr Poet je rekao da cu ja da pricam o "pacifickom" delu Ku'ran-a, a da cu "onaj drugi deo" namerno da preskacem rolleyes.gifrolleyes.gifrolleyes.gif

Vampyr Poet, evo ti sam pocne temu o tom "drugom delu" Kur'an-a i samo cemo o njemu diskutovati, a preskocicemo "pacificki".

Znash kako, da sam se rodio u Bosni ili u nekoj drugoj zemlji gde je Islam dominantna vera, najverovatnije bih ga vishe prouchavao. (nadam se da ne bih bio kamenovan zbog toga icon_rolleyes.gif ) Ovako, secjam se da sam naleteo na neke delove koje mi se uopshte nisu dopali.

 

Aj mi daj link sa online verzijom Kurana biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znash kako, da sam se rodio u Bosni ili u nekoj drugoj zemlji gde je Islam dominantna vera, najverovatnije bih ga vishe prouchavao. (nadam se da ne bih bio kamenovan zbog toga icon_rolleyes.gif ) Ovako, secjam se da sam naleteo na neke delove koje mi se uopshte nisu dopali.

 

Aj mi daj link sa online verzijom Kurana biggrin.gif

Mozda ne bi bio kamenovan, ali postoji velika verovatnoca da bi bio izopsten iz crkve kojoj pripadas ili kojoj si pripadao (ako si ikada i pripadao nekoj crkvi), jer hriscanstvo zabranjuje izucavanje nehriscanskih verskih knjiga, sto na primer nije slucaj sa islamom.

 

Evo ti ovu Online verziju Kur'an-a:

 

http://www.rijaset.net/kuran/kuran.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

"U islamu sve sto se desava ljudima - i dobro i zlo je od Boga"

 

Moje pitanje je zasto dobro i zlo dolazi od Alaha icon_confused.gif

 

I da li im Alah sudi?

Sve sto se desava na u nasim zivotima i uopste se desava voljom Allaha dz.s. i nista se nije desilo, a da on za to nezna. I dobro i zlo koje nam se desava desava nam se Allahovom voljom. Nekada nam se zlo desava zato sto nas Allah dz.s. kaznjava zbog necega, nekada nas testira, a nekada se desava da iz zlog izadje dobro. Primera za to ima mnogo. Mi neznamo zasto nam se neke stvari desavaju, ali one se desavaju sa razlogom, a samo Allah dz.s. zna zbog cega. Npr, ako neko ubije neduznog coveka hriscanstvo kaze da je to delo Satane i da Bog tu nije mogao nista da ucini dok islam kaze da se to ubistvo desilo Allahovom voljom. Jer volja coveka je volja Allaha. Allahu dz.s. nije drago sto se desilo to ubistvo, ali ipak ga je dozvolio, jer kada bi ga sprecio onda bi sprecio slobodnu volju coveka da napravi izbor. Taj ubica jeste napravio los izbor, ali je sam kriv za to i sam ce snositi posledice. Poenta je u tome da covek na Zemlji ima slobodu izbora da uradi ili kaze sta god hoce, a ukoliko bi se Allah dz.s. mesao to vec ne bi bila sloboda izbora.

 

Nisam razumeo na koga se odnosilo ovo tvoje pitanje: "Da li im Allah sudi" ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dakle ovako, negde krajem sestog veka, arapska plemena zivela su nomadskim nacinom zivota, svako pleme je bilo za sebe, bili su nepovezani, neorganizovani, u tom nekom periodu (ne znam kad tacno) u Meku je pao meteor. Ljudi su to imali obicaj da tumacei znakom bogova, ali niko nije znao to bas najbolje da objasni. Onda se pojavio Muhamed. On je inace bio trgovac, koji je imao kontakta sa Jevrejima, Vizantijom a cak se prica da je isao i do Evrope. Na tim svojim putovanjima on je dosta upoznao kako Stari Zavet tako i novu hriscansku veru, i pomislio "Man, I gotta get myself one of those" icon_wink.gif I tako je on dosao u Meku i iskoristio taj dogadjaj sa meteorom da zapocne novu religiju. Vest se brzo sirila, ljudi su odlazili iz Meke i na sve strane priacli pricu o "bozjem kamenu" (ne znam kako se u originalu zove), i kako ga svi moraju videti i cuti reci Muhameda, njegovog proroka.

Islam je uticao na to da se razbijena arapska plemena okupe i organizuju u jednu snaznu zajednicu koja ce sredinom 7 veka vec biti jedna od vodecih slia na tim prostorima. Unistili su Persijsko carstvo, oduzeli Vizantiji teritorije u Severnoj Africi i prodrli u Evropi cak do juzne Francuske granice gde su odbijeni.

Inace pogresno je misljenje da Islam podstice na rat jer "poziva ljude na Dzihad", to je samo jedno od izvestacenih tumacenja koje vodje koriste u politicke svrhe a i da bi manipulisali masom, sto mozemo sresti i u sopstvenoj religiji (primeticete koliko je okorelih vernika izniklo u prethodnih 15 godina kod nas koji iskazuju mrznju prema svemu sto nije pravoslavno... ili srpsko). Inace taj element oko Dzihada bih protumacio pre kao neki kao neku svakodnevnu borbu u zivotu, tj. ono sto moras uciniti da bi preziveo, kao neku poprilicno licnu stvar, ni priblizno toliko apokalipticno kao veliki rat Muslimana protiv svih (opet... mozda i ja gresim icon_wink.gif ).

 

Dosta za sad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sto se desava na u nasim zivotima i uopste se desava voljom Allaha dz.s. i nista se nije desilo, a da on za to nezna. I dobro i zlo koje nam se desava desava nam se Allahovom voljom. Nekada nam se zlo desava zato sto nas Allah dz.s. kaznjava zbog necega, nekada nas testira, a nekada se desava da iz zlog izadje dobro. Primera za to ima mnogo. Mi neznamo zasto nam se neke stvari desavaju, ali one se desavaju sa razlogom, a samo Allah dz.s. zna zbog cega. Npr, ako neko ubije neduznog coveka hriscanstvo kaze da je to delo Satane i da Bog tu nije mogao nista da ucini dok islam kaze da se to ubistvo desilo Allahovom voljom. Jer volja coveka je volja Allaha. Allahu dz.s. nije drago sto se desilo to ubistvo, ali ipak ga je dozvolio, jer kada bi ga sprecio onda bi sprecio slobodnu volju coveka da napravi izbor. Taj ubica jeste napravio los izbor, ali je sam kriv za to i sam ce snositi posledice. Poenta je u tome da covek na Zemlji ima slobodu izbora da uradi ili kaze sta god hoce, a ukoliko bi se Allah dz.s. mesao to vec ne bi bila sloboda izbora.

 

Nisam razumeo na koga se odnosilo ovo tvoje pitanje: "Da li im Allah sudi" ???

Inace, ova dogma ima mnogo vise smisla od hriscanske... Zanima me da li je u Islamu bilo necega sto bi odgovaralo apokrifima, odnosno izbacenim prorocanstvima, tj. da li je u pisanju Kur'ana ucestvovao jos neko osim Muhameda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam 100 % siguran, ali mislim da je meteor o kome ti govoris pao pre Muhameda a.s. tako da neznam kako si ga povezao sa Muhamedom. Tacno je da je Muhamed a.s. bio trgovac, ali je netacno da je isao cak do Evropo. Ovo prvi put od tebe cujem. On verovatno se jeste sretao sa hriscanima i jevrejima, ali je bio nepismen tako da ta prica kako je on procitao Stari i Novi zavet, kako mu se to svidelo i kako je on sam sebe proglasio za poslanika jednostvano ne stoji. Kako moze nepismen covek da napise jedan jedini sastav, a kamoli knjigu kao sto je Kur'an?

U vezi onog drugog pitanja: Kao sto sam vec rekao Muhamed a.s. je bio nepismen i nije mogao da napise Kur'an. On je dobijao objave od Allaha dz.s., ali to nije islo direktno vec preko meleka Dzibrila koji mu je prenosio Bozije reci. Jer Allaha dz.s. niko nikada nije ni cuo, niti video. Zato je u islamu strogo zabrenjeno slikanje ili predstavljanje Boga u bilo kom obliku, jer u Kur'an-u pise da Allah dz.s. nije nicemu slican. Muhamed a.s. je svojim savremenicima kasnije diktirao to sto je dobijao kao objavu, a sve te objave su sakupljene u jednu knjigu - Kur'an. Sve sto je sada u Kur'an-u to je zapisano za vreme Muhameda a.s. i posle njega niti jedno slovo, niti jedan zarez nije promenjen. Muslimani nemaju sumnje ni 1 % u verodostojnost Kur'an-a kao bozije objave, jer je Allah dz.s. rekao za Kur'an da ce nad njim bdeti i da nece dozvoliti da ga ljudi izmene. To je zbog toga sto su predhodne knjige koje su donosili boziji poslanici (Biblija npr) bile ostavljene na amanet ljudima da ih cuvaju od promena. Ali ljudi taj amanet nisu ispunili, vec su ih prepravljali i menjanali (kao dokaz za to imas vise verzija Biblije i neke kontradiktornosti u samoj Bibliji).

A u vezi dzihada si u pravu. Danas mnogi krivo tumace taj pojam zarad licnih interesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zivot posle smrti?

to je moje pitanje

Kao sto verovatno znas i u islamu postoje pakao (dzehenem) i raj (dzenet). I svaki od njih imaju odredjene krugove, tj stepene. Jer nece svi nevernici biti u istom polozaju zbog toga sto ima i gorih od gorih, niti ce svi vernici biti u istom polozaju zbog toga sto su neki bili privrzeniji Allahu dz.s. od drugih. To je nesto slicno Danteovim krugovima pakla i smatra se da je Dante gradju za svoje delo uzeo upravo iz islama zbog velike slicnosti sa islamskim verovanjem.

Po islamu svakom coveku ce posle Sudnjeg dana biti sudjeno za svoja dela. Na tom sudjenju ce pravedni sudija biti Allah dz.s. A tu nece biti nepravde, jer za svakoga od nas postoji po jedan andjeo koji nas prati citav zivot i zapisuje ono sto mi radimo. I tako ce na Sudnjem danu svako imati knjigu o svom zivotu i nece biti zabune. Na Sudnjem danu ce svako poneti svoje breme. Jer niko ni za koga nije odgovoran osim za sebe, niti ce se bilo ko moci zaloziti za nekoga drugog. U islamu nema kao u hristanstvo da npr Isusu primi na sebe sve grehove ljudi vec svako odgovara samo za ono sto je on cinio. Na Sudnjem danu niko od nas nece maknuti sa svoga mesta, a da ne bude upitan za cetri stvari: u sta je zivot potrosio, kako je mladost proveo, sta je primenio od onoga sto je naucio i kako je imetak stekao i u sta ga je potrosio.

U islamu Allah dz.s. je gospodar u pakla i raja. Satana jeste stanovnik pakla, ali nije njegov gospodar. I on ce se tamo prziti kao i svi oni koje on navede na krivi put. Sa druge strane u raju vernike ceka blagostanje i uzivanje zbog toga sto su verovali u Boga i dobra dela cinili.

Niko od nas sem Allaha dz.s. nezna gde ce ko zavrsiti. Jer npr, moze da se desi da covek koji je citav svoj zivot klanjao i obavljao pet puta dnevno molitvu moze da zavrsi u paklu, a covek koji je pred samu smrt izgovorio sehade i time bio makar i jednu sekundu musliman moze da zavrsi u raju ako je zivot proveo u cinjenju dobra. Jer onaj koji klanja mozda to ne radi cista srca i iskreno, vec iz nekog interesa nadajuci se da moze Allaha dz.s. da prevari, ali ne moze. Jer Allah dz.s. zna svaki nas pokret i zna ono sto nam je na usnama i sto nam je u srcu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho... Ne samo da sam Satanista i Komunista nego sam sad' i gnjida... Svaki dan saznam po neshto novo...

...jer hriscanstvo zabranjuje izucavanje nehriscanskih verskih knjiga, sto na primer nije slucaj sa islamom.

Naravno da ne zabranjuje...

Al' zato tvrdi (ne znam samo na osnovu chega) da j Muhamed poslednji prorok&najpraviji prorok...

Edited by Ol' Scratch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ne zabranjuje...

Al' zato tvrdi (ne znam samo na osnovu chega) da j Muhamed poslednji prorok&najpraviji prorok...

Naravno da zabranjuje. Znas valjda i sam da je citanje "jeretickih" knjiga po hriscanstvu strogo zabranjeno.

Islam tvrdi da je Muhamed a.s. poslednji Boziji poslanik, ali neznam gde si procitao da je i najpraviji? Svi Boziji poslanici su prenosili boziju rec i svi oni se od strane muslimana jednako postuju. Muhamed a.s. jeste posldenji boziji poslanik, jer je Allah dz.s. odlucio da ne salje vise poslanika ljudskom rodu do Sudnjega dana. A kao dokaz tome mozes i da uzmes to da se posle Muhameda a.s. niko nije pojavi ko bi okupio toliki broj vernika oko sebe. To mogu samo boziji poslanici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da zabranjuje. Znas valjda i sam da je citanje "jeretickih" knjiga po hriscanstvu strogo zabranjeno.

Islam tvrdi da je Muhamed a.s. poslednji Boziji poslanik, ali neznam gde si procitao da je i najpraviji? Svi Boziji poslanici su prenosili boziju rec i svi oni se od strane muslimana jednako postuju. Muhamed a.s. jeste posldenji boziji poslanik, jer je Allah dz.s. odlucio da ne salje vise poslanika ljudskom rodu do Sudnjega dana. A kao dokaz tome mozes i da uzmes to da se posle Muhameda a.s. niko nije pojavi ko bi okupio toliki broj vernika oko sebe. To mogu samo boziji poslanici.

Naravno, rishcjani svatili da svako mozhe da osnuje religiju a njihova cje da omatori...

Citate cju teshko (tachnije verovtno nikako) nacji... Al' takav sam utisak stek'o...

Sve je to lepo al' meni ti "argumenti" ne znache nishta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam 100 % siguran, ali mislim da je meteor o kome ti govoris pao pre Muhameda a.s. tako da neznam kako si ga povezao sa Muhamedom. Tacno je da je Muhamed a.s. bio trgovac, ali je netacno da je isao cak do Evropo. Ovo prvi put od tebe cujem. On verovatno se jeste sretao sa hriscanima i jevrejima, ali je bio nepismen tako da ta prica kako je on procitao Stari i Novi zavet, kako mu se to svidelo i kako je on sam sebe proglasio za poslanika jednostvano ne stoji. Kako moze nepismen covek da napise jedan jedini sastav, a kamoli knjigu kao sto je Kur'an?

U vezi onog drugog pitanja: Kao sto sam vec rekao Muhamed a.s. je bio nepismen i nije mogao da napise Kur'an. On je dobijao objave od Allaha dz.s., ali to nije islo direktno vec preko meleka Dzibrila koji mu je prenosio Bozije reci. Jer Allaha dz.s. niko nikada nije ni cuo, niti video. Zato je u islamu strogo zabrenjeno slikanje ili predstavljanje Boga u bilo kom obliku, jer u Kur'an-u pise da Allah dz.s. nije nicemu slican. Muhamed a.s. je svojim savremenicima kasnije diktirao to sto je dobijao kao objavu, a sve te objave su sakupljene u jednu knjigu - Kur'an. Sve sto je sada u Kur'an-u to je zapisano za vreme Muhameda a.s. i posle njega niti jedno slovo, niti jedan zarez nije promenjen. Muslimani nemaju sumnje ni 1 % u verodostojnost Kur'an-a kao bozije objave, jer je Allah dz.s. rekao za Kur'an da ce nad njim bdeti i da nece dozvoliti da ga ljudi izmene. To je zbog toga sto su predhodne knjige koje su donosili boziji poslanici (Biblija npr) bile ostavljene na amanet ljudima da ih cuvaju od promena. Ali ljudi taj amanet nisu ispunili, vec su ih prepravljali i menjanali (kao dokaz za to imas vise verzija Biblije i neke kontradiktornosti u samoj Bibliji).

A u vezi dzihada si u pravu. Danas mnogi krivo tumace taj pojam zarad licnih interesa.

Pa ja sam prilichno siguran da Kaba ima veze sa Muhamedom... Tachnije Kaba je bila arapsko "pagansko" svetilishte posvecjno kultu kamena koje je kasnije Muhamed fino uklopio u svoju veru...

Dal' je bio npismn nikad' necjemo saznati... A prichu o Starom&Novom Zavetu (kao i cela dela) je mog'o da "pokupi" i u konverzaciji sa jevrejima i hrishcjanima...

Ja ne verujem u nikakve angele andjele i meleke tako da se drzhim racionalnog objashnjenja (ma kol'ko ti se ono ne svidjalo)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja sam prilichno siguran da Kaba ima veze sa Muhamedom... Tachnije Kaba je bila arapsko "pagansko" svetilishte posvecjno kultu kamena koje je kasnije Muhamed fino uklopio u svoju veru...

Dal' je bio npismn nikad' necjemo saznati... A prichu o Starom&Novom Zavetu (kao i cela dela) je mog'o da "pokupi" i u konverzaciji sa jevrejima i hrishcjanima...

Ja ne verujem u nikakve angele andjele i meleke tako da se drzhim racionalnog objashnjenja (ma kol'ko ti se ono ne svidjalo)...

U islamu ne postoji nikakav kult, pa ni kult kamena. Tacno je da se muslimani okrecu ka Kabi kada se mole Allahu dz.s. jer prema necemu moraju da se okrenu. Kada je u Meki bilo mnogo kipova muslimani su se okretali prema Jerusalimu. Ali to ne znaci da muslimani imaju kult kamena ili da postuju kamen kao nekakvo bozanstvo. U islamu su idoli i ikonopoklonstvo strogo zabranjeni. Zato u dzamija nema nikavih slika, ikona ili statua. I molitva moze da se obavi samo u prostoriju koja ne sadrzi takve stvari. Slikanja ili prestavljanje Allah dz.s. u bilo kom obliku je strogo zabranjeno. U islamskim filmovima koji tretiraju zivot Muhameda a.s. se ne vidi i ne cuje glumac koji tumaci Muhameda a.s. Snimaju se samo njegove noge upravo zbog toga da ljudi ne bi pravili od obicnih ljudi bozanstva.

Muhamed a.s. je zaista bio nepismen. A to znamo zbog toga sto je Muhamed a.s. covek koji ima jedinstvenu biografiju na svetu, jer se o zivotu niti jednog coveka nezna koliko se zna o Muhamedu. A neznam kako je mogao nepismen "iz konverzacije" sa hriscanima i jevrejima da napise delo kao sto je Kur'an? Kur'an je jedinstveno delo koje nije menjano vekovima i koje traje vekovima. Danas ni najobrazovaniji umovi ne mogu da sastave delo koje ce toliko trajati.

To sto ti ne verujes u meleke to je tvoje licno misljenje. A tvoje pozivanje na razum je nesto sto meni najmanje smeta. Jer islam upravo daje prednost razumu i kaze da covek kada razmislja o veri i zivotu treba da upotrebljava svoj razum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U islamu ne postoji nikakav kult, pa ni kult kamena. Tacno je da se muslimani okrecu ka Kabi kada se mole Allahu dz.s. jer prema necemu moraju da se okrenu. Kada je u Meki bilo mnogo kipova muslimani su se okretali prema Jerusalimu. Ali to ne znaci da muslimani imaju kult kamena ili da postuju kamen kao nekakvo bozanstvo. U islamu su idoli i ikonopoklonstvo strogo zabranjeni. Zato u dzamija nema nikavih slika, ikona ili statua. I molitva moze da se obavi samo u prostoriju koja ne sadrzi takve stvari. Slikanja ili prestavljanje Allah dz.s. u bilo kom obliku je strogo zabranjeno. U islamskim filmovima koji tretiraju zivot Muhameda a.s. se ne vidi i ne cuje glumac koji tumaci Muhameda a.s. Snimaju se samo njegove noge upravo zbog toga da ljudi ne bi pravili od obicnih ljudi bozanstva.

Muhamed a.s. je zaista bio nepismen. A to znamo zbog toga sto je Muhamed a.s. covek koji ima jedinstvenu biografiju na svetu, jer se o zivotu niti jednog coveka nezna koliko se zna o Muhamedu. A neznam kako je mogao nepismen "iz konverzacije" sa hriscanima i jevrejima da napise delo kao sto je Kur'an? Kur'an je jedinstveno delo koje nije menjano vekovima i koje traje vekovima. Danas ni najobrazovaniji umovi ne mogu da sastave delo koje ce toliko trajati.

To sto ti ne verujes u meleke to je tvoje licno misljenje. A tvoje pozivanje na razum je nesto sto meni najmanje smeta. Jer islam upravo daje prednost razumu i kaze da covek kada razmislja o veri i zivotu treba da upotrebljava svoj razum.

Ako vecj moram ovako - zakleo bih se da je kamenje starije od Islama... icon_rolleyes.gif

Nigde nisam ja rek'o da je to kult u Islamu... Imali su arapi neku veru i pre Muhameda...

Ne vidim zashto bi morali da se okrenu ako je on svemogucj (kao shto mu i ime kazhe beshe) i sveprisutan i kad' ga niko nije vid'o ni chuo...

Pnavljam pre Islama je postojao kult kamena kod arapa...

Bolje da od obichnih ljudi prave "bozhanstva" (kratkoga veka, obichno) nego poslednje proroke svemogucjeg nevidljivog boga (ovo se odnosi i na hrishcjane)...

Iz verbalne konverzacije...

I ja i dalje ne verujem da je on bio nepismen...

Takodje ne verujem ni da je bio ismen...

Je n verujem niushta (barem shto se tiche tih stvari)...

Ne znash kako je mog'o da napishe takvo delo? Pa kako je pisan Stari Zavet? "Kur'an je jedinstveno delo koje nije menjano vekovima i koje traje vekovima. Danas ni najobrazovaniji umovi ne mogu da sastave delo koje ce toliko trajati.

"

Reche jedan Musliman... icon_rolleyes.gif

Razmishljanja o veri... Kako li sam to samo propustio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...